Mléko po 1. roce. Jaké a kolik dávat?

mimis
21. črc 2008

Ahoj, nase mala bude mit za chvilku 1. rok a doktorka nam rikala, ze mame davat jiz kravske mleko. Pry se ani nemusi prevarovat. Zda se mi to mozna brzy..Proto prosim o vase nazory a zkusenosti, kdy jste zacaly davat detem obycejne mleko a kolik toho vase ditka vypila. Diky vsem!

markytkaaa
2. črc 2009

U nás nepomohl ani ochucený Sunar ... zkoušeli jsme banánový, pak jak jsou od roku, kakao a vanilka ... musel to manža sežrat za sucha ... ale to on zas rád 😀 😀 😀

sisi.v
2. črc 2009

tak že by byla ochucená UM zdravější než bio KM...no mám tedy pochybnosti, mě například zarazilo, když jsem si přečetla u HIPPu vanilkového složení na krabici - trocha chemie sice nezabije, ale zdravého na tom nebylo nic.

maryshka
3. črc 2009

vanilkovy Hipp3 je klasicke pokracovacie mlieko (ako ktorekolvek ine), kt. okrem odtucneneho mlieka, probiotickej kultury obsahuje len prirodne vanilkove aroma + vitaminy a mineraly. Nema absolutne nic skodlive🙂 Mozno ta len trochu splietli dvojslovne chemicke nazvy mineralnov v zlozeni 😉

http://www.hipp.cz/editor/image/_hipp_produkty2...

sisi.v
3. črc 2009

ne, mě nespletly dvojslovné chemické názvy - pracuji v klinické biochemii 🙂. taky jsem nepsala, že škodí zdraví - viz předchozí příspěvěk, jen že na nich neshledávám nic zdraví prospěšného co by nešlo získat z potravy.

k etiketě - např. místo hydroxidu vápenátého je možné napsat E526, používá se k úpravě pH (kyselosti) potravin, stejně jako chlorid vápenatý E509 (tzv. protispékací a zahušťovací látka) nebo např. niacin = E375, kyselina nikotinová = vitamin B3. Protože tzv. éček se všichni bojí (někdy zbytečně někdy oprávněně) je lepší napsat název.

jinak např. dětské nápoje (kubík a spol.) které obsahují benzoany (např. benzoát sodný E211), to je teprve mňamka - nevhodný pro děti a může způsobovat alergie.

ale teď to prosím neberte jako že UM ne - sama jsem ho malé dávala.

many
3. črc 2009

no holky mně malej UM nechce vůbec, tak naštěstí ještě kojím 😀 ale naše doktorka tvrdí prý, že po roce už nemusí být UM, že stačí zvýšit přísun mléčných dávek - sýrů,jogurtů,...

ygreen
4. črc 2009

sisi.v: prosím pěkně, jako "expert" na chemii - kde vidíš chybu u UM? Jde mi o to, že chci dávat klukovi to nejlepší. Nejí jen samé bio, to kupuji tam, kde si myslím, že je to nejvhodnější (jogurty a ml. výrobky, mrkev, bujony, vejce, cukr, apod.), ale snažím se aby měl co možná nelepší stravu. A všude je masáž jak je UM do 3 let nejvhodnější. Tak jak to je? My používáme Nestlé 1-3 roky. Předtím Nutrilon Comfort. No a jinak mi nejí nic jiného než skleničky Hipp, domácí ani za boha ☹

A ještě bych se chtěla zeptat, jakou stravu volíš ty pro dceru - mlíko, jogurty, nápoje, a tak?

maryshka
5. črc 2009

sisi.v: urcite sa vyznas vosvojom obore lepsie nez ja, kedze som chemiu mala naposledy na strednej skole🙂
No, pokial viem, WHO urcuje presne, co UM mlieka maju obsahovat, aby splnali kriteria a viem, ze vsetky dostupne mlieka na trhu su svojim zlozenim prakticky rovnake /az na to, ze niektore maju prebiotika, ine probiotika, alebo sucasne ako Hero Baby Lactum...atd./ Ja si osobne myslim, ze nic lepsie ako materske mlieko pre deti nie je, lenze bohuzial niektore maminky, vcetne mna to stastie nemaju, ze deti v tomto veku nekoja. Ja osobne si myslim, ze na UM nie je nic, co by detom skodilo a osobne si myslim, ze tieto mlieka obsahuju urcite dolezite latky, ktore dieta nema moznost ziskat z inych zdrojov. Predsa este vacsina deti v tomto veku stravu neskutocne "preberaju" a jedia len urcite jedla. Moj syn pije mlieko (Nestle Junior1) uz len rano, pocas dna do neho nedostanem uz ani kvapku a to som uz skusala aj kravske, kt. mu vobec nechutilo. Ja som osobne vyrastla na Sunare do roku a od roku na prevarenom kravskom mlieku a myslim, ze som celkom v pohode po zdravotnej stranke. Nemozem ani pochybovat o tom, ze firmy vyrabajuce mlieka a pediatry tiez "tlacia" na mamicky, aby kupovali batolacie mlieka co najdlhsie, i ked kravske mlieko po jednom roku nemusi niektorym detom vobec skodit. Skor si myslim, ze vela zalezi od vrodenej predispozicie a celkoveho stavu dietata. Niektorym detom kravske mlieko robit dobre nemusi, moze sposobit alergie a pod., inym chuti a vyhovuje. Je to skor otazka, co kazda maminka uprednostni a ako viem, vsetky chcem pre svoje deti to najlepsie a kazda mame "tu svoju pravdu". A mne osobne tieto diskusie davaju vela, lebo spoznam nazory inych matiek, ich argumenty a protiargumenty a myslim, ze to cloveka obohati svojim sposobom, i ked nie vzdy si da poradit a urobi len to, co uzna za vhodne. Tak je to niekedy aj u mna, hehe. Tak pekny den! A dufam, ze tie nase batolata, vypijuc akekolvek mlieku, len nech im padne na zdravie 😉

power700
8. črc 2009

Ahoj holky, tak naše malá to UM nechce už ani ráno. Doktorka mi řekla, že jí mám dávat kravský! To snad nemyslí vážně! 😠 Co myslíte, to jí radši budu nahrazovat mléčnými výrobky jinými,ale krabicový ji teda nedám..Nebo mám změnit značku? Ted pije Hami 3.
Díky za názory. 😉

power700
8. črc 2009

A ještě- je lepší Hipp3 nebo Nestlé v té plechovce?Po sunaru měla zácpu. Musím to asi risknout, co, nevím, co jí bude chutnat nebo nechutnat.. 😒

shaula
8. črc 2009

Power, koukám že Kristýnka už má rok a půl, pokud nemáte v rodině nikdo alergii na kravské mléko, tak bys ho už klidně pomaloučku mohla zkoušet, to má doktorka pravdu... Já vím, že se k pití doporučuje až od dvou let, ale jak říkám, když nemáte v rodině alergii, není důvod nevyzkoušet to o něco dřív...

andy80
8. črc 2009

No to koukám, doktorka doporučila od roku kravské mléko. Ble, bych nedala. Minimálně do dvou let budeme na Sunaru a klidně i do tří, když ho bude pít. Jinak malá pije ráno a večer 250ml Sunaru. Do jídla dávám plnotučné.

power700: zkus změnit značku, zkus ochucená vanilková, čokoládová nebo banánová, teď ho dělá i Nutrilon.

lenousek100
8. črc 2009

Ahoj, tak my do 13.měs. kojily, teď dávám Sunar - jediné UM co malá chce, asi že je nejsladší?? Kdyby ho nechtěla, tak bych asi zvýšila příjem jogurtů, jogurtové nápoje, tvaroh, sýry...myslím si, že by to mělo stačit. A kravské bych - když už - dávala nějaké tzv. "BIO". Ty naše obyč mlíka jsou prý hodně "naředěné". Nebo - pokud bydlíte někde u hranic, zkusit nějaké rakouské nebo německé...mohly by být trošku kvalitnější.

power700
8. črc 2009

Holky, díky za rady, něco zkusíme a dáme vědět. 🙂

lenkazdenek
8. črc 2009

Ahoj,tak unás se poslední týden um taky nepije,malá si vždycky jen cucne a konečná,máme sunar střídáme příchutě i klasik a nic 😒 ale zas na druhou stranu jí hodně jogurty,sýry a večer má kaši takže dohoromady to tu mléčnou dávku určo dá,jinak mlíko když kravské tak bych dala čerstvé a raději bio a nebo zakysané mléčné nápoje,kefíry atd 😉

power700
12. črc 2009

Ahoj, tak jsme stále bez mléka. krabicový nedávám. 😒 Ale nahrazuju vším možným, co se dá. 😝
Ale pobavila mě známá, má stejně starého prcka a ta mu dává krabicové s grankem !!! 🙄

ve24
12. črc 2009

Ahojky, já do teďka malému, který bude mít v říjnu 6 dávám sunár originál, už jsem mu tolikrát chtěla dát něco jiného, ale jak mu chutná a brečí, že ho chce, tak mu to nedejte ☹ 🙂samozřejmě, že jí oběd, ....krom toho. Dcera má 13 měsíců a ta ho pije taky, tak si říkám, že jak jim to chutná, ať si to pijou. Od kamarádky kluk nechce sunar ani mlíko od 8 měsíců co ho přestala kojit a má zničené zuby, často má něco zlámaného, jednou ruku, nohu, možná to je tím, nebo taky možná ne

agaatka
13. črc 2009

Ahoj, tak já doposud krmím Bebou, pak přejdu na ty Juniorská mlíčka Bifidus, rozhodně nebudu dávat krabicáky. Klasický mlíko budu dávat až tak ve třech letech. Z Beby normálně vařím (pudink, bramborovou kaši atd.), je fakt, že tím zabiju ty probiotické bakterie, ale ty pak dostane, když ho má normálka na pití. Mlíčko děti rozhodně potřebují, ale když to nejde, tak se na to musí jinak např. sýry, jogurty, možná i nějaké doplňky stravy. Je to práce s těma dětičkama 🙂

sisi.v
14. črc 2009

maryshka: celkem se vším souhlasím 😉

sisi.v
14. črc 2009

ygreen: odpověď v IP, ať nezabíráme místo 🙂

pistok
15. črc 2009

ahojky
už aj timi mal pred pár dňami 1. rok
dávam mu sunar ten s probiotikami. už vyše mesiaca nechce vobec žiadny jogurt ani iné krémiky. syrik niekedy spapá eidam, ale namazaný tavený nechce. skúšali sme aj žervé čisté a tvaroh, no bez úspechu. ale každý den papá masko, aj tam sú asi bielkoviny, aj ked uplne iné.
myslíte, že zvýšenými dávkami sunaru mu nahradím jogurt? fakt sme skúšali rozne a nechce.
denne vypije zhruba 550 - 600 ml sunaru, výnimočne aj viac
ešte doplním, že kaše nechce tiež vobec žiadne papat
aký syr mu možem dávat? chce iba tvrdé - aj to podla nálady
o kravskom mlieku zatial neuvažujem vobec

zlatouch
6. srp 2009

Ahoj, neda mi to a musim reagovat na vety typu - v CR je mleko naredene, obarvena voda na bilo apod... Takhle divoky to opravdu neni, mleko je zakladni zivocisna surovina, takze ji nelze nijak "sidit", jedine upravy jsou zahrev - kvuli mikroorrganismum a uprava mnozstvi tuku. Tyhle 2 procedury taky urcuji rozdily v prodavanych mlekach. Tuk je jasny - nizkotucne 0.5, polotucne 1.5 a plnotuk neco pres 3 procenta. Zahrev u nas je bud UHT (mleko v krabicich s trvanlivosti cca 3 mesice, lze skladovat pri pokojove teplote; je to kraticky zahrev na vysokou teplotu, je to trochu znat na chuti) nebo pasterace (ty ostatni, tj. v lahvich a krabicich co se musi chladit, trvanlivost mensi; mensi vliv na chut). Zadny redeni, chemicka konzervace, ani pridavani cehokoliv neni mozne a verim, ze by si to vyrobce nedovolil 😉

jandalinka
6. srp 2009

zlatouch:konečně jsi to ostatním pořádně vysvětlila..... 😉 já kravské mléko také nechtěla dávat po roce,ale za chvilku nám budou 2roky a začnu a nebudu čekat až do 3let.Zda to malé zachutná či ne,to nechám na ni,ale je nejhorší,když něco jíš či piješ a malé nemůžu dát.
Mudr.mi říkala,pokud přestane pít UM,tak dát kravské.Z kravského zatím jen vařím,ale proč nedát i napít normálně. 😉 Jediné,co je pravda a rozdíl mezi UM a KM,tak je to,že neobsahuje tolik vápníku a vitamínu jako UM.Jinak v tom nevidím problém,pokud tedy nejsou alergie.Známá už dává od 1,5kravské mléko,poněvaž jí malý přestat pít UM a to vyzkoušela všechno a tak aspoň nějaký přísun vápníku 😉

denisocka
6. srp 2009

baby,sice som písala v inej teme, maly mi pred týždnom uplne zrušil UM, má 19mes. ... ma angínu,takže z toho to vyplíva...teraz mu je už lepšie,ale nechce mlieko ani vidieť, zuri jak tiger. Ale jogurty by jedol na kila.

čim mam nahradiť R a V mlieko, kolko toho mám dať /trebars jogurtov? Km mu tiež nebude chutiť ,proste biele vo flaške eeee ee . Zvykol my piť 150-200ml rano a večer

monka88
6. srp 2009

Ahojte maminky!

Precitala som rozne diskusie,ale odpoved na moju otazku som nenasla ☹
Moj drobec momentalne jedine mliecko co pije je materske. Kojim ho okrem rana a vecera este 2x denne. Ale chcela by som mu do stravy (obedov) pridavat UM,lebo moje uz moc neodsajem. Pytala som sa aj doktorky,ta mi poradila,ze napr. Sunar,ale vraj mam zacat od nejakej 2ky. Snazila som sa to studovat na ich stranke,ale neviem ci materska demencia ale akosik som to nepochopila. Viete mi prosim poradit,co to mam drobcovi kupit? 🙂
Dakujeeem

saska.t
6. srp 2009

monka kazdemu dietatku vyhovuje nieco ine a tak isto aj mliecka, mlieka su ocislovane podla veku, 1 pre novorodencov myslim az do 6 mes., 2 mas od 6mes do 10 mes. 3 od 10 mes. atd na kazdej krabici je to napisane, takze ak ste UM nepili kludne mozes zacat 2 ide vlastne o vyzivove hodnoty v mlieckach kazdy vek dietata vlastne potrebuje nieco ine a to je v tych mlieckach doplnene... ak sa chces riadit vekom tak pozri na krabici od akeho veku je urcene ale kludne mozez zacat aj nizsim cislom neublizi mu to. My pijeme hipp a moc nam vyhovuje ale je to o skusani a pasovani danemu dietatku, mozno hned to prve mu sadne a nebudes musiet skusat 😉

zelmirka1
7. srp 2009

baby ktore ste kojili a presli po roku na umele mlieko ako to drobec pije ? lebo flasu moj maly nie je nauceny
pije z poharika s naustkom vodicku ale to si da par hltov a bojim sa ze ked dokojim tak do neho mlieko nebudem vediet dostat.

denisocka
8. srp 2009

moj pil z flašky,samotna flaška nebol probleem,len zviknuť si na UM, asi týžden /dva pil po 60ml,potom asi mesiac a pol max.100-120ml a potom už prešiel na 180ml ..... teraz už vyše týždna nepije,čo dostal angínu, proste sa mu asi zhnusilo,čo ja viem 😖 ☹

jakoubka
13. srp 2009

Ahoj,
můj malý začíná sabotovat jogurty,Lipánky apod.. ☹ Tak mu dávám místo toho aspoň mlíčko z kaší od Nestlé.Myslíte,že je výživné jako ten jogurt?