Mám dát synům trvanlivé mlíčko nebo ho upravit?

kunca
27. zář 2007

Zdravím maminky a prosím o radu. Klukům byli dva roky a já bych chtěla začít dávat normální mlíčko. Nevím ale jestli používat krabicové s prodlouženou trvanlivostí, nebo čerstvé a jak jej upravit. Je možno ho převařit a po vychladnutí skladovat třeba den v lednici? Kluci mi mlíčko vůbec nepijí ale ráno i večer mají rádi kaše, tak jsem ráda aspoň za to. Předem děkuji za rady.

mikca
27. zář 2007

ahoj já myslim, že jim ho vůbec nemusíš upravovat, upravené už jsou, takže at se rozhodneš pro jakékoliv, tak jím ho můžeš dávat normálně třeba jen ohřáté ..jen musí být plnotučné.

jita2
2. říj 2007

kunca,
říkají se věci různé o mléce, ale jsem si jistá, že vhodnější pro dítko bude čerstvé plnotučné než krabicové trvanlivé, to mám opravdu potvrzeno od různých doktorů, i maminek, co se zajímají o zdravou stravu svého dítka 😅

musko
3. říj 2007

kunca, určite, ako píše jita 😉

dashak
3. říj 2007

Já do kaší používám krabicové, protože nespotřebuju litr hned ten den a čerstvé bych mohla druhý den vylít 😝 Ale pokud jste mlíkaři a spotřebujete to, tak čerstvé je asi lepší.

dashak
3. říj 2007

... teda myslím do bramborové kaše, ne do těch dětských, ty mi nejíme vůbec, malá už je odmítá

kuliskaa
4. lis 2007

Ahoj dáváme normální mléko od roku a to polotuk i plnotuk bez výhrad s láhve i s krabice...není na škodu...i odstředěné na žízen stačí.

jita2
4. lis 2007

No já trvám na tom, aby malá vypila půllitru mléka denně, a to plnotučného nebo polotučného, čerstvého, kvůli energii, odstředěné bych jí do toho půlltira rozhodně nezahrnovala 😉

kuliskaa
4. lis 2007

né půl litru odstřed.určitě né-také dávám polotuk.čerstvé.. 😉

kuliskaa
5. lis 2007

Vlastně omyl nákupu v obchodě-koupili jsme tatra jemné-netušící že je to odtřed.tak jí ho podáváme s medem.. 😒 myslíte že to odtř.jí může ublížit?? 😕

barcina
8. lis 2007

Určitě souhlasím s čerstvým mlékem. Odstředěné, krabicové - trvanlivé nemá s mlíkem nic společného. Jen ho zkus nechat zkysnout. Bude to průhledná zelená voda. To čerstvé zhrudkovatí a pěkně zkysne. Dvouletému dítěti se už určitě nemusí převařovat. Je už dost velké. Nejsem si ale jistá, zda polotuk nebo raději plnotučné. My dáváme polotuk. Nechci mít tlouštici.

dashak
8. lis 2007

Dětem se mají dávat jednoznačně mléčné výrobky plnotučné. Ty odstraněné tuky jim tam chybí 😉 Takže kvůli dostatku energie vše plnotučné.

franti
8. lis 2007

suhlasim s dashak...jedine plnotucne...deti potrebuju vsetko co je v plnotucnych mliecnych vyrobkoch...urcite z nich nebudu tloustici...to skor z cokolady. 😉

4a
8. lis 2007

holky, já nám doma extrémní nezralce, takže jsem toho o výživě dětí nastudovala hodně odborného materiálu. Toho se týká samo i o mléku. Takže si dovolím zkopírovat z odborné publikace Dr. Kataríny Viciánové, pracuje na dětské klinice a vede ordinaci pro nedonošené děti. (Stejný názor má i Dr. Fořt, jehož cestou jsem se vydala. On se zaobírá i výživou těhotných, kojících, ale i dětí + třeba dětí sportujících či handicapovaných)

A čo ostatné mlieka?

Ani pre staršie dojčatá nie je vhodné surové kravské mlieko priamo od kravy, a to predovšetkým pre vysoké riziko vzniku alergie na jeho bielkoviny a pre hygienické riziká.

Aj pasterizované mlieko z potravinárskeho obchodu prináša väčšie riziko alergie ako umelé mlieko. Pasterizované mlieko má aj nižší obsah železa ako mlieko umelé. Z rovnakých dôvodov neodporúčame pre výživu starších dojčiat ani mlieka s predĺženou trvanlivosťou

/ uperizované kravské mlieko /.

Pre deti do 2 rokov života nie sú vhodné ani pasterizované mlieka s redukovaným množstvom tuku. Chýbajú v nich dôležité časti tukov, a to esenciálne mastné kyseliny a vitamíny rozpustné v tukoch. A naopak, deti v nich dostávajú nadmerné množstvo bielkovín.

V súčasnej finančnej situácii už 3-4 mesačné dojčatá nie sú živené umelými mliekami. Rodičia sú nutení dávať deťom neupravené kravské mlieko z potravinárskych obchodov.

No sú aj takí, ktorí síce netrpia nedostatkom finančných prostriedkov, ale nesprávne používajú neupravené kravské mlieko pre nedostatok informácií o zdravej výžive .

4a
8. lis 2007

a ještě pro zajímavost:

Zvláštnym problémom je kozie mlieko . Nie je vhodné pre výživu dojčiat, pretože obsahuje vysoké množstvo bielkovín, tukov a minerálov. Kozie mlieko nie je vhodné ani na liečbu alergie na bielkoviny kravského mlieka, pretože jeho bielkovina je rovnako cudzorodá pre dojčatá ako bielkovina kravského mlieka . Kozie mlieko nie je vhodné aj preto, že má nízky obsah vitamínov, najmä C a D, ako aj kyseliny listovej, vitamínu B 12 a železa.

Výživu novorodencov a dojčiat rozdeľujeme na tri obdobia, ktoré postupne do seba prechádzajú a trvajú približne 4 – 6 mesiacov.

V žiadnom inomm období sa výživa nemení tak významne ako v priebehu prvého roku života. V dojčenskom období stúpa napr. potreba energie viac než dva razy, zatiaľčo v ďaľších rokoch sa zvyšuje iba o 10 % za rok. Potreba energie na kilogram telesnej hmotnosti je preto v prvom roku života najvyššia a zodpovedá predovšetkým rastovým požiadavkám. Podobne ako potreba energie je zvýšená i potreba ostatných živín. Výživa dojčaťa má tiež dlhodobé metabolické a funkčné účinky. Preto akákoľvek chyba v stravovacom režime a zložení stravy môže mať neskôr vážne dôsledky.

Umelé mlieka taktiež neprisládzame a nezohrievame.

jita2
18. lis 2007

To já zase kozí mlíko momentálně sháním malé jako doplněk stravy, protože je právě úžasně zdravé, ne nahradit jejího půl litru denně, ale spíš doplnit kozím mlíčkem 🙂

carodkaa
18. lis 2007

JIta a myslis ze uz ted muzu zkusit malymu plnotucne mleko??Ja myslela,ze davas jenom UM 😕

jita2
19. lis 2007

carodkaa,
momentálně už to střídám, dávám plnoučné a střídám ho se sunarem, no dashak by řekla ne, ale já říkám, že dávám, kvůli údajně vitamínu D, který v plnotučném mléce není tak zastoupený jako v umělém, to aspoň střídám, ale nedělám si z toho zrovna hlavu, že bych jí dávala něco nesprávného, nevím, asi to záleží na každém 🙂

kuliskaa
30. lis 2007

Určitě je nejlepší kozí a čerstvé plnotuk. VŠE PŘEVAŘENÉ!!-I PRO DĚTI NAD 24MĚSÍCŮ! 😉

kuliskaa
30. lis 2007

Jíto odkud jsi?-mám možnost čerstvého domácího kozího mléka!! 😉