Jednorázové ekopleny. Poraďte

lukava
29. črc 2011

Ahoj holky, chtěla bych místo ropáckých plenek používat ekologické z celulozy. Malý se mi už kvalitně osypal po Huggies, tak hledám něco šetrnějšího k jeho prdelce i k přírodě. Ve všech těch značkách se málo vyznám, tak mě napadlo založit tohle téma. Třeba jsou tady na koníku mezi vámi zkušenější ekomaminy.
Doma teď používáme i látkovky, protože nám to vychází jako nejlevnější varianta, ale zase je to pracnější. Proto bychom chtěli na cestování a třeba k doktorům balit do jednorázových, ale ekologických plenek.

Zatím jsme vyzkoušeli jen plenky ATTITUDE. Jsou fajn, neprotékají, nedřou nožičky a nezakrývají pupík, který se nám po porodu ještě hojí. Nesmrdí jako klasické jednorázovky. Trošku mi ale vadí, že se vozí až z Mexika... dost dloooouhaaa ekologická stopa na můj vkus. Jedna plenka vychází tak na 10,- Kč. Jenže se asi nedají sehnat jinak než na netu, čímž se cena navyšuje o poštovné 😒

Česká firma Kikko začala vyrábět taky biodegradabilní plenky zn. KIKKO ECO.
http://www.kikko.cz/internetovy-obchod/ekologic...
Jedna plenka vychází na 11,-Kč
Máte je už někdo ozkoušené?

Další možnost jsou asi plenky ALANA z DM. O těch jsem zatím četla jen tady na koníkovi.
Víte, na kolik vyjde jedna plenka a jestli se dají také kompostovat?

Tak to jen tak do začátku. Určitě je spousta jiných značek a ráda bych se zeptala, které se osvědčily právě vám.
Předem děkuji za Vaše názory 😉

lukava
autor
29. črc 2011

ještě na doplnění tématu:
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree...

ALANY nejsou bohužel stopro biodegradabilní, neměly by se tudíž kompostovat ani dávat do bioodpadu

MOLTEX také nevychází moc dobře, i když to výrobci s oblibou uvádějí... více viz článek:
http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-na...

lukava
autor
1. srp 2011

přímo od výrobce KIKKO: použité materiály jsou z USA, pleny se vyrábí v Číně

rebelie
6. srp 2011

@lukava Co se pamatuji z článku v Ekolistu, tak kompostovat se nesmí žádné pleny - nějak kvůli hygieně, či co... Ale každopádně jsem ráda za tohle téma a doufám, že do prosince, kdy se nám má narodit mimčo, se tu sejde spousta zkušeností, abych věděla, co koupit 🙂.

marecek4
6. srp 2011

@rebelie
@lukava nevím jak s kompostováním plínek-přijde mi to dost nadivoko,přece jen i když jsou eko,tak asi v nich je nějaká látka,která není oko pro použití zpět do přírody,jinak by asi protékaly,kdyby tam nebyla nějaká folie,myslím,že jsou eko pro použití-jako materiály a tak-v tomto případě jsem se právě zaměřili na látkovky a na výlety a k dr holt používáme jednorázovky

jinak eko z DM nejsou špatné,měli jsem je a za sebe můžu říct,že bez problémů,ani pupínky ani neprotekly,jen cenou si už nejsem moc jostá,ale tuším jedna vyšla s kuponkem asi na 6 korun

lukava
autor
6. srp 2011

@marecek4 výrobce udává, že v těch plenkách je bioplast z kukuřičného škrobu - má stejné vlastnosti jako plast,takže díky němu plenka neproteče, ale je stopro biologicky rozložitelný (ne z ropy)...my když jsme ty plenky zkoušely, fakt nesmrděly po chemii jako třeba pampersky a taky neprotekly

marecek4
6. srp 2011

@lukava a jak dlouho se rozpouští,malý má takovou trumpetku z Kika a i když se s ní koupal tak nezaznamenala žádné změny,jen na sluníčku za oknem v autě se trošku zdeformovala do šišata,myslím,že ať je to bio plast,nebo obyčejný tak tohle vyjde nastejno,možná ještě i hůř,stačí se podívat na přidávané ekosložky do benzinu-jsou dražší,takže zvedají cenu a jejich výroba je nákladnější,ale nechci se hádat,já prostě radši volila klasické látkovky,používáme odbouratelné prostředky,tak vodu využijeme na zahrádce-sice je to práce navíc,ale zase trošku ušetříme přírodu,a doufám,že se nám díky látkovkám podaří být bez plínek dřív,než když jsou děti v pohodlíčku v jednorázovkách

lukava
autor
6. srp 2011

také jsem pro látkovky, vycházejí nejlépe ekonomicky i ekologicky...teda co jsem kde četla, ale řešila jsem co k doktorům a na cesty a třeba do lesa na výlet, aby se to dalo zahrabat a rozložilo se to...třeba výroba těhle celulózových plen je určitě nákladnější než těch klasických, to je pravda, ale ty se zase děsně dlouho rozkládají ...no prostě všechno má pro a proti, zajímají mě názory ostatních maminek a hlavně zkušenosti, proto jsem založila tohle téma

marecek4
6. srp 2011

@lukava však Ti to neberu 🙂,já jen myslím,že i když je na těch plínách psané,že jsou ekologické,tak je to asi spíš ve vztahu plínka -mimi,než pak následné plínka a likvidace,už jen díky tomu,že na ně není žádná speciální nádoba a likvidují se normálně s dalším odpadem,ale co si budeme namlouvat nádoby na bio odpad jsem neviděla ani ve velkým městě,natož tady na malým,a je to škoda ☹,a ne každý má možnost likvidace na vlastním kompostu pokud to je možné

jop
6. srp 2011

máme látkovky na doma + Alana na výlety atd. a jsem max. spokojená. Po jiných jednorázovkách než Alana se mi malý osypával. Z ekologického hlediska jsem to neřešila.

lukava
autor
6. srp 2011

@marecek4 my popelnici na bioodpad máme, jen se chci ještě pro jistotu firmy, co to odváží, zeptat, jestli se tam ty plenky fakt dají dávat, jestli jsou na to zavedeným, když už je na nich uvedeno, že jsou kompostovatelné...vlastní kompost taky nemáme, ale i tak aspoň na té skládce se to lépe rozloží...ve vztahu plínka-mimi mi to připadá jednznačné, náš prcek se např.po huggies děsně osypal
@jop fakt vám z jednorázovek sedly jen ty Alany? myslíš jako klasické pampersky a spol. že dělaly takovou neplechu? prosím, víš na kolik ty plenky alana vycházejí?

jop
8. srp 2011

@lukava nezkoušela jsem všechny jednorázovky, ale osypával ze z Pampers, Huggies a Babylove. Dál jsem neexperimentovala, protože mi ho bylo opravdu líto, měl totálně červený zadek a mastičky moc nepomáhaly ☹
Teďka jsem dorazila z DM a kupovala jsem 3 balení Alana 🙂 Jedno balení (42 ks) vyjde na 219,- Kč. Já mám k tomu různé slevy, protože tam často nakupuju, takže teď jsem měla např. 10% slevu na celý nákup plus 25 % slevu na jedno balení těch plenek...

jop
8. srp 2011

@lukava všimla jsem si, že ty máš téměř čerstvého novorozence, nejsem si jistá, jestli existuje od Alany ta nejmenší velikost.. podle toho, jak máš velké miminko... mám dojem, že ta nejmenší velikost je od 4 kg.

lukava
autor
8. srp 2011

@jop asi jo, manžel včera koupil alany od čtyř kil, že jiné neměli, ale do těch bude muset honzík ještě dorůst : ) cena je nižší než u ostatních eko jednorázovek, vychází to cca 6Kč/ ks...kikko i attitude vycházejí na 10, 11 Kč/ks

veruz
31. srp 2011

Zdravím,
jsem ráda, že jsem narazila na toto téma....sice jsem se zatím nedozvěděla co jsem chtěla ale třeba budu moci sama za pár týdnů poradit 🙂 Objednala jsem si z kikka vícevrstvé látkové plenky, ale přišly mi jednorázové EKO plenky tak jsem se chtěla zeptat na vaše zkušenosti, ale koukám, že asi budu muset vyzkoušet sama. 🙂

lukava
autor
5. zář 2011

@veruz kikko ECO jednorázové právě testujeme a jsem spokojená a náš honzík myslím taky 🙂 zatím neprotekla ani jedna, sucháče drží, chválím 🙂

benjik
5. zář 2011

My Alany měli ted,dcerka má plínky jen na noc,jelikož má tvrdé spaní a zatím se jen málokdy na čůrání vzbudí. No a byla jsem hrozně zklamaná,protekly i při učůrnutí ,ale ne stranou,prostě předem.

rebelie
5. zář 2011

Ahoj holky, tak jaká značka vítězí? Chtěla bych koupit něco do porodnice a na šestinedělí, když třeba nebude síla látkovat...
@benjik Alany tedy ne? To mě mrzí, DMko je vždycky po ruce, tak jsem myslela, že bych koupila právě je...

benjik
5. zář 2011

@rebelie jedno balení zkus,třeba ti neprotečou. Někomu třeba protékají huggies a nám se to ještě nestalo,je možný že to byla jen slabší várka.

rebelie
5. zář 2011

@benjik No jo, ale zrovna na to šestinedělí bych asi radši něco spolehlivýho... No, uvidíme, třeba je zkusím - stejnak chci hlavně látkovat, ale spousta holek píše, že na to v šestinedělí nemusí zbývat síly, tak se radši chci připravit i na tuhle možnost...

rebelie
5. zář 2011

Tak mě napadá - lze plínky reklamovat? že by jim je člověk přišel omlátit o hlavu, když protékají? @benjik To mě tak napadlo, když jsi psala, že to třeba byla špatná várka...

benjik
5. zář 2011

@rebelie já látkovala až od tří měsíců,dřív se to nedalo jak byla dcerka drobná,novorozenecký úvaz měla až bůhví kam,navíc měla tím pádem prdelku výš než hlavu a ublinkávala. No stejně si musíš připravit víc druhů jednorázovek,co když ti některé nesnese?

benjik
5. zář 2011

@rebelie to je zajímavá otázka,zkus to na čoiku

rebelie
5. zář 2011

@benjik Tak když chci látkovat, tak snad nemusím doma vytvářet zásoby jednorázovek - neděs mě... Já je chci mít fakt jen jako rezervu... A doufám, že jedna čč na novosklad zas tak velký zadek neudělá, i když už asi nemám ty úplně malý mimča v oku...

aemmi
6. zář 2011

@rebelie Ty Alany se dělají až od 4 kg, takže do porodky bych je asi nebrala...a fakt si na ně holky docela stěžujou 😒

benjik
6. zář 2011

@rebelie záleží ja velký mimčo mít budeš. tak ani se dají koupit i zkušební balíčky po dvou kusech jednorázek a sem tam je něco v časopisech.Velkou zásobu ne,ale chce to 2-3 druhy.Malá nesnesla babylove z dm.

aemmi
6. zář 2011

@benjik A jak nesnesla ty Babylove, prudila se z nich? já je mám zbalený do porodnice, je to takový akorát paklík 😅 pak tu mám ještě koupený Huggies, ale to je větší balíček...tak nevím, jestli to mám rozkuchat a vzít pár kousků od obojího?

benjik
6. zář 2011

@aemmi jo osypala.vem si pár od každého,manžekl ti kdyžtak donese

rebelie
6. zář 2011

@aemmi Hm, tak od 4kg to bude velký a jestli je na ně víc stížností, tak to na ně asi peču...
Takže s jakými ekoplínkami jsou zatím nejlepší zkušenosti?

jop
6. zář 2011

podle mě je potřeba plenky vyzkoušet, protože každému sedí něco jiného. Alana používáme 1,5 roku a nikdy neprotekly ani kolem nožiček ani jinde. Ale jsou až od 4 kg, takže pro začátek je potřeba koupit něco jiného.

lukava
autor
8. zář 2011

@jop to jsem rada, ze alany neprotekaji, uz koncime baleni tech kikko eco a musim prehodnotit me predchozi tvrzeni, asi tri plenky mi procural, protekly jakoby horem na zadickach a navic byla v jedne i stopa po kukurici, ze ho to skrabalo do nozicky, za tuto cenu bych cekala vic, attitude jsou rozhodne lepsi! jsou mekci a lepe sedi, kikko eco nejsou moc tvarne, spis tuzsi, stoprocentne kompostovatelne maji byt oboje a cenove srovnatelne...za kus 10,-