Minerálky. Mohou je pít malé děti?

sarkabrezen
6. dub 2009

ahoj holky, nenarazily jste na nějaký orudovaný názor co se týče malých dětí a pití minerálek? Já si myslela, že stačí když člověk střídá značky, ale teď jsem slyšela, že snad by to moc neměli vůbec či co... zátěž ledvin a tak... 😨 netušíte jak to je?

krembonzur
6. dub 2009

sari, no ja taky nevim, ja vodu prevaruju, sem tam naliju dzuuuus s nejakou vodou-rajec, ted horsky pramen, ale mineralky popravde ma tak 1x za mesic, kdyz jsme treba u tchyne a neni tam nic kloudnejsiho-teda tam si to semtam vyrve 🙂

monika6e
6. dub 2009

Ahoj Sarkabrezen: četla jsem nedávno článek od nějakého doktora. Píše tam, že přes zimu je to docela zbytečné, ale v parném létě jsou minerálky prý pro batolata dobré, protože dodají minerály, které dítě vypotí. A že se prý děti potí! Ale vhodné jsou jen minerálky, na kterých je napsáno, že jsou vhodné pro takhle malé děti. Protože jen v nich je skutečně pečlivě kontrolovaný obsah látek... Takže tak

zuzu13
6. dub 2009

sarka, treba pozerat obsah sodika v mineralkach....aby bol najnizsi...ale aj tak je naj...prevarena voda z kohutika 😉 ...tot moj nazor 😉

hanule05
6. dub 2009

ahoj,

mám skoro dvouletou holčičku, dávám jí pít slaboučké čaje (ale jenom granulované - sladké, protože bylinkové nechce),pak naředěná pitíčka pro děti, pak taky šťávu ředěnou vodou z kohoutku, občas si cucne minerálky. A koukám jako blázen, že převařujete vodu, teď se fakticky zejtím, jako neschopná máma ☹

S dcerkou je kříž nechce pít čisto vodu, takže to různě kombinujeme, ale vodu jí od roka fakticky nepřevařuju.

sipcek
6. dub 2009

hanule-netrap sa nad tym,hlavne ze ma prisun tekutin,vodu sa priznam prevarujem len zo zvyku kvoli mlieku ale ked sa napije len takej neprevarenej nerobim paniku. 😀

sarkabrezen
autor
7. dub 2009

hanul já taky nepřevařuju 😕 ale já vlastně přímo z kohoutka ani nedávám a balené vody převařovat nebudu 😅

j.a.n.u.s.
7. dub 2009

sari....u nas je furt Dobra voda....caje granule semo tamo a slabe, do detskych cukr vubec nedavam. Kohoutek neriskuju 😀
Neprevaruju od roka.

sarkabrezen
autor
7. dub 2009

ahoj holky, tak protože mně to fakt zajímá, jelikož moje princezna nechce džusíky ani šťávičky, ale nejradši má fakt čistou vodu, jemně perlivou nebo minerálku, tak jsem si udělala malý soukromý průzkum a zjistila jsem, že Dobrá voda a Rajec jsou úplně v pohodě, vhodné i pro malé děti. Jsou to jemně mineralizované vody, obě mají obsah minerálních látek v mezích 150 - 400 mg, což jsou hodnoty i pro kojenecké vody. Naprosto nevhodná je Hanácká! Ta to má dokonce na etiketě, že není vhodná k pravidelnému užívání pro děti do 7 let!

Obsahy sodíku (který je nutný i minerálních vod pro malé děti sledovat):

Dobrá voda - 13,3 mg/l
Hanácká - 220 mg/l
Rajec - 2,5 mg/l
Magnesia - 5,0 mg/l

Ještě zjistím Mattonku a další.

sarkabrezen
autor
7. dub 2009

Jo a Magneska má sice málo sodíku, ale vysoký obsah hořčíku, takže taky asi není vhodná moc často. Hořčík je pro tělo dobrý, ale asi všeho s mírou 🙂

Nejméně mineralizovaná voda u nás je Dobrá voda (154), Rajec má 300. Jak už jsem psala, v pohodě je to do 400.

prasiatko30
7. dub 2009

pije len normalnu vodu - sice nie z vododvodu ale z flase - tip evian - co proste vypada ze do flasiek napustaju kohutikovu vodu. a zvycajne kupujem tu co ma napisane ze ma slaby obsah mineralov, nic insie nepije - ziadne dzusiky alebo caje. neprevarujeme

daluri
7. dub 2009

Ahoj, minerálky by se často pít neměly, právě pro vysoký podíl minerálů, opravdu to zatěžuje ledviny. Starší syn měl kdysi problémy s ledvinami, tak jsem byla na konzultaci s dietní sestrou, tudíž to vím od ní.
Ono sem tam to neuškodí, ale každý den ne..a u malých dětí asi teprve ne. 😉

evaka
7. dub 2009

Moja mala pije najradsej vody, dzusiky a caje moc nemusi, pijeme Lucku, Drobček - kojenecke vody, občas Rajec. Maju minimum sodika, v tabulke "najzdravsich" mineralok vychadzaju najlepsie, uz ju bohuzial nemam. Viem ze najhorsie vychadzali Budiš a Baldovska, myslim ze Mattoni je niekde v strede.

sarkabrezen
autor
7. dub 2009

Tak Mattonka je zařazena do středně mineralizovaných, takže pro malé děti jen s mírou. Sodíku má 80 jednotek, takže celkem dost.

Ale Dobrá voda a Rajec, ty jsou opravdu na úrovni kojeneckých vod. Dokonce jsem četla, že Dobrá voda neperlivá je lepší než kdejaká kojenecká voda...

lienka79
7. dub 2009

hanule..bud uplne v klude, pre taketo velke deti je uz naozaj zbytocne vodu prevarat 😖 ..navyse pitna voda u nas podlieha dost prisnej kontrole a sleduje sa jej kvalita dostatocne 😢
Ja som prevarala vodu do roka a to bolo myslim az,az dostatocne dlho.

Cos a tyka mineralok..suhlasim,v zime zbytocne, v lete ano,urcene pre deti,ale voda z kohutika je istota 😅

hanule05
8. dub 2009

ahoj lienka79, souhlasím s tebou. Jenom jsem byla překvapená, že vodu převařují i maminky starších dětí (koukla jsem se do fotky).

Taky si myslím, že je voda dostatečně kontrolovaná, takže nemám obavy a dávám dcerce pít vodu z kohoutku. Já jsem taky vyrostla na vodě z kohoutku se šťávou a nic mi není (až na tu hlavu 🙂 ).

ada18211821
21. pro 2011

maminky a co tie mineralky Rajec bylinkove davate?

dana3262
21. pro 2011

@ada18211821 rajec ale neni mineralka, ne? Je to pramenita voda. Toho ochuceni bych se trochu bala, ja se jednou po Rajec materidousce osypala, ale to je proste urcita citlivost. U pětileteho ditete bych se nebala, do 3 let bych asi nedavala nebo jen obcas.

sylvia78
21. pro 2011

my mame 14 mesiacov, rad pije bylinkove cajiky okrem fenikloveho, dzusiky riedene vodou s kohutika. Ja tiez od roka neprevaram a vraj ak je niekto z BA tak najlepsia voda pre dieta je z vodovodu lebo je najkvalitnejsia na Slovensku ale co je na tom pravdy, hm neviem, mne to hovoril ortoped, vraj velmi dobra na kosti

mamkamarketa
1. únor 2012

rada bych obnovila toto tema 3lety syn odmita caje i redene dzusy. jedine co vypije je dobra voda-ta neperliva malinova... myslie,ze to muze pit denno denne dlouhodobe 😕

crca
1. únor 2012

@mamkamarketa myslím,že to není minerálka,je to jen voda z pramene,ale né minerální,takže by to nemělo vadit 😉mě naštěstí vylemcaj i vodu z kohoutku,ale jinak vypijou kde co,hlavně že to teče😀

mamkamarketa
1. únor 2012

@crca prave,ze ja koukala na obal a je tam psano mineralni voda i obsahy mineralu,jenze copak ja vim,co je ''moc'' mineralu 😅
hlavne ze to tece 😀 tos napsala dobre 😀

reruna
1. únor 2012

@mamkamarketa já myslím, že to je jako se vším, nejlepší je to asi střídat...někde jsem četla, že minerálky by i dospělí neměli pít víc jak skleničku denně a střídat ty vody, protože každá obsahuje jiný poměr minerálů, střídat to s vodou s kohoutku a pro děti ředěnými džusy (taky max sklenička denně), no ale vím jak je těžké, když je dítě na něco navyklé - zkus mu do té flašky od dobré vody dát trochu malinového sirupu a vody z kohoutku, třeba to nepozná - na VAK si zjisti, jak máte kvalitní vodu, nebo existují ty filtrační konvice, které odfiltrovávají chlor a těžké kovy, my ji máme a rozdíl je opravdu znát, ta voda pak nesmrdí a nezanáší konvici vodním kamenem, minerály prý zůstávají i v té přefiltrované vodě...

mamkamarketa
1. únor 2012

@reruna ten sirup jsem zkusila,to proste radsi nepije ☹ vodu mame dobrou (praha) ale problem je ten,ze on to nechce 😖

reruna
1. únor 2012

@mamkamarketa a zkoušela jsi to dát do té petky, aby to nevěděl? myslíš, že by to opravdu poznal?

mamkamarketa
1. únor 2012

@reruna jojo,on je vycuranej, vyzaduje dolit dobrou vodou te flasticky dobre vody s myspulinem 🙄 on pozna i kdyz si dovolim mu tu dobrou vodu naredit vodou z kohoutku 😖

reruna
1. únor 2012

@mamkamarketa tak to je teda mlsný jazýček, no ale znám to, u nás zase nic jiného, než vodu z kohoutku a mlíko...když mu chci dát džus kvůli vitaminům, tak většinou neuspěju, čaj vypije málokdy, minerálku většinou taky nechce... jestli zrovna dobrá voda se může pít dlouhodobě nevím, snad někdo odepíše

crca
1. únor 2012

@mamkamarketa vidíš to,a já myslela,že je to jen nějaká horská voda 😀 taky bych poradila nalít tam do té flašky šťávu,ale jak čtu,tak stejně bez úspěchu 😀 No je to děs s těma capartama,my když jsme u tchýně(což je denně)tak tam pijou jedině minerálky,doma si jdeme vyčistit zuby a u toho vylemcaj z kohoutku půl litru vody 😀 se pak chlap diví,že platíme nějak moc za vodu 😀 😀 to myju nádobí a už jsou u kohoutku,jdeme si umýt ruce.další půllitr 😀 a máme teda tu filtrační konvici,a holka chce jedině to,někdy šťávu,nebo čaj,ale povětšinou poslední dobou jen tu čistou vodu-což jsem ráda,ale jí by k životu stačil,kefír,mlíko a voda 😀 Matýsek to je jiná kategorie-ten mě mlíko nevezme do pusy-teda pokud není ve flašce 😀 ,sýry fuj...,ale čokoládičku tu by mohl neustále 😀