Mléko po 1. roce. Jaké a kolik dávat?

mimis
21. črc 2008

Ahoj, nase mala bude mit za chvilku 1. rok a doktorka nam rikala, ze mame davat jiz kravske mleko. Pry se ani nemusi prevarovat. Zda se mi to mozna brzy..Proto prosim o vase nazory a zkusenosti, kdy jste zacaly davat detem obycejne mleko a kolik toho vase ditka vypila. Diky vsem!

kristi
21. črc 2008

18m je nasi, stale pije rano a vecer umele mleko, kravske bych ji nedavala min. do 3 let

sylvar
21. črc 2008

Naší malé je 14měsíců a papká sunar a dm jablíčkové mléko na střídačku, obyč mléko se nedoporučuje dávat před 3 rokem 😉

janeses
21. črc 2008

Já bych tak brzo kravské nedávala, naší holčičce je 15. měs. a pořád pije Sunar 2x denně. O tom, že bych dala obyč. ještě neuvažuju. 🙂

karot
21. črc 2008

Mě mudra na roční prohlídce řekla,že na klasické pití do 3.let se má používat UM(my jedeme na nutrilon 😉 )a do kaše už můžu normální kravské. 😵

alisas
21. črc 2008

Na 11 mesicni kontrole mi rekli,ze ji muzu davat od 1. roku normalni mliko. Ale jeste to nebudu uspechavat, davam ji zatim umelou. Ji normalni jogurty, do kase uz davam kravske mliko davno a nic ji neni.

simipel
21. črc 2008

Tak já dávala už kolem roku kravské mléko a malá to snášela úplně v pohodě, ona je totiž takový otesánek, že ji šmakuje úplně vše. Pije ho každý večer před spaní, jen ho mírně ohřeju v mikrovlnce a pije zhruba těch 250ml a někdy byla i doba že vypila k večeru i půl litru. 😉 Ale musím dodat, že byla kojena částečně jen asi zhruba do 4.měsíce, soběžně jsme už dávali Nutrilon a kolem toho roku už to obyč. Takže je možná rozdíl když někdo je na umělém pomalu od prvopočátku nebo až někdy po půlroce.

vojtisek2007
21. črc 2008

Ahojky,
tak my máme 1,5 roku, ráno pije sunar, tak 250ml - a kravské mléko říkala doktorka nejdřívde od 3 let....i kaši mu večer dělám ze sunaru...ale jinak mléčné výrobky dáváme - jogurt,tvaroh a tak.

kalu
21. črc 2008

Nám je 16 měsíců a stále pijeme mateřské od mámy. Jinak jíme z ml. výrobků jogurt,mléčné kaše instantní a občas tvaroh a tvrdý sýr,máslo.

krizulka003
22. črc 2008

Tak nám je 15 měsíců a pijeme jen nutrilon na kravské si myslím že mají mimča času dost klidně až od těch třech let.jinak ale jogurty a sýry papáme taky normálně.

zanulav
22. črc 2008

Tak ja prvního syna kojila do 10 měsícu, přestal sam už nechtel cecík. A davali jsem jen čaj nechtel žadne mleko a pak pozdeji asi v roce a pul kakao žadny problem s tím nebyl. Nevím každy říka neco jineho ja si myslím že je zbytečne davat sunar po tom roce když jí normalní stravu, pije štavičky a čaj nevím. Ted kojím samík ma 3 měsíce kojit budu uvidíme jak dlouho, každe dítko je jíne. Nevím je to přehnane od 3let mleko kravske davat až pokud není to dítko alergicke třeba.

pirlenka
22. črc 2008

Nejde ani tak o alergie (i když v tom taky může být problém), ale kravské mléko silně zahleňuje - takže já bych s ním určitě počkala 😉 Zvlášť, když je na trhu spousta "náhražek".

misa82
22. črc 2008

Nase mala ma rok a pul a rano ma 250ml Nutrilonu. Jinak uz od roku varim normalne s krabicovym polotucnym mlekem.

mamol05
22. črc 2008

Ja taky nevim, jake davak mleko, ziju v US a doktor nam doporucil davat od 1 roku kravske plnotucne mleko (kupuju organicke - bio), ale nejak se mi do toho taky nechce, mam i formulu, takze ji davam jen tu, musim rict, ze ale svoji malou jeste 3 x denne kojim (je ji 14 mesicu), nabizim jim pres den i umele mleko, ale moc to nechce, rano se nakoji, da si jeste 6 oz formule, a potom ji kojim nez jde spinkat (odpoledne a vecer). kolik mleko jsou vase detatka schopny vypit denne?

petule.h
23. črc 2008

od roku se kravské mléko dává...pokud doposud mléko jako nutrilon...apod nepily, tak bych s tím ani nezačínala, my se ho nezbavíme snad nikdy, i když jí malej normálně od 8 měsíců...před spaním mléko musí být 😉 ..mléčné výrobky by měli mít asi 500ml denně po roce, takže bych to řešila mléčnými výrobky, který stejně dáváš a nebo kaší(ta u nás nejede 😖 ), ale sýry máme rádi na chlebíku.apod

pirlenka
23. črc 2008

# Mléko jako zdroj bílkovin
Mléko obsahuje bílkovinu nazývanou kasein. K jejímu zpracování je zapotřebí žaludeční enzym laktáza. Ten rozkládá laktózu na glukózu a galaktózu. Při jeho nedostatku nebo nepřítomnosti se laktóza nemůže štěpit ani vstřebávat a do spodní části tenkého střeva se dostává nerozložena. Tam zahnívá a kvasí. Prvními varovnými příznaky mohou být křeče a nadýmání. Tento specifický enzym se však u dospělé populace vyskytuje v nedostatečném množství a v závislosti na věku se jeho množství dokonce snižuje. Některým národům (Asiati, Indiáni a většina černochů) laktóza zcela chybí. Pouze u lidí kavkazské národnosti schopnost štěpit laktózu zůstáva zachována i v dospělém věku.
# Mléko jako zdroj vitamínů a minerálů
Je pravdou, že kravské mléko obsahuje především vápník a vitamín A. Obojí lze však dodávat velmi výhodně mnoha jinými potravinami, ve kterých nejsou obsaženy nepříznivé mléčné složky. Vápník především v kapustě, zelí, luštěninách. Vitamín A v zelené listové zelenině, mrkvi apod. Krom toho vysoké množství vápíku způsobuje vylučování hořčíku. Oba dva minerály musí být přijímány v poměru 2:1. Pokud je tento poměr narušen jedním prvkem, dochází k nedostatku prvku druhého.
# Mléko jako zdroj energie
Mléčný tuk obsahuje vysoký podíl nasycených mastných kyselin a pouze mizivé množství nenasycených mastných kyselin. Jejich poměr je v mléce 1:12, zatímco pro zdraví je optimální poměr 1:1 až 1:2. Je vědecky prokázáno, že mléčný tuk přispívá ke zvyšování cholesterolu v krvi a podílí se tak na vývoji aterosklerózy cév a na vzniku srdečně cévních onemocnění..
# Další fakta
Konzumujeme-li mléko a mléčné výrobky často, vede to k zahlenění organismu, vzniku nežádoucích tukových vrstev kolem důležitých měkkých tkání a orgánů. Některé nové výzkumy dokonce zjistily, že některé mléčné složky zabraňují využití vápníku a nepřímo se mohou podílet na odvápnění kostí. Sýry především tvrdé zůstávájí v organismu ve formě usazeného nasyceného tuku, především v játrech a ledvinách až po dobu 7 let. Jogurty, kefíry a jiné zakysané, ovšem neslazené mléčné výrobky jsou vhodnější než mléko. Obsah laktózy je výrobním procesem těchto výrobků snížen. Živé jogurty dokonce obsahují určité množství onoho nutného enzymu-laktázy. V neposlední řadě enzymy a bakterie obsažené v těchto formách mléka pomáhají k lepšímu trávení.
# Závěr
Mnoho odborníků tvrdí a spousta vědeckých studií dokazuje, že mléko stojí za takovými onemocněními jako jsou zažívací potíže, astma, alergie, artritidy, anémie a srdeční nemoci; je rozhodujícím faktorem při zácpě, chronické únavě, bolestech hlavy, svalových křečích, obezitě, alergiích a srdečních problémech.

jabber
23. črc 2008

Tak jsem se dneska na roční prohlídce ptala mudry, kolik má dítě vypít mlíka - tak říkala 500ml denně. Prý se k tomu počítá i jogurt. Jakého mlíka jsem se ale ani neptala, protože počítám, že kdybych se zeptala na kravské, tak mě rovnou vykostí 😀 . Takže my pijeme ráno 240ml, večer 210ml Sunaru a s jogurtem nám to vychází tak akorát 🙂

listicka20
26. črc 2008

ahoj, od jednoho roku kravské mléko plnotučné se dávat může i na pití, nejenom do příkrmů. Ale je to na každém. Neni to nakázaný, že se musí, ale znamená to, že už se může. Když jsou v rodině alergie, ekzémy, astma, tak by se mělo asi počkat, ale jinak bych to nepřeháněla.

lukin
26. črc 2008

Jakto, že každý tvrdí něco jiného? 😅

listicka20
27. črc 2008

Lukin, to máš tak, neexistují závazné normy, které by platily pro všechny bez rozdílu jako zákon... Světová zdravotnická ordanizace vydává doporučení na základě svých výzkumů, a ty potom doktoři tlumočej maminkám, s tím, že je podle svýho uvážení a zkušeností modifikujou, a měli by přihlédnout i k rodinný anamnéze dítěte (právě ty alergie, ekzémy, astma) a podle toho poradit, jestli začít s některými potravinami radši pozdějš.
To je jako se vším - někdo řekne, začít přikrmovat zeleninou, jinde se začíná kaší, někdo řekne ryby až od roka kvůli riziku alergie, někdo zase že ryba od sedmi měsíců dvakrát týdně je dobrá na rozvoj mozku... prostě maminka sama taky musí uvažovat a vidí dítě, jak reaguje na nový příkrmy, a podle toho bude opatrnější nebo odvážnější... no... 🙂

pebi
5. srp 2008

Tak mě doktorka neříkala nic, dávám ji jíst podle svého svědomí a to tak, že jogurty, sýry jí běžně a nemá s tím problém a ráno a večer pije flašku UM. Od roka jí dávám od Nestlé (takovou tu plechovku) 😉
Chtěla bych jí dávat aspoň do dvou let, uvidíme. Pak je ještě mlíko 3+, ale to asi kupovat už nebudu.

listicka20
7. srp 2008

Ještě sem holky hodím link na článek o mléku, je to výpis pro a proti, proč pít nebo nepít mléko, aby tu byly i nějaké protiargumenty na přednášku prilenky (prilenko, nic ve zlém 😀

http://zdravi.idnes.cz/mleko-spojenec-nebo-nepr...

anatanka
7. srp 2008

Miri mleko nepije vubec. Z UM se malem poblije, tak se ho ani nedoktne a kravske ji zatim davat nechci. Takze ji o to proste ochuzuju, ale nevim, jak jinak.

kacka79
7. srp 2008

Tak my pijeme od roka Nestlé - takový to v plechovce a spokojenost, vypijeme tak cca 600ml denně.. mudra mi říkala, že i kaše je lepší z UM aspoň do 1,5 roku.. no UM budu kupovat tak do 3 let

kajule
8. srp 2008

Tak Patovi bude zitra 15mes. a rano vypije 210ml Nutrilonu a behem dne dalsich 200ml a to mu staci. 🙂

pirlenka
8. srp 2008

Listi 😀 Každopádně to není moje přednáška 😝 Jen copy z webu 😎

frog
11. srp 2008

Taky bych ještě radši chvíli počkala.My jsme celý osypaný,má to už od narození a nikdo mi k tomu nic nepoví,takže já určo počkám.Ale jen pro zajímavost.Znám maminu co dává kravské ml. od 6 měsíců a k tomu bábovku,polívku vaří z masoxu a malá je zdravá jako řepa..teda zatím.

sylvar
5. zář 2008

Sofi pije v noci 2x po 160-180ml sunaru, pak ho jí kolem 16-17 hod.to podle nálady a těch 180ml, donedávna ho jedla ještě před usnutím po večeři, prostě chtěla usínat s flaškou v puse 😖 a to dala 200ml, teď už tak 2měsíce ne, zato jí v noci 😒

anatnaka, já myslela, že mlíko ještě pořád musí, co na to mudra, že Miri mlíko nepije žádné 😕

kalu
5. zář 2008

Měli by vypít cca 500 ml mléka denně.
Do kravského mléka bych se taky nijak nehrnula,ono bylo přece jenom dělané pro telátka a ne pro děťátka.
Jinak pokud nepije dítě mléko vůbec, nevadí to ,pokud se to nahradí mléčnými výrobky- jogurt,sýry (ne tavené),trochu máslo,kaše,po roce tvaroh

radka.m.
5. zář 2008

ahojda,kalu,to nemáš pravdu,děti po roce by měli mít 500ml mléčné dávky denně,to ale znamená,že se do tý dávky počítají veškeré mléčné produkty,jako třeba jogurt,tvaroh,sýr...ale pozor,150ml jogurtu se přepočítává jako 250m UM a pokud snědí tvaroh,tak ten dokonce pokryje celou denní dávku,ono jak je nadměrné množství mléka a mléčných výrobků,tak to dost škodí,protože je to velká zátěž na ledviny.po roce,pokud prcek mlíčko nevyžaduje,tak se vůbec nemusí dávat,stačí jen ty mléčné výrobky,když budeš chtít vědět víc,tak mrkni na www.kojeni.net,tam se dočteš více,dokonce si tam můžeš i nechat přehodnotit jídelníček tvého prcka v on-line poradně.

mapris
5. zář 2008

mimis,
pokud jeste neni pozde na reakci ...
Zalezi na diteti a doktorovi. Moje sestra dava kravske mleko zhruba tusim od 17ti mesicu, protoze bydli u mych rodicu na statku a jeji dcera nema zadne alergie.
Ja mela dite na UM h.a. a z kravskeho mleka delam zhruba od 18ti mesicu pudingy a pridavam kam je potreba. Nase mala ma strasne rada mleko, tak se snazim ji davat to acidofilni, po tom se dokaze utlouct. A vecer ma tak zhruba 250 ml UM. Moje kamaradka ma stejne starou dceru a dava rano kravske a vecer UM - na doporuceni jeji lekarky - pry deti do 3 let musi mit jeste nejake vitaminy, ktere v tom UM jsou. Takze podle mne zalezi na tobe a na doktorovi. Ale nejak bych to neprehanela ...