Pitný režim půlročního miminka. Poradíte?

anysek85
18. pro 2011

Ahoj,

prosím o radu 🙂. Mám půlroční dítě, bylo plně kojené do pátého měsíce. Pak mu MM přestalo stačit a Dr. doporučila rovnou masozel. příkrm - i s ohledem na jeho vývoj (natahoval se, řval, chtěl ochutnávat, když jsme jedli my). Nyní jsem mu večer zavedla kaše, také bez problémů. Trápí mě však jeho pitný režim, dostanu do něj max. 30 ml čaje po obědě a pak ho ještě dokojím, takže nyní máme tento jídelníček:
ráno-MM
dopoledne - MM
poledne - masozel. příkrm, trochu čaje a dokojím MM
odpoledne - MM
večer - kaše+MM
před spaním - MM
v noci 2x - MM

Ráda bych mu časem zavedla na odpoledne ovocné přesnídávky.
Co na tento jídelníček říkáte? Doplnily byste další tekutiny? Nemůže mít málo? Pokryje MM potřebu tekutin? Dříve mi odmítal i ten čaj po O 🙂, ale teď už aspoň tu trochu vypije - bohužel pouze po lžičkách, čaj z flašky nechce ani vidět.

helcenka
18. pro 2011

U nás malé jsem začala s příkrmy cca v 5,5 měsících, protože měla problém s vyprazdňováním, do té doby byla plně kojená. Jen u nás byl problém vůbec aby začala jíst něco jiného než jen MM. 😀
Teď stále kojíme, ale přes den má už 3x příkrm - teda snažíme se o ně...
Jinak ke každému příkrmu vypije cca 25ml čaje, když ho vypije víc, tak blinká. Ze začátku to byl boj, vůbec nechtěla pít nic jiného než MM, čaj mi taky nepila jinak než po lžičkách, ale přesto jsem jí čaj vždycky nabízela z lahvičky a asi před 14 dny ho z lahvičky vzala a teď ho z ní pije, nejde jí to teda úplně dobře, ale přece.
Večer taky baští kaši a pak ji ještě dokojím.
Ovocné svačiny klidně zaveď, nic tím nezkazíš, a když budou malému chutnat. My je také už skoro 2 měsíce máme a malé rozmixované ovoce moc chutná.
Jinak myslím, že tvůj prcek pije dostatečně, po každém příkrmu mu dávej pít čajík nebo převařenou vodu a těch 30ml myslím, že je dost, z MM má také dostatek tekutin. Jen když budeš zavádět víc příkrmů, tak dávej víc pití.

cervena_vila
18. pro 2011

Moje Leuška se pít naučila v létě. V horku to bylo snadné. S pomocí ze lžičky, z hrnečku, z pet-lahve... Hrozně ji to zajímalo.
Domnívám se, že MM na pokrytí tekutin stačí, určitě něco vypije ve vaně při koupání.
Na začátek je nejlepší čistá voda, je zbytečné dávat čaje, natož sladké, s tím se pitný režim moc nenaučí.
Dávala bych pozor na zbytečné cukry, např. instantní ochucené kaše jsou strašlivě sladké, až se divím, že po nich děti mohou vůbec usnout. Z instantních jsem dělala jen ty chuťově čisté (dm jáhelná, nestlé instantní rýžová nebo kukuřičná krupička) a kdykoliv to šlo, vařila jsem kaši domácí, sladila jen nastrouhaným jablkem, hrstkou borůvek (z mrazáku), kouskem hrušky a pod.
To samé s ovocnými přesnídávkami. Všude se píše, že by si děti neměly zvykat na sladkou chuť a najít neslazenou přesnídávku je umění. Dcera je zpočátku špatně snášela, už lžička hruškové přesnídávky jí způsobovala několikahodinové prdění a jablečná pro ni byla moc chuťově výrazná, jako první měla kombinaci mrkev s jablkem, která byla jemnější. Příkrmy jsme zaváděli mnohem později, zastávám názor, že na to mají celý život, není kam spěchat 😉

jasekd
18. pro 2011

@anysek85 Tohle staci. Dcera je zatim spis dokojovana, nez ze by pila (dnes ma 8 mesicu). Mame v 9 ovoce + MM, cca 12,30 masozel. + MM, 16,30 MM, 18,30 kase, 19,30 MM, a cca ve 4 a v 6-7 MM. Obcas ji nabidnu vodu, zkousela jsem z lahve a ted z hrnecku s mekkym pitkem, spis se poleje, ale neco malo vypije, k Vanocum dostane hrnek s brckem, nachytala jsem ji, jak krade brachovi 🙂 Syn byl od konce 4. mesice jen na UM (predtim castecne s kojenim, ale prevaha UM) a navic ma VV ledviny, a nepil 😖 Vubec nic, ani vodu ani cokoliv slazeneho, byl to boj po lzickach, strikackou, ja ve stresu z toho onemocneni, ze ho to jeste vic poskodi... Ted mu bude 21 mesicu a stejne to neni zadna slava, vetsina deti s pitim bojuje, na to se priprav 😝 Vice lidem a nam taky se osvedcila svestkova stava (Hamanek, Hipp) redena vodou, ale s tim muzes pockat, dokud takhle casto kojis, je to OK. Ja taky davam ovocnou svacinu tekutejsi, synovi jsem redila i obed, abych do nej neco nacpala, ale ten prave nebyl kojeny a o to to bylo horsi. Ja bych se neznepokojovala.

jasekd
18. pro 2011

Naprosto souhlasim, ze slazene napoje jsou spatne, navic jsem zubar, rodicum malych deti je skoro zakazujeme, jenze pak je 30 ve stinu, dite pusu rozpraskanou a stejne se nenapije, jen rve a vzteka se. Zacinala jsem cistou vodou, zkusila neslazene caje, prikrmy zeleninove, ovoce rozvarene doma udelane bez slazeni, kasi nechtel, takze ani z ni cukr moc nemel, presto piti odmital, v jakekoli podobe, a nakonec jsme objevili tu svestku a tu pan jako jedinou po troskach pije, aspon ze naredenou (ted posledni mesic take vodu, kterou sleju z jablek, co rozvaruju male, ale je mu uz 21 mesicu, predtim nevzal NIC). V listopadu byl v nemocnici a pred urc. vysetrenim nesmel pit. Pusinka do krve. Po 12 hodinach zizne mu manzel nabidl vodu, NE,namichal svestku a myslel, ze vyzahne lahev na ex, dite si cuclo, odevzdalo mu hrnek se slovy diky a slo si hrat 😅
S prikrmy jsem zacinala u syna na 5 mesicich (kojen castecne s prevahou UM), u dcery na cca 5,5 mesicich (plne kojena), ted se razi trend, ze lepe drive, kdyz se jeste hodne koji, kvuli alergiim. Jeste nedavno se zacinalo pozdeji, kvuli alergiim 😀 Takze kazdy at zacne podle sveho pocitu a aktualniho zdr. stavu ditete. Obe me deti mely ze zacatku radeji zeleninu nez ovoce.

makreluska
18. pro 2011

@anysek85 Já mám,tedy dcera má ten samý jídelníček.Čaje vypije ještě méně.Jsem přesvědčená,že jí to stačí.Protože když má žízen,tak má mléko a nebo si dá ten čaj.A to ne vždy.Vždyt kojení převládá a slouží i na zahnání žízně.

helcenka
19. pro 2011

@cervena_vila - já myslím, že najít nepřislazovanou přesnídávku není takový problém, já dětem ovoce nejdřív mixovala doma - taky jsem si tam mohla přidat, co jsem chtěla, že, ale třeba na cesty nebo na ven se mi výborně osvědčily přesnídávky. V DM drogerii mají velký výběr od různých firem a žádné nejsou přislazované, většinou mají všude jablečný základ a pak k tomu něco dalšího. A mají je i v lékárnách.
Jinak i kaší pro děti je velký výběr, aby nebyly nijak přislazované, taky nemám ráda, když je všechno sladké.
U dcery je ale problém, protože ona sladkou chuť fakt miluje, takže dostat do ní něco, co není přirozeně sladké je problém, proto má nejraději mrkev, jablko, banán. Takže s příkrmama bojujeme a bojujeme a přislazovat jí fakt nehodlám.

@jasekd - naštěstí u pití malá vezme neslazený slabý čajík nebo převařenou vodu. S tou vodou teda trochu míň, musí mít fakt žízeň, aby se jí napila, ale tak 15ml je jí schopná vypít, ale čaje víc. Syn je pravý opak, ten pije vodu doteď a říká, že mu moc chutná 😀

jasekd
19. pro 2011

@helcenka Zavidim... Ja se skutecne snazila, i vzhledem k sve profesi vidim, co ty Jupiky a spol dokazou, ale neuspela jsem, voda je hnus, a jak jsem nikdy nechapala slovni spojeni "otrast se hnusem", tak kluk mi to predvede vzdy, kdyz mu podstrcim vodu, doslova se oklepe a hrnek leti do kouta 😠 Aspon ze tu stavu pije hodne naredenou a neni lepiva jako klasickej dzus, vadi mi to , jenze ledviny jsou prednejsi nez zuby, navic bere leky, na ktery pit musi, ale co vidim v okoli, spis je normalni takovehle dite nez dite, co ochotne rado pije vodu ve vetsim mnozstvi, a jsou to deti rozumnych rodicu, co skutecne zacinali vodou, zeleninou atd. Musime vydrzet 🙂 Kdyby mi nejedli jidlo, jak pises, ze dcera nejradeji jen sladke, tak bych taky byla tvrda jako ty a neprislazovala, dceru mas jeste celkem malou (podobne jako je ta moje), ona se nauci, moji s jidlem celkem nedelaji cavyky, jen to piti, teda hlavne syn, holka tim, ze kojim, tak to tak neresim 🙂

zvirka
19. pro 2011

Já bych nespěchala. Do 10. měsíce alespoň při třech kojeních denně stačí MM. Já dávala od 6. měsíce s příkrmy převařenou vodu, z hrníčku s pítkem. Nedoporučuju flašku. Náš brouček tak do 9. měsíce skoro nepil, pak trochu, teď vypije tak 2dcl denně, už nekojím, má 1 1/4 roku. Opravdu nespěchat, obzvlášť teď v zimě není důvod.

anehap
19. pro 2011

malá měla taky velký problémy s pitím, cokoli z flašky s dudlem odmítala(byla plně kojená, to jediné mě uklidňovalo, že ji to zachránilo), pak byla ochotná(a je doteď´) pít jen z MAM flašky s měkkým pítkem. VOdu a čaje nechce, jediné, co pije jsou šťávy z DM, jablečný mošt, ale hooooodně to ředím. A jak píše @jasekd , miluje tu vodu z přesnídávek, co dělám doma - většinou dělám jablka, hrušky, v létě nektarinky, broskve atd. ALe taky jí to ještě ředím vodou. TO jí chutná asi nejvíc 😉

anehap
19. pro 2011

a jinak myslím, že pitný režim, co popisuje @anysek85, je úplně dostačující 😉

jasekd
19. pro 2011

@zvirka ja teda slysela 6 kojeni denne, tedy za 24 hodin. Ja kojim i v noci (bohuzel 😅 ), takze jsem v klidu, ze to dceri staci.

cervena_vila
19. pro 2011

@helcenka s těmi přesnídávkami - jak kdy a jak kde, když je nouze a blízko je jenom penny nebo albert, tak jsou všechny sladké. Instant. kaší jsem moc nevyzkoušela, vařím je spíš sama, ale třeba sunarky jsou sladké tak, že se prostě nedají jíst.

helcenka
19. pro 2011

@cervena_vila - když je nouze, je to fakt, já mám taky všude daleko, tak koupím neslazené přesnídávky do lednice, když jsem ve městě, ony mi tam vydrží. Jinak malé mixuju ovoce doma. Ale jako nouzovka, když je frmol jsou k nezaplacení. Moc jich nezkonzumujeme, dcera měla zatím jen 2x.
A kaši dávám dceři jen rýžovou nebo jáhlovou - nemléčné kaše, žádný cukr ani nic dalšího neobsahují. Můžu do nich cokoli přidat, ale já nepřidávám. Ještě budu zkoušet šestizrnnou, uvidíme, jak jí bude chutnat.

@jasekd - jsem ráda, že mi pije nesladké, bála jsem se toho, když má ráda příkrmy, co jsou sladké, ale musím zaťukat, ťuk ťuk ťuk.
A můj syn je v pití i jídle fakt ukázkové dítě. Doteď má nejraději vodu nebo čaj, ten mu občas přisladím medem, ale spíš pije neslazený. A v jídle taky super, miluje teda polévky a vařenou zeleninu, vařila jsem mu ji v páře, byl jí schopný sníst plný talíř a nic jiného k tomu nepotřeboval, taky má moc rád ryby, rýži. Na druhou stranu teda moc nemusí ovoce, to tak banán nebo hrušku. Docela jsem se bála, jak bude jíst ve školce, taky mu tam teda moc nechutnalo, ale teď dobrý. Dcera je pravý opak...