Mléko po 1. roce. Jaké a kolik dávat?

mimis
21. črc 2008

Ahoj, nase mala bude mit za chvilku 1. rok a doktorka nam rikala, ze mame davat jiz kravske mleko. Pry se ani nemusi prevarovat. Zda se mi to mozna brzy..Proto prosim o vase nazory a zkusenosti, kdy jste zacaly davat detem obycejne mleko a kolik toho vase ditka vypila. Diky vsem!

dudduli
8. led 2010

no mozem povedat ze ja davam normalne mliecko od osmeho mesiaca a maly je v pohode ,na noc mu robievam riedky puding .alebo riedku krupicovu kasu,pudingove chute obmienam skoro vsetky co existuju. 🙂 maly ma devatnast mesiacov

marketka1
8. led 2010

andy my sme na UM sunar boli do 10 mes.(pil ho aj v DD takže som to nemenila)a malý nemal žiaden problém s kakanim teraz pije krabicové plnotučné mlieko so sunarkou ráno aj večer a v pohode cez deň jogurt syr alebo čisté kr.mliečko. 😉

andy001
9. led 2010

holky děkuju jste hodné že jste napsali, po Nutrilonu měl zácpu, přešla jsem na HIPP a v pohodě,
ale zas začínají zacpy 😖 😖 už me to štve, zkusila sem sunar ten original a šmakoval mu chtěl ještě 😅
tak zkusím ten a uvidíme,,,

duduli:zkusila jsem 200ml vody+3odměrky Sunaru a přidala sem dvě lžíce krupičky(obyč.)a šmakovalo a spal celou noc a krásně 😵

marketko ja vařím z plnotučného a zatím taky v pohodě uf 😵 a ten sunar davám pouze ráno, večer ma
kaši ale tu má Hami, zkusím ještě Sunarku 😅
sýry mi miluje 😵

andy001
9. led 2010

malý mi většinou prdi, a kaká ten 3 den ale tlačí chudák muj, no hrůza 😒

knedlicek
15. led 2010

Holky já mléko nedávám vůbec, a i mléčné výrobky dost omezuji, děti jsou pak akorát zahleněné a pořád nemocné. Navíc vápník z mléka není téměř vůbec využitelný, je lepší ho dodávat jinými zdroji. Toť můj názor...

shaula
15. led 2010

Tak že by děti byly často nemocné, protože pijí mléko, to je dost svérázný názor, ne? 😲 O tom zahlenění se vedou spory, nicméně rozhodně se nedomnívám, že by mléko způsobovalo zahlenění v krku nebo nose, spíš jen organismu jako celku (a i to někdo zpochybňuje).
S tím vápníkem víceméně souhlasím, proto bych nedramatizovala, že dítě jí třeba málo mléčných výrobků...

jankapiknova
15. led 2010

tak taky nazor ze nedavat mlieko pocujem prvy krat,co viem tak rocne dieta ma vypit okolo 500ml mlieka,teda mohlo by. 2rocne dieta neviem kolko by malo ale kludne rano a vecer urcite si myslim,ale kazde dieta je ine. Moj napriklad ma 14 mesiacov a vypije za 24 hodin aj nad 500ml lebo papa aj v noci a cez den spapa 1-2 jogurty-milaciky. A po pravde este nikdy chory nebol. Podla na je to totalne blbost. to je len moj nazor 😉

shaula
15. led 2010

Abych upřesnila svůj předchozí příspěvek - mléčné výrobky jsou podle mého názoru důležité, nicméně ne zase natolik, abychom se stresovaly tím, že jich dítě sní málo 😉 A i když vápník se podle některých názorů z mléka vstřebává hůře, pořád lepší aspoň trochu než nic - nemůžeme dítě pořád krmit jen potravinami s vysokým obsahem vápníku, že 😉

jankapiknova
15. led 2010

suhlasim so shaulou, ono dieta si vyberie samo,ked nechce tak nechce nic nenarobime, nas maly keby mu dam tak pije mlieko kazde 2-3 hodiny ale nastastie mu chutia aj polievky,ktore nevynecha ani jeden den. 🙂

renuliq
16. led 2010

my sme na kravskom mliecku od cca 12mes., od 6 mes. bola dcerka na sunare, ale okolo roka mi ho nechcela pit, tak som sa rozhodla pre kravske mliecko a toho sa teraz nevie dopit🙂
celkovo som za ten nazor, ze kravske mliecko po roku, pokial dieta nema alergie..ale kolko mamiciek , tolko nazorov 😉

helcah
16. led 2010

Ve jste to co jíte říkala ta doktorka, že po 1. roce se může používat plnotučné mléko na přípravu jídel, na běžné pití ale až po 2. roce. TAkže na pití dávám sunar a do jídla plnotučný.

lienka43
16. led 2010

Ahojte co sa tyka kravskeho mlieka tak mam pocit co doktor to iny nazor. Ja mam doktorku co doporucuje az do 3 rokov nedavat. Kravske mliko normalne do jidla davam ale na piti pouzivam Nutrilon.

luca76
20. led 2010

malej pije pořád nutrilon, ted už ten od 12 měsíců s příchutí banánu, chutná muu 🙂

meri
22. led 2010

Tak ja všude čtu, že kravské mléko k pití né a včera mi doktorka na prohlídce řekla, že jo

jankapiknova
22. led 2010

meri,ja som si o mlieku hladala niejake članky a docitala som sa ze kedysi preferovali od 1 roka uz kravske,teraz sa to posunulo od 2 roka ale ze malo mamiciek to dodrziava,vacsinou uz po roku zacnu s kravskym a este tam bolo pisane,ze ked uz kravske tak určite nie trvanlive ale čerstve(s čo najkratsiou trvanlivostou) 😉

petka80
22. led 2010

meri - no právě, na tohle má každý dr. jiný názor 😀
Já si myslím, že nejlepší je nějaký střed, prostě dávat KM normálně do jídla a UM na pití zhruba do těch dvou let (asi hlavně pokud dítě toho mlíka pije hodně, ráno i večer), ale pokud se napije KM, tak to taky není žádná tragédie. A pak zkoušet i zakysané ml. výrobky, kromě jogurtů i kysané nápoje atd.

dagina
28. led 2010

Ahojky, nevěděla jsem v rychlosti kam hodit můj dotaz, tak snad se uchytne tady.

Je to asi dva dny co mi malá odmítá pít MM. Ani za boha nechce. Jedině kdy si dá je v noci, když je rozespalá. Asi před měsícem jsem jí zkušela dát UM, ale to jí natahovalo, bylo to mléko od hami, navíc ho nechtěla z flašky, dala jsem jí ho do hrnečku a to se málem poblinkala. Nyní jsem ještě UM nezkoušela, pokud si udržím to noční kojení, tak ani UM nebudu zavadět...
Nebo je nějaká šance, že zase ráno a večer si dá MM??? Má některá podobnou zkušenost??? Proč mé mlíko odmítá????
Právě asi ty dva dny zpátky mě malá při kojení nečekaně kousla, já to nečekala, docela jsem zařvala "au", ona se rozbrečela a pak už pít nechtěla, a od té doby dá s říct je ten problém.
Také jsem vysadila minulý týden HA, mléko může mít jinou chuť, může to být i tím??????
Moc díky za jakoukoli radu a postřeh.

dagina
28. led 2010

Navíc malá byla zvyklá usínat jen u kojení, takže z toho plyne další problém 😖 .

zuzufek
28. led 2010

dagina pokiaľ ti bude chcieť ponúkaj jej MM,a keďže mala rok,tak jej už môžeš skúsiť dať aj prevarené kravské mlieko....problém je,že nechce fľašku,tak musíš prísť na to,aká fľaška by jej viac vyhovovala,nemyslím,že sa v tomto veku naučí piť z hrnčeka,viem to podľa mojej 😒určite pije čajík,tak skús nejakú takú fľašku....a neviem či si jej skúšala dávať pudingy,kašičky a pod.,keď len nariedko,tak skús jej ponúknuť to ako náhradu a zároveň jej stále ponúkaj MM...

zuzufek
28. led 2010

na tú druhú časť otázok ti ja neviem odpovedať,HA som nebrala,tak neviem,či je to tým,ale skôr tým ako si vtedy zakričala a ona sa toho naľakala 😒 a čo sa týka toho zaspávania,ak ti bude odmietať kojenie ako bola zvyknutá,nájdi iný spôsob uspávania,daj jej papať niečo iné čo ju zasýti a čo ti neodmietne a prečítaj jej napríklad rozprávku,pomaznaj sa s ňou,daj jej do postielky obľúbenú hračku....hádam ti ešte nejaké babule poradia 🙂

radka.m.
28. led 2010

kolem roku se odstavuje největší počet dětí,takže klidně může jít o odstav ze strany prcka,pokud tomu tak je,tak bud ráda,že se to obešlo bez breku,mléko po roce snadno nahradíš jogurty,sýry,zakysanými výrobky,máslem...flašku bych určitě nezkoušela,je to zbytečný krok zpátky,děti se učí pít z hrnečku klidně v 5,6měsících,v tom nevidím problém 😉 😉 😉

shaula
28. led 2010

Dagina - když jsi vysadila HA, nemáš teď menstruaci? To pak děti mléko odmítají. Nebo už prostě ztratila o kojení zájem, u nás to taky tak proběhlo asi ve 14 měsících, prostě ztratili zájem a nechtěli se kojit. Ale je fakt, že se mohla zleknout, jak jsi zařvala, možná to pochopila tak, že kojení je špatné... Těžko říct.
Jestli chceš zkoušet UM (u nás 0 bodů ☹ Nepijí ani za svět, a to už jsem zkoušela i KM, prostě jak to má bílou barvu, tak to nechtějí), tak už bych ji neučila na flašku, dávala bych jí to do toho, z čeho je zvyklá pít (zřejmě asi nějaký hrneček, že?).

Aha, tak jsem teď dočetla do konce a vidím, že Radka už napsala téměř totéž 😀

dagina
28. led 2010

Myslela jsem z hrnečku s pítkem. No ona by neměla jíst moc mléčné výrobky, jako malá po nich hodně zvracela (když jsem jedla při kojení mléč. výrobky), a také má atop. ekzem a ty jí to také zhoršují 😖 . Kaši také moc nechce, musím jí to míchat s přesnídávkou, samotná jí natahuje na blinkání 😖 .
Ještě jsem neměla v plánu odstavovat, ale asi si řekla sama 😔...., ale divné je, že v noci, když je rozespalá tak vyžunkne obě prsa 😕
Díky

chalotka
31. led 2010

Ahojte holky, mám rok a měsíc starou Karolínku a chtěla bych se zeptat z čeho dáváte pít mlíčko? Čajík mi pije buď z hrnečku avent s pítkem, ale u toho se celkem zalyká a nebo z láhve s brčkem. Ale to si nedokážu představit, že by z toho vypila celou dávku. Z klasického hrníčku to ještě moc neumí, tak zatím to pije z kojenecké láhvičky. Ale už se mi to právě moc nelíbí. Poradíte?

dagina
1. únor 2010

Ahojky,
shaula, jj, menstr. jsem během 14 dnů měla dvakrát 😅. zkoušela jsem jí MM dát do hrnečku, a nechtěla, pak si trochu cucla, aspoň jí to nenatahovalo na blití jako UM.
Včera večer si dala normálně, v noci také, ale nenutím jí, uvidíme jak to bude dál. Aspoň rok a půl bych chtěla vydržet, je ještě malá aby neměla žádné mléko, navíc když má ekzem, takže uvidím - buď a nebo 🙂 .

Chalotka, kamoška dává mlíko z hrnečku s pítkem, ale s UM začala až ve 13m (kluk jí také odmítal kojení), už nechtěla začínat s lahví, ale ty asi lahvičku používáš déle, viď?

akdar1
1. únor 2010

Ahoj maminky. Zajímalo by mě, zda je normální, aby 2,5leté dítě pilo denně téměř litr krabicového mléka?!? 😲

shaula
1. únor 2010

Akdar - někde jsem četla, že není vhodné, aby dítě tohoto věku pilo ještě takové množství mléka... Ale už nevím, kde to bylo ☹ 😅

shaula
1. únor 2010

Tak jsem to našla, je to na www.kojeni.net v databázi otázek a odpovědí - kopíruji:

Dotaz: Po dlouhé době Vás prosím o radu, i když se netýká přímo MM. Dceři jsou 2 roky a 2 měsíce. Od 23 měsíců nekojím a dcera pije kravské mléko (ne trvanlivé), protože odmítala sunar. Chci se zeptat, zda je nutné kravské mléko převařit, či ne. Momentálně nepřevařujeme. Jedna doktorka říkala, že už se nemusí, že již bylo tepelně zpracováno a druhá trvala na převaření mléka. Moc děkujeme za radu. Ještě se chci zaptat zda nevadí, že dcera vypije toho mléka min. litr ale většinou i více. Začala totiž méně jíst. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, souhlasím s první lékařkou, mléko je již upraveno tepelně, takže nevím, proč převařovat a navíc takto starému dítěti???
Jinak toho mlíčka bych více než půl litru (a to tedy maximálně) nedávala, přeci jen jde o potravinu jako všechno ostatní a chleba taky za den nikdo nejí celý bochník. Strava musí být pestrá a když je chuť na jídlo potlačená plným bříškem mlíčka, tak to není to pravé ořechové. A navíc dcerka není už není ani kojenec, natož telátko. 🙂

akdar1
1. únor 2010

shaula: Dekuji za ochotu... Ta informace: proc nepit toliko mleka?!? mela byt smerovana me tchyni... Jednak se tim "chlubi" a jednak mi to prijde nenormalni. Matka ji "nasilim" odstavila asi v roce a pul a zacaly ji ohrivat mleko...jako nahradu za snad pouhe pomazleni s prsem... Ted se dozaduje stale flasky s mlekem... 😖

jankapiknova
10. únor 2010

Chcela by som sa spytat ci davate niekto dietatu aj cerstve kravske mlieko,nemyslim z obchodu(trvanlive , ale uplne čerstve, samozrejme prevarene 😉