Od kdy múžu převarit jen vodu s kohoutkú?

radkapl
12. říj 2007

Ahoj zajimalo by me kdy uz muzu prevarit jen vodu s kohoutku a ne balenou.Klukum je 9 mesicu.Diky

erikasadek
15. srp 2008

tak to mozno na slovensku je voda balena z kohutika, neviem o tom ,aby evian bol skohutika, je to prirodny pramen, s nizkou mineralizaciou, takze vhodny pre deti.

annag
15. srp 2008

erikasadek, jasné, evian, ale ver, že voda označovaná na Slovensku ako stolová, je presne tá istá, ako tečie do verejných vodovodov, výrobcovia ju bežne odoberajú z tej istej vodárenskej spoločnosti, z toho istého prameňa. Z takejto vody sa vyrábajú aj ďalšie nápoje cola, džúsy ... A pokiaľ viem, Slovensko je zásobené celkom dobre pitnou vodou a má aj celkom dobré zdroje, len na východe a juhu sú s ňou niekde problémy.

Každá voda, ktorá je označená hygienou ako pitná a je distribuovaná do verejného vodovodu pochádza z prírodného prameňa, z podzemnej vody. Neviem o tom, že by na Slovensku pochádzala pitná voda napr. z rieky. K vode, ktorá sa má dostať k ľuďom, sa robí dôkladný hydrogeologický prieskum, kde sa musí zistiť, či sa jedná skutočne o podzemný zdroj vody, prameň, alebo je to len voda povrchová, alebo len nejaký postranný prameň. To isté sa týka aj minerálnych zdrojov vody.Tú vodu hygienici pravidelne sledujú a vyhodnocujú.Stáva sa, že v niektorých dedinách je voda z kohútika označená ako nepitná, alebo je na hranici noriem, ak pochádza z kontaminovaného zdroja. Preto je dobré si to overiť na hygiene, slovenské hygienické normy sú v mnohých prípadoch ešte tvrdšie než európske, myslím, že v spolupráci s nimi sa netreba vody z kohútika obávať.

Oveľa horšiu kvalitu vody môžu mať práve domáce studne, resp. dedinské studne, lebo môžu byť z povrchového zdroja, ktorý sa ľahko kontaminuje povrchovým znečistením okolia. Tam podľa mňa treba oveľa väčšiu opatrnosť.

No a ešte : pitná voda z kohútika je len voda studená, teplá voda sa už v podstate za pitnú nepovažuje, lebo prechádza napr. bojlerom - zásobníkmi na vodu, v ktorých sa môžu množiť rôzne mikróby. Čiže voda na varenie a pitie je odtečená studená voda.

A bábetkám do 6 mesiacov treba dať vodu overenú, čiže určenú kojencom aj vzhľadom na množstvo minerálov, voda u nás je väčšinou tvrdá, neskôr, keď sú ich tráviace trakty zrelé, môžu kľudne aj pitnú vodu z kohútikov. Oveľa väčší "kentus" prijímajú z iných potravín alebo ovzdušia si myslím.

martina46
16. srp 2008

annag,
super vysvetlene, vdaka.
ja mam totiz taky pocit, ze je to vsetko reklama na tie vody, aby ich ludia kupovali. (tak ako s UM - my mame to nej, len nase je najpodobnejsie, bla bla))viem ze u nas v bratislave je voda z vodovodu ok. pijem ju cely zivot a aj budem. ale ked vidim naokolo ako vacsina mojich priatelov pije kupovane vody a cuduju sa, ze pijem z vodovodu, tak ma to rozculuje. samozrejme, tam kde nie je ok voda, je to ine.
a ak by sme boli od narodenia na UM? urcite by som malej prevarala vodovodnu, ziadne kupovane.

zrzulka
16. srp 2008

celkom som sa potesila ze kupovana voda je len biznis🙂 ked bola Miska mensia tak som jej na rozrabanie liekov prevarala z vodovodu. (vtedy sme sa len kojili tak som tekutiny nepodavala) teraz kupujeme lucku. tu neprevaram🙂
Pit z vodovodu jej nedavam, ved ani ja a muz taku nepijeme ale kupujeme. Viac nam chuti kupovana. Bohuzial ja ten rozdiel v chuti citim.Citim rozdiel v chuti aj medzi jednotlivymi druhmi kupovanej vody:( neviem ci je vhodna na pitie ale urcite ano. Chystam sa dat urobit rozbor.

Inak mi neda nepozastavit sa nad tym ako nam reklama vymyva mozgy:(((( jedna kocka raz napisala ze ona da kvalitne plienky malemu a to pampers🙂)))) nemyslim si ze by boli kvalitnejsie ako ina umelina. Akurat vrazaju do reklamy najviac penazi🙂 Moj nazoj je taky ze ked kvalitne tak radsej latkovky🙂)) Ale to je uz na inu temu, prepacte🙂

bihan
16. srp 2008

Hm... len si musíme uvedomiť, že čo je považované za pitnú vodu a teda vhodné pre dospelého človeka, nie je vždy vhodné pre dieťa. Už som to spomínala, pitná voda môže obsahovať určité množstvo dusičňanov, ktoré dospelý org. bez problémov eliminuje, ale detský nie.
Bohužiaľ ma žiadny laický názor nepresvedčí, že keď vodu prevarím a vidím v nej plávať kopec vápenatých zrazenín, tak tá voda je pre moje dieťa nezávadná a zdravá.

My vodu takmer nekupujeme, lebo mi vadia tie obrovské kvantá plastov, čo sa pri tom spotrebujú, ale ja cítim nesmierny rozdiel v chuti vody z vodovodu a napr. po prefiltrovaní.. to je o niečom úplne inom.. žiadny chlór, žiadna kyslaslá pachuť..

zrzulka
16. srp 2008

bih a aky filter pouzivate? tiez uvazujeme nad kupou?

co sa tyka dusicnanov tak do 1 roka je pre dieta nebezpecny ale tomu sa tak vyhnut aj tak neda ak ho neprijme vo vode prijme ho dajme tomu v zelenine (ak neratam bio zeleninu).

bihan
16. srp 2008

Zrz, preto veľmi doma nevarím, lebo v kupovanej strave sú dusičňany kontrolované...kanvicu máme Kenwood a špeciálne filtre proti dusičňanom (Brita ich nevyrába)... je to fakt maličká investícia v porovnaní s tým, čo ňou získaš 😉

zrzulka
16. srp 2008

Bihan ani ja doma velmi nevarim a ked ano tak sa snazim v biokvalite. Aspon do toho roku urcite ano🙂

Skusim sa poobzerat po tom filtri, vdaka za tip🙂

erikasadek
16. srp 2008

Annag tak teraz si povedala tu najvetsiu somarinu aka sa dala povedat, ze vraj evian je obycajna, voda, najprv si skontroluj informacie a potom pis, je to jedna z najlepsich vod z prirodneho zdroja, ktora je uplne nizka na mineraly, a preto je vhodna hlavne pre deti a pre tehotne zeny.

to je akoby si napisala , ze vincentka , je obycajna voda s kohutiku.
zboznujem ludi ktory pisu o veciach o ktorych vela nevedia

sasenka
16. srp 2008

Evian je len predražená alternatíva akejkolvek slovenskej alebo českej minerálnej vody, možno mame kvalitnejšie vody ako je cely Evian... ale nikdy som to presne neštudovala, možno ma niuky obsah mineralizácie a bliži sa skor stolovým vodám.
My mame vodu zo Starých Bystríc a myslim, že kvalitnú, trocha tvrdú, prevaríme a hotovo.

annag
16. srp 2008

na upresnenie k danej téme: "jasné, Evian" - znamenalo, že o Eviane nepochybujem, myslím, že táto diskusia je o vode, ktorú používajú bežné rodiny na Slovensku,resp. v Čechách a balených vôd, ktoré sú bežne dostupné slovenskému zákazníkovi v maloobchodnej sieti

barapetra
16. srp 2008

Já jsme malé kupovala kojeneckou vodu do tří mesíců . Teď jí dávám převařenou vodu s kohoutku, tím se vypaří chlór a vše je v pořádku.

skuli
17. srp 2008

Mám 3 děti a nikdy jsem balenou vodu nekoupila.Z kohoutku nám teče voda kvalitní,nikdy jsme neměli zanesenou konvici jako moje sestřenice,která ji musí čistit každý měsíc.

krista
29. říj 2008

power700 • 1d • Včera ve 22:29
Občas ještě používám kojeneckou vodu, někdy už i z kohoutku,tu samozřejmě také převařím.Už nám bude pomalu 11m, tak si říkám, že už bych tu kojeneckou nekupovala. Vodu máme z vodovodu dobrou. Co vy, holky? 🙂

olusa • 3d • Včera ve 22:54
Hoj,četla jsem,že kojeneckou vodu stačí do 6 měsíců a pak může převařenou "kohoutkovou",psali to o Praze,tak nevím, jak jinde...

nensy • 2d • Dnes v 07:13
tak já teda nevím nám bude skoro rok a ještě teda kupuji kojeneckou

liska21 • 3d • Dnes v 07:28
Ahojky,já jsem balenou vodu pro mimi kupovala poze na chatu, jinak jsem používala vodu z kohoutku apřevařovala jsem jí (v Chomutově je voda voda dorá,v testech vychází dobře) . Všude se uvádí do půl roku,tak je v podctatě na každé mamince jak jí bude dlouho kupovat. 🙂

nensy • 2d • Dnes v 07:54
tak to jo to jsem ráda že to nemusíme kupovat 🙂

lendy1 • 1d • Dnes v 08:15
stejné téma: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

mywiel
29. říj 2008

Ja davam zasadne vodu z kohutika, v kupenych vodach je aj tak vela magnezia atd. a je to zbytocne a drahe kupovat vodu, my mame dobru vodu doma a este ju filtrujem pre istotu filtrom Britta a potom prevarim, robim to tak ako sa narodila mala a je ok. 😉

mywiel
29. říj 2008

Videla som v telke relaciu o tychto kupenskych mineralnych vodach a je to len jeden velky biznis nikde nie je dokazane, ze voda z kohutiku pokial je kontrolovana je menej hodnotna, len na nas zarabaju a navyse znezistujeme planetu kupovanim umelych flias vraj je to jeden najvacsi nonsens rozvinutych krajin kupovat vodu vo flasiach. 😕 🤐

lu777
29. říj 2008

souhlas, ze balena voda velice casto neni lepsi nez kohoutkova ...

doporucila bych bud si koupit filtr... napr. konvici Brita - ted jsme poridli a voda je i o dost chutnejsi 🙂

a nebo bych si zavolala na hygienickou stanici, zeptala se jak spravne odebrat vzorek a kdy ho muzu zanest a zaplatila bych si rozbor vody... pokud by byla voda ok, tak bych ji do 6 mesicu prevarovala a pak uz ne...

3558
29. říj 2008

baby ja zijem v Uk a doktor povedal iba prevarena voda. tak malemu len prevaram ,,tockovicu,,
ja ale sama som extrem.pijem len evian alebo tockovicu /z kohutika/ je to velky rozdiel ale myslim ze co ma nezabije to ma poslilni. tu v UK nieje ani jedna voda kupovana vo flasiach pre deti. teda aspon som nevidela. a ked som sa pytala doktora ci mozem dat evian,povedal nie.

deina
30. říj 2008

Kde sa da zistit, ci je voda v nasom okoli vhodna aj pre dieta?

kijonkova.k
30. říj 2008

Tak já už dávám vodu z kohoutku asi 3 týdny,ale převařuju.Malá je v poho a tady na Vysočině je prý voda kvalitní,tak neřeším. 🙂

chruminka
13. led 2010

ahojte my mame velmi tvrdu vodu,ale zevraj je velmi dobra na pitie,tak uvazujeme ci nedavat od toho 4 mesiaca detom uz cajik z prevarenej vody z kohutika,vlastne celkovo ci neprestat kupovat vodu a aj UM im zarabat z nasej vody,co si myslite?
Alebo mam pockat aspon do 6 mes.?

blueapple
13. led 2010

jsem pro převařenou vodu z kohoutku, zbavís e případných bakterií, je čerstvá..., musí se pravidelně testovat.
Trochu jsem se zděsila, jak skladují tu kojeneckou, jednou jsem viděla u supermarketu balíky vod a jiných limonád na přímém sluníčku na dvoře, to pak ta kvalita asi trpí.... 🙂 v létě hlavně...
a mimochodem - jestli ty kojenecké vody nejsou jen marketingovým trikem firem....????

medvik
13. led 2010

dávám převařenou vodu z kohoutku už od začátku, u nás je kvalitní, bůhví co se děje s kojeneckými vodami 😉

jajinka27
13. led 2010

já dávám převařenou z kohoutku skoro od začátku, v Praze je velice kvalitní, pracovala jsem tam 😀

murinka
13. led 2010

ja robim dcere uz asi dva mesiace z obycajnej vody vsetko-caj,polievocky...na priame pitie jej davam drobcek lebo sme nakupili vela vod a mala aj v noci odmieta um tak prechadzame na krabickove 😉

nikollette
13. led 2010

Myslíte že už by som mohla dávať aj vodu z kohútika???
Do kedy by ju trebalao prevárať???

A od kedy može dieťa piť neprevarenú vodu z kohútika?
My zatial stále kupujeme malému balenú vodu 🙂

murinka
13. led 2010

vodu z vodovodu by som ja osobne prevarala do roku a pol...manzelova sesternica,ktora je zdravotna sestra,hovorila,ze testovali dojcenske vody-a vysledok bol taky,ze dojc.voda lucka bola ovela viacej zavadna ako voda z kohutika 😒

zuzu1980
13. led 2010

ja sice plne kojim, takze vodu nedavam, aj ked asi 2x som mu dala prevarenu z kohutika, my mame este na kohutiku aj filter.

ja som v zahranici a tu sa ziadne kojenecke vody nepredavaju, vsetci davaju z kohutika, nikto to neriesi. Aj na krabici UM je napisane ze sa ma prevarit voda z kohutika a tiez ze sa ma len nechat zovriet minutku, nie dlhsie (aj ked to som celkom nepochopila ze preco nie dlhsie...)

juliagregor
13. led 2010

ahojte,
dojčenskú vodu som používala do pol roka, odkedy sme začali príkrmy používam vodu z kohútika ale stále preváram, chvíľku ale prevarím.

k.ate
13. led 2010

nám v porodnici říkali, že máme kupovat kojeneckou vodu kvuli dusičnanům... Tak teď když jsem malýmu dávala rýžovou kaši, brala jsem na ni kojeneckou vodu, převařenou... Od kdy začnem dávat vodu z kohoutku netuším...