Pitný režim kojeného miminka ve vedrech. Co mu dát?

klara.t
9. čer 2010

Nevím, jestli už je tu takové téma, tak zakládám nové. Nechtěla jsem to psát do téma čajů apod., protože pít se dá i voda že? 😀

Zajímalo by mě, jestli v těch vedrech co jsou teď mám dát své dcerce (5 měs.) nějaký čaj nebo vodu navíc. Stále jí kojím, ale vidím, že se potí víc, takže musí mít větší potřebu. Ještě nemáme příkrmy. Kdyby jo, tak už bych samozřejmě pít navíc dávala, ale když ještě nepřikrmuju, tak nevím.

bocinka
10. čer 2010

taky mám dcerku skoro 6 měsíců, je kojená a dávám i vodu(semtam naředěnou švestkovou šťávou, kvůli stolici), i doktor mi to poradil... přece jen je 30 stupňů, to by musela být u kozy i co půl hodiny.... 😉 každý doktor má jiný názor, takže v kostce??? ublížit to miminkům nemůže a pokud chtějí a pijí, tak asi žízeň mají.... myslím, že je to o cítění každé maminy...
klara, takže pokud si myslíš, že Adélka má žízeň, tak jí dej napít - budeš klidnější.... 😉

lura
13. čer 2010

kubaka - souhlas dá se říci se vším. Mám půlročního syna - plně kojen. Kolem třetího měsíce krizovka, ale ustáli jsme to... Tento týden jsem byla s malým na půlroční prohlídce a doktorka mi řekla, že stačí k příkrmům (na které teď najíždíme), jen kojit, nic jiného k pití. Prý jen v těch úplně největších vedrech cucnout kojenecké vody, případně čajíka (v žádném případě NE granulovaný HIPP!!!). Ale opravdu jen cucnout a ne lít to do mimča horem dolem, protože je zbytečné, aby měl bříško plné vody a ne mlíčka... 🙂

petka80
14. čer 2010

@lura - to nevím teda, to bych s tvojí dr. zas tak nesouhlasila, rozhodně bych se začátkem příkrmů začala nabízet i pití, a to pokud možno jenom vodu, z hrníčku s pítkem, pravidelně po každém příkrmu. Oni toho stejně tolik nevypijou z toho hrníčku, ale je potřeba je na to zvykat, často pak mají maminky problémy, že jim děti nechtějí pít. Takže bych nabízela a zvykala je na to včas 😉

lura
14. čer 2010

@petka80 - já teď dávám po příkrmu cucnout s prsíčka, ale malý je nabaštěný a hned moc nechce. Určitě se nad tím zamyslím a počkám, kolik maminek se v tom shodne... dík za radu 🙂

petka80
14. čer 2010

@lura jasně 😉 Ale jestli ti toho sní hodně a už nechce mlíko, tak tím líp, tak bych mu dala jenom cucnout vody na žízeň a kojila až za delší dobu. Takhle nejlíp nahradíš jedno kojení příkrmem a nebudeš muset dokojovat.

lura
14. čer 2010

@petka80 Tak já to zkusím, dám mu z hrnečku cucnout kojenecké vody (nebo normální převařené) - napít mlíčka mu nakonec mohu dát kdykoliv bude chtít...

kubaka
15. čer 2010

souhlasím s petkou - je lepší úplně nahradit jedno jídlo příkrmem a dát zapít vodou než dokojovat - pak jsou tu témata "jak naučít pít kojené dítě něco jiného než mléko " nechce pít z lahve." atd. Mlíko je potravina, ne nápoj v tomhle věku. Tý vody fakt moc nevypijou, mě marián vycucal po jídle z lahvičky nejvýše 20 ml - spíš to zkoušel. Jak se ubírala tekutá mléčná strava, přibývala pevná, tak pil víc a plynule se naučil pít vodu..
Jen jsem teda mu dopřála luxus lahvičky s dudlíkem a malou dírkou, aby se nezalknul a nepolil.Do té pusinky byl ten dudlíček akorát - přijde mi to takové šetrnější než rovnou z nějakého sosáku 🙂 Ale možná jsou už zase lepší vymakanější hrnečky s malýma savičkama než byly před 3 lety.

zdravím @lura 🙂

kubaka
15. čer 2010

souhlasím s lura - že je zbytečné lít do kojeného dítěte čaj nebo vodu, v bříšku mají mít mlíčko., I v největším vedru stačí pár cucanců vody na svlažení a dostatečně kojit - mlíko je taky tekutý 😅

gtver
15. čer 2010

kubaka, ovšem pokud se v šesti měsících začíná s příkrmy, je více doporučovaným přístupem dokojovat, to, o čem píšeš ty, se týká vyššího věku 😉

gtver
15. čer 2010

kubaka, reagovala jsem na příspěvek v 9:03, mám na mysli přesně to, co píšeš v následujícím příspěvku v 9:07 🙂

radka.m.
15. čer 2010

ahoj holky,už s prvními příkrmy se doporučuje začít podávat třeba koj.vodu,oni prckové toho ze začátku stejně moc nevypijí,netýáká se to až starších dětí,přesně,jak napsala kubaka,i na netu kojení to doporučuje lp,dokojování nic neřeší,dítě bude stále zvyklé na peso a tím hůř se bude učit na obyč.pití,mléko je k jídlu a ne k zapíjení 😉

gtver
15. čer 2010

radko, jenže jde o to, že pokud se s příkrmy teprve začíná, je převážně stravou stále mléko, není zcela vhodné dát prckovi dvě lžičky mrkve s bramborem a poté "jen" vodu na zapití, tady dokojování na místě je.

radka.m.
15. čer 2010

gtver-ono to dokojování se nedoporučuje ani hned po jídle,ale min.za hodinu po jídle a to z toho důvodu,že děte jdou mazaný a hodně rychle poznají,že po jídle dostanou prso a pak není prob lém jenom s tekutinami,ale třeba i s jídlem,jsou děti,které prostě začnou odmítat jídlo,protože vědí,že stejně to prso dostanou.A určitě hlady neumřou,když nedostanou po jídle prso,pár lžiček vody fakt neuškodí a daleko lépe si zvykají a když si vemeš,že kolem 8-9měsíce by měli vypít min.200ml vody,tak pokud nebudou zvyklé,tak toto množství pak do nich horko těžko dostaneš 😉

gtver
15. čer 2010

radko, my mluvíme každá malinko o něčem jiném, já netvrdím, že jim voda uškodí, mluvím o tom, že v počátcích přikrmování není dávkou jen příkrm, ale příkrm + kojení. Ostatně i to, že odborné názory na toto téma se liší, značí, že nic z toho není absolutně špatně, což je určitě pro všechny pozitivní zpráva. Pokud maminka dítěte zapojí zdravý rozum, tak sama pozná, zda a kolik její konkrétní potomek potřebuje navíc tekutin ve formě vody (čaje).
Pokud přidám vlastní zkušenost, vodu jsem začala podávat někdy během osmého měsíce. Buď mám zázračné dítě nebo nevgím, protože problém s pitím neměl 😀 Tím ale nepolemizuji s tím, že to může být problémem, logicky si tam zdůvodnění případných problémů u některých dětí najdu. Jen opět platí to, že nic není stoprocentní 😉 🙂

lura
15. čer 2010

@kubaka Strašně moc děkuji za rady-porady a zároveň za mé uklidnění 😀 . Dnes zkusím dát prckovi po baště napít vody - klidně z flašky s dudlíkem. Mohu se zeptat, zda vodu (kojeneckou) po otevření lahve v dalších dnech převařujete? (po odlití dávky ji dám do ledničky) Normální z kohoutku bych samozřejmě převařila...

mobina
15. čer 2010

Radko to, co píšeš může být pro některé maminy zavádějící, to by pak mohly nechat po třech lžičkách mrkve svoje dítě o hladu, protože píšeš, že dokojovat se nedoporučuje a rvali by do něj pod tlakem vodu 🙄 Kolik si toho dítě první měsíc z těch příkrmů vezme? Nehledě na to, že i ty obsahují tekutinu. Takže já osobně radím po příkrmu nabídnout tekutinu z pítka nebo flašky a pak samozřejmě dokojit dle libosti dítěte.
Lura já jsem převařovala vodu z kohoutku.

lura
15. čer 2010

@mobina já jsem dnes otevřela velkou lahev kojenecké vody, tak si říkám, jestli už mám zítra další dávku vody raději převařit... Až dojde, asi budu také dávat převařenou z kohoutku.

mobina
15. čer 2010

@lura já osobně bych kojeneckou převařovala tak jako tak, protože nikdy nevíš, jestli byla správně uskladněna (má být v temnu) a jak dlouho se ve skladu válela

lura
15. čer 2010

no raději jí převařím 😉

kubaka
15. čer 2010

gtver - já taky rozumím o čem píšeš - jasně že když mu začínám něco dávat a sní dvě tři lžičky, tak pak ho prostě musím zkojit, pač by měl hlad. To je jasnačka. Jakmile toho sní víc a víc, tím míň ho musím dokojit. Jak dávka nahradí mlíko, dokojit nepotřebuje a jen pít. Jasně že se to týká jen toho začátku a přechodu. Taky jsem to tak dělala a nemyslím, že byl malý potvora a odmítal - docela mu chutnalo všechno co dostal a rád se i kojil.
.
Kojenecká voda se tuším ani nemá převařovat - nějak se v ní koncentrují nebo vysrážejí minerály, či co -pravil jeden doktor. Já ji teda nevařila, ale někdy k jednomu roku jsem převářela už jen obyčejenou vodu z kohoutku. Ona je totiž nejčerstvější a nejlépe hlídaná, nikde nestojí, furt protéká - takže se v ní nemá čas co vylíhnout.
otevřenou kojeneckou vodu jsme dopíjeli sami, když už tam stála 3 dny. 🙂 Fakt jsem ale přešla na obyčejnou po nějakých 3 měsících.

lura
15. čer 2010

@kubaka raději nakoupím menší balení než litr a půl. Jestli teda 3 dny může stát a nepřevařovat, tak by to bylo v pohodě 😉 .

kubaka
15. čer 2010

he he - já neznám nic menšího než 1,5 litru? tak to je pokrok - užitečný.

lura
15. čer 2010

@kubaka Já jsem viděla i 0,5 litru - možná, že v DM drogérii, ale nechci blábolit.

dana3262
12. srp 2010

Ahoj! Vcera jsem drzela maleho (6 mesicu) a pila jsem vodu ze sklenice. Strasne se po tom sapal, tak jsem mu dala napit a on chtel jeste a jeste. Dala jsem mu tedy do lahvicky a to nechtel. Muze takhle male dite pit z hrnku? Nezadusi se? A taky ta voda nebyla ohrata, jen pokojova teplota. Co myslite?

ivika18
12. srp 2010

@dana3262 to buď ráda, že chce z hrníčku, víš co to kolikrát dá to prcka naučit? A pokojová teplota je akorát, teplá by mu asi moc žízeň nezahnala 😉. Jenom jestli byla vhodná pro kojence?

dana3262
12. srp 2010

Pro kojence vhodná byla (toma nebo dobrá voda), ale nebyla převařená, ale vypil malinko. Většina skončila na tričku 🙂 . Ale rozhodne vic nez z lahvicky, to nechtel vubec. Bala jsem se, aby ho nebolelo bricho kdyz to bylo studeny (teda pokojovy) a ne ohraty, vlazny. Myslite tedy, ze mu mam davat obcas trochu vody? 😕

ivika18
12. srp 2010

no sice se říká, že plně kojené dítě žádné další tekutiny nepotřebuje, že na žízeň je to přední mléko, ale oba moji prcci se v létě, když bylo horko, občas nechtěli přisát, ale přitom si cucali ručičku, tak jsem oběma v horku dávala po lžičkách převařenou vodu, taky pokojovou teplotu. A stačí i troška, aspoň ovlažit pusinku 😉. A mudr,. mi to schválila, tak bych se toho nebála a stejně, když už máte 6 měs. budete za chvilku přikrmovat a to už by se nějaké jiné tekutiny kromě mm měly přidávat.