Proč není kravské mléko vhodné pro děti do 3 let?

nikolletta87
20. říj 2013

Co je špatného na kravském mléku? A proč zrovna hranice 3 let? Přijde mi to jen jako loby výrobců UM... Kupujte naše báječná (nehorázně drahá) mléka, která jsou šitá dětem na míru a obsahují kupu vitamínů (které bůh ví, jestli to tělo vůbec dokáže zpracovat). Víte někdo proč mléko ne? Nezajímají mě odpovědi typu, protože to řekl doktor. Ti povídají i dost hloupostí...

llluckaaa
21. říj 2013

@nikolletta87 Asi nebyl zájem. U nás frčel hodně ze začátku (asi před 5ti lety), teď už tam moc lidí nevídám, ale funguje dál. Za litr 17 Kč, to mi přijde jako dobrá cena za takovou kvalitu 🙂

diviska
21. říj 2013

@nikolletta87 já osobně se snažím žít tak, abych ostatní tvory využívala co nejméně a pokud už je využívám, tak co nejšetrněji. Takže tvůj argument, že jsme všežravci a můžeme si vybírat z dostupných zdrojů je pro mě nepřijatelný. Toť vše... To že naše děti nejsou telátka byla nadsázka, ikdyž né zase tak moc. Neznám totiž jiný živočišný druh, který by pil mateřské mléko jiného druhu..a co se týká samotného kravského mléka, bez ohledu na etiku, tak si myslím, že je opravdu nejméně vhodné, že když už tak kozí nebo ovčí - ty jsou lépe stravitelné...moje dcera ale například miluje ovesné mléko, je sladší a i se tím napije. Pokud jde o vápník, tak na to je bohaté mléko z máku... k žádné bouřce se nechystám @llluckaaa 🙂

nikolletta87
autor
21. říj 2013

@diviska No jo, ale já to nemyslela jako nemístné vykořisťování. 🙂 To je jedno. Chápu tvůj postoj. Děkuji za objasnění.

ratatooy
21. říj 2013

ono všeobecně mléko není vhodné ani pro dospělého,je špatně ztravitelné,takže mlečne výrobky spíš jen v zakysané formě,jinak máš pravdu že jde spíš o lobby výrobců UM že dávají věk 3roky,jinak z mléka vznikají různé alergie,astma,zahlenění atd

diviska
21. říj 2013

@ratatooy lobby je v dětském světě mocné, to máš lobby od výrobců UM které zvyšuje hranici pro konzumaci kravského mléka a pak lobby od výrobců přikrmů, kteří naopak snižujou hranici od kdy přikrmovat. Ale jsme ženy a matky a snad máme svůj rozum, tak se nedáme neeeeee? 🙂

jarkalada
21. říj 2013

No ono to o ceně tolik nebude. Děti mi za den vypijou dohromady 1l mlíka/um/. Dávka UM na ten den stojí cca stejně, jako 1l plnotučného čerstvého mléka /kolem 25Kč/

ratatooy
21. říj 2013

@diviska no jasný je třeba to brát dle selského rozumu

chris_n
21. říj 2013

@diviska vy doma asi nejite maso, co? pouze nevinná otázka, nehodlám se do tebe obouvat.

diviska
21. říj 2013

@chris_n ani doma ani jinde

kajalka
21. říj 2013

Holky, jak vás tu čtu, taky dám do placu názor. Od doby, kdy člověk zavřel krávu do chlíva, uběhly už stovky let. Takže adaptace organismu proběhnout musela. Neříkám, že ve stravě má mlíko nezastupitelný podíl, zastupitelný je. Ale pokud ho člověk dobře snáší, nevidím důvod, proč se omezovat. Stejně tak dítě. Že mlíko zahleňuje, je jen nepotvrzený mýtus. Vytváří sice na sliznicích film, ale samo o sobě nepodporuje tvorbu hlenu. A že ostatní zvířata nekonzumujou mlíko - v podstatě konzumujou. Pokud v přírodě zabije predátor matku od mláděte, žere i vemeno, kde to mlíko je.

zelva
21. říj 2013

@pejtho Tak to už je skoro koupit kravku, ne? 😀 U nás zahučí krabice denně, to se mi zdá taky dost 😀

chris_n
21. říj 2013

@diviska myslela jsem si to... a to vážně nedáváš dětem ani kousek masa... vůbec nikdy? Ani třebas jednou do měsíce?

diviska
21. říj 2013
betysek
21. říj 2013

@nikolletta87 První dcera neví, jak chutná UM a druhá tu chuť taky nepozná. Obě jsem plně kojila do 6 měsíců. První se odstavila sama v necelých 2 letech. Druhé je teď 16 měsíců a pořád ji kojím. Od 10. měsíce dostávaly obě jogurt, acidofilní mléko, tvaroh od 1 roku - vše neslazené, jen bílé...Mléko jsem starší nabídla asi ve 2 letech, ale odmítala ho pít. Začala ho pít asi kolem 4.roku. Kysané mléčné výrobky jsou lépe stravitelné než samotné mléko. Pila acidofilní mléko, tak už jsem to neřešila...

nikolletta87
autor
21. říj 2013

@kajalka Jé, konečně taky někdo s podobným názorem! 🙂 Děkuji za něj, potěšil.

martina_z
21. říj 2013

@diviska Ja jsem asi tele doted 😀 Mleko mi strasne chutna vypiju tak pul litru denne.
@nikolletta87 Uprimne receno nevim. Nazory odborniku se strasne lisi a v takovem pripade je asi nejlepsi, kdyz se rozhodnes podle toho, co jako mama povazujes za spravne. Syn na kravske prave postupne prechazi. Vecer Sunar, pres den uz dostava jen plnotucne "bůůů", jak sam rika. A jsem rada, ze kravske neodmita, protoze deti od moji kolegyne piji Sunar doted: holka 6 a kluk 4 roky. Jasne, neuskodi jim to a je to ciste jejich boj, ale mne osobne by bylo proti srsti aby mi tak velke dite pilo UM.

martina_z
21. říj 2013

@kajalka Kdyz jsem zkousela eliminacni dietu a vyradila mleko, okamzite mi naskakaly opary, na ktere netrpim a ktere jsem predtim mela naposledy pred 10 lety. Mozna jen z nervozity, ze nemam svou denni davku mlika 🙂 Nastesti se u syna ABKM nepotvrdila a mohla jsem mleko zase zacit pit.

nikolletta87
autor
21. říj 2013

@martina_z kde vůbec berou jistotu, že ta umělotina je zdravá?! Kvůli tomu, že obsahuje méně bílkovin a více železa?! Prostě mi to nějak hlava nebere. Je plno módních trendů co jíst nebo nejíst, ale těžko se orientovat v tom, jestli má něco z toho opravdu smysl... 🙂 Byla jsem překvapená, když jsem objevila názory jak je mléko špatné... a teď jsem ještě překvapená, kolik lidí jej odsuzuje. A vždy mě potěší někdo, kdo si nemyslí, že je třeba to tak hrotit. 🙂

martina_z
21. říj 2013

@nikolletta87 Kravske ma udajne hur stravitelne bilkoviny a tuky. S tim zelezem je to ovsem hodne diskutabilni - kdyz ho ma dite z jinych zdroju (maso, lusteniny), neni nejspis treba ho dodavat jeste umele, navic ve forme, ve ktere ho telo vubec nemusi prijmout. Jina vec je otazka alergii. Nam bylo doporucene UM do 2 let na piti, do jidla od 1 roku uz jen kravske. Kojila jsem 16 mesicu a pak uz jsem musela ze zdravotnich duvodu prestat, jinak bych kojila urcite dele.

Jeden cas se taky propagovala soja az do zblbnuti, a nakonec se prislo na to, ze co je pro Asiaty prinos, to je pro Evropany alergen jako prase a navic ze soja muze prispet k rozvoji nadorovych onemocneni reprodukcnich organu.

jarunkaxyz1
21. říj 2013

Já dávám plnotučné mléko od 2,5 (i tak už jsem si připadala jak matka blázen), že se na to ptám dr, která by jej dala již dříve. Musí být ale samozřejmě pasterizované. A na dalších odborných serverech jsem četla, že i od 10 měsíců se dávat může tepelně upravené. Všeho hodně i mála moc škodí, myslím, že stejně jako uškodit, může uškodit i nesetkání se s ním a vypěstování si alergie.

jarunkaxyz1
21. říj 2013

Ještě k samotnému dotazu - hodně brzo se mléko nedoporučuje kvůli: zátěži bílkovin na ledviny a vápník odbourává železo

baris
21. říj 2013

@nikolletta87 já jsem nekojila ani jednu dceru (nebylo co). První přešla okolo 1,5 roků na kravské mléko (ráno a večer vypije sklenici mléka s grankem). Mladší dcera mléko bojkotuje - pije pořád svoji bebu 😠

Občas ale vezme na milost ochucené mléko (vanilkové). S mléčnými výrobky ale problém nemáme - tvarohy, jogruty, pribináčky, pudinky, sýry .... Bez toho si den neumíme přestavit.

Já si jen myslím, že je to jen další "vlna" - není zdravé pít mléko, jíst vajíčka, červené maso, kuřecí maso, obyčejné máslo, sádlo ..... A za půl roku je zase nová vědecká studie, která naopak doporučuje jíst obyčejné máslo a ne ty (hnusné) margaríny, vajíčka i 3x denně 😝 Mám snad vlastní rozum a vidím, co prospívá a co ne.

Holky nesnesou většinu ovoce a zeleninu (zůstalo nám jen jablko a salátová okurka - zbytek nesmí 😖) - jedna má alergii, druhá histaminovou intoleranci. Takže jdeme v dnešní době "mimo proud". Jíme jen maso a mléčné výrobky 😀 😀 😀 😀

lajla
5. lis 2013

@kajalka nesouhlasim, mleko zahlenuje..a mam to vyzkouseno na svych detech..kdyz jsou nemocne kasel ryma...kdyz jim dam mleko bliji a hleny k tomu...zato kdyz ryzove ci jine neblinkaj a doba nemoci se vyrazne zkracuje

lajla
5. lis 2013

@baris hlavne ze jste spokojeni 😉

kaurba
28. dub 2014

@llluckaaa Ahoj,převařuješ to mléko z mlékomatu? V mlékovaru nebo normálně v hrnci? Mám 14 měs. syna.

llluckaaa
29. dub 2014

@kaurba Ahoj, převařuju vždy, netroufám si dát syrové, protože se z něj dá lecos chytit 😒 Koupila jsem si mlékovar, takže to dám do něj, pustím sporák a až to začne pískat, vypínám. Měřila jsem tam i teplotu a s pískáním se dostane nad 90 stupňů, což by mělo na pasterizaci stačit 😉 Oni to mají napsané i na mlékomatu, že se mléko musí převařit.

punky
29. dub 2014

pijeme jen ryzove mleko je nasladle a vyborne a zdravejsi jak kravske 😉

kaurba
29. dub 2014

@llluckaaa Taky si myslím, že by to mělo stačit. Díky

dejnaso
29. únor 2016

MLÉKO a jeho konzumace je věčná otázka, Názory lékařů, výživových poradců se různí a mění, stejně jako výživové trendy. Chemii lidského těla (biologická) a schopnost lidského těla vstřebávat vitamíny a minerální prvky považuji za mnohem důležitější 😉
Kravské mléko člověku chybět nebude...
70% lidí má nějaký typ laktozové intolerance..
Mléko zahleňuje organismus (alergici)
Mléko zašpuntuje = zanáší lymfu => tzv. obezita (otok),, znemožněné odplavování toxinů z těla
Mladí chlapci, pobývající v posilovnách, !nalévající" se litrem (i několika) mléka, v honbě za proteinem, jehož levnou variantou zdroje má být kravské mléko jsou UNAVENÍ ANEMIČTÍ. mléko nejen, že nemá Fe, ale brání tělu v jeho vstřebávání z jiných zdrojů...
Mléko doma NEPIJEME, používám výjimečně při vaření.
PIOZOR, MLÉKO NIKDY NEOHŘÍVAT V MW!!! Pokud je vám vaše zdraví "ukradené", dejte do MW, ale ušetřete tohoto nebezpečí své děti.
Mléčných výrobků se vzdát neumíme ☹,
Zakysaná smetana, tvaroh, termizované a tvrdé sýry milujeme. Tu a tam bílé jogurty - ovoce čerstvé či sušené si však dodáme sami, med nebo marmeládu... 🙂

uhz
29. únor 2016

Protože dítě je dítě a ne tele.