Co je levnější, látkování nebo jednorázovky?

aarriel
22. dub 2014

Ahojky. Pořád přemýšlím, co vyjde levněji, jestli látkování nebo jednorázovky. Když vezmu látkování, tak než se to všechno nakoupí, tak to je docela palba a pak něco nesedí a musí se dokupovat, k tomu elektřina na praní a tak. A když jsou jednorázovky, ne třeba ty nejdražší,kolikrát ty levnější jsou taky dobrý. Co si myslíte?

zuhur
22. dub 2014

@aarriel tak já jsem prvního syna odlátkovala na 90%, dceru mám víc v látce, ale používám i jednorázovky. Přiznám se, že hlavně na noc, protože jsem utahaná jak pes.
Co se praní a sušení týká - nemám sušičku, bydlíme v bytě - v létě pohoda - schne to už ve chvíli kdy věším a teď pomáhá s věšením i syn a opravdu to nezabere tolik času, nejhorší jsou ty sychravé dny, ale i to se dá zvládnout. Vše skladuji v obrovském kýblu s uzávěrem. Uznávám, že plenky od staršího dítka jsou víc cítit, takže - donesu kýbl k pračce, otevřu, nasypu a zapnu pračku - záležitost na minutu.
Jinak dcera blila jak amina, ale to jsem nepociťovala jako extra problém. Svlíkala jsem ji tak často, že vzít při tom i plenku byla už chvilinka a prát jsem musela tak jako tak 😉

olusenka
22. dub 2014

@aarriel já mám dvě děti a u obou používám jednorázovky. Uvažovala jsem taky o látkových, ano, na začátku vysoká pořizovací cena, ale u dvou dětí se to už vyplatí, a pak se dají snad ještě rozumně prodat. Horší je to už s místem ve skříních v pokoji na skladování, to už bych asi neměla kam dát. A praní a sušení v zimě by byl asi taky dost problém. V létě to uschne jako nic. A taky to moje rozhodnutí byla i částečně pohodlnost, protože když jsem se o to začala zajímat (svrchňáčky, vlňáčky, různé značky...), přišlo mi to strašně složité, nedokázala jsem se v tom zorientovat, v materiálech, střizích, různé diskuze tady na téma látkovky byly už na stovky stránek, a kdo má čas to číst....
U jednorázovek je to sice pohodlné, ale ta ekologická zátěž, to množství odpadu mi docela vadí. Teď u dcery si už u té ceny (látkovky vs. jednorázovky) jistá tak nejsem, zjistila jsem, že ty nové plínky z Kauflandu jsou super, ve srovnání třeba s proslulými Pamperskami vyjdou na stejno (jemné, slabé, pružné pásky a kdesi cosi) a kus vyjde asi na 2,5Kč.
A ještě jedna věc, o které tady zatím řeč snad nepadla, myslím si, že u látkovek je častěji potřeba řešit oblečení, že to tam může lézt víc do peněz, protože dítě s látkovou plínou se leckdy nemusí vejít do stejného oblečení jako dítě s jednorázovkou. Nevím, zda to vyřeší jen oblečení o číslo větší, u body třeba extendor, ale u kalhot pak....to už nevím.

killi
23. dub 2014

Za mě 100% látkovky 😉 . Když vezmu kolik plen se vyhodí, toho odpadu a peněz. Prádlo peru stejně, tak tam jen přihodím pleny. Výbavičku máme za 10 tisíc. Jen na noc dávám eco pleny z Dm drogerie. Když jsem to porovnávala se švagrovou kolik utratí za pleny tak za rok se mi zaplatí poř. cena a ještě ušetřím 4 500 kč. 😉 Na zadeček mám perlan nebo žínky. 🙂 Co se týká oblečení, tak když s tím maminka počítá, že bude látkovat, tak nakoupí oblečení větší. Třeba tesco má oblečení malé jak v pase, tak úzké rukávy a to malá neobleče ani s jednorázovkou 😎

duzame
23. dub 2014

Souhlasím s holkama, co napsaly výše. Na látkovkách je super i to, že člověk tak nějak podvědomě přebaluje častěji. Neřešíš, jestli ti ještě vyjdou plenky, než budou někde v akci a tak. Levněji určitě vyjdou látkovky a začít se dá třeba jen s čtvercovkyma (ty budeš potřebovat i tak), pár kalhotkovkama z bazárku a dvouma Pulkama. Kdyby tě to nechytlo, tak se to dá poslat dál. 😉

andelka
23. dub 2014

Mám z 70% látkované obě děti (na noc, na výlety a návštěvy jsem dávala papírovky) a za mně rozhodně aspoň nadoma látkovat. Ty ceny jednorázovek jsou šílené. Když si vezmu zpětně co jsem používala nejvíc, nejradši a nejdýl, tak vedou kalhotkové plínky, kapsové a pul svrchní kalhotky. S takovou výbavou bych si pohodlně vystačila a odlátkovala dvě děti. Teď už s plenkami končíme, máme spotřebu jednu kapsovku na odpo spaní a jednu max dvě kalhotovky na odpolední procházky (venku ještě čurat neumí, ale většinou je plínka suchá a čurá až doma), a jednu papírovku na noc. Peru s dětma stejně furt, minimálně obden. Na energiích jsem látkování nepoznala. Sušila jsem na balkoně nebo normálně na sušáku doma v zimě. Místa zas tak moc potřeba není, na skladování, vždyť balíky plen taky zaberou dost. S oblečením jsme nikdy problémy zásadní neměli,ale extendory jsem používala.
Už mám za sebou skoro 4 roky látkování a bylo to fajn 🙂

vesele_pleny
23. dub 2014

Ahoj. Rada bych vás pozvala na seminář o látkových plínečkách. Více informací v letáčcích.

snehurka25
16. kvě 2014

@aarriel Ahoj, jak už ti tu některé holky napsaly, u jednoho miminka je to jak kdy. V případě dvou dětí po sobě už jsou ale jednoznačně levnější látkové pleny. Ušetřit se dá tak, že nakoupíš jen čtverce a svrchňáky (to se ale podle mě moc nehodí pro větší děti) nebo že nakoupíš pleny v bazaru (ale koukala jsem, že i tam se prodávají celkem draho, navíc nevím, jestli bych si kupovala používáné pleny od někoho, koho neznám). A že se z tebe nestane plenový shopaholik - i takové případy jsou, protože látkových plen je už tolik střihů, materiálů, barevných provedení... a jsou prostě krásné 🙂 Taky záleží na tom, jaké a jak bys používala jednorázovky - jestli bys obcházela akce, kupovala levnější značky, jak často bys přebalovala (vážně jsou matky, které počůrané dítě přebalují jen když už tu plínu skoro neunese 🤐 Látkové pleny se obecně přebalují častěji, zvlášť když používáš čtverce - novorozence jsem přebalovala minimálně jednou za dvě hodiny, snažila jsem se po každém čůrání. Takže kdybych takhle přebalovala i papírovky, asi bych se nedoplatila 🙂 Ještě bych ale ráda napsala, že používání látkových plen má oproti jednorázovkám i jiné výhody než je cena.
A doporučení - vážně se nevyplatí na začátku nakupovat výhodné obří sety od jedné značky, lepší je nakupovat po jednotlivých plenách a zkoušet, co vyhovuje (my používáme různé pleny na noc, na doma přes den, k doktorovi, na delší procházku venku...). A taky nepodlehnout nabídkám levných plen no name značek na aukru - vyplatí se "investovat" do osvědčených značek.
Jo a taky samozřejmě záleží na tom, kdy budeš mít dítě bez plen nebo s plenami jen na noc.

mmlenka
16. kvě 2014

Já používám od 4. měsíce věku syna látkovky, jednorázové jen na noc nebo na cesty (vyhovují nám ty z Alberta). Používám klasické čtvercovky (asi 30ks zůstalo po mně, 10ks jsem koupila za cca 300,-). K tomu dávám vkládačky (část mám žínky z Ikei a část mi šila kamarádka, dohromady to bylo za 600,-). Pak mám troje svrchňáky (to bylo cca 1000,-). Mám i AIO, ale ty vůbec nepoužívám (to byla největší pálka, kolem 500,- za jedny). Pak už dokupuju jen separačky, zatím jsem za to dala asi 600,-. Takže když nepočítám ty zbytečné (pro mě) AIO, tak jsem za látkovu výbavu dala necelé 3000 + měsíčně dám tak 100,- za jednorázovky.
Ale jak už psaly holky přede mnou, můžeš tomu propadnout a kupovat každou chvíli nové AIO apod. a pak se to už vyplatit nemusí.

verkamaminka
5. led 2015

Mrkněte na http://brzymaminkou.cz/index.php?route=informat... tam je srovnání rozepsání včetně praní apod. a látkování výjde o hodně levněji!!! A není to jediná výhodna, sama jsem začala látkovat, jednorázovku dávám jen na noc a někam na cesty a jsem spokojená. Plíny nežehlím! Super

kacajsek
15. led 2015

Nás látkování přišlo o mnoho levněji, než kdybychom používali jednorázovky. Na náš přehled můžete kouknout zde, počítala jsem to u prvního syna. Toníček podědil de facto vše po bráškovi.