Mléko po 1. roce. Jaké a kolik dávat?

mimis
21. črc 2008

Ahoj, nase mala bude mit za chvilku 1. rok a doktorka nam rikala, ze mame davat jiz kravske mleko. Pry se ani nemusi prevarovat. Zda se mi to mozna brzy..Proto prosim o vase nazory a zkusenosti, kdy jste zacaly davat detem obycejne mleko a kolik toho vase ditka vypila. Diky vsem!

mkr
13. srp 2009

jakoubka- s tímhle jsem se setkala u holčičky od kámošky, že určitou dobu nechtěla nic mléčného, podle mě to nevadí, po určité době je zase jedla

akejka
13. srp 2009

ahojte, moja malá od 14 mes. odmieta úplne piť mlieko - UM, skúšala som aj krabicové, v rôznych fľaškách, poháčoch, kakao...a nič proste odmieta, zbadá bielu (hnedú) farbu a apriori pokrúti hlavou...

Nebola by som z toho taká nešťastná, keby mi jedla kaše, jogurty...v dostatočných množstvách...
ale posledné dni odmieta aj kaše, ktoré mala predtým rada, denne jedla jogurt actvivia a (alebo) Tesco Brumko (Pribináček), ale už ani to jej moc nechutí...aj si vypýta, spapá pár lyžičiek a hotovo...
akurát ráno spapá 20-30 g tvrdého syra...
Nechápem, čo sa stalo, prečo odmieta všetko mliečne...dúfam, že to je len prechodné obdobie 😒
Ostatné paá pekne, miluje aj rôzne ovocie - maliny, melón, broskyne...aj zeleninku spapá...

shaula
13. srp 2009

Nám se to teď stalo taky, kluci jedli každý den celý jogurt, teď si můžu gratulovat, když do nich nacpu jeden dohromady☹ Kaše jedí jakž takž, ale už taky méně ochotně... A začali sabotovat i ovoce ☹

zusma
13. srp 2009

Malá miluje Sunar a pije ho skoro ve dvou letech pořád. Mohla by být živa jen z něj. Co se týče ostatního-tak třeba jogurty asi 3 měsíce bojkotovala. Čerstvé ovoce taky, ale ted se to už zase zlepšilo a jí to. Snažím se to ale hodně obmněňovat a střídat. Mám dojem,že se před tím jorutů asi přejedla-měla ho každý den dopoledne ke sváče.
Kaše jí ale dávám tak 2x do týdne, Lípánky apod nikdy neměla moc ráda, občas si dá.

power700
13. srp 2009

Ahojky, tak to moje malá mléko už vůbec nepije, jakmile vidí, že je to bílé, tak je konec 😖 Kaši též ne. Občas sní jogurt, jediné, co do ní dostanu a chutná jí, je Lipánek. A jinak má ráda tvrdý sýr, tyčinku Kidiboo, občas Lučinu, ale té taky moc nedá. 😠 Tak doufám,že je to jen přechodné období.

kovik
13. srp 2009

Ahoj můj malej sunar vůbec nechce, i přesto že baští tak jeden jogurt denně, dáváme aktivii a má rád tvrdý sýr, řešíme to mlíko. Nedávno jsem našla v obchodě nějaký frapko do mlíka s vlákninou a to má úspěch 🙂 , jsou různé příchutě. A nejraději ho má po odpoledním spánku.

terry2
14. srp 2009

Malé je 20 měsícu a dostavá ráno i večer stále sunar-normální mléko jsem jí ještě nedávala.Se sunarem plánujeme vydržet do tří let 😎

jani23
20. zář 2009

Ahojte,moj syn má rok,odstavila som ho po roku a tak pije sunar-vanilka zo striekačky 120ml denne,viac nechce.Skúšala som všeliaké mlieko,ale také sa mu najviac pozdáva,aj ked ho viac nevypije.Za to mu dávam jogurt,mliečnu kašu a chlebík so syrom,kt. obsahuje aj tvaroh.Myslíte,že mu stačí tolko bielkovín?

radka.m.
20. zář 2009

jani-mléčná dávka je po roce kolem 500ml za den,jogurt se počítá jako 250ml mléka a když máte ještě bud kaši,nebo sýr,tvaroh,máslo,tak to máte úplně v pohodě 😉

tunylyk
20. zář 2009

môj malý vypije ráno a večer fľašu mlieka,takmer každý deň jogurtík alebo kašu a okrem toho ešte musí didku,on je proste mliekoholik 😀 potrebujem ho kôli druhému mimi odstaviť,no ani to nezaberá,keď nepoťahá cez deň tak určite v noci..

berenika39
20. zář 2009

ráno hrnek mléka (plnotučné kravské, 250ml), odpo jogurt bílý, večer kaše - ob den, už jich má asi dost 😉 .

Jani, proč po roce stříkačkou?

sandra81
23. zář 2009

My teda davame stale mleko umele, Nutrilon od 1 do 3 let. Male je 2,5 roku, vypije rano asi 250 ml, odpoledne dostava jogurt nebo mleko normalni v nejakem jidle - polivce atd, zalezi na tom co zrovna varim. Syry neji, na chleba dostava jen marmeladu nebo sunku.
Myslim a taky to vsude ctu ze norm. mliko by se do 3 let davat nemelo, nema vsechny vitaminy a zbytecne zatezuje ledviny.

sisi.v
23. zář 2009

sandra81 - vitamíny by měly být získávány ze stravy, ze z mléka, UM má téměř stejně mg Ca na 100ml jako KM, takže na ledviny působí stejně. s tím rozdílem, že v UM jsou vitamíny syntetické, a tedy ne přírodní. je otázka, kde se co přečte a kdo to napsal a co vše je lobby firem vyrábějících UM.

berenika39
23. zář 2009

vždyt mléko se nepije kvůli vitamínům 😉 😉 😉 , ale kvůli vápníku a obsah toho se v pokračovacích mlékách už moc neliší od KM.

proč by mělo KM zatěžovat ledviny víc než UM?

loretka1
23. zář 2009

No ja si myslim ze v UM tedy vitaminu je dost.KM se vubec nelze porovnavat s UM.To,ze KM zatezuje ledviny je podle me blabol.Mozna cerstve narozenemu miminku mirne zatezuje ale jinak je pro nas zivot velmi dulezite!Mleko je jiz od pradavna tou nejdulezitejsi a nejzdravejsi soucast stravy.UM se doporucuje pit i detem klidne i ve trech,ctyrech,peti letech pokud jsou casto nemocne jelikoz obsahuje obranne latky pro imunitu.

pistok
23. zář 2009

KM verzus UM
my dávame sunar probiotický a KM od roka len do varenia
myslím, že tie probiotika sú fain na imunitu
nadalej budeme dávat sunar, ešte som sa nerozhodla dokedy
pije večer, dalej nadranom potom ešte niekedy zaspí a pred obedným spaním po jedle ako uspávač - cca 500ml denne + jogurt a niekedy syr alebo kašu
možno si to len ja tak prikrášlujem, ale myslím, že robím pre synovo zdravie niečo viac, ked mu dávam probiotické UM určené jeho veku
aj ked viem, že zčasti je to propaganda výrobcov, pokial mu chutí, tak to nebudem menit
pije bezpríchutový a ani ja mu ničím nedochucujem
počula som, že ked prešli na KM, tak im ho detičky odmietali a už potom nechceli ani UM
tak som rada, že mi pije mliečko, lebo skúšali sme od 8.mes. (ako som prestala kojit) viacero značiek UM a zachutil mu len Sunar

shaula
23. zář 2009

Zátěž pro ledviny představuje především vyšší obsah bílkovin, ne vápník. KM má bílkovin více než MM, ovšem už nevím, jak je to v poměru k UM 😉

Loretka - to není jisté, že mléko je to nejzdravější. Existují i názory, že zas tak zdravé není ani pro dospělého člověka, navíc využitelnost vápníku z mléka je diskutabilní. A to jsem nevyčetla v podobném drbacím fóru jako je tohle, ale byl to vážně míněný odborný článek! Bohužel už nevím, kde to bylo, jinak bych sem dala odkaz... ☹

radka.m.
23. zář 2009

poměr bílkovin v mléce taky nevím,ale jde tam spíše o to,že v UM je bílkovina naštěpena a upravena právě proto,aby zatěžovala co nejméně ledviny,kdežto v KM už upravena není,jinak přesně,jak napsala shaula 🙂 😉

jajabmw
23. zář 2009

Ahoj,tak jsem konečně narazila diskusi o zavádění KM. A že to byla fuška vás najít. Tak a teď přejdu k tomu co bych potřebovala vědět nebo alespoň slyšet názor(jakýkoliv). Kamarádka byla dnes u doktorky, že chce odstavit malého(je mu 15. měsíců). Ta jí dala do ruky Nutrilon a radu, že má malému dávat kravské mléko a klidně i od krávy, ale musí ho převařit. Já mám stejně starého chlapečka a jelikož se mi na 7,5měsících šmudla jeden odstavil, tak dávám Sunar. Teď jsem koupila KM plnotučné a dávám mu ráno 240ml a večer pak 160ml Sunaru. Přes den má ještě Activii někdy i dvě. Naštěstí miluje zeleninu a ovoce a je fakt veliký jedlík tak si mylím,že vitamínů má dost. Ale to kravské mléko mi přijde dost brzy 😒 . I já si dělám výčitky, že jsem začala dávat to KM. Myslíte, že má malý mléka na jeden den dost? Všude píšou 500ml na den mléka, ale já nevím jestli je to včetně jogurtů nebo ne. Tak moc díky za odpověd 😉

shaula
23. zář 2009

jajabmw - těch 500 ml se týká mléka včetně všech mléčných výrobků, tj. včetně jogurtů a dalších mléčných výrobků. Takže to bohatě pokryjete. Někdo tu někde psal, že dokonce jogurty se počítají za více (jeden jogurt za 250 ml mléka) - ale to jsem četla jen tady na MK, tak nevím...
To my to spíš nepokryjeme - za den mají tak 150 ml mléčné kaše a 150 ml jogurtů + Lučinu nebo něco podobného na chlebíku k večeři... Už se odstavili, UM nechtějí a KM zatím dávat nechci ☹

radka.m.
23. zář 2009

shaula-150ml jogurtu se opravdu počítá jako 250ml mléka,ty přepočty najdeš na netu kojení vlevo nahoře si stáhni tabulku o příkrmech,tam najdeš pyramidu mléčných dávek,přesněji ti to neřeknu,protože já se na ty stránky už přes týden nemůžu dostat,ukazuje mi to,že tam mají trojskýho koně,tak nevím,ale třeba sýry,máslo je tam taky přepočtené,tak myslím,že do těch 500ml se vejdete úplně v pohodě. 🙂

shaula
23. zář 2009

Radka - dík, mrknu. Zkusila jsem tam jen najet, a nic to nehlásilo (máme AVG s aktuální virovou databází, tak snad OK) - ale je fakt, že včera na mě nějaká hláška vyskočila 😒

berenika39
23. zář 2009

jj, naše mudra mi ted říkala, že po roce je v pohodě : jedno jídlo kaše, jeden jogurt a něco ráno - lučina, žervé, jiný sýr, pomazánka...., to v případě že by prcek nepil mléko jako takové vůbec. Přesně jak to shaula dáváš, tak to vyjde, kliiiid. Ale víš co, ml sem, ml tam.....hlavně že mají mléčné věci, však jsou to lidi jako my, prostě když ted mlíčko nepijou, vědí proč. Nedělej si hlavu.

Nám to vychází stejně, ráno sýry, odpo jogurt, bílý, jiný moc nemusí, večer mléčná kaše. Mlíčko pije jen ráno hrnek - nevím kolik, asi 200ml.

Jinak nechápu, ale petas naprosto pořád cokoliv sladkýho, jen kaši večer jí. Jinak prostě nic, ochutná sousto, to sní, a další si nevezme. Piškot, sušenku, měl na návštěvě domácí bábovku, cpali mu koláč se švestkama ochutnat, nebo jsem dělala žemlovku, brácha měl palačinky - nula. Asi to nevadí, ale že by nějak přibíral, to fakt ne. Přitom jí dost a rád, jen samý "dietní" věci. I jsem mu koupila ochucené mléko, a oznal to, vykuk.
Mám mu to dál podstrkovat? Asi ne, sami to taky nejíme, ale nějak netuším, kolik energie vlastně takový batole potřebuje.

Hm, to není k tématu, ale holky vy jste takový všeznalý.

radka.m.
23. zář 2009

berenika-pro kluky to je 1100kcal,pro holky 1000kcal,myslím,že to platí od roku-2-3roky

berenika39
23. zář 2009

jéé dík, zatím jsem po tom nepátrala, hodná. zkusím dát jen tak cvičně do enrgetický kalkulačky to, co spořádá za den, abych byla v klidu. určitě nestrádá, ale znáš to....

jajabmw
24. zář 2009

holky moc vám děkuju uklidnili jste mě. mužíček říká, že zbytečně šílím, ale znáte to. mám sice starší holčičku, ale zapoměla jsem jak jsem co dělala 😒 a hlavně každý jsou uplně jiný. berenika- náš malý taky sladké vůbec nechce, naopak miluje zeleninu a ovoce, ale buchtu to ne. ale neboj naše holčička byla to samý a jak přišla do školky, rázem miluje bonbony a ostatní sladké 🙂 . jinak souhlasím, že co vidí u nás tak to budou taky jíst. Ještě jednou moc děkuji za informace!

berenika39
24. zář 2009

jaja, dobrej přístup, někdy stačí prostě nebrat si to všechno tak moc vážně 😉 😉 .

tak školka je postrach? hm, asi si prodloužím mateřskou. 😉 😉 .

sisi.v
24. zář 2009

k tomu 1/2 litru mléka - uvádí se proto, že denní dávka Ca má být, dle doporučení, cca 600mg/den. pokračovací mléka mají v průměru (dle značky) 90/100 mg/100 ml - tzn. 450/500 mg na 1/2 litru, zbytek se předpokládá z jiné stravy. Například jogurt cca 100g má 120 mg, 100g 30% eidamu 800 mg atd. Oproti tomu má MM 30mg Ca/100 ml.

UM a KM mají téměř shodný obsah bílkovin, není možné, aby jedno zatěžovalo ledviny více než druhé, pokud by to mělo být důvodem té větší zátěže. otázkou do diskuze ale je, jak zatěžují ledviny dětí přidané vitamíny v UM, jejichž přebytek tělo vyloučí právě přes ledviny. ale žádná relevantní studie mi zatím pod ruku nepřišla.

co se týká upravené a naštěpené BKM - neplatí to zdaleka u všech pokračovacích mlék. pokud navíc dítě jí jiné mléčné výrobky, není pravděpodobné, že by se vyskytla alergie BKM, ta je v nich stejná a je daleko více problémem kojenců než batolat. může se samozřejmě rozvinout intolerance laktózy, ale to platí pro všechny výrobky s mlékem, včetně čokolády atd.

mně malá také nic sladkého do pusy nedá, jogurt musí mít bílý, jinak ho plive a babička už ví, že když přinese rajče místo čokoládky, tak to bude hit 🙂

radka.m.
24. zář 2009

uptravená bílkovina je téměř ve všech pokračovacích mlékách,takže v UM není tak agresivní,jako v KM,a nejde tak ani o alergii na BKM,ale o děti,které mají dispozici k alergiím a ekzémům,právě brzký přechod na KM,kde je bílkovina tak agresivní,tak může vyvolat právě tyto potíže,proto se k pití KM doporučuje u potencionálních alergiků až kolem třetího roku,u zdravých dětí se nedoporučuje dříve,než v roce a půl,my teda zatím dáváme UM,dokud ho malý chce,tak mu ho klidně budu dál kupovat,dnešní pokračovací mléka jsou už dost vymakaná,obsahují probiotika,prebiotika,což taky rozhodně není na škodu 😉

kaleilah
24. zář 2009

Ahojky holky, mám takový divný dotaz 😉 Za chvilku čekáme druhý mimčo, Prvního syna jsem kojila do půl roku, pak se stalo něco v rodině a ve stresu jsem o mlíko přišla. takže synátor je na Hero baby lactum,mlíčo mi pije večer před spaním-240, pak to samý v noci a ještě si dá 240 ráno po probuzení. Nevadí mi že má tři dávky, když mu chutná, jsem ráda.ale myslíte že bych mu mohla dávat i např.odstříkaný moje mlíko až se rozkojim? myslim jako do hrnečku na večer, prostě když budu mít, místo UM...kojit přímo se bojim,přece jen je to šídlo a je na to velikej, byla bych dokousaná jak blázen, ale když bych mu odstříkala, tak se mit o zdá lepší než kupovaný, co myslíte 😅