Od kdy dávat kojenému mimču na příkrmech napít?

alterna
8. říj 2008

Můžete mi poradit. Kojíma přes tyden jsem na příkrmech, mrkvička atd. Od kdy mam malé davat napít?? 🙂

katakin
8. říj 2008

Já jsem začala asi až po měsíci, ale Jakoubek stejně skoro nic nevypije. Zrovna včera jsem se na to ptala doktorky, že těžko uhlídám kolik vypil tekutin, když ho vlastně ještě kojím a ta mi řekla, že když má tak šest mokrých plen za den, tak má tekutin dost. Prý dostává hodně tekutin ještě z mlíka.

radka.m.
8. říj 2008

děti by měli dostávat napít hned s příkrmama.když se vysadí jedno kojení,tak by mělo vypít 100-150ml tekutin a takto se to stupnuje s každým dalším příkrmem.

petka80
8. říj 2008

No, teoreticky nepotřebují žádné další tekutiny kromě MM až tak do 8.-9. měsíce.
Každopádně já bych z vlastní zkušenosti radila začít už teď učit pít z hrnečku, stačí troška, spíš aby si zvykla na ten hrneček.
Jïnak dr. mi řekla, že může vypít tak těch 100 ml, ale nemusí, není to nutnost. Navíc teď na podzim a v zimě to není tak nutné jako v létě.

radka.m.
8. říj 2008

děti mají vypít min.1litr tekutin,takže jak dostaneš do prcka ty zbývající tekutiny,když mezi 8-9měs.mají min.3příkrmy?ty 3 příkrmy ti vezmou min.300-400pití.

petka80
9. říj 2008

Radko, tohle jsem našla na kojeni.net: "U kojených, prospívajících dětí není nutné podávat tekutiny zhruba do 9.-10. měsíce."
Mně teda dr. řekla o těch 100 ml, jak jsem psala výše.
Mám kamarádky, co mají dítko zhruba roční, nechtějí nic pít z hrnečku. Dr. jim na to řekla, že se nedá nic dělat a že kojení na pokrytí tekutin stačí.
Při vysazení jednoho kojení a nahrazení příkrmem mi teda 100-150ml tekutin přijde děsně moc 😒

radka.m.
9. říj 2008

na kojení v poradně laktační radí vypít za 24 hod.min 1000ml tekutin!což dítě pokud je jen na mléku,at už na mm,nebo na um vypije,ovšem zaváděním příkrmů se to snižuje.laktační tam v poradně radí dostat tekutiny za každou cenu,protože pak by hrozila dehydratace,po půl roce je zavádění pití nutné,pozorně si přečti poradnu!

pismenka
9. říj 2008

s radkou.m nesouhlasím. Všude se píše a já si to také myslím, že pokud stále kojíš a i dokrmuješ - my také, tak vůbec žádné pití dávat nemusíš, píše se, že pokud kojíš do jednoho roku, tak do toho jednoho roku nemusíš dávat pití, ale u tohoto názoru si myslím, že by jsme museli kojit hodně často aby jsme jim v roce nemuseli dávat žádné pití.
My ted v 6měs. nedáváme - také ještě částečně kojím. Stejně když jí dám čaj, tak ho nechce. a vyleju to.

radka.m.
9. říj 2008

písmenka-přečti si pořádně stránky o kojení,v databázi otázek a odpovědí to najdeš,když začínáš s příkrmy,tak je nutný i přidávat pití a dodržovat pitný režim!když tak mi napiš adresu,kde se píše o tom,že se pití dávat nemusí,ráda si to přečtu§

radka.m.
9. říj 2008

TAK JSEM TO NA STRÁNKÁCH KOJENÍ ZNOVU PROČÍTALA A PÍŠOU TAM-DO ROKA POTŘEBUJE DÍTĚ 1000-1200ml tekutin,včetně mm i um!

petka80
9. říj 2008

Radko, vždyť jsem to psala:

www.kojeni.net, sekce Příkrmy (sekce Co nedávat či nedělat?):
"U kojených, prospívajících dětí není nutné podávat tekutiny zhruba do 9.-10. měsíce."

A dále v sekci 9.-12. měsíc:
"V tomto období, kdy se dítěti začíná nabízet hustější pokrm (celé kousky), který obsahuje méně vody je potřeba již dítěti dodávat tekutiny. Pro začátek postačí 200 ml denně, aby dítě neodmítalo kojení, které pokryje zbytek potřeby tekutin. Do roku věku dítě potřebuje 900-1200 ml tekutin (včetně mateřského či umělého mléka, něco obsahují i samotné příkrmy)."

Moje malá má příkrmy 3x denně a vypije denně tak těch 100-150 ml a rozhodně dehydrovaná není 😉

kijonkova.k
9. říj 2008

Mně říkala laktační poradkyně,že s tekutinama začít,až když je jedna dávka příkrmů zcela nemléčná. 😉

radka.m.
9. říj 2008

ano,přesně takhle to je-zcela nemléčná dávka je určitě zeleninka,kterou se začíná a to samý je ovocná přesnídávka.a pokud má vypít litr tekutin,tak pak mi ještě petka80 nevysvětlila,kde tu dávku pití dodá,pokud vynechá kojení a místo toho dává příkrm???

petka80
9. říj 2008

Radko, no já nevím, těžko to spočítat, když kojím, tak to nikdy nespočítám 😉 I v těch příkrmech je nějaká voda, plus něco vypije, plus kojím, ráno, večer, v noci tak 1x a přes den tak 1-2x. Prostě mi jenom přijde divný, že když bych nahradila jedno kojení příkrmem, tak bych měla dávat i 100-150 ml tekutin ještě k tomu. To mi vypije tak za celej den a to už přikrmuju víc..... 😕

radka.m.
9. říj 2008

je úplně samozřejmý,že ti prcek vypije mín,s pitným režimem mají problémy i moje starší děti,někdy dokonce i já,ale správně by se to tak mělo dělatmně taky nejde všechno podle tabulek,to je jasný.jenom se tady holky ptaly,jak by se to mělo dělat.určitě se shodneme na tom,že čím víc tekutin do dětí dostanem,tak tím líp 😵 holky,pěkný den,my jdeme na procházku,když je tam tak nádherně.

nara
9. říj 2008

přírkm obsahuje také tekutiny a to dost!!!
MM nebo UM není jen tekutina, je to zároveň jídlo!!!
to co petka80 napsala je naprosto vyčerpávající a vše říkajíc
radko.m, . zkus tomu textu porozumět

petraluk
9. říj 2008

Já všude vyčetla a i moje dr. mi to řekla, je zároveň laktační poradkyní, že podávat tekutiny stačí až kolem toho 9-10měsíce. Přesně jak píše Petka80. A to 100-200ml denně. Není možný aby dítě snědlo 150g jídla a zapilo to dalších 150ml vody.
Od půl roka do 1 roka má mít dítě 1200ml tekutin za 24hodin, do toho se počítá vše i kaše a polívka 😉

petka80
9. říj 2008

Holky, dík 😉

eppik.m
11. říj 2008

Otázka: své dítě kojím a také mu podávám nemléčné příkrmy. Mám mu podávat i čaj nebo nápoje?

V případě, že už podáváte nemléčné příkrmy, je potřeba doplnit potřebu tekutin do plné mléčné dávky. Doporučujeme po zeleninovém příkrmu dát dítěti na zapití převařenou kojeneckou vodu, popř. ovocný nektar nebo instatní nápoj. VLÁKNINA Z PŘÍKRMU TAK BUDE LÉPE ZPRACOVÁNA A ZLEPŠÍ SE I TRÁVENÍ A VYPRAZDŇOVÁNÍ VAŠEHO MIMINKA.

Také jsem řešila zda mám dávat ještě další tekutinu když pořád ještě kojím a už jsem začala dokrmovat, dopoledne ovoce, na oběd zelenina......... našla jsem tento dotaz a příde mi to logické. Sice malému moc čajík ani voda nejede ale chce to jen vydržet aby si zvyk, je to předsi něco nového. Podle mne je lepší tekutinu dát aspoň na zapití po příkrmu, my se také napijem po jídle........a během dne podle potřeby a taky podle pomočených plen. Toť můj názor. 😉

eppik.m
11. říj 2008

petraluk - myslím že není potřeba dítěti nutit najednou 150ml tekutin ani my snad tolik nevypijem když máme žízen po jídle, ja dávam jen na zapití a uhasení žížně.........teprv začínáme tak si stejne neveme jen trošku a jak poroste, vydá i více energie, potem se vypaří....... myslím že i ta dávka se zvíší jak píšeš 9-10m ..........samo sebou že se počítají i tekutiny z ovoce, polívek........... 😵

radka.m.
13. říj 2008

ahoj holky,tak kamarádka psala jiřince do poradny,kdy se má začít podávat pití kojenému dítěti na příkrmech,tak jí odepsala,že když se začnou podávat příkrmy,tak je vhodné začít doplnovat tekutiny,kolem 10 měs.by to mělo být nejméně 200ml,ale začít podávat tekutiny hned po zavedení příkrmů a ne až kolem 9 měs.ono si aspon dítě líp zvykne,pak mají problém kojené děti s pitným režimem.

dzej
13. říj 2008

ahoj holky, já teda dávám už týden v poledne zeleninu s bramborem a už potom nenakojím a až včera mě napadlo, že by malá mohla mít žízeň. Tak jsem uvařila čaj a dala jí ho a ona vypila cca 50ml. Jinak pořád kojím. Trochu mě zmátlo, že píšete, že stačí tekutina až kolem 9.měsíce. Ale tak jí ten čaj dávat můžu, když ho vypije, ne??

radka.m.
13. říj 2008

dzej,dávat by se měli tekutiny zároven,když se začnou dávat příkrmy,pokud ti malá takhle pěkně pije,tak bud ráda,protože mnoho kojených dětí s tím má právě problémy a je to tím,že se matky domnívají,že jenom kojení stačí k pití a pak ,když si vzpomenou třeby dýl,tak ty děti nejsou samozřejmě zvyklí a nechtějí pít normální tekutiny.

eppik.m
14. říj 2008

dzej - Otázka: své dítě kojím a také mu podávám nemléčné příkrmy. Mám mu podávat i čaj nebo nápoje?

V případě, že už podáváte nemléčné příkrmy, je potřeba doplnit potřebu tekutin do plné mléčné dávky. Doporučujeme po zeleninovém příkrmu dát dítěti na zapití převařenou kojeneckou vodu, popř. ovocný nektar nebo instatní nápoj, čaj. VLÁKNINA Z PŘÍKRMU TAK BUDE LÉPE ZPRACOVÁNA A ZLEPŠÍ SE I TRÁVENÍ A VYPRAZDŇOVÁNÍ VAŠEHO MIMINKA.

ano, čaj ji dávej už teď po příkrmu 😉

lenkaha
14. říj 2008

dzej: Já dávám čajík téměř od začátku zavedení příkrmů. Z hrnečku.

minea
14. říj 2008

Tak se to tu hezky rozdělilo na dva tábory 😀.
Já to mám stejně jako petka80, protože kdo jednou pochopí kojení, často jenom kroutí hlavou nad tím, co ostatní matky řeší.
Kojím podle jednoduchého pravidla - kdykoli je potřeba. Kojení nepočítám, ani dítě po nakojení nevážím a nesnažím se nahrazovat "jedno kojení" příkrmem. Nevím tedy, kolik dítě vypije a důvěřuju odborníkům, že MM s příkrmy pokryje potřebu těkutin do 9.-10. měsíce. Dceři jsem nicméně koupila hrneček s pítkem kolem 8,5 m., aby se s ním seznámila. Legračně ho žužlala, smála se u toho a občas něco polkla. Dneska už jí dávám napít z hrnečku bez pítka. Vodu.
Jsou ale maminky, které si myslí, že je potřeba podávat čaj, protože výrobce píše, že je vhodný od 1. týdne věku
😝 🙂

radka.m.
14. říj 2008

minea-píšeš,že důvěřuješ odborníkům,ale zároven píšeš,že se nesnažíš nahrazovat jedno kojení příkrmem,tak tomu teda nerozumím?

minea
14. říj 2008

Upřesním to - těmi odborníky mám na mysli Laktační ligu, např. doktorky Mydlilová, Kudlová, Paulová. Pokud jde obecně o pediatry, jejich přístupy se liší. I proto jsem si cíleně před porodem našla pediatričku, která je dostateně Baby-friendly.

caira
14. říj 2008

me prijde, ze sice vsude rikaji jak toho maji vypit spousty,ale nase mala proste pije min, za den do ni vic jak 30 ml caje nedostanu, ma hrnecek a umi z neho pit, ale vzdycky si jen parkrat lokne a smitec...a k tomu ma za 24hodin cca 750ml mlika.. dehydrovana neni..dokonce jsem se na to ptala pediatra a rikal, proste jim to nabizet, behem dne, ale do chrtanu se jim to proste lit neda..kdyz nechteji tak s tim clovek nic nezmuze 😅

eppik.m
14. říj 2008

minea - já také kojím kdykoliv je potřeba... proč si myslíš že pouze voda je vhodná k pítí ? já si nemyslím že pouze čaj uhasí žízeň - nic takového jsem ani nepsala ...... právě naopak tekutinou může být jak voda, tak čaj, nebo šťáva .... každé dítě má radši něco jiného ........ a stějně se každá matka rozhodne sama jakou variantu si zvolí jestli bude podávat další tekutina anebo ne, a to je v pořádku! 😵

caira
14. říj 2008

jinak ja do ted davala male k piti jen vodu, cajik davam az ted cca tyden, davam jen bylinkove aby se ji zlepsilo traveni,jinak tez preferuji vodu nez ruzne stavicky atd