Mléko po 1. roce. Jaké a kolik dávat?

mimis
21. črc 2008

Ahoj, nase mala bude mit za chvilku 1. rok a doktorka nam rikala, ze mame davat jiz kravske mleko. Pry se ani nemusi prevarovat. Zda se mi to mozna brzy..Proto prosim o vase nazory a zkusenosti, kdy jste zacaly davat detem obycejne mleko a kolik toho vase ditka vypila. Diky vsem!

kalu
6. zář 2008

Jasně, Radko, špatně jsem to napsala. Měli by mít cca 500 ml denně- buď ve mléce nebo v mléčných výrobcích.
Naše malá pije stále ještě mateřské mléko, baští jogurty, občas trochu másla nebo sýra a tvaroh tak dvakrát do měsíce- moc ho nemusí, kaši tak jednou dvakrát týdně,víckrát ji nechce. Nejvíc jí prostě šmakuje prso a jogurty.

radka.m.
8. zář 2008

ahojda,tak ta mléčná dávka 500ml je moc vysoká,po roce je to jenom 150-200ml,nadměrné množství zatěžuje ledviny.

marta82
9. zář 2008

Tak ja davam UM na piti,ale uz jsem zacala delat krupicovou kasi s kravskeho,hodne to nechavam prevarit,ale jinak mame UM.

martik28
10. zář 2008

Ahoj, naše dr. říká určitě dál pít UM (máme Bebu 3), ráno vypije malá 210ml, večer 180. Mívá mléčnou kaši, sýry, jogurty.. Z kravského mléka radila jen pokrmy.

kristi
10. zář 2008

u nas rano 240 a vecer 240. Jinak jogurt,tvaroh. Syry nechce

denisocka
16. lis 2008

tak baby, a odkedy možem z mlieka robiť aspon puding,krupicu????

jandalinka
21. lis 2008

denisocka:od 1.roku mi mudr.řekla,že klidně můžu udělat z kravského převařehého mléka puding,krupici omáčky..... 😉

pavcinka.sz
25. lis 2008

Ahoj maminky, pročítám si Vaše příspěvky jsem docela zmatená. Ačkoliv jsem si velmi přála kojit malého co nejdéle, dostala jsem v osmi měsících věku syna silný zánět a přestože v příbalovém letáku mi předepsaných antibiotik bylo psáno, že se mohou brát i při kojení, syn začal prso odmítat a poté jen sporadicky pil "jen" do desátého měsíce věku. Začali jsme zkoušet jiné mléko jako např. sunar nebo nutrilon. Vše odmítá. Nechce ani mléčné kaše, jediné co baští z mléčných výrobků jsou jogurty (nejmenovaná značka na trhu - 4ks vyjdou zhruba na 59 Kč). Takže docela drahá "zábava". Jinak ji pěkně zeleninu, ovoce a kuřecí maso, pečivo s "žervé". Pije čajík. Doktorka doporučila vyzkoušet mléčnou kávu, ale s náhradním mlékem ji odmítá. Když jsem si kávu udělala s kravským mlékem - malý to zkusil na lžičce a chtěl ještě, dostal tři lžičky a konec. Právě slavíme rok a potom co jsem si přečetla mám strach KM malému dávat. Já se nechci nikoho dotknout, moc to přeji těm maminkám, které mají to štěstí a děťátko stále kojí i těm které chtějí mléko náhradní. Ale co my? Mám dávat malému KM a cítit se jako špatná matka, protože všeobecně rozšířený názor panuje, že KM až od tří let věku?

listicka20
25. lis 2008

pavcinko, tenhle názor převažuje v Čechách a na Slovensku... Třeba tady v Anglii doporučujou kravský plnotučný pít už od jednoho roku a co jsem slyšela, tak to samý říkají v Německu a možná i v dalších zemích.
Takže si prosím tě nepřipadej jako špatná matka, plno mamin v evropě to vůbec neřeší a od roka používají obyč mlíko.

radka.m.
25. lis 2008

pavcinko,určitě nemáš důvod si připadat jako špatná matka,pokud ti malý nechce mlíko,tak po roce už mlíko opravdu pít nemusí.mléčná dávka se počítá nejenom mlíko,ale i mléčné jogurty,sama píšeš,že jogurty ti malý baští,tak bych si s tím nelámala hlavu.jeden jogurt se počítá jako 250ml um,tak když ti sní 1-2 jogurty denně,k tomu třeba máslo,nebo sýr na chleba,občas tvaroh,tak nemusíš mít strach,že by na mléce strádal.jinak to,že by se kravské mléko nemělo do dvou let,to je nejnovější doporučení světové zdravotnické organizace,takže bych neřekla,že je to jen u nás,nebo na slovensku.ona je v tom mléce dost agresivní bílkovina,takže raději bych od mléka upustila a dávala jen ty mléčné výrobky,než km.jinak do přípravy pokrmů se km smí používat.

binki
25. lis 2008

listicko, jak dlouho jsi nepila české mléko? víš, že i plnotučné chutná jako zahraniční nízkotučné? mudra mi potvrdila, co už jsem slyšela od pána, co se zabývá potr. výrobou, že české mléko má tolik vody, že přínos kalcia pro dítě je téměř nulový, něco jiného jsou jogurty a kysaná mléka...třeba v Turecku malému dávám mlíčko Pinar, dělají to pro děti od 6ti měsíců a fakt chutná super! já dávám v čr Nutrilon 3 a Nestle mléko-kaši a v zahraničí mléka, co jsou tam, občas obdobu Nutráče...

listicka20
25. lis 2008

binki, to jsem nevěděla, já ty rozdíly v chuti zase tolik nevnímám. Nedělají třeba bio mlíko?
Protože je sice hezký pavučince doporučit jogurty, ale psala, že malému chutná jenom jeden strašně drahej druh.
Ještě, pavučinko, nezkoušela jsi do bílého jogurtu rozmačkat ovoce, jestli by to nejedl takto? když mu chutná ovoce...

mady
25. lis 2008

No já dávám malému UM ale vypije ráno do 100ml a večer taky nebo nic. Jogurty baští a rad. No a kravské dávám do pudinků a omáček. Ale měla jsem chuť zkusit takové to ochucené kravské jak dávaj ve školách myslím. Ale nemám odvahu ještě 😀

danca81
26. lis 2008

Hm tak já dávám ráno malému MM, pak během dne 1x jogurt, na večeři mléčnou kaši, a před spaním zase MM. Podle toho, co jsem se tady dočetla, tak mu toho dávám asi moc, né? ☹

maart
26. lis 2008

Ahoj Pavcinko...tak v NL rikaji KM davat detem uz od 11-ti mesicu, ale to mne osobne prijde jeste hodne brzo. Ja jsem to mela tak, ze prvnimu ditku jsem davala KM od 16-ti mesicu, ale bylo to jeste v Holandsku, ktere je fakt zname kvalitnimi mlecnymi vyrobku, takze i mlekem....druhy syn mel UM skoro do dvou let (to uz jsme bydleli tady) a tretimu ditku chci UM davat taky tak do 1,5 roku nebo do 2 let...pak prejdu na KM.

Podotykam, ze deti jsou zdrave, zadna alergie.

monda6
25. únor 2009

Ahojte,malému je teď rok,přestali jsme kojit a začínáme dávat mléčko od Hami-banénové!! 🙂 Ikdyž jsem se dívala na link od lištičky na názory mléka-není to pro roční děti,ale týká se to dospělých,když na trhu je tolik mléček přímo podle věku,které obsahují přesně ty potřebné vitamíny minerály,správný podíl vápníku pro ty malé tělíčka...Nevím,kam všechny maminky spěchají a hned dávají malému KM? ☹ je sice levnější,ale pro malé to určitě není dobré,to že KM dětem šmakuje,no,je pravda,že ono všechno nezdravé je dobré,a kdybych bylo jen na těch prckách tak bysme se divili co všechno spapají,od toho jsou tu maminky aby dohlížely na správné jídlo 🙂ale je to na každé mamince 🙂 😕

lena27
25. únor 2009

já dávám jen Sunar, vypije ráno i večer 250ml

petka80
25. únor 2009

Ahoj holky, tohle mě teda taky zajímá, tak se zeptám 😉
Já ještě ráno a večer kojím, takže UM nedávám, ale začala jsem večer vařit kaše a dělám je z KM (kupuju bio mléko od Olmy, je plnotučné). No a teď by mě právě zajímalo, jestli je to o.k. nebo ne. Je mi ale jasný, že každý má na to jiný názor (jak doktoři tak i laici). Chtěla bych ale prostě vědět, v čem je UM lepší než KM. Pořád je to přeci kravské mléko, akorát je sušené (to mi nepřijde jako velká výhoda) a obsahuje navíc nějaké vitamíny a tak. Je v tom ještě nějaký další rozdíl?
Radka.m píše, že KM se může od roka používat při vaření, to jsem taky četla, myslím na kojeni.net. No ale proč při vaření ano a na pití ne? Protože při vaření se převaří (není pak riziko nějaké nákazy) nebo prostě jen proto, že při vaření se ho spotřebuje málo (např. když udělám bramborovou kaši s KM) nebo proč?
Snad jsem to napsala srozumitelně, o co mi jde 😉 Díky za reakce.

petka80
25. únor 2009

Ještě bych možná dodala, že nechci na dcerce šetřit, to určitě ne, no ale doporučení dávat k pití UM až do 3 let věku, jak se teď běžně doporučuje, mi tedy opravdu přijde jako marketingový tah výrobců UM a skoro až vydírání maminek 😖

evkal
25. únor 2009

Ahojky, mě řekla Dr. když měla naše malá 11 měsíců, že jí můžu vařit večerní kašičky z plnotučného Bio mléka. Dělám to tak a přidávám ho i do vaření a malá nemá žádný problém. Jinak ráno a někdy ještě večer po kašičce pije BeBu.

evkal
25. únor 2009

A ještě bych chtěla dodat, že ta naše Dr. pracovala nějakou dobu v kojeňáku, tak k ní mám důvěru.

lena27
25. únor 2009

no já určitě do třech let dávat UM nechci, na jaře začneme chodit pro kravské k sousedům. uvidíme jak mu půjde

luckahr
25. únor 2009

petka, to by mě taky zajímalo.............
a s tím, že je to marketingový tah souhlasim, do tří let mi přijde dlouho.........

petka80
26. únor 2009

holky, díky 😉 No třeba ještě někdo napíše, jak je to s tím rozdílem mezi KM a UM. No a vidím, že nejsem sama, kdo tak nedůvěřuje UM 😀
Lucko, Vaškovi vše nej k narozkám! 🙂

radka.m.
26. únor 2009

petka-um do 3let se doporučuje používat hlavně u dětí s alergiemi,nebo potencionálním alergikům,jinak zdravým dětem se může km podávat na pití koklem druhého roku.samozřejmě,že je lepší um,protože sice je vyráběno z km,ale je několikrát přefiltrováno a uopraveno,tudíž agresivní bílkovina,kterou obsahuje km,není v um tak agresivní a není taková velká zátěž na ledviny a celý organismus.jinak v um je potřebné množství vitamínů a minerálů,které v km nejsou,toto množství látek se liší podle potřeb dětí,proto jsou um podle věku dítěte,záleží na tobě,jaké mléko budeš používat,já tedy raději na pití dávám um,když jsem si to spočítala,tak ten finanční rozdíl zase takový není a přijde mi zbytečné třeba cpát do prcka vitamíny,když je může mít z um,samozřejmě,že se snažím,aby jsme měli jídelníček pestrý a vyvážený,ale abych musela kontrolovat,kolik třeba ca,na,k obsahuje každá potravina,to tedy ne,takhle vím,když si vypije mléko,co vlastně všechno vypil.

petka80
26. únor 2009

radko, díky, to zní opravdu rozumně. No na pití bych taky dávala UM tak do těch 2 let, asi. Já teda pořád kojím, takže to zatím neřeším, ale dělám tu kaši z KM. Co si o tom myslíš? Takže kaše z UM by měla být líp stravitelnější? Chápu to dobře? O ty vitamíny mi zas tak nejde, myslím, že pestrá strava + kojení je dostačující.

radka.m.
26. únor 2009

petka-um třeba s krupičkou je opravdu lépe stravitelnější,než krupička s km,ale po tom roce když budeš chtít,tak už můžeš zkusit kašičku i z km,je to jen na tobě,um je rozhodně upraveno tak,aby bylo lépe stravitelnější a přijatelnější ještě pro takhle malé prcky,já osobně dělám večer kaši taky z um. 🙂 🙂 🙂

power700
27. únor 2009

tak naší je 14 a půl mšsíce a mléko pije UM,ale dostanu ho do ní jen ráno, někdy 180, někdy, 210, 240 ml.Večer ho do ní prostě nedostanu, ani kaši. Tak jí dávám aspon každý den jogurt nebo tvaroh. Ale co můžu dělat, prostě to mléko odmítá. 😢 ☹

petka80
27. únor 2009

radko, díky za info, no já už asi zůstanu u kaše z KM, ale ještě si to nechám projít hlavou 😀

power, buď ráda, že pije UM aspoň ráno, některé děti nechtějí vůbec 😉 Ono po tom roce už stačí i mléčné výrobky, takže 1x UM + jogurt, tvaroh, nějaký sýr a pod., to je úplně v pohodě.

berenica
27. únor 2009

Ahoj holky, souhlasím zcela souhlasím s Radkou. Kravské mléko není pro malé děti vhodné, bílkovina kravského mléka je pro malé děti silně alergizující a těžce stravitelná. UM je sice z kravského mléka, ale bílkovina je v ní upravená, například v Bebě, kterou krmím já, je částečně naštěpená a proto nezatěžuje citlivý dětský zažívací systém. Kravské mléko je prostě určené telátkům a pro potřeby dětí musí být upravováno. Například obsahuje velké množství soli, což zatěžuje ledviny, ale zase pak obsahuje málo železa, jódu a vitamínů.