Mléko po 1. roce. Jaké a kolik dávat?

mimis
21. črc 2008

Ahoj, nase mala bude mit za chvilku 1. rok a doktorka nam rikala, ze mame davat jiz kravske mleko. Pry se ani nemusi prevarovat. Zda se mi to mozna brzy..Proto prosim o vase nazory a zkusenosti, kdy jste zacaly davat detem obycejne mleko a kolik toho vase ditka vypila. Diky vsem!

misa.cekatelka
24. zář 2009

ahojky,moc ti toho nenapíšu,zkušenosti nemám.myslím,že mu určitě odstříkat můžeš,záleží,jestli ho bude chtít,když už je zvyklý na umělé,když mu pak odstříkavat nebudeš,tak se taky nic nestane,nech ho na umělém.
Taky sem chci přispět dotazem:Naší terce je 14 měsíců.V noci jí dávám ve flašce mléko-1x za noc,ale hodně tady různě v diskuzích čtu,že to po roce v noci není normální.Co je na tom nenormálního?Jinak přes den už mlíko nedávám,jen v noci.

kaleilah
24. zář 2009

míšo,malej má mlíko na sedmou,usíná s flaškou a pak kolem půl jedné v noci se budí zase na mlíčo, mě to absolutně navadí a ani nemám v úmyslu ho to odnaučovat-prozatím, stejně budu muset vstávat zase k malý tak měto neobtěžuje a chodíme spát až kolem jedný, takže v poho.asi je to blbý spíš kvůli tomu že mimčo už by mělo vydržet spát celou noc a bez jídla... ale jestli je to její jediný mlíko, tak proč ne, je tu i hodně mamin co kojí avstávají k dítěti po roce i třikrát za noc, to jsme na tom ještě dobře 😉

radka.m.
25. zář 2009

kaleilah-odsáté mléko klidně můžeš dávat,když ho bude chtít,já jsem to taky takhle dělala,když jsem kojila nejmladšího syna,tak staršímu jsem vždycky večer dávala hrneček toho odsátého,to mléko po roce v noci-spíše jde o to,že by si trávicí systém a ledviny měli odpočinout,pití UM v noci to samozřejmě zatěžuje,já dávaám UM večer před spaním

jajabmw
26. zář 2009

Ahojky tak jsem tu znovu. Dnes jsem se bavila s jednou známou a ta mě měla za blázna, že dávám KM, prý tam nejsou vůbec žádné vitamíny a živiny. Prý bych si měla chodit pro mléko kravské a převařit ho, že je to lepší. Ach jo já vím že má asi pravdu, ale my máme v rodině dost vysoký cholesterol a já kvůli tomu právě kravské mléko musela přestat pít. Tak mi prosím poraďte co mám dělat, jestli dávat KM nebo kravské neupravené. Jsem z toho fakt hotová! A to mám druhé dítě 😀 !

helena001
27. zář 2009

Do 2-3 rokov sa odporuca upravene umele mlieko - formula.

berenika39
27. zář 2009

proč? aby se víc prodávalo?

helena001
27. zář 2009

napr. preto, lebo obsahuje menej bielkovin, ktore by inak zatazovali oblicky

darlinka
27. zář 2009

Ahojte, malý má 14mes., ešte ho stále kojím, ale už len v noci a cez deň mu dávam kravské mlieko. Tiež som počula rôzne názory odkedy začať s KM a mala som trochu obavy, ale povedala som si, že aj horšie veci malé deti pojedia a popijú (napr. ja by som malému určite nedala v tomto veku papať zmrzlinu... ako niektoré mamičky 🤐 ) a voľakedy neboli tie rôzne UM a bolo dobre...
KM pije asi 3-4 krát za deň, po 100-130ml, ako mu chutí, takže to nie je až tak veľa. Čo ma ale stále trápi je, že v noci si nevie odvyknúť od kojenia 😠 a budí sa aj 3-4krát za noc 😠 😠 . Už som skúšala mu dať fľašku s KM aj v noci, ale akonáhle zacíti cumel, hneď sa rozčertí! A pritom cez deň sa za ním ide "zblázniť"... ☹

berenika39
28. zář 2009

helena, jak to víš? už s to tu probíralo, a je vidět, že výrobci UM mají velmi dobře zmáknutý systém, ja zpracovat maminky, i ty jsi se chytla 😉 😉 😉 .
nechci to dál řešit,já mám názor takový, že do roka samozřejmě UM, ale pak je to zbytečné, pokud není nějaký zdrav.problém.

tady je na místě, aby se každá mamča rozhodla sama a nic proti podávání UM déle nemám, opravdu.

mirri
28. zář 2009

byla jsem ted s malym na kontrole u pediatra a ten mi rekl,ze pokud vydrzim kojit do roku,tak pak uz neprechazet na UM,ale rovnou na kravske mleko.maly nema problemy,takze pak prejdeme KM.

molnarovak
28. zář 2009

súhlasím s berenikou, tiež si myslím, že výrobcovia UM tlačia na naše city, aby sme ako dobré mamy spravili pre naše deti len to najlepšie (a samozrejme je to zároveň najlepšie pre ich zisky), preto som po roku prešla na kravské mlieko, ktoré preváram.
Tiež som rozmýšľala nad tým, nakoľko asi zaťažuje obličky kravské mlieko, robil niekto objektívny výskum? A prečo sa nikto nepozastavuje nad tým, že dávame deťom presolené jedlo plné rôznej chémie, ktoré zaťažuje obličky oveľa viac?

shaula
28. zář 2009

Molnarovak - proč mléko převařuješ? Vždyť každé prodávané mléko je pasterizované, tak v tom moc nevidím smysl... A myslím, že nikdo z nás soudných nedává přesolené jídlo... 😉

molnarovak
28. zář 2009

shaula, keď kupujem v krabici, tak samozrejme nepreváram. Ale snažím sa kupovať pravé kravské mlieko a to je treba prevariť.
Tiež si myslím, že normálny človek dieťaťu nebude presálať, ale často to vidím okolo seba. Poznám mamičky s 1-2 ročnými deťmi a pravidelne na tanieri hranolky, ktoré im ešte dobre posolia, aby im lepšie chutili. Ale aj tak som podľa nich ja tá zlá matka, ktorá svojmu chúďatku bábätku nedopraje UM.

shaula
28. zář 2009

Molnarovak - tak to jo, to je jasné, mléko od kravičky je třeba převařit, to máš pravdu. Jen ze zvědavosti - já nikdy mléko přímo od krávy nepila, je to asi velký rozdíl od toho, co se normálně prodává, že? Myslím rozdíl v chuti, asi od kravičky bude o hoooodně lepší...
A s druhou půlkou příspěvku taky nemůžu než souhlasit... Ach jo... To fakt radši KM než přesolené hranolky 😝

molnarovak
28. zář 2009

no vlastne ani neviem poriadne povedať, či je mlieko od kravy lepšie alebo horšie chuťovo. Určite je hustejšie, to je poznať, ale chuťovo to nerozoznám, pretože ho nepijem 🙂 Dávam si ho len do kávy a tam ten rozdiel necítim. Ale poznám ľudí, ktorí majú voči pravému kravskému mlieku odpor, aj keď je prevarené.
Možno by som sa bála kupovať mlieko len tak od cudzích ľudí, asi by som im neverila, že je kontrolované. Našťastie sa u nás dá zohnať priamo v obchode, kde ho pravidelne kontrolujú, takže snáď je nezávadné.
Veľmi rada z neho varím mliečne polievky, aj dcérke veľmi chutia.

helena001
28. zář 2009

moj syn ma chore oblicky - tak zial viem, ze kravske mlieko je kvoli bielkovine napor aj pre zdrave oblicky maleho dietata. O soli ani nehovorim, ale to vieme asi kazda...

jajka78
23. říj 2009

ahojte, ked davat UM pre starsie dieta ako 1 rok, prevarate zakazdym flasky? ja chcem skusit dat UM, este kojim ale mlieka je uz pomenej. a z flasky pit nevie tak dam hrncek s naustkom.

shaula
23. říj 2009

Jajka - podle mě je převařování lahví v tomhle věku už nesmysl. Dítě ocumlává, co se dá, takže jestli má sterilní lahve je už úplně jedno 😉

helcenka
25. říj 2009

malýmu je 21 měsíců, od pátého měsíce jsem musela přikrmovat UM. Teď pijeme Nutrilon, ráno 180ml, před spaním 210ml. Víc ho nevypije. Kravské mléko zatím dávat nebudu, počítám, že UM budeme pít tak do 2,5 roku. Jinak jogurty a tvarohy jíme normálně. Kravské mléko neupravené by se vůbec dávat takhle malým dětem nemělo. Lékařka nám říkala, že pokud chceme začít dávat kravské mléko, jedině plnotučné a pasterované. Ale plně souhlasí s tím, že zatím dáváme mléko umělé. 🙂

eliotka
25. říj 2009

Holky, a když vařím, můžu vařit z plnotučného krabicovsho mlíka? třeba do bramr. kaše... Nebo také musím z plnotučného?

shaula
25. říj 2009

Eliotka - správný dotaz, vidíš, tohle mě ani nenapadlo 😀 Pro nás kupuju polotučné, takže jsem ho použila i do jídla pro kluky a vůbec mě to nenapadlo řešit... Budu dál vařit z polotučného, stejně ho do toho jídla jde trošičku, takže to podle mě nevadí, a plnotučné bych pak akorát vylívala ☹ Až ho budu dávat na pití, tak budu dávat plnotučné.

eliotka
25. říj 2009

shaula: no práívě, taky kupujeme polotučné (V dotazu jsem omylem napsala plnotučné).
A myslíš, že můžu už teď z něho vařit? Bramb. kaši děláz furt s vodou, a to nic moc. Tam bych mohla trochu toho mléka dát, ne? 😕

A jak je to s tvarohem? Můžu ho dávat? Názory na tvaroh se dost liší... A tvaroh, nebo lučina??? 😝 😅

titkovamiriam
25. říj 2009

ja som od roka do troch kupovala plnotucne 🙂 a teraz ficime vsetci na polotucnom

od roka si myslim moze byt aj tvaroh a lucina ta je v pohode
a jasne ze aj kasu,privarky,polievky kludne s mliekom 🙂

quika
25. říj 2009

ja zijem v CH a tu sa normalne dava deckam od roka plnotucne kravske, nie UM.
na SK sa hovori ze od roka sa moze pouzivat KM ako prisada do varenia (v tomto pripade je aj jedno ake tucne) a do 3 rokov sa nema davat priamo pit, hlavne kvoli vysokemu obsahu bielkovin. ale tvaroh sa na SK oficialne moze od roka, aj ked ma tych istych bielkovin 3-6x viac...

mata25
25. říj 2009

nas maly pije flasu mlieka z grankom aj rano aj vecer, kupujeme polotucne mlieko. nevidim v tom ziaden problem.

pistok
26. říj 2009

maminky chcem sa spýtat
stále dávam sunar, ale po 18mes. by som chcela postupne cez den vyskúšat KM, len neviem ako upravené
pije večer pred spaním, niekedy aj v noci, rano po zobudení a na obed pred spaním asi 100ml
tak tých obedných 100ml, by som chcela potom nahradit KM a inak dávat Sunar
aké a ako upravit mi doporučíte
dakujem

saska.t
26. říj 2009

KM je na pitie doporucene az po 3 roku zivota 😉 takze by som aj nadalej ostala pri tom sunare...

molnarovak
26. říj 2009

pistok, my dávame od roka pravé kravské mlieko (priamo od kravy), ktoré prevarím. Pýtala som sa aj pediatričky, ktorá mi potvrdila, že od roka dieťa dokáže v pohode spracovať KM.
UM propaguju do 3. rokov hlavne výrobcovia. Ak chceš mlieka kombinovať, tak určite nič nepokazíš. Poznám mamičky, ktoré deťom takto kombinujú UM s KM a deti to pijú úplne v pohode.

pistok
26. říj 2009

a ked nemame kravu? 😀
aké kupujete v obchode a ešte prevarit pred pitím?

molnarovak
26. říj 2009

veď ani ja nemám kravu 😀

našťastie sa dá pravé kravské mlieko u nás zohnať v obchode. Je oň veľký záujem, takže niekedy sa stane, že sa nám neujde. Jediná nevýhoda je v tom, že ho treba prevariť a nevydrží dlho, max. tak 2 dni. Občas sa stane, že musíme dať malej krabicové plnotučné, ktoré už neprevárame. To je pasterizované.
Okrem toho, moja malá je totálny hladoš. Stále chce všetko jesť, musí pochutnať úplne všetko, čo ju zaujme. Takto nám už ochutnala kamienky, piesok, hlinu... Myslím si, že jej imunita je zvyknutá na všeličo, takže nejakej baktérie sa neobávam. 🙂