Kravské mléko, od kdy můžu dát pít dítěti?

sinorina
22. srp 2013

Holky od kdy můžu malému (14 měs.) dávat pít kravské mléko? Nyní mi pije UM tak 4x za den, z toho 2x v noci. Chtěla bych třeba jen jednu dávku nahradit.
A do kdy se vám děti budily v noci na mléko.? Díky

speedygon
22. srp 2013

Kravské mléko nejdřív po tom druhém roce...

zamilovanadonej
22. srp 2013

@sinorina Ano, dnes se říká od dvou let, nicméně generace našich rodičů se s tím nepárala a dávala kravské teřba od tří měsíců, i dřív. Mně se syn na mléko budil cca do dvou let.... Jinak to vám pije dost, já od roka dávala UM 3xpřes den a 1x v noci...

mooncaa
22. srp 2013

Kravské mléko se může od roka, nejlépe čerstvé a plnotučné. Jinak UM je také kravské mléko až na vyjímky a složení toho od 1 roku je prakticky totožné s čerstvým mlékem.

hojda
22. srp 2013

@mooncaa S tím složením se mi to moc nezdá, v UM máš Omaga3 a probiotika a prebiotika a další vitamíny, které bych řekla, že v kravském mléku nejsou.

mooncaa
22. srp 2013

@hojda Já to osobně přímo nezkoumala, ale chodím mezi holky, co jsou hodně alternativní, látkové pleny, neočkování, bio strava, kojení a většina z nich od 1 roku to čerstvé mléko jako doplněk (většina ještě stejně kojí) dává a právě zkoumali i to složení, ale odkaz už nedohledám. Ono to UM a jeho používání do 3 let a déle je hlavně lobby výrobců.

hojda
22. srp 2013

@mooncaa V tom případě tedy našeho mladýho zlobbovali dost, protože kravské vzal na milost až ve 3,5 letech, prostě ho nechtěl 😀 .

mooncaa
22. srp 2013

@hojda Mě zase holky UM úplně odmítaly, ale čerstvé mléko jim chutnalo + teda kojení. Čersvé mléko pily od cca 1,5 roku.

speedygon
22. srp 2013

V kravským je mnohem méně železa, než malá mimi potřebují a celkově v něm není tolik toho výživného...navíc v UM bude asi trochu upravené i to množství bílkoviny....jako je to věcí každého, ale jelikož já jsem alergik(ne na mléko ale), tak se doporučuje kravské až tak od těch 2 let kvůli minimalizaci rizika vzniku alergie

hojda
22. srp 2013

Mladej se v 11. měsíc odstavil a pak už jen UM.

lucieandrlova
22. srp 2013

Myslím, že tu nedávno podobný dotaz byl... Dle naší pediatričky (a i v různých článcích bylo také uvedeno) by se kravské mléko (nevařené) nemělo dávat dětem mladším 2 let (např. je tam větší množství bílkovin apod.). Od 1 roku možno vařit z kravského mléka (plnotučného, pasterizovaného). Pití UM je u dětí individuální. Dcera teď oslavila 2 roky a UM při spaní se nechce vzdát. Pokud jí ho nedám, vzbudí se hlady.
Jinak by se mělo dávat cca do 2 let. Bylo nám řečeno, že v UM jsou různé živiny a vitamíny, železo...

dana3262
22. srp 2013

@mooncaa to je nesmysl, um je přece naštěpene.

@sinorina ja bych celou flašku nedala.. myslim, ze se po tom pekne podela a bude bolet břicho, ale ja treba dělala caro. 1/2na 1/2 s vodou a do toho čerstvý bio mliko (+teda vápník od weledy a probiotika infant dophilus)

kureeli
22. srp 2013

No tak naše malá dostala poprvé kravské mléko něco kolem roku - čerstvé (ještě vlažné 😀 ), nepřevařené - vůbec nic se jí nestalo, hrozně jí chutnalo a od té doby jiné ani nechtěla. Studené čerstvé mléko od kravičky pije dodneška (5let) a začali jsme to prokládat i kozím 😀 Každé dítko je jiné, ale pokud nemá dispozice pro alegii na bílk. kravského mléka a vůbec potraviny, asi bych se toho tolik nebála.

lv
22. srp 2013

ja chci do 2 davat UM, pak kravske, jestli ho vezme na milost.

ivular
22. srp 2013

Dle doporučení WHO by kravské mléko nemělo být zařazeno dříve než v 9 měsících věku, protože má nízký obsah železa (navíc špatně vstřebatelného) a naopak vysoký obsah bílkovin a sodíku (až čtyřikrát větší než v mateřském mléce). Od 12 m lze kravské mléko používat při přípravě potravin, od 18 m i podávat k pití.
Je vhodné preferovat plnotučné mléko - jednak je svým složením bližší mléku mateřskému (to obsahuje 4 % tuku), jednak má ve srovnání s odtučněným mlékem přece jen nižší obsah zmiňovaných bílkovin.

lv
22. srp 2013

ja chci do 2 davat UM, pak kravske, jestli ho vezme na milost.

sinorina
autor
22. srp 2013

@zamilovanadonej asi jsem to spatne napsala, UM mu davam v 5, 9, 21:30 a pak jeste tak kolem 2 hodiny

zamilovanadonej
22. srp 2013

@sinorina Jo, to spíš já špatně pochopila 😕 😅

kamino
22. srp 2013

Ja se ptala me dr,co mam delat,ze sice jeste kojim,ale mene,malemu je 13 mes a odmita UM. Rikala,ze nemam stresovat,pokud ji tvarohy,jogurty a podobne,tak je vse v poradku,i plnotucne kravske mam nabidnout,ale kdyz ho pit nebude,nic se nedeje. Tak bych to opravdu tak nehrotila,je daleko vic zel,nez trochu mleka😉