Proč není kravské mléko vhodné pro děti do 3 let?

nikolletta87
20. říj 2013

Co je špatného na kravském mléku? A proč zrovna hranice 3 let? Přijde mi to jen jako loby výrobců UM... Kupujte naše báječná (nehorázně drahá) mléka, která jsou šitá dětem na míru a obsahují kupu vitamínů (které bůh ví, jestli to tělo vůbec dokáže zpracovat). Víte někdo proč mléko ne? Nezajímají mě odpovědi typu, protože to řekl doktor. Ti povídají i dost hloupostí...

camelinka
20. říj 2013

@nikolletta87 Já nad tím nedumala, po roce a půl mi malá UM odmítla (kojila sem do 10.m), tak šla na plnotučný, nic špatnýho na tom nevidím 😎 😎

cacenka_d
20. říj 2013

@nikolletta87 Tak treba kozi sice vhodne je, ale ma strasne malo zeleza a jeste neco. Kravske pocitam, ze bude delat nejakou rotiku v mikroflore, preci jen nesmi to ani mladata zvirat a ani v drivejsich dobach, to prave davali mleko od kozy, aby je nebolelo brisko a neumreli na to 🙂
Ja pouzivam mliko z kramu tak do peceni a do kafe, to moc mliko neni 🙂

cacenka_d
20. říj 2013

@camelinka Lucka nechctela ve 4. mesicich vubec UM, bylo nam doporuceno hollandie jogurty, ono to podle me vadi nekdy uplne v pocatcich zivota, ale takhle vesi det, uz by s tim mohli byt ok.

marketnieuw
20. říj 2013

@nikolletta87 tak ja si nemyslim, ze reci o vitaminech atd. jsou blaboly... podle toho co jsem se docetla je kravske mleko chudsi napriklad na zelezo a obsahuje prilis mnoho bilkovin (ktere jsou pro hodne male deti tezko stravitelne) ...
jinak kravske mleko plnotucne se muze davat od 12-18 mesicu bez problemu, jen je potreba sledovat prijem vitaminu D a zeleza

llluckaaa
20. říj 2013

Tak jednak nevím, odkud máš, že děti ho mohou od 3 let. Já mám informace, že na přípravu pokrmů se může od jednoho roku a na pití od 2 let. Jinak můj názor na mléko je ten, že na něm není nic extra zdravého (a teď píšu opravdu o mléku, ne o ostatních mléčných výrobcích). Mnohem příznivější než mléko jsou zakysané mléčné výrobky, takže bych dala raději přednost těm. Nechceš si odpovědět spíš opačně? Proč by děti měly pít kravské mléko?

katie82
20. říj 2013

Jednou jsem slyšela argument, že je to v podstatě mateřské mléko určené pro telátka, která té výživy určitě potřebují víc než malinké dětičky, takže vyživovat tím cca několikanásobně menší dítě (oproti tomu telátku) je nesmysl, asi to vysvětluju blbě, ale ta argumentace mi přišla docela logická... pak taky je obecně známé, že kravské mléko patří mezi hodně výrazné alergeny. Osobně jsem teda nikdy UM nepoužívala a doufám, že ani u třetího dítka nebudu muset. Vždy jsem poměrně dlouho kojila a je fakt, že potom už jsem jim postupně nasazovala mléčné výrobky, takže o nějaké hranici 3 let jsem ani neuvažovala, ani neřešila...

lajla
20. říj 2013

nejzdraveji je bez mleka a mlecnych vyrobku...ale jde to hure a je to na dlouhe lokte,zahlenuje, je o tom ale hodne literatury

bellka
20. říj 2013

nejlepší je mlíko kozí, dává se dětem už od čtyř měsíců 😉 více tady 😉 my dělali z kozího mléka naprosto všechno, od kaše, jogurtů, tvarohu, sýrů a nemůžu si vynachválit 😉
http://www.ekokoza.cz/piju-kozi-mleko

sonica
20. říj 2013

argument nasi byvale mudry byl, vite v jakem prostredi se to spracovava??? ja na ni koukala, jestli to mysli vazne, nebo si dela legraci, rekla jsem ji ze presne uplne v tom stejnym jako jogurty a dalsi mlecne veci, ktere nam tak horlive doporucuje 😠 a krom toho to skvele UM je taky z kravskeho mleka 🙂
no jestli neni dite alergicke, bych to vubec nehrotila 😉
my jsme na kravskem mleku od deseti mesicu a nakonec i ta ona dr. uznala, ze jsme udelali dobre... s UM jsme meli dost potizi 😉

anushka111
20. říj 2013

Kravské mléko se při vstřebávání špatně štěpí - rozkládá, tzn, může být do žaludku "těžké" a pak může být problém i s bolením břicha a kakáním. Jinak určitě platí to o těch vitamínech a minerálních látkách co už psaly pisatelky přede mnou. Proto se u dětských náhradních mlék přidává nějaký enzym či co, aby to děťátka bezproblému zrpacovala a ztrávila.

zelva
20. říj 2013

Já dávám od 1 roka kravské mléko, protože malý mi ty batolecí mléka pít nechce. Nic špatného na tom nevidím.... 😅 Když má pestrou stravu, tak myslím, že vitaminů má dost...

ivular
20. říj 2013

Dle doporučení WHO by kravské mléko nemělo být zařazeno dříve než v 9 měsících věku, protože má nízký obsah železa (navíc špatně vstřebatelného) a naopak vysoký obsah bílkovin a sodíku (až čtyřikrát větší než v mateřském mléce). Od 12 m lze kravské mléko používat při přípravě potravin, od 18 m i podávat k pití.
Je vhodné preferovat plnotučné mléko - jednak je svým složením bližší mléku mateřskému (to obsahuje 4 % tuku), jednak má ve srovnání s odtučněným mlékem přece jen nižší obsah zmiňovaných bílkovin.

pejtho
20. říj 2013

Já jsem asi krkavčí matka, ale první dceru jsem kojila do roka a pak jsme ihned přešli na kravské.
Druhou dceru jsem kojila do 8mi měsíců, pak jsem dávala 2 měsíce Sunar a nakonec v 10ti měsících opět začala dávat kravské.
Kupuji většinou polotučné, ale občas koupím ze statku i čerstvé od krávy, které doma jen převařím a obě holky ničím netrpí, nestrádají a nepozoruji na nich, že by tím byly nějak poznamenané 🙂

angel456
20. říj 2013

@katie82 nevtuším jak to je s mlékem jestli ano nebo ne, ale telátko toho vypije mnohem víc než mimčo, tak si myslím, že tím se to kompenzuje...

katie82
20. říj 2013

@angel456 no myslím, že to složení bude oproti lidskému mateřskému mléku taky určitě rozdílný (tučnost, látky potřebné pro člověka a tak)... kravské mléko nezatracuju ani nepodporuju, ale prostě mi z logického hlediska přijde, že fakt není primárně určené pro výživu lidí, a to i dospělých... už kvůli tomu, že je to jeden z nejčastějších alergenů.

pejtho
21. říj 2013

Jo a ještě jsem si vzpomněla, co jsem chtěla napsat. U náš denně zahučí 2,5 litru mléka. Ten 0,5 litr vypijeme my s manželem do kávy apod a jinak každá holka vypije za den + noc litr...Někdy je to méně, někdy více-dle nálady.
Ptala jsem se pro jistotu i lékaře, jestli tolik mléka neuškodí-podle něj ne, takže holky kdykoliv dostanou chuť, tak mají mléko 🙂

nikolletta87
autor
21. říj 2013

@camelinka
@cacenka_d
@marketnieuw
@llluckaaa
@katie82
@lajla
Holky děkuji, že jste se zapojili do debaty. 🙂 Aby bylo jasno, nejde mi vůbec o to, že bych kojence (v případě, že nemohu plně kojit) hodlala vyživovat jedině kravským mlékem. To samozřejmě chápu, že není vhodné. Tele bych asi taky neuživila svým mlékem, že. Ale spíš mi šlo o to, že když může to mrně baštit už téměř cokoliv (jogurty, tvaroh, sýry, maso, zeleninu, ovoce... pít šťávy, čaje...), proč by nemohlo např. k snídani dostat sklenici mléka. Proč do něj cpát umělé mléko nejlépe do těch 3 let. Ale vidím, že i na věkovou hranici jsou různé pohledy. 😅

@marketnieuw Já netvrdím, že jsou to bláboly. Věřím, že tam ty vitamíny vážně dodávají. Ale zároveň pochybuji, že tělo vše dokáže vstřebat, využít. 🙂 Mi to přijde (a nejen v otázce kojenecké výživy), že je tendence vše "vylepšovat". Tvrdí se, jak je to či ono pro naše tělo nevhodné a že je lepší si to uměle vyrobit. 🙂 Argument, že je tam málo železa beru jako pobídku dávat dítěti další potraviny, které železo obsahují ne jako argument, proč mléko vůbec nepít.

@anushka111 Děkuji. Tahle odpověď se mi líbí. Je věcná a chápu, proč to není dokonalé. 🙂

@katie82 Alergenů je spousta. Co takové vejce nebo jahody... 🙂

yildiz
21. říj 2013

ja to kombinuji...ranko ma Sunar...a na vecer kasi z kravskeho mleka ..zadne alergie nemame takze proc ne ? dokonce kolem 10mes mela puding s plnotucneho mleka vlastne poprve kravske a total v pohode ...a jinak bramborova kase taky v pohode ..jasne ze do roka to muze ten detsky organizmus nejak zatezovat ..ale my taky strarsi generace byla bud na Sunaru a nebo kravskem mlece neb nic jineho nebylo ...😀 a nase babicky ? ty Sunar asi urcite neznali 😀 zadnou alergii v rodine netrpime ani na krav.mleko takze nevidim problem ...a jak jsem psala stridam to na piti ma Sunar a do kase klasika mleko....presne kdyby se to melo brat vse se zakazem nemuzeme prakticky nic - s mlekem to je jako s lepkem 😀 to je taky pro a proti ... 😀 vzdycky se nekde neco najde ! 😀 - a jinak vse reklamni trh !

diviska
21. říj 2013

@nikolletta87 víte proč kravské mléko ne? Protože naše děti nejsou telata 🙂 Moje dcera má jen mateřské mléko a pak různé alternativy jako ovesné, rýžové atd...

katie82
21. říj 2013

@nikolletta87 o tom mi povídej jako alergikovi 😀 obzvlášť mé milované jahody mi v létě dělaly hodně potíže 😀 ale odolat prostě nešlo... a u mléka mám taky problém, ale stejně si nějaké mléčné věcičky nedokážu odepřít...

marketnieuw
21. říj 2013

@nikolletta87 no vsak ja jsem to tak i myslela.. at si kazdy dela podle sveho nejlepsiho vedomi - nemam nic proti kravskemu mleku 😉
a naprosto souhlasim s tim, co napsala @ivular - je to v podstate to, co jsem myslela, jen lepe receno 😉

cacenka_d
21. říj 2013

@nikolletta87 Ono zase v produktech je zpracovane jinak. Ale kdyz si vezmu, ze dite muze mekke syry a ty jsou pokud jsou teda ty "BIO", prakticky jen prevarene mleko, srazene octem, odkapane a vylisovane... 🙂 Jako na chut si myslim to nevadi, ale jak rikam, me lucka do roka kdyz tak pila kozi, ale to je taky o tom, ze ho mam doma primo z vemene 🙂

cacenka_d
21. říj 2013

@ivular Takze prakticky to same co kozi, driv kdyz nebylo UM se sice davalo, ale deti po nem byli slabe prave kvuli zelezu, jen to tenkrat nevedeli 🙂

llluckaaa
21. říj 2013

@nikolletta87 Řekla bych, že problém bude v tom, že mléko samo o sobě je hůře stravitelné než ostatní mléčné produkty. Docela častá je laktózová intolerance. Ona taková nestrávená laktóza ve střevech je nic moc a i když díky ní dítě nemá třeba zrovna průjem, tak je schopná vnitřní prostředí rozhodit. To se pak může projevit i jako snížená imunita (a tím pádem sklon k určitým zdravotním neduhům). Proto by se mělo s mlékem opatrně - ne velké množství najednou a začínat raději s jinými lépe stravitelnými mléčnými produkty.

nikolletta87
autor
21. říj 2013

@llluckaaa To beru. Všeho s mírou. 🙂

nikolletta87
autor
21. říj 2013

@diviska Tak to neberu... jsme všežravci, což znamená, že máme široký jídelníček poskládaný z dostupných zdrojů. Ale jak už jsem psala. Nejde mi o to, že bych mléko brala jako hlavní zdroj výživy. 🙂

diviska
21. říj 2013

@nikolletta87 promiň, ale v rámci zachování slušných mravů a nenarušování poklidné diskuze si dovolím nadále nereagovat na tento argument :D

llluckaaa
21. říj 2013

Abych to tu trochu odlehčila než dojde k bouřce 😉 Máme u nás ve městě mlékomat a mlíčko z něj, to je panečku dobrota 😵 Navíc děti hrozně baví tam chodit a házet do něj korunky. Dnes Kačka táhla flašku celou cestu domů v ruce 😀

nikolletta87
autor
21. říj 2013

@diviska 😀 Ještě nějaké potraviny odsuzuješ? (čistě zvědavost)

nikolletta87
autor
21. říj 2013

@llluckaaa Jo, mlékomat jsme také měli... bůh ví proč ho zrušili. 😒