Mléko po 1. roce. Jaké a kolik dávat?

mimis
21. črc 2008

Ahoj, nase mala bude mit za chvilku 1. rok a doktorka nam rikala, ze mame davat jiz kravske mleko. Pry se ani nemusi prevarovat. Zda se mi to mozna brzy..Proto prosim o vase nazory a zkusenosti, kdy jste zacaly davat detem obycejne mleko a kolik toho vase ditka vypila. Diky vsem!

helcenka
26. říj 2009

když koupíš krabicové plnotučné mléko, tak ho už nemusíš převařovat. My tedy zatím pijeme UM, protože máme alergii na kakao, tak u malýho nechce vyvolat další kravským mlékem.Jinak jogurty a tvarohy jíme od jednoho roku. Malej má tvaroh radši, ale dávám mu více jogurty.
Moje kamarádka, když přešla na kravské mléko, dávala do něj synovi Granko. To mi ale přijde zbytečné, pokud dítě pije mléko neochucené, protože v Granku je spousta cukru. Taky teď jsou jejímu synovi 4 roky a mléko bez Granka jí pít nechce. 🙂

shaula
26. říj 2009

Holky, a jak dáváte tvaroh? Já sama ho nejím, tak moc nevím, co s ním - dáváte ho čistý? Nebo rozmíchat s ovocem? A jaký tvaroh - takový ten "měkčí" ve vaničce nebo ten tvrdý? Já jsem zatím dala jen Activii tvarohovou... Díky za rady.

helcenka
26. říj 2009

My jsme jedli zezačátku jenom bílé jogurty a tvaroh také bez ničeho. Dávala jsem ten ve vaničce, ještě jsem ho naředila trochou mléka nebo vody, aby se malej po něm nedávil. Pak mu přestávali jogurtíky i tvaroh neochucený chutnat a nechtěl ho jíst. Tak jsem mu do něj přidávala třeba rozmačkaný banán, broskev, meruňku, rozinky. Teď ale koupím i tvaroh ochucený, protože v ovoci už takový výběr.

quika
26. říj 2009

KM treba davat az do min. 6 rokov PLNOTUCNE, pretoze vacsina vitaminov a vapnika v mlieku je viazana na tuk, takze ked sa ten tuk odoberie, nezostane v mlieku uz nic hodnotne a tym padom je uplne zbytocne ho davat. vraj je lepsie davat cerstve, teda mlieko s co najkratsou trvanlivostou, ale to netusim preco. kupene normalne krabicove/sackove mlieko je uz pasterizovane alebo osetrene UHT ohrevom, takze ho netreba prevarat vobec, take priamo od kravy treba pre istotu prevarit.

pistok
27. říj 2009

a na varenie polievok a kaše možem používat polotučné?
varím aj pre nás, tak sa mi plnotučné vzhladom ku kilám navyše do varenia dávat nechce

quika
27. říj 2009

pistok, to polotucne principialne nevadi, mozes davat aj nizkotucne, ale nerata sa to do dennej spotreby mliecnych vyrobkov - to ma byt cca 0,5l mlieka, pricom za prijem 100ml mlieka sa rata napr. 75g jogurtu alebo tvarohu, 15g syra a pod. takze ked ma okrem toho dostatok mliecnych vyrobkov a toto je len navyse, kludne pouzi. ak to ma byt kasa, ktoru ma ako jedinu mliecnu vec, tak radsej nie (samozrejme sem-tam to nevadi, ale dlhodobo to nie je vhodne).

pistok
27. říj 2009

niekedy večer spravím krupičnú kašu, lebo s manželom ju máme tiež radi -asi 1xtýždenne
ale to dostane ako klasickú večeru a flašu sunaru pred spaním mu spravím tak isto ako ked má k večeri čokolvek iné
jogurty velmi nechce, ani tvaroh nezje, ale tvrdý syr má rád a sunaru vypije dost

radka.m.
29. říj 2009

pistok-i do pokrmů by jsi měla minimálně do tří let používat plnotučné mléko,později teprve polotučné,nízkotučné je naprosto nevhodné i pro starší děti a plnotučné by taky nemělo být,to proto,že děti v tomto období rychle rostou a potřebují ohromné množství tuku pro zdravý vývin a hlavně pro mozek,takže já bych tu kaši klidně udělala nadvakrát,to by mně nevadilo,ale prostě bych raději dělala pokrmy z plnotučného 😉

papty
17. lis 2009

Ahojte dievčatá, ja som malého prestala kojiť pred 5 dňami a odvtedy nepije žiadne mlieko. Aj keď som si odstriekala do flašky svoje tak ho nechcel a UM tiež nie. On sa z toho ani nenapije, ked vidí flašku s mliekom tak ju dáva hneď preč. Máte niektorá skúsenosti ako to nejako zmeniť? Asi by mliečko mal piť ešte...a musím mu dávať aj Vigantol a ten sa dáva len s mliekom.

petka80
17. lis 2009

no nevím, to už mi přijde přehnaný, pokud dělám bram. kaši pro všechny, tak ji udělám z obyč polotuč. mlíka, co mám doma. Pokud má dítě jinak tuků dost, tak to podle mě žádný problém není 😉

papty - vydrž, tohle bývá obvyklé, že kojené děti nechtějí UM. Nabízej, nabízej a třeba se to zlomí a pít začne. Dcera taky žádné UM nechtěla, když jsem přestala kojit, vůbec, zkoušela jsem to asi 14 dní. Pak jsem dala pauzu a holt mlíko nepila, pak jsem to zkusila po asi 2 měsících a najednou ho pít začala a dávám jí ho teď ráno k snídani. Taky můžeš zkusit nějaký ochucený UM, já třeba dávám Hami banový, jsou i nějaký vanilkový a tak. A můžeš místo flašky zkusit třeba i hrníček s pítkem, nebo s brčkem, nemusí to být jen láhev.
Jinak Vigantol se má podle mě dávat s mlíkem proto, že je to vitamín rozpustný v tucích. Takže by mělo stačit dát ho s čímkoliv jiným, kde je nějaký tuk.
Pokud přeci jen UM chtít nebude, nijak to nevadí, jen musíš pohlídat, aby měl dost ml. výrobků, quika to píše výš, kolik je toho potřeba.

shaula
17. lis 2009

Papty - ty ještě dáváš vigantol? 😕 Nám doktorka říkala, že stačí do roka. Maximálně tak můžu prý přidávat v zimním období, ale zatím ho nedávám. Jinak mám ale stejný problém - kluci se odstavili a UM nechtějí ☹

saska.t
17. lis 2009

vigantol sa pri zimnych detoch dava do 1,5 roka a pri letnych do 1 roka 😉

petka80
17. lis 2009

S tím Vigantolem to je doktor od doktora. Dcera je v lednu, na roce mi dr. říkala, že pokud ještě nějaký mám, tak ať dávám do jara a pak konec.

bereninka
17. lis 2009

My vigantol dáváme (jsme v říjnu) a máme dávat do jara. Do roka a půl.

Ale dávám ho jen tak, bez ničeho, nevadí to?

Holky, myslíte, že teď ve 13 měs. mám ve svém mléku ještě dost živin? Malýmu se dělají afty, tak přemýšlím, co mu chybí. Nechce moc zeleninu, ale kojím 3x denně, někdy 4x... Myslíte, že v tom kojoení ještě vitamíny jsou, aby mu něco daly?

katun
17. lis 2009

ahojte, ak pouzivate BEBU 3, tak pravdepodobne bude na nasom trhu tiez iba ta 600g ako v zahranici a nie 800g, lebo som si vsimla, ze v tescu je akcia na BEBU3 600g za 8,90eur a ta cena plati aj ked si kupite 800g bebu. takze tu 800g asi dopredavaju a oplati sa ju teda kupit Vsimla som si, ze aj v DM zlacnela BEBA3 na nejakych 10 eur, tkaze asi tie vacsie balenia chcu dopredat..

strociatka
17. lis 2009

bereninka v tvojom mliecku je vsetko potrebne, ale uz to nestaci, s tym vigantolom, ak ho davas len tak bez nicoho, nie je to dobre, lebo tento vitamin je rozpustny v tukoch a prave preto sa musi podavat s mliekom

strociatka
17. lis 2009

takze v tvojom pripade odstriekat trosku mliecka na lyzicku, dokvapnut vigantol a potom nakojit

shaula
17. lis 2009

Hm, a jaký je rozdíl, jestli dá Vigantol jen tak a pak nakojí? 😕

strociatka
17. lis 2009

na to aby sa vstrebal je nutne ho rozpustit v tuku, ktory je napr. v mlieku, inak prejde travenim nezmeneny

strociatka
17. lis 2009

to znamena, nevstrebe sa 😒

shaula
17. lis 2009

Jasně, ale je přece úplně jedno, jestli nastříká mléko na lžičku, dá vigantol a nakojí, nebo jen dá vigantol a nakojí. Tak jako tak se vigantol v žaludku s těmi tuky potká 😉

eliotka
17. lis 2009

Tak to doted dávám špatně teda. Nikdo mi neřekl, že to mám dávat s mlékem. ANi jsem o tom nikdy enslyšela. 😒

strociatka
17. lis 2009

nemyslim si, ze sa nieco stalo, pokial kojite (ja osobne si myslim) ze ho vo vlastnom mliecku mate pre babatka dost. Inak spravne uzivanie je napisane aj v pribalovom letaciku 😉

mikulka
17. lis 2009

Já teda myslím, že vigantol je už udělaný s olejem, aby se dobře vstřebal.

Na letáčku je sice napsáno podávat s kaší či mlíčkem, ale myslím, že je to proto, aby tu jednu kapku vůbec snědly. 😉
Mléko přece není tuk, tak proč zrovna s mlékem. Vitamíny vstřebatelné v tucích se přece podávají třeba s kouskem másla. (vit A např.).

papty
17. lis 2009

no nam povedala doktorka ze do dvoch rokov vigantol. Zajtra skusim malemu spravit mliecko do pohara a cez den, mozno vypije.

shaula
17. lis 2009

Mikulka - no jo, to je fakt, máš asi pravdu - je to olejovitý roztok, takže by to mělo být OK. V příbalovém letáku se sice opravdu píše do mléka nebo do kaše - ale podle mě je to tam fakt myšleno tak, aby to prcek snědl. Aspoň mě to tak z toho vyplynulo, schválně jsem vyhrabala příbalový leták - současně tam uvádějí, že dospělí do jakékoli tekutiny 😉

strociatka
17. lis 2009

asi to bude fakt tym, ze male babo uprednostni jednoznacne mlieko 🙂

eliotka
18. lis 2009

Tak jak to teda je? Já dnes dala malému tu kapku radši s mlíčkem, ale lepší to bylo kápnout mu to rovnou do pusinky, takhle mám pocit, že ta kapka, jak je mastná, zůstala na lžičce a slízl jen mlíčko.
A když teda dospělým podávat s vodou, tak pak by to mělo být ok, ne?

kulimka
18. lis 2009

Tak já čtu jak je to s tím vigantolem. Já už ho malému nedávám, ale vždy jsem mu ho kápla do pusinky. Většinou jsem ho pak nakojila, protože jsem ho dávala před spaním. Tak snad to bylo OK, když jsem ho nedávala na lžičce s mlékem...

strociatka
18. lis 2009

myslim si, ze je to uuuplne jedno, ci ho kvapnete na lyzicku, alebo rovno do pusinky, len je vhodne to zapit mlieckom, alebo podat s mlieckom. Pre deticky to tak doporucuju