Jak postupujete při praní klasických plen?

evicka7
19. zář 2008

Můžete mi napsat, jak postupujete při praní klasických čtverců? Jak je skladujete před praním, v čem perete, čím dostáváte pryč skvrny???
Děkuji

matilko
28. kvě 2009

blka, záleží, aký chceš používať prací prostriedok, ak si hodne eko a urobíš si sliz, alebo kúpiš nejaký prací eko gel, tak musíš zapierať žlčákom. Ja sa priznám, v tomto eko nie som, používam persil (ukameňujte ma 😀 ) a plienky nezapieram. Proste vysprchujem z nich vaječinku a hodím do kýbla, skladujem nasucho. Periem na 60st. a plienky mám snehobiele. No jo, persil je persil, ale eko to teda nie je 😖 navyše je v tom hodne bordelu... ale na sliz nejak chuť fakt nemám. No uvidím, raz sa možno aj na sliz odhodlám.

vladkaz1
28. kvě 2009

no super uz ti napisali ze irma je deka z ikei 😀 nemala som cas prisli mi plienocky tak sa kocham a dala som ich prat a mam uz aj vlniaciky tesim sa .. ved behnite baby aj do temi latkove plienky moderne zdrave ekologicke fakt sa tam niecomu priucite a mozete sa kociek popitat co chcete latkuju dlho.. 😉

blka
28. kvě 2009

Matilko, mně můžou kamenovat s tebou 😀 . Zatím mám na praní bonux.

vladkaz1
28. kvě 2009

baby ja tiez nebudem kupovat eco prasky ... ale budem len namacat do prachu lebo nerobi to malej dobrotu ked aj perem s parchom...
Inak tie orechy su zevraj fakt dobre.... a zlcove mydlo v DM stoji par korun..ale ja nemam rada ked mam vsetko tvrde jak beton som schopna minut za mes. 6l avivaze silanu alebo lenor 😀

blka
28. kvě 2009

Vladko, tolik aviváže 😕 . To snad ani nejde 😅
Ty ořechy si prý někdo chválí a někdo zase ne. Asi jako všechno 😉

katwind
28. kvě 2009

Holky, já jakožto teoretik mám zatím v plánu pouze sliz, ve kterým peru už rok naše prádlo a jsem megaspokojená, aviváž nepoužívám ani nebudu, místo toho ocet. zatím to vidím na 60 °, žehlit budu jen v šestinedělí. Žlučové mýdlo mám též, jne ne z DMka, už nevím odkud🙂
Skladovat na mokro v popelnici. Ale uvidíme, co přinese realita 😝 😀

ijo
28. kvě 2009

Já peru v ořechách, ale je fakt, že bílé prádlo prostě tak nezáří. Ostatní prášky mají optické zesvětlovače ☹ tak je to volba mezi zapraným prádlem a chemikálií. Mám ale vyzkoušený český prášek Qualt Exell, vyrádí se někde u Rakovníka. Stojí pár kaček je jedním ze dvou na našem trhu co má značku ekologicky šetrný výrobek. Byla jsem s ním moc spokojená, budu si ho znovu objednávat.

blka
28. kvě 2009

Ijo, ten qualt mají i v Tescu. Aspoň jsem ho tam kdysi viděla.

vladkaz1
28. kvě 2009

no fakt .. za mes. miniem 6 kg persilu a ked nemam tak davam lacnejsi ked som pred vyplatou ...
a 6 l avivaze da sa to ... moj muz je prehnane cistotny ja nonstop perem da si trisko na hod, a povie ze je spoteny za den sa mi nazbiera aj 2 pracky a to nehovorim este o malej .. latkovky mi nespravia moc prania pretoze ich perem 2 krat do tyzdna takze 2 pracky na viacej su u mna nic..
NOO teraz boli aj vyuctovania platime mes. viacej nez suseda je nas menej o 1 a ona mala preplatok 12. a mi 600sk pardon eurace uz .. 😅

blka
28. kvě 2009

Aha, tak to já mám zatím 6kg prášku na dost dlouho. Ale to se brzo asi změní 😅
2 pračky za den 😕 . Tak to u nás nehrozí, naštěstí 😅

vladkaz1
28. kvě 2009

hehe no aj ja som volakedy mavala dost dlho aspon 2=3mes. ale teraz nie ja rada namacam vsetko co sa tyka malej veci .. som rada ked citim na sebe vonu avivaze .. juj milujem to neznasam flaky nemame uz na nicom no proste ja sa v tom vyzivam je to moja uchylka 😀

ijo
28. kvě 2009

já mám taky malou spotřebu prášku a to peru jako blázen. Já dávám méně, protože to stačí. A aviváž jen Ecover a vydrží dlouhu, používám jen na ručníky

vladkaz1
28. kvě 2009

acover voni???? a je pradlo makucke?

lucie.krajcarova
28. kvě 2009

tak malý v noci moc nekaká, spíš si do plíny jen tak prdne, takže to fakt v noci nepřepírám. a jinak to opravdu ani nesmrdí, když plíny skladuju namokro, dávám tam tea tree oil a citronovou trávu, takže to spíš voní. A peru docela čsto.. ty moje kbelíky nejsou tak velké, takže když se naplní, tak peru, i když pračka má ještě rezervy, tak ji docpu bílým prádlem. peru tak jednou za dva dny, někdy časteji. Ijo, taky dávám míň prášku, teda pro nás, mám ty kuličky do pračky, co i šetří prášek.
Katwind, dáš sem recept na sliz? vyzkouším, jak zabírá na plíny. Pomalu mi končí bílá Lovela a nechce se mi to zas kupovat.. (to peru teprve druhý měsíc).

schnek
28. kvě 2009

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... 😉

já v něm peru i naše prádlo, akorát světlý trička, kalhoty a košile peru ve zbytcích klasických prášků a přecházím na frosch gel a jejich aviváže - v tom momentálně peru dětem 😉

lucie.krajcarova
28. kvě 2009

díky 😉

quika
28. kvě 2009

blka, neboj, deti v noci kakaju len prvych par tyzdnov. mne sa v noci pokakal snad 10x za cely zivot, ak neratam tyzden co mal rotavirus 😉 prve tyzdne odporucam na noc davat tvarovane plienky a ked das do nich jednorazove separacky (dobre su napr. Disany), tak nemusis nic prepierat, lebo z nohavickovych plienok to nevytecie a okakanu separacku len splachnes do wc 🙂

vladka to ziram na tvoju spotrebu 😲 ja mam uz rok a pol nacaty 6kg ariel a este mam asi poslednych 300g. mesiac som prala latkovky v slize, inac stale pouzivam ten ariel, a stale sa neminul. avivaz je na tom rovnako, dam ju sotva niekedy, 1.5l flasu mame asi na 2 roky 😀

k tym orechom - skuste si precitat toto http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=1973300 hlavne na konci o ucinnosti prania "Jejich účinnost se velmi blíží prací účinnosti vody nebo je s ní přímo identická. Uskutečnili jsme totiž „srovnávací“ vyprání bez použití jakéhokoli pracího prostředku a potvrdili tak, že i vyprání tkaniny v teplé vodě účinkuje na skvrny a jasnost bílé. Tento účinek je však malý a použití mýdlových ořechů jej nijak nezvýší."

ijo
28. kvě 2009

díky za zprávu, já v nich peru jak jsem psala vše kromě bílé, takže jsem spokojená, ale možná to zkusím i bez. Teď mám mleté ořechy už nasáčkované a ty teda pění hodně a jsem spokojenější než s klasickými

quika
28. kvě 2009

ijo, ja som ich tiez mala par, a na muzove tricka boli fajn, to sa nezaspini ale len prepoti, a na to stacia takze som bola spokojna. na plienky som ich pouzila raz a takmer nic to neopralo. ked mi padla plienka na chate do horskeho potoka tak sa oprala lepsie 😀

schnek
28. kvě 2009

mě od ořechů odradilo, že vlastně i po vymáchání zůtanou u prádla a jestli tedy něco pouští, tak se to vlastně nevymáchá. Jinak jsem měla takový ty velký lepkavý a nebylo to zlý, ale prostě pocitově mi nesedly 😉

ijo
28. kvě 2009

quika - super nápad!!! 🙂 Já v nich plenky peru a jsem v pohodě, ale občas hodím Ecover a dokoupí ten Qualt

apel
7. dub 2010

ahojky nemáte některá zkušenosti s eco práškem nebo gelem na praní green force?Je-li vhodný pro citlivou pokožku díky

01verona
20. únor 2014

Je úsměvné, že se ptáš, taky jsem si s tím dělala starosti, ale zjistila jsem, že mám pleny naprosto bílé a žádné zvláštní ošetření nedělám. Když ji malý zašpiní od "velké", tak vezmu mýdlo s jelenem a hodím do uzaviratelného koše, dokud neperu (3 dny), vyperu v lovele a nechám na sluníčku, když to jde schnout.

liss_durman
20. únor 2014

Holky, co je to ten sliz? Jak se dá vyrobit? Dá se vyrobit i nějaká alternativa? Já mám tedy za to, že na malou jsem pleny jen umyla od bobků a pak dala odmočit do lavoru, jen počůrané jsem nechala vedle... Je fakt, že to pak třeba trochu smrdělo, ale pralo se často, takže se to dalo. Tak sháním tipy, jak to dělat elegentněji.

behulka
27. únor 2014

@liss_durman "sliz" je ekologická, lacná a účinná alternatíva ku klasickým pracím práškom. (Na biele prádlo sa odporúča pridať ešte perkarbonát) V skratke je to mydlo a sóda rozpustené vo vode - je to slizovitej konzistencie, preto ten sliz.
Na nete je kopec návodov, ako na to.

allusa
9. bře 2014

Mám takový dotaz. Chtěla bych používat na přebalování látkové pleny kalhotkové i čtvercové a k tomu i papírové. Počítám, že ze začátku budu spíše víc používat papírovky, než se do toho trochu dostanu, čekáme první miminko. Ale chci přejít na látkování. Co můžu prát dohromady s plenkami, když jich nebudu mít třeba plnou pračku? A můžu prvních šest týdnů prát čtverce i kalhotkové plenky dohromady na 95 stupňů? Neponičí se nějak ty kalhotkové pleny?

mammaroma
9. bře 2014

@allusa
Ahoj, treba sa riadiť v prvom rade pokynmi na pranie, ktoré sú na nohavičkách. Tých 90 St. už bude veľa, ak máš PUL vrstvu, tá by sa mohla narušiť a presakovali by Ti. Plienočky sa perú samostatne, každý 2., max. 3. deň. Je tu skupinka:https://https://www.modrykonik.sk/group/1818/detail/, tam nájdeš viac 🙂

leeena_4
9. bře 2014

@allusa plenky staci prat na 60 a znici se bakterie, takze s tim muzes prat treba bile povleceni, detské body a tak. Jinak plen stejne neame byt plna pracka - jsou to save materialy, takze by se to pri plne pracce nevypralo. 😉

allusa
9. bře 2014

@mammaroma Děkuju za odkaz, kouknu na to. Myslela jsem jenom kalhotkové plenky bez PUL Vrstvy a obyčejné čtverce.
@leeena_4 Tak jestli to jde takto, že stačí na 60, tak pak by to mohlo jít s ostatníma dětskýma oblečkama 🙂 . Děkuju za radu. Ale stejně třeba tu pračku naplním jenom plenkama, zatím nemám zkušenost, zjišťuju jenom co se dá. Praxe brzy ukáže 🙂