Jak postupujete při praní klasických plen?

evicka7
19. zář 2008

Můžete mi napsat, jak postupujete při praní klasických čtverců? Jak je skladujete před praním, v čem perete, čím dostáváte pryč skvrny???
Děkuji

annag
19. zář 2008

evicka, stačí ich pri pokakní hneď vypláchať a potom prať na vyvárku - pri 90 stupňoch a budú krásne bielučké

listicka77
19. zář 2008

skladuju nasucho v kýblu, peru v mýdlovém slizu na 60. pokakané ručně předepírám žlučovým mýdlem.

johanda
20. zář 2008

Evicka, skladovala jsem na sucho v "popelnici" s deklem, prala jsem ve slizu, občas v nějakém tom dětském prášku (batole, mimino, ecover), do máchání přidávala ocet. Na staré skvrny je vhodný perkarbonát sodný, jinak můžeš pokaděné plíny přeprat žlučovým mýdlem (k dostání v drogerii DM), Osobně jsem ale skvrny nijak zvlášť neřešila, v létě stačí plíny párkrát pověsit na slunce - to je nejlepší bělidlo. Vyvářet můžeš, ale je to zbytečné, stačí prát na 60

anezena
20. zář 2008

my sme nemali ani raz prekakanu pampersku, takze plienky boli spinave hlavne ked boli ogrcane a to boli stale. ja som prala na 40 aj stale periem. vadi to?

novako
20. zář 2008

Skladuji na sucho v košíku. Pokakané plíny hned přeperu v ruce žlučovým mýdlem, aby mi nesmrděly v koupelně. Peru na 60 v Persilu Sensitive - gel (na sliz jsem ještě nenašla odvahu 😉 ). Do praní přidávám ocet na zjemnění a desinfekci.

fifla
20. zář 2008

my ich skladujeme v pracke. kym sme mali trosku kaknute, prala som na 60-ke. teraz periem na 40-ke a pouzivam ulrich sol na skvrny do kazdeho prania. v lete som davala pocikanu plienku vysusit na slniecko von na balkon a nesmrdeli ani v kosi, ked boli suche.
avivaz nepouzivam pre lepsiu savost. radsej trosku octu do plachania. plienky su stale biele a skvelo saju.

saskarisko
20. zář 2008

flasky cistim zlcovym mydlom. a periem ich na 90 s praskom + lejem ariel na skvnz

gedren
20. zář 2008

Pokakane predeprat mydlem s jelenem. Pak jsem skladovala na sucho v plastovem kontejneru z OBI (pri plnokojeni zavreny v koupelne, pri smradu prikrmove moci uz jsem to musela nechavat otevrene u okna), prani ve slizu na 60, v sestinedeli na 95.

evicka7
autor
21. zář 2008

Tak jsem ještě zmatenější,ale budu zkoušet jeden recept za druhým, a pak vyberu ten nejlepší 😅

quika
21. zář 2008

ocikane hodim na sucho do kybla s deklom, z okakanych len skrabkou na cesto pod tecucou vodou zotriem kakosku (ak ju nezachytila separacka) a hodim do kybla. periem 2x do tyzdna spolu s ostatnym svetlym pradlom na 40-60C podla nalady, asi raz za 2-3 mesiace dam pranie na 90. periem v arieli, bez avivaze, obcas v mydlovych vlockach so sodou (tzv. instantny sliz). ak sa skvrny nevyperu pri prvom prani, zmiznu pri druhom alebo tretom, neriesim. ked je pekne vyvesim na slnko a vsetky skvrny su za hodinu fuc.
stvorce pouzivam poskladane na osminy a pred pranim ich ani nerozlozim, takze z pracky ich vytiahnem uz pekne poskladane a take ich povesim 😀

blka
28. kvě 2009

Holky, prosím vás, a tu "proceduru" s pokakanou plenkou (jako že ji potřete žlučákem, hovňouse umyjete) děláte i v noci? A neříkejte mi, že vám dítka v noci nekakají 😀

lucie.krajcarova
28. kvě 2009

blka, v noci používám jednorázovky, nebo prostě ty plíny jen hodím do koupelny a peru ráno..

evicka7
autor
28. kvě 2009

nám dítě v noci nekakalo, ale kdyby kakalo, dělala bych i v noci 😉

tereziep
28. kvě 2009

Ahoj, tak my jsme používali plenky jen pod hlavičku a na abdukční balení. Pokud se mi malá prokakala, tak jsem to namočila a vyprala ručně mýdlem s jelenem. Ublinknuté jsem neřešila. Pak jsem je skladovala suché. Peru v lovele. Myslím, že prát plenky na 90C je zbytečnost. Dnes jsou jiné prášky než dříve. Já osobně jsem je do 6 týdnů prala na 60 a pak už jen na 40. Přišlo mi to zbytečný, když do nich malá nekaká - používali jsem jednorázovky. Pokud bych je používala místo jednorázovek, tak bych to prala opravdu na 90C do 6 týdnů a pak na 60C. Pleny jsem do 3 měsíců žehlila po obou stranách a teď už jen po jedné. Připadá mi to už zbytečné. Hlavně to praní na 90C. Je to energeticky náročné.

vladkaz1
28. kvě 2009

Ahojte ja ich preplachujem ako nahle su pokakane , v noci mi mala nekaka kaka rano ked vstane tak sa snazime do serblika ale uz sme velky,ked mi okaka plienocku tak ju preplachnem od kaki zlcovym mydlom zaperiem je to chvilocka namocim do vanicky ,dam troska persilu .. tak to robim a nechavam aj 3 dni ,lebo mam dostatocnu zasobu pekne to pusti a periem potom uz bez prachu na 60 tke.. mam ich sneho bielunke..
Inak kocky na latkovky pouzivaju aj tie orechy zevraj to velmi dobre perie ja sa chystam kupit...
Len tak suche ocikane neskladujem mne to smrdi aj ked ich mam zavrete ...

blka
28. kvě 2009

Lucie, to ale musí být do rána smrad, ne? Když se to nechá v koupelně jen tak ležet.

Já si nedovedu představit, že v noci budu ještě "drhnout" ručně plínku. Ale třeba budu mít štěstí jako Evicka a mimčo v noci kadit nebude 🙂

blka
28. kvě 2009

Vladka, takže ty je v podstatě skladuješ na mokro? Nebo je necháš nějakou dobu odmočit, vyždímeš a pak dáš do kýble, kde je skladuješ ty 3 dny?

jmisa
28. kvě 2009

Blko, myslím, že s pračkou na 4kg nebudeš nikdy skladovat 3 dny. 😉

vladkaz1
28. kvě 2009

nie ja ich skladujem namocene vo vanicke ... este sa mi nestalo ze by mi smrdela voda... ak ano tak by som ju vymenila za cistu a periem no tak raz za 2 za 3 dni .. podla toho ako mam casu a ci ma to stve ze ich mam tolo namocene ... inak pracku tocim kazdy den aj 2 X ,ale pripada mi to zbytocne ze by som plienky prala kazdy den.. ked sa mozu pekne odmocit
Blka drhnut plienku aj ja som si to myslela ,ale nieje to az taka veda so sprchou preplachat ked je zalepkane hovienko a potom troska vymydlit zlcovym mydlom.. mne to nezabera nejak casu ani mi to nepridava extra pracu.. ja to robim pre malu .. lebo mame problemi tak ta chvilka ma nezabije a to ze mi kamoska tvrdila ze stravim cely den s pranim plienok je totalna hlupost..

vladkaz1
28. kvě 2009

alebo si sama vybob flisove separacky a budes mat cistucke plienocky a farebna separacka moze byt aj flakata.. ale jasne ze sa stane ze ti perkadi hlavne u malych deti ja ten problem uz nemam ... mala ma peknu tuhu stolicu.. 🙂

blka
28. kvě 2009

Míšo, to jo, já si nemyslím, že bych skladovala 3 dny, jen mě zajímalo, jak to má Vlaďka 😉

blka
28. kvě 2009

Vlaďko, děkuji. Mně snad nebude vadit drhnout ty plínky, jen ty noci budou asi obtížnější 😅 . Tak vaničku bych neměla kde skladovat, takže budu muset na sucho. Ale tvůj nápad není špatnej 😉

vladkaz1
28. kvě 2009

hmm ja mam malu kupeku ,ale vedla pracky sa mi vanicka v poho zmesti .. mozes to nadradit kyblom ..
chces latkovat od zaciatku ano? a na vrch budes davat vlniaciky? alebo? no zo zacietku pocitaj ze babko stale kaka tak to bude troska namahavejsie, ale len v tom zaprati a nieje to az taka veda .. ale jak mu bude dobre v bavlnenej plienocke ,alebo konopnej 😵 😉 na sucho skladovat mne osobne vadi,, je to len vec nazoru a kazdy si spravi co mu vyhovuje ... neboj sa odstanes na do toho a uvidis co ti lepsie vyhovuje a tak si spravis podla seba aby si bola spokojna 🙂

blka
28. kvě 2009

Ano, plánuju od začátku 🙂 . Ještě uvidím, jak v noci nebo na návštěvy a procházky, ale chtěla bych jenom látkovat. Já budu ráda když do té naší pidi koupelny uložím ten kýbl na skladování plínek 😔
Na začátek chci používat separačky, tak snad něco zachytí 🙂
Já už jsem nad tím odmočením taky přemýšlela, že to nemusí být špatné. Ale odmočit plínku, pak ju ručně vyždímat a dát do kýble a prát třeba až druhej den asi nemá moc význam.

vladkaz1
28. kvě 2009

nie tak to nema ja ju najprv preplacham je to asi min, casu este namocim .. a take mokre potom suchnem do pracky moc ich nezmycham ale zasa mam pracku na 8 kilo pradla teda aspon myslim... 😕

blka
28. kvě 2009

Já jsem to tak pochopila. Ta poslední věta bylo spíš jen takové přemýšlení, jak by se ještě mohly ty plínky prát. Tak to máš teda dost objemnou pračku 😕

kristina11
28. kvě 2009

Ahoj aj ja by som chcela od zaciatku latkovat.
vladkaz ako si mam tie flisove separacky vyrobiť? Kde to zozeniem? Dakujem.

kubinkov
28. kvě 2009

krstina: deka IRMA z Ikea ( cca 39,- kč) a nastříháš obdélníky nebo jiné tvary podle kalhotkové plenky a pak pereš na 60 s plenkama. 😉

schnek
28. kvě 2009

blko, v noci jsem to jenom hodila do umyvadla a přeprala ráno 😉

kristina11
28. kvě 2009

kubinkov dakujem 🙂 pojdem kupit