Má mít miminko na umělém mléku navíc čaj?

1velrybka
28. dub 2014

Holky, mám dotaz. Mám holčičku dva a půl měsíce a je převážně na umělém mléku. Máme Bebu proti ublinkávání. Mám jí dávat i jiné tekutiny, např. čaj nebo koj. vodu? Pokud ano, tak jaký, kolik? Ještě nedávno jsem jí dávala 5 x moje mléko a 2 x umělé, ale po mém mléku má pořád nějaké problémy, takže už jsme byly týden jen na umělém, po něm je to lepší, takže u něj asi zůstaneme. Teď jsem teda začala přidávat i občas moje, ale jen tak 2 x za den. Jo a malá se narodila o 7 týdnů dříve, takže vlastně gestační věk je 4 týdny, kalendářní 11 týdnů.

ined77
28. dub 2014

Ahoj, teď bych jí nic kromě mléčka nedávala. Až budou horka, tak třeba po lžičkách vodu, to ano, ale teď to ještě není potřeba 😉 .

zickemartina
28. dub 2014

nejlepsi je vodicka, nabidni a uvidis, ale taky bych rela ze ted neni zapotrebi, netopi se a horka taky jeste nejdou. ohlidej si to az budou horka.

kacikaci
28. dub 2014

@1velrybka tekutiny se přidávají až se zavedením příkrmů

hanyzka11
28. dub 2014

Určitě se tady roztrhne pytel s radami jak jo a jak ne a budou natolik rozdílné, že si stejně budeš muset vybrat sama. My jsme přešli na umělé mléko ze stejného důvodu jako ty. Dětem bolela bříška a to jsem se snažila nejíst nic nadýmavého. Zkrátka jsme skončili na nutrilonu HA. Od doktora nám bylo řečeno, že vodu (čaj) dávat můžeme, ale řídilt se máme spíš podle hovínek🙂 pokud byla stolice řídší, tak jsem to neřešila, pokud se ale (asi do 5 mešíců, než jsme začali přikrmovat) začaly oběvovat tuhé bobky a bylo vidět, že musí víc tlačit. snažila jsem se do nic tu vodu během dne dostat. Jinak jsme ještě dávali i vodu mezi jídly, jakože na žízeň, aby aspoň ty 2,5 hodiny mezi krmeními prcci vydželi. Zase švagrová vím, že dává čaj pomalu od narození celkem nepřetržitě a moje máma taky říkala, že čaj dávali pořád. Takže fakt co mamina, to názor.

1velrybka
autor
28. dub 2014

Děkuju za rady. Já v tom mám právě docela chaos, protože někde vyloženě píšou, že pokud je mimčo na umělém mléku, ať nezapomeneme doplňovat tekutiny v podobě vody nebo čaje, někde zase píšou, že to není potřeba.

@hanyzka11 U nás to začalo blinkáním. Nejdřív trochu, pak víc a víc. Takže jsem začala dávat Bebu AR - proti ublinkávání. Nejdřív jsem ji dávala, jenom abych pokryla krmení, na které už jsem neměla svoje mléko, tzn. tak dvakrát denně. Ale pak doslova blila, tak jsem pár dní dávala jen to UM. Pak zase postupně přidávala víc mého. Přibírá hezky, tak jsem to blinkání pak už tolik neřešila - když zrovna "neblila jak Amina". Jenže před týdnem dostala průjem a jeden den se v něm objevily (asi dvakrát) i 3 drobné žilky krve. Výtěr byl v pořádku. Po umělém se to zase spravilo. Jako na jednu stranu je mi jasné, že mateřské mléko je pro mimčo nejlepší, ale zase za jakou cenu? Hlavně teď jak měla ten průjem, tak byla necelý týden jen na umělém a hodně (jakože až moc) po něm přibírá. Tak nevím....Bříško ji taky bolí mnohem míň u UM. Předtím to bylo někdy hrozné. Kapičky hned vyblinkala.

hanyzka11
28. dub 2014

@1velrybka no právě, mateřské za jakou cenu. I když jako nekojící matka jsem si často připadala, že děti kojit snad nechci. Překvapilo mě, jak na to okolí reaguje, hlavně maminky, které mlíčko měly. A přitom polovina matek kojit z různých důvodů zkrátka nemůže. Takže bych to fakt nebrala jako nějaký problém. Navíc náš doktor řekl, že plně kojené dítě může být nemocnější než dítě UM. Že takové případy tam normálně mají. a neteř, která je plně kojená měla ve 3 měsících neštovice. takže vůbec neplatí, že kojené děti nemají infekční choroby. Možná mě tady odsoudí, ale já bych se na kojení vyprdla. Když to malé nedělá dobře. UM jsou dnes na takové úrovni, že nemám o svoje děti strach. A jestli přibíra hodně, tak tě pediatr včas zarazí a dá nějaká doporučení.

katyxq
28. dub 2014

@1velrybka je možné, že alergicky reaguje na něco z tvé stravy (ale být to zak nemusí) - viz https://www.modrykonik.cz/potravinova-alergie ... raději pak, až budeš zavádět příkrmy, tak dobře sleduj reakce

maladama
28. dub 2014

@1velrybka v tomhle počasí nemusíš, ale můžeš. Pokud trocha vody mezi krmením miminko uklidní, tak to je super, protože mezi dvěma dávkami UM bys měla čekat aspoň 2 hodiny, ideálně 3 (aby se nemísilo v bříšku natrávené a čerstvé - některá miminka na to reagují břichabolem). U MM takový problém není.
Taky když navykneš miminko pít něco jiného než mléko, budeš mít v období příkrmů o jeden boj méně 🙂

Ale nutné to rozhodně není, pokud má dost tekutin (= dostatečně počůrané plenky a nějakou normální stolici, ne tvrdou zácpu), tak je to jen na tobě.