Co dělat se špinavými látkovkami?

jaboma
18. bře 2009

Prosím o radu - pořídila jsem na první mimi látkovky (čtvercovky, zavazovačky a pár konopných kalhotek) a ptám se, kam se špinavými? Skladujete je nasucho nebo namokro v nějakých speciálních plenkových kbelíkách? Pokakané a počurané dohromady? Mácháte je předtím? Budu vděčná za rady... 🙄

blka
19. bře 2009

Tak nám na balkon celé odpoledne praží slunko, takže to by byl pak pěknej masakr 😝

gabka32
19. bře 2009

nám až navečer a ted v zime skoro vůbec, ale v létě teda nevim 😀 doufám že už budem snad úspěšně učit na nočník 😉

zuzik03
21. bře 2009

když to tak čtu, tak začnu taky nasucho, ta voda je tam zřejmě evidentně jen jako bonus 🙂

zitaje
21. bře 2009

Ja som skladovala najprv na mokro, ale to sme byvali u mojej mamy ktora ma zhora plnenu pracku. Odkedy sme vo svojom, skladujem na balkone na sucho - pracku mam spredu plnenu. Mne tam ta voda prisla zbytocna, smrdi to rovnako a od tej vody je to akurat vsetko tazsie a nemotornejsie.
Kedze ich mam na balkone, nie su citit, akurat obcas ked ich nakladam do pracky po niekolkych dnoch...

jjaanca
22. bře 2009

Holky, jak to děláte s pokakanou separační plenou? Vzhledem k tomu, že nepřebaluju vedle záchodové mísy, tak je potřeba tu separačku někam odložit než jí pak do toho záchodu odnesu. Často je v takovém stavu, že je ztěží za co chytit natož jí někam odložit.......

marcelka11
22. bře 2009

jjaanca, je dobre mat nejaky lavorik do ktoreho das celu plienku a potom to v kupelni "vytriedis"

matilko
24. bře 2009

jjaanca ja odnášam celý balík - separačka, plienka naraz, separačku hodím do záchodu a plienky do popolnice v kúpelni. Marcelka, ten nápad s lavorikom je super! to by sa mi hodilo na noc, ked odnášam plienky až ráno

senja
26. dub 2009

Holky, jak skladujete jine spinave miminkovske obleceni? V jednom kybliku s pocuranymi pleny nebo ve zvlastnim? A take jak casto perete obleceni a plenky? Ja tu sedim a rozciluji se nad radama nasi nastavajici babicky, ze pry ona plenky i obleceni prala a vyvarovala denne, takze stacil jediny lavorek. Ja ji zas oponuji, ze je potreba mit 2 kybliky s vikem zvlast na oblecky a na plenky - prece jen denne prat nebudu (uz jen kvuli tomu, ze za dob meho plenkoveho obdobi se na elektrine, plynu a vode tolik nesetrilo). Co myslite?

mkr
26. dub 2009

ahoj, oblečení jsem dávala normálně do prádelního koše, plenky, když jsme látkovali, tak do kýble s víkem, měli jsme obyčejný 🙂

matilko
26. dub 2009

senja, ja mám len jeden kýbel s víkom ( popolnicu ) a to na plienky, periem ich obdeň... miminkovské veci hádžem k našim do koša na prádlo a aj ich periem s našimi, pretože je nemožné naplniť tými pidivecami pračku 😀 to by som ich musela mať šialene moc...

kamilka16
22. srp 2013

Ahoj, já to skladuju nasucho v uzavřeném kýbli, když je plína pokakaná, vyperu jí se žluč. mýdlem a šoupnu taky do kýble. Za 3 dni už se to většinou nedá vydržet, když se víko otevře, ale jednou za 2 až 3 dny se stejně pere ostatní oblečení, takže je to šumák 🙂 dám to s ostatním oblečením na 60, trochu víc vody a je to. Skladování je lepší na balkóně, pokud je to možné, pokud ne, dobře uzavřený kyblík smrádek udrží pod pokličkou... Ale než dám pleny do pračky, ještě je ručně přeperu v horké vodě. Když to neudělám, pleny jsou sice po vyprání v pračce čisté, ale trochu smrdí ☹ někdo nepředepírá, když mu to nevadí... teď peru i ve slizu s trochou octa a je to v poho, prášek není tak důležitý, spíš teplota vody, bakterie od hovínek se ničí při víc než 50 stupních. Určitě bych to nedávala namokro do kýble třeba s Persilem, protože mám dojem, že pak se ten prášek do plíny dost "zažere" a i po vyprání tam zůstane a může dráždit a způsobit alergii....

amelilie
25. říj 2013

@kamilka16 A když skladuješ nasucho, tak to znamená, že v kýbli není voda, žee?? Potřebuju to polopatě vysvětlit. Takže když je pokakaná plína, tak ji přemáchneš se žlučovým mýdlem a ještě mokrou ji dáš k ostatním suchým plenám do uzavřeného kýblu? Ona tam asi blbě schne, ne? Neplesniví to nějak za ty tři dny?

elana
25. říj 2013

@amelilie ne, nasucho není voda. V praxi: počuranou plínu rovnou hodíš do kýble a zavřeš ho. Pokakanou zbavíš nečistot (ideálně vyhodíš separačku i s bobkem do záchoda a nazdar bazar), pokud se něco dostalo i na samotnou plínku, tak přemáchneš (mě třeba se zrovna žlučák vůbec neosvědčil, radši jsem používala Lanza mýdlo, přišlo mi účinnější), vyždímeš jak to jde nejvíc a zas do kýble. Prala jsem po 72h, nikdy mi nic nezplesnivělo, tahle doba je tak akorát když máš dost plín, dýl už bych to nenechávala. Jinak je fajn nalepit za víko kýble zevnitř slipovku a pokapat ji éterickým olejem (já mám ráda levandulový, dá se třeba tea tree, grep...cokoli Ti voní). První rok jsem používala na pleny PUL pytel, ale zjistila jsem, že ten kýbl je mnohem lepší. Někdo používá i vychytávky, že pytel vyloží speciální síťkou, do toho plíny hází a pak to celé jen přenese do pračky a nechá plenky vycestovat během programu ven-je to fajn, že na ně nemusíš sahat, ale já se bez toho nějak obešla a ani pro druhé to neplánuju. Ale jen jako možnost to vádím.

elana
25. říj 2013

oprava: 3. řádka odspodu nemá být že "pytel vyloží speciální síťkou", ale samozřejmě jí vyloží kýbl 😅

kamilka16
25. říj 2013

týýýjo, to je dobrá vychytávka s tou slipovkou napuštěnou olejíčkem! super!

amelilie
26. říj 2013

@elana díky za podrobné info 🙂

kluziste
8. lis 2013

@elana Výborný podrobný návod, ten jsem přesně potřebovala, díky 🙂