Co je levnější, látkování nebo jednorázovky?

aarriel
22. dub 2014

Ahojky. Pořád přemýšlím, co vyjde levněji, jestli látkování nebo jednorázovky. Když vezmu látkování, tak než se to všechno nakoupí, tak to je docela palba a pak něco nesedí a musí se dokupovat, k tomu elektřina na praní a tak. A když jsou jednorázovky, ne třeba ty nejdražší,kolikrát ty levnější jsou taky dobrý. Co si myslíte?

speedygon
22. dub 2014

Nepíšeš, zda máš také prostory na sušení látkovek. I na to je třeba myslet. Jinak ano, taky bych se bála, že látkovky nebudou ok. Cenově vyjdou lépe látkovky- může je mít další dítko....

marecek4
22. dub 2014

na tohle téma tu je myslím dost diskuzí i srovnávacích,ale rozhodnutí bude stejně na Tobě-záleží jestli plánuješ další mimi,jestli chceš bezpodmínečně všecky plínky nový a nebo jestli se pokusíš si i nějakou ušít sama-takže pak už vlastně pořizovací náklady jsou dělitelný dětma a odpočítá se náročnost,já jsem byla na papírovkách cca do tří měsíců a pak jsme kombinovali,takže nám stačila jedna velikost a měla jsem asi šest kousků a k tomu čtvercovky-kalhotyky byla na oboje,to jsme měli na doma a když jsme šli na dýl ven,tak jsem dala papírovku a na noc taky,takže balík jsme měli na měsíc a prala jsem jednou dvakrát do týdne-počuraný jsem hlavně v létě jen přemáchala

alkena
22. dub 2014

Za sebe mohu říct, že rozhodně látkovky. Náklady na praní a žehlení (voda a elektřina) nejsou tak tragické, což nám ukázalo i roční vyučtování a porovnání s tím předchozím. Jenže já mám výbavu složenou prakticky výhradně ze čtvercových plen, plus samozřejmě svrchňáky, a k tomu jen pár tvarovaných nočních plenek. Pokud bys chtěla výbavu založit na moderních tvarovaných plenkách, tak už se to trochu srovnává, ale i tak vychází pořád líp.
Je pravda, že u látkových plen jsou určitě vyšší ty vstupní náklady, protože to musíš pořídit více méně všechno zaráz, ale z dlouhodobějšího hlediska se to vyplatí, ještě víc, když plánuješ víc dětí.
Co se týká toho, že něco nesedne, to máš to samé i u jednorázovek, taky můžeš koupit balík a zjistit, že to nesedí. Obojí se dá prodat na bazárku.

marecekavendulka
22. dub 2014

@aarriel storpo látkování..nemusíš si kupovat hned haldu plen,když to chceš ozkoušet,stačí plenková výbavička pro začátek..a praní zas až tolik nestojí..a pokud máš jednorázovky,tak tam to vychází pořád dráž,i když budeš nakupovat levnější (předpokládám,že pleny euroshopper z alberta kupovat nechceš)

xdany
22. dub 2014

Jak už bylo řečeno přede mnou, záleží na tom, jaký typ látkovek budeš používat, zda koupíš nové nebo na bazárku - výhodou látkovek je, že se dají zase prodat 🙂
Za mě, můj novorozenec pročůrá a pokaká cca 10 vícevrstvých čtvercovek, 5 kalhotovek, 4 AIO novorozenecké plus i ty 3 jednovelikostní AIO + nějaký ty klasický pleny, když ho nechám kopat + pár "papírovek" - pračka a sušička jedou denně, výhodou je, že dítě u nich dobře spí 😀 Žádná práce navíc mi s nima nepřijde, prostě házím z přebalováku rovnou do pračku, tu pak jednou denně zapnu, přendám do sušičky a z ní pak vyndavám na přebalování...uvidíme příští měsíc, jak se nám zvedly náklady za elektřinu a vodu...
Kupujeme jednorázovky Naty, což jsou nějaký eko, bio a tak...balík za 5,99 eur, 24 ks byl spotřebován za víkend...

aarriel
autor
22. dub 2014

@marecekavendulka No tak ty z alberta mě ani nenapadli 🙂 Spíš jsem myslela ty tesco, co tady pár maminek vychvaluje 🙂

aarriel
autor
22. dub 2014

@xdany Děkuji za názor. Už jsem si objednala dvoje ty AIO látkový na zkoušku a říkám si, aby se to vůbec vyplatilo 🙂

marecekavendulka
22. dub 2014

@aarriel my sme používali u marečka babylove z dm drogerie a pampersky,ale ted budem látkovat

aarriel
autor
22. dub 2014

@speedygon Bylíme v baráku, tak se sušením není problém, hodím ven na sluníčko nebo na balkon. Sušičku nemáme, ale snad by se to dalo i bez ni...

aarriel
autor
22. dub 2014

Jako chtěla jsem látkovat, ale spoustu maminek mě od toho odrazuje, tak mě to trochu zarazilo. Samozřejmě nemusím mít všechno nové a moderní, nebráním se použítým z bazárku, akorát na utírání pusinky koupím nové.

marecekavendulka
22. dub 2014

@aarriel spousta maminek tě odrazuje od látkovek?hm,to já se zatím setkávám spíš s tím,že mnoho maminek odrazuje od jednorázovek.. 😎 😎

filipatereza
22. dub 2014

Ahoj,
finančně bych řekla že rozhodně vychází lépe látkovky. Musíš vzít v úvahu i to, že většina se dá i po jedno i dvou dětech velmi slušně prodat...
Jinak kdybyste měly chut:
srdečně vás zvu na setkání s povídáním o látkovkách a to:

28.4. v 11. 30 Centrum inspirace a tvořivosti, Charlese de Gaulla 18, Praha 6 email: helena@obcanskainspirace.cz
29.4. v 16.00 MC Císařka, Na Okraji 41, Praha 6 Petřiny email: MCCisarka@seznam.cz

Pokud plánujete přijít, nahlašte se na emaily (a třeba i mě...emoticon co nejdříve.
Veselé pleny slíbily 3% slevu...emoticon

Budu se na vás moc těšit.
Tereza

speedygon
22. dub 2014

@marecekavendulka @aarriel
Náhodou pleny Euroshopper se nám osvědčily u obou dětí: nesmrdí, neprotečou(pokud v nich není extra dlouho či extra nálož, děti se z nich neoprudily a jsou asi nejlevnější.....

xdany
22. dub 2014

@aarriel Jako věšet by se mi s nima nechtělo 😅 To jsem zkusila jednou a nikdy více...(ale já jsem typ děsně pohodlný matky, látkovky mi dojdou domů, pro jednorázovky se musí do speciálního obchodu - prodává je tu jen jeden řetězec a na potvoru pěkně daleko)

betelgeuzz
22. dub 2014

@aarriel no záleží, na koho narazíš. Když jsem se rozhodla látkovat, tak jsem taky slyšela od švagrové, jak nakoupila výbavu za 2 tisíce a pak ji vůbec nepoužívala. ani nevím, jestli nebyla spokojená, nebo na to nakonec nenašla odvahu. Já ale byla rozhodnutá látkovat a to z mnoha důvodů, odlátkovala jsem obě holky a byla jsem spokojená. výbavu jsem měla z různých druhů plenek, nejenom AIO, které jsou nejdražší. vzhledem k tomu, že miluju tabulky a účetnictví, tak ti můžu říct přesný skore. Celkově jsem měla plenky za 14,5 tis, ale počáteční investice byla asi za 6, pak jsem různě dokupovala, holky jsou o 2 roky, takže jsem i chvíli látkovala obě naráz, takže jsem potřebovala výbavu větší. POstupně jsem plenky prodávala a celkově mě po odečtení za prodané stály plenky 7 tisíc. Náklady na praní, tj voda, elektřina, prášek, byly 3 tisíce ročně, látkovala jsem 4 roky v kuse, tj. 12 tisíc. Takže celkově mě látkování na obě děti stálo 19 tisíc. Nevím, kolik se utratí za jednorázovky, slyšela jsem asi o 20 tis na jedno dítě, ale nevím, jestli při kupování nejdražších, nebo nejlevnějších plenek.

aarriel
autor
22. dub 2014

@marecekavendulka No jo, asi jsem se ptala špatným maminek 🙂

marecekavendulka
22. dub 2014

@speedygon tak tady je jasně vidět,že nelze paušalizovat,každý má zkušenost jinou..já jsem je jednou malýmu koupila a měl opruzeniny až na zádíčkách..plenky letěly do kontejneru ..ale znám pár maminek,které tyhle plinky dávají a bez problému

marecekavendulka
22. dub 2014

@aarriel no to si nemyslím 😀

aarriel
autor
22. dub 2014

@betelgeuzz Ty jo, tak to seš dobrá, že si to takhle vedeš 😀 To bych na to asi neměla, zkoušela jsem si psát kolik utratíme výdaje za domácnost a vydrželo mi to půl roku 🙂

marecekavendulka
22. dub 2014

@aarriel viď,akorát se pak člověk nervuje,jak moc utrácí 😀

aarriel
autor
22. dub 2014

@marecekavendulka Jo, pak když se to sečte, tak to je hrozný 🙂 Jenom to co se utratí za jídlo a to jsme byli sami 2 🙂

betelgeuzz
22. dub 2014

@aarriel no to víš, vzdělání účetní se nezapře 😀

somalicats
22. dub 2014

No, já používala klasické čtvercové látkovky u starší dcery (té je teď skoro 11 let) a u té mladší nyní skoro čtyřměsíční totéž. Takže náklady na pořízení obyčejných látkovek byly tehdá asi 2000 Kč, teď jsem dokoupila pouze svrchní kalhotky, které se dají vyprat i na 90° (3x 3 kalhotky o velikosti XS, S a M, celkem za asi 2500 Kč) a ty točím. Jednorázovku dávám jen na noc - spotřeba tedy cca 30 - 35 jednorázovek za měsíc. Spotřeba vody a energie je - peru plíny ob den na 90, přežehlím je (jsou pak lepší na dotek - subjektivní pocit), ale není zas tak výrazně větší, než byla před narozením dcerky, měřáky kontroluje muž každý měsíc a píše si to, až mi dá "zúčtování", tak budu vědět i tuhle částku. S látkovkami je práce, to jo, ale není jí zase tolik - pračka pere sama, pověšeno mám těch cca 30 - 40 plínek za zhruba 15 minut, žehlím je většinou večer u televize, když malá usne.

llluckaaa
22. dub 2014

Tohle může být různé, někomu vyjdou líp látkovky jinému papírovky. Záleží na tom, jaké značky kupuješ, jestli nové, jestli je pak prodáš, jaký prostředek na praní používáš, jestli sušíš v sušičce nebo na vzduchu... Pokud zvolíš látkovky takové, abys na plenách ušetřila, tak na nich i ušetříš. Ale samozřejmě se dá na látkovkách utratit majlant a levněji tě to nevyjde.

bambulal1
22. dub 2014

Ja používam jak lagtkové tak i jednorázové a vyhouvjú mi oboje když nemám chut na praní,sušení atd tak proste používam jednorázové.Látkové ale mi prídu ekologickejší 🙂

milmic
22. dub 2014

Podle mě jsou levnější látkové plenky.
Ale přidám svoji zkušenost. Zrovna ted jsem byla na týden u tatínka, vzala jsem si s sebou papírovky a za ted týden zahušel jeden balík plenek Babylove. Když si představím ty peníze...... 😝 vyhozený vlastně rovnou do koše.... a ten odpad, kterej z toho je.... A opruzenej zadeček synka.... nic moc bilance.
Látkové plenky máme různé. Mám hodně čtvercovek, různé značky svrchňáčků, kalhotkovky mám Itti Bitti a Anavy. Zkusili jsme i jiné značky, ale nevyhovovaly, tak jsem je prodala dál.
Papírovku dávám na ven nebo na noc a i tak je spotřeba teda fuj fuj. Podle mě to stojí děsně peněz, který prostě vyhazuješ, zbytečně. Přitom látkování složitě vypadá, ale nic na tom není. V dnešní době už ne. 🙂

aktaka
22. dub 2014

ekonomicky výhodnější jsou určitě látkovky, a to mám výbavu tak za 12tis (jednovelikostní kalhotkové Anavy a PetitLulu + pár SIO PetitLulu).
první dcera komplet jednorázovky, druhá látkovky a za mě tedy rozhodně vedou látkovky. když jí teď někdy dám papírovou (což se stane tak jednou do měsíce), mám z toho sama osypky 😅 zpětně hodně lituji, že jsem se do toho nepustila už u první dcery.

marketa11112
22. dub 2014

ahoj, tak ja jsem rozhodnuta latkovat ( prcka ještě nemame) . duvody jsou pro me ekologie ( tedy plna popelnice před domem me trosku předem drasa), další věc jsou finance ( spočítala jsem si a vlastne jiz skoro poridila výbavičku za cca 6000 a ujistuji, ze mohu mit klidne i dvojčata a bude mi stacit bohate. koupila jsem na bazarku skoro nove plenky, poradne je vyprala a mam jich cca 60 --kalhotkových aio, bambus i flanel. jsou to same dobře znacky, pak i par svrchnacku), prani pry vyjde max. na 3000 za rok. tak to je celkem za dva roky pro jednoho prcka 12000 kc. pokud budou deti dve , tak pro jednoho na cele obdobi 9000 za 2 roky ( pocitam 2 roky prani a pulku za plenky). navíc mi odpadne hledani akci, jezdeni pro plenky do města, reseni, zda dite pocura za den 10 ci 15 plenek. bude mi to fuk. bratr ted ceka prcka a pleny ho pry budou stat 1500 mesicne, tak to je za dva roky 36000, za dva prcky by to bylo 72000 --- no tak to je des. takze usetrime stoprocentne. navíc ty vzory plenek -- to je nadhera !!!

takze ja budu latkovat urcite 🙂))) dokonce se mnou souhlasi jak manzel, tak moje mamka i tchyne ( ta me dokonce obdivuje, ale az uvidi ty plenky, bude pos....... a nadsena ještě vic 🙂) )

baris
22. dub 2014

@aarriel záleží to jen a jen na tobě, zda chceš látkovat nebo kupovat jednorázovky. Nidko to za tebe nemůže rozhodnout. Byly, jsou a budou tady 2 tábory maminek - jedny nedají dopustit na látkování - že nic lepšího neexistuje, z jednorázovek mají nejen děti, ale i ony, manžel, babičky, dědečkové, tetičky ... vyrážku a druhá skupina maminek, která nedá zase dopustit na jedorázovky - nechce se jim pořád zapínat pračku, skladovat počůrané a pokaděné plínky, sušit to, žehlit to .... 😅

Já chtěla původně látkovat, nakoupila jsem si plínky, svrchni kalhotky a pro jistotu i pár balení pamprsek. No a skutek utek 😀 😀 Obě dcery měly reflux a blily jak aminy. vypily cca 40ml sunaru a 30 vyblily 😖 Přelíkala jsem je 10x za den, sebe 3x, dokázaly poblít vše - tričko, bodýčko, mikinku, polodupačky .... Takže představa, že ještě někde skladuji a peru látkovky mě ani nehlo. A je pravda, že by mi vadil ten smrad. Ze začátku moč miminka není agresivní, ale pak to rozhodně není žádné EDP. A mě to osobně vadilo.

aarriel
autor
22. dub 2014

@baris Juu, tak to je mazec. Já zatím mám nakoupený něco málo k látkování a jedno balení pampers 🙂 Chtěla bych tak půl na půl, ale uvidím, co bude vyhovovat mě i miminku 🙂 Pokud budu mít takový zkušenosti jako ty, tak mě taky asi ani nehne, tak se ti ani nedivím, i tak jsi měla prádla až nad hlavu 🙂