Mléko po 1. roce. Jaké a kolik dávat?

mimis
21. črc 2008

Ahoj, nase mala bude mit za chvilku 1. rok a doktorka nam rikala, ze mame davat jiz kravske mleko. Pry se ani nemusi prevarovat. Zda se mi to mozna brzy..Proto prosim o vase nazory a zkusenosti, kdy jste zacaly davat detem obycejne mleko a kolik toho vase ditka vypila. Diky vsem!

majdula
11. říj 2010

Ahoj holky, nevim kde jinde se zeptat, tak to zkusim tady...

Dnes se nase dr. temer zdesila, ze stale jeste kojim a mluvila o mlecne davce - ze ji jen kojenim urcite nemuzu dodrzet. Udajne je to pul litru mleka denne. Tak samozrejme, ze tolik prcek nevypije, kojim uz jen tak 1-2x v noci a pri uspavani, coz je v poledne a vecer.
Nedavno jsem nicmene v noci odstrikavala z obou (kdyz byl malej nemocnej a nemohl sosat) a bylo to cca 150ml.

Dr. to pripada malo, doporucuje mi jeste UM.

Ale - davame denne cca 200g jogurtu, vecer kasi ze 180ml vody, denne nejaky syr - pulka Luciny, cela Mozarella...
Tak si rikam, ze to by snad stacit mohlo, ne? Nejde snad jen o mliko, ale o mlecne vyrobky celkove, kvuli vapniku a tak...?

petra.a
11. říj 2010

@majdula my sme na tom nejak tak podobne. Tiez este kojim, teda iba v noci a kolkokrat to snad uz ani nepocitam 😀 . Dr. som sa pytala ake mlieko od roka a vraj kravske plnotucne naprosto v pohode, davali sme, ale mala som taky blby pocit akoby som robila nieco zle, tak sme sa vratili opat k nutrilonu, ale maly ma radsej ked mu z neho urobim kasicku, to mi spapa davku aj z 210ml (kedy ako) a ked mu dam pit z flase tak to je uspech ked vypije 100 ml. Mliecko mi teda velmi pit nechce. Ale niekde som citala, ze kocka syrceku je akoby vypil pohar mlieka a to papa kazde rano + papa jogurtik, takze si myslim, ze to mu na mliecne vyrobky staci.

brisalek
12. říj 2010

ja take jeste v noci kojim a jinak sni tak 150-180 ml jogurtu michaneho s lipankem. Kase nechce, UM nechce a ni mleko. Myslim, ze to nema cenu resit. Zkouset davat, ale jinak co s tim nadelam.

@petra.a proc mas z kravskeho mleka pocit neceho spatneho. Proboha proc se vsichni nechaji vzdy zblbnout nejakou kapani proti nejakemu jidlu. Byly to vejce ted uz se pise, ze jsou zdrave, bylo to maso ted uz zjistili, ze takova svickova je 100x zdravejsi nez hamburgr, byl boj proti lepku ted se doporucuje co nejdriv...zatracovalo se sadlo ted uz se objevuje, ze proti umelym rostlinym tukum je urcite mene karcinogeni...ted je moda kojeni za 10 let zjisti, ze vsechny ty Ecka, co mamaka kdy snedla se tam dostavaji miminku a bude🙂. Pro me je kravske mleko porad prirodni s prirozenym zdrojem vsech vitaminu a prvku, ktere dite potrebuje(treba i tuku, ze ktereho jsou v tele vsechny bunky...)...a urcite ho budu davat male radsi nez umele vitaminy ze sunaru.(kdy jeste nemuze dnes nikdo vedet jak tyhle umelotiny za 20 let muzou pusobit na organismus...). Ale bohzel mala nepije ani to kravske🙂.

brisalek
12. říj 2010

@majdula jak to poposujes tak mas urcite pravdu a tvuj maly ma mlecne davky az az 🙂

brisalek
12. říj 2010

Jo a jeste chi dodat, ze samozrejme kvalitni mleko s nejmene 3% tuku a pokud mozno ne krabicove , ale co nejcerstvejsi. Ne krabicove nizkotucne v akci za 10,- Kc🙂. A ta davka uz tady padla okolo 500ml za den.

neu.sona
12. říj 2010

Já dávám Nestlé Junior Bifidus a jsem maximálně spokojená. Maty ho má hrozně rád 🙂 . Normální kravské nedávám na pití a ani to ještě neplánuji.

neu.sona
12. říj 2010

A dostává 180 ml večer a 230 v noci. Ještě k tomu má samozřejmě mléčné výrobky.

iluss
12. říj 2010

Malá byla kojená 13 měsíců. Teď dáváme sunar - ráno 200ml a večer 200ml. Během dne sýry, jogurty, občas kaši..... Ale nějak to nepočítám, kolik mléčného za den má, někdy má prostě míň a jindy zase víc, to je různé, jak má chuť. když prostě nechce, tak to do ní necpu.

bubelko
12. říj 2010

@brisalek plne suhlasim, mne dokonca sam pediater povedal, ze do roka kojit a potom ak chcem, mozem prejst na KM. tiez nechapem, naco kupovat UM. 😕
@majdula ja som do roka kojila, ale od 9-10.mesiaca len rano a vece, k tomu jogurt a nejaky syr. potom sme chceli prejst na KM, ale maly ho nepil. pediater a poradkyna mi poradili, aby jedol 2x denne jogurt, plus nejaky syr. a bolo to uplne v poho. dodnes mi mlieko nepije. sem tam si da kakao, jogurty a syry ma rad. 😉 to iste teraz - maly ma 10mesiacov, kojim len rano, vecer a sem tam v noci. a tiez planujem po roku prejst na KM 🙂 ak bude pit, bude, ak nie, jogurt to isti 😉

neu.sona
13. říj 2010

@bubelko Já zase nevidím problém v tom kupovat mu UM. Já kojila do 10 měsíců a pak jsem plynule přešli na UM. Nedělá mi to problémy. Malému chutná a je spokojený. A těžko bych ohřívala nad ránem mléko, to by byla fakt pakárna. Takhle je to v pohodě.

bubelko
13. říj 2010

@neu.sona ja nemam nic proti UM do roka, ked sa nekoji. len nechapem naco davat UM po roku az do 3 rokov, ak dieta nema ziadne problemy s KM 😉

neu.sona
13. říj 2010

Já myslím, že je to každého věc, co dítěti dává a nikomu svůj názor nevnucuji. Když může pít UM do roka, tak proč by nemohl třeba do dvou... A hlavně, kravské mléko nemá tolik vitamínů a moc mu toho nedá 😉.
Nehledě na to, že nase doktorka to nedoporučuje dávat přímo na pití kravské mléko.

andika10
13. říj 2010

ja som mojím dávala UM od dvoch mesiacov do14m. Potom sme prešli na KM aj z finančného dôvodu, mne vypijú viac ako liter, a jedna krabica UM čo stála skoro 7eu mi vydržala občas aj tri dni, ale mne aj Dr povedala že po roku už kludne môžem dávať KM. Ale keď niekto dáva aj po roku UM ani tým sa dieťaťu neublíži 😉

neu.sona
13. říj 2010

@andika10 když jsou dva, tak to opravdu chápu. Musí to být mazec kupovat vše dvakrát. Opravdu obdivuji, že to zvládáte 😉

andika10
13. říj 2010

@neu.sona tiež by si to zvládla 😉 ako každá mamička, ale ide to riadne do peňazí, ale nevadí, hlavne že sme zdraví 🙂

chrobinka
24. říj 2010

Ahojky,
mám 18měs. mrňouska a rozhodně nemám nic proti UM, které je určeno pro děti 0-3 roky (a na trhu je na výběr dost značek a příchutí) - např. HAMI nebo SUNAR - bez příchuti nebo s banánovou příchutí, vanilkové nebo jahůdkové a nemám ani nic proti jogurtům a mléčným výrobkům. Máme jich také požehnaně, každý den jogutníky, sýry, přes den HAMI mlíčko-nejradši jahůdkové... + stále v noci kojím+vápníček v tabletkách, který běžně doporučuje pediatr na zoubky, ale asi bych ještě kravské mléko rozhodně dceři nedala, (a finanční otázku bych tím už vůbec neřešila, i kdybych musela !!! 😖) neboť příroda uzpůsobila KM a množství "vitamínů, soli, a jiných látek" v něm ... potřebě telátek se 2 žaludky a ne lidských dětí, pro které je UM rozhodně menší zátěž na bříško, ledviny a celkově než kravské mléko 😖 A pokud nenajdu na obalu "vhodné pro děti (batolata)" určitě nebudu hazardovat se zdravím svých dětí, i když zjevně momentálně nemají žádné zdravotní obtíže po vypití KM. 😝 Myslím tím mrňousky cca 2-3 roky a to si myslím, že mrňouskové pořád ještě jsou a stojí za to jim dát dobrý a pevný zdravotní základ 😅
Krásný večer 😀 🙂

smardik
24. říj 2010

ahoj, malý má v 2-zrovna zítra je oslaví a UM mi pije pořád-konkrétně Hami a má 3dávky za den-v poledne 120, před spaním 180 a v noci 120 a je naprosto spokojený, chutná mu to a chce ho, často si sám ukáže že chce mlíčko a jít spát tak mu dávám, někdy ještě dopije po mladším bráchovi UM když ho nedopije on a ještě tak do 3let bych mu UM chtěla dávat pokud ho on bude chtít, kravské dávám zatím jen do jídla a občas dostane kakao-zatím ho mě asi 3x. je fakt že do peněz to leze mít 2děti na UM ale jednou jsme si je pořídili tak jim dám co potřebují a hlavně zvládli jsme to doted tak to zvládem i dál 🙂

chrobinka
29. říj 2010

@monda6 Souhlasím s Tebou 😉 Také jsem písala už na tohle téma a myslím si, že není kam spěchat na ty mrňousky 😀 Myslím, že je lepší chvíly posečkat, než budou odolnější a silnější a holt "mi to UM teď poleze do peněz" a nebo po zbytek života budu platit dítěti drahé léčení a léky na alergii a to pak teprv bude peněz 😅
Krásný den 🙂

beruska24.9.
9. lis 2010

Malá mi pomalu, ale jistě, přestává pít sunar 😠 Teď má tak 250-300ml za den (rozdělené ve třech dávkách). Den ode dne pije méně, ještě před týdnem pila kolem 400ml. Když sní denně 150-200ml jogurtu (lučinu a tvrdý sýr nechce, dříve jedla, kaše nechtěla nikdy) máme splněnou denní mléčnou dávku?? Nevím, jak přesně se jogurt počítá 😕

luthien.k
9. lis 2010

@beruska24.9., to vypadá, jako když Tě v diskuzích nějak sleduju, co? 😀 Ale fakt ne 😀
V 200 ml jogurtu je cca 360 mg vápníku, což je víc, než polovina DDD (což je cca 550 mg vápníku). Když si k tomu dá UM, co zatím vypije, je to naprosto OK, spolu s tím, co dostane v jídle 😉

beruska24.9.
9. lis 2010

@luthein.k - fakt to tak vypadá 😠 😀
Takže vápník bude v poho a doufám, že ani jiné potřebné látky ji nebudou chybět. U sunaru nejde jen o vápník, ale i o jiné vitamíny a potřebné látky 😉 A to jsem si plánovala, že min. do dvou let bude sunar pít 😀 Mně udělala čáru přes rozpočet ☹ Jestli to bude takhle pokračovat dál, tak se obávám, že to se sunarem nezvládnem ani do roka a půl 🙄 A navíc to měla i jako pitný režim, hrozně málo pije. Pije jen vodu, čaje nechce, ovocné šťávy (dětské) také nechce. Je ještě něco, co bych mohla zkusit dávat na každodenní pití???

iwusca
10. lis 2010

@beruska24.9. podla mna voda uplne staci a je to ovela lepsie ako sladene caje a limonady 😉 ked bude starsia este budes rada ze nepije tie sladene veci lebo od doho sa najviac kazia zuby 😉

beruska24.9.
11. lis 2010

@iwusca - však já jsem za tu vodu ráda, jenže nevím, jak ji naučit víc pít. Vypije ji tak 100 - 150 ml za den. Nabízím každou chvíli, někdy jen cucne, někdy nechce vůbec. Zkusila jsem i nutit, ale to pak celý den nepila vůbec, tak to už nezkouším. K tomu těch nynějších 250-300ml sunaru, což je celkově hrozně málo.Někde jsem četla, že na svých 10 kg by měla mít asi litr tekutin. Ale to nevypiji ani já. Také hrozně málo piji, asi to má po mně.

luthien.k
12. lis 2010

@beruska24.9., násilím do ní stejně ten Sunar nedostaneš, ani jiné pití... Leda zkoušet různá pítka, s brčkem třeba a tak, ale jinak si dítě vezme stejně tolik, kolik bude chtít. U nás to taky není s pitím slavný a žijem 🙂
Jinak vitamíny a minerály, co jsou v Sunaru, dostává už v pohodě z normálního jídla, neboj 😉

beruska24.9.
12. lis 2010

@luthein.k - s násilým nepochodím u malé u ničeho. Je to individualistka 😀 všechno chce dělat sama a teď do toho dětská puberta 😠 takže všechno, co chce maminka je ne, ne a ne!!!
Pije z láhve od Kubíka Water (taková se sosáčkem), dokáže z ní pít sama. Včera jsem zkusila nechat na té láhvi tu fólii, takže byla barevná. Líbila se ji, ale na pití to stejně moc nepomohlo. Dnes dopoledne (byli jsme pryč) nepila vůbec. Nabízela jsem asi 5x, semkla rtíky a že nechce. Jinak je to až moc velké čírtě 😀 hrůza jít do obchodu (přerovná všechny regály během mžiku), tak snad ji žádné živiny nechybí. Říká se, že dítě si řekne, když má žízeň. Takže malé asi to málo stačí.

martulikk
23. lis 2010

@beruska24.9. také jsem se ještě před pár měsíci trápila tím, že mi malá nechce téměř pít... svůj hrneček/lahvičku má celý den k dispozici a teď, v téměř 16-ti měsících přes den vypije kolem 500ml (někdy víc někdy míň) vody/čajíku... plus ještě ráno mlíčko 😉 nabízej a vytrvej, ono to přijde 🙂

verca31
12. čer 2012

Ahoj doktorka nám také říkala, ale já jsem mjí ho dala a malíá mě ho vůbec nechce. Takže od té doby nedáváme vůbec mlíčko je to teda škoda a asi i brzo ale nutit jí ho rozhodně nebudu když jí to nechtná tak jí to nechutná. 😒

daisy14
12. čer 2012

@beruska24.9. Nabízet, nabízet a nabízet. To je jediná rada, kterou jsem dostala od doktorky, když jsem jí řekla, že malá málo pije. Za den dá tak 100-150ml vody výjimečně čaje a to je všechno. Taky je to malý pijan. Doktorka říkala, že se to naučí, že to je v pohodě. Takže taky nabízím flaštičku jak magor pořád🙂

beruska24.9.
12. čer 2012

@daisy14 - můj příspěvek je 1,5 roku starý 😀
jinak, možná, že se jednou pít naučí (třeba v pubertě na zábavách 😕 😎 ), ale zatím to tak nevypadá. kdybych nepřipomněla, tak snad nepije celý den. jen ten sunar (momentálně ráno a večer 150-180ml na dávku) zůstal 😉