Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

boudova
7. kvě 2012

@katyxq bambucké máslo máš salus nebo jiné?

dandelion
7. kvě 2012

@katyxq a ta dubovka je myslíš blbost? malá je teda zatím odolná na opruzeniny jako takový.. jen teď ta prasklinka :/

rebelie
7. kvě 2012

@dandelion Myslím, že dubovou kůrou nic nezkazíš. Případně odvar z řepíku, nebo možná i heřmánek by pomohl... a hlavně to větrání... Mrzí mě, že to malou takhle trápí. Může to být tím, žes jí hodně často otírala, jak často kadí... My takhle Báškovi během jednoho víkendu docela slušně odřeli zadek. Od té doby mu meju zadek výhradně pod tekoucí vodou a jemně oťupkám ručníkem. Situací, kdy by bylo nutné použít nějaký ubrousek či Perlan je minimum, umyvadla mají prakticky všude.

dandelion
7. kvě 2012

@rebelie jo uvědomila jsem si, že to otírání je spíš o mé pohodlnosti, než o tom, že by nebyla umyvadla, takže ode dneška po kajdění pod tekoucí vodu a po čůrání otírám lehce žínkou nebo "vypraným" ubrouskem 🙂 ;) :D ostuda jsem.. do toho řeším moučnivku.. už jí mám i na bradavkách.. :/ genciálku odmítám používat.. tak zkusím citrovital a pak ten gelík z německa.. no musíme asi mít všecko co jde :D :D :D 🙂)

rebelie
7. kvě 2012

@dandelion Aha, tak to je jasný - kvasinky mohou způsobit křehkost tkáně, takže pokud se malé dostaly i tam, pak bude asi hojení trhlinky chvíli trvat... Možná na tu genciánku úplně nezanevři - já ji taky nechtěla používat, ale nakonec jsem byla tak zoufalá z bolavých bradavek (nebyla to moučnivka, ale měla jsem prasklinky), že jsem byla ochotná vyzkoušet snad cokoliv - nevím, zda genciána pomohla, ale každopádně to nebyla taková hrůza, jak jsem si to představovala (a jde i docela dobře vyprat). Jinak já po čůrání jen oklepu, případně lehce osuším plenkou (zas jen lehkým přimáčknutím), ale máme chlapečka, tak je to možná trochu jiný, nevím. A ostuda nejsi, mě to chození k umyvadlu co chvíli (v tu dobu měl B. průjem a kadil fakt pořád) taky nebavilo, ale už jsem si zvykla a nepřemýšlím nad tím.

katyxq
7. kvě 2012

@dandelion Dubová kůra vysušuje fakt hodně, na mimču bych to radši netestovala, řepík je vhodný i na miminka 😉, heřmánek radši ne (je silně dráždivý), taky může být ta prasklinka infikovaná kvasinkou a proto se to nechce hojit, tam by pomohlo to potření řepíkovým odvarem na střídačku se slabounkým roztokem hypermangamu nebo takovou tou fialovou vodou (genciánku) z lékárny, .. tu koukám, že nechceš, tak zkus ten citrovital nejen na prsa.

@boudova Mám od OriginalATOK, kupuju od nich kosmetiku pro sebe i malou 😉.

dandelion
7. kvě 2012

@rebelie teď o víku jsem si vždy namazala prso před kojením genciálkou, ale četla jsem že zase tak zázračná není, že je to přeci jen dezinfekce.. citrovital jsou grepové jadýrka v kapičkách a prý to zabraňuje šíření virů, bakterií a plísní.. zkusíme uvidíme.. No tak jsem ráda, že nejsem jediná pohodlná, ale polepším se.. ono asi je fakt, že je i ta trhlinka z toho, že má malá oslabenou tu tkáň, pak jestli se do toho spotila a já jí otřela ubrouskem.. asi jedno s druhým.. nehledě na to, že jsem jí u našich párkrát otřela jen suchým toaleťákem :( :/

katyxq
7. kvě 2012

@dandelion A taky je na dezinfekci dobrá levandule, obvykle ji miminka snašejí dobře (kápla bych ji nebo ten citrovotal do praní, ať vydezinfikuješ i plíny).

dandelion
7. kvě 2012

@katyxq já právě myslela že to chce stáhnout.. :/ ale zase se to vysuší to je fakt.. :/ a myslíš ten citrovital i na tu pinďulínu?

dandelion
7. kvě 2012

@katyxq člověk aby se v tom vyznal.. hlavně něco hledáš na netu a najdeš dva názory který si protiřečí a udělej si svůj.. to miluju.. experimenty na dětech...

katyxq
7. kvě 2012

@dandelion Jojo - citrovital na prsa, pipinku a s trochou octa do kastlíku na aviváž při praní plínek, ať ty kvasinky vyhubíte všechny 😉.

A to ještě nic není tyhle expeimenty s kosmetikou, to já malé sama diagnostikovala alergii na bílkovinu kravského mléka 😀.

dandelion
7. kvě 2012

@katyxq a ten citrovital naředit? jako oni píšou že není vhodný pro děti, ale asi se prd stane ne? :/

rebelie
7. kvě 2012

@dandelion No právě, suchý toaleťák jsme taky zkusili a tím mu právě tu prdku odřeli (ale je to vlastně logické, já když mám průjem a musím se utírat často, tak mi to taky není příjemné... jen mi to prostě v tu chvíli nedošlo). Genciánka určitě není žádný zázrak, o to se nepřu... a citrovital zabírá i na kvasinky? Já jen, že jsi jmenovala viry, bakterie a plísně, ale kvasinky nejsou ani jedno z toho... A ta levandule, jak psala @katyxg mě taky napadla, je to jeden z mála esenciálních olejů, který můžeš použít i neředěný... a taky, jak píše Kačka, chce to vydesinfikovat i plínky, takže vyprat na delší program na 60° a přidat Sanytol, nebo třeba tu levanduli, nebo jestli to jde, tak klidně ten citrovital, případně přežehlit (ty, co se smí. Citrovital na prdku bych se bála, jestli to nebude pálit, ale nevím. Jo a v boji s moučnivkou pomáhá i radikální omezení jednoduchých cukrů v potravě.

katyxq
7. kvě 2012

@dandelion Na mimčo naředit vodou nebo kápnout do krému - jsou to nemastné kapky? Já to nepoužívám, tak si právě nejsem jistá, jedu v levanduli 😉 a to je olej, tak se to ředí mastým, olejíčkem.

@rebelie Kvasinky i plísně jsou druhy hub 😉, tak si tipuju, že citrovital nebudou mít rádi ani jedny.

dandelion
7. kvě 2012

@rebelie jj jasný jednoduchý cukry a bílý pečivo.. to je první opatření a je fakt že ten první týden doma jsem nejedla nic jinýho... :/ prostě jsem potřebovala rychlou energii... no ten citrovital ženský píšou že je na moučnivku dobrej.. 😕

dandelion
7. kvě 2012

@katyxq tak snad něco z toho zabere, ale asi se nenechám nahnat na chirurgii.. doufám že se to zhojí samo...

dandelion
7. kvě 2012

@elaaa jak seš spokojená s merino vlňáčkama??? zrovna se chystám objednávat z brány, tak ještě uvažuju o nich 🙂)

rebelie
7. kvě 2012

@katyxq Já vím, ale přeci jen jsou to dvě různé skupiny a rozhodně nejsou v tom, co mají rády, identické... ale já citrovital vůbec neznám (naštěstí nebyl třeba).
@dandelion To je to tak velký, že by vás hnali na chirurgii? A co by tam s tím asi udělali? Tu ránu nezacelí, nebo to už někdo umí? Stejnak tam udělaj něco, co se bude muset hojit... A s těmi jednoduchými cukry to tak máme asi všechny - člověk je občas tak mrtvej, že prostě trochu rychlé energie potřebuje (já třeba dneska vstávala v 5h ráno).

aemmi
7. kvě 2012

@dandelion já jsem ten citrovital na zadek používala, ono to nepálí, je to hořký, ale chce to naředit 😉

dandelion
7. kvě 2012

@rebelie no je to něco přes 0,5cm.. ale neměřila jsem baj očko.. taky to nechápu, ale nepůjdu tam.. domluvím se s dr že vyzkoušíme co půjde.. já první dny doma padala na ústa a fakt jsem jela na čokoládě :( bonboniéru na posezení a tak.. jako pyšná na to nejsem, krom toho mám papír na výživu :D njn kovářova kobyla žeeee 🙂)
@aemmi a taky na prasklinku? ona to má na hrázi.. a na tu moučnivku teda asi taky ředit a dávat po kojení, aby se mi zase neodnaučila cmucat...

elaaa
7. kvě 2012

@dandelion Připomínáš mi naše první týdny s malou... Taky měla prasklinku - ta po čase sama srostla, nijak jsem to neřešila. A moučnivka nás obě trápila od 2 týdnů snad tak měsíc, možná i déle. Brrr. Kojení bolelo jak čert a E. se kvasinky dostaly do trávícího traktu. Začala kadit zeleně a byla příšerně opruzená. Opruzenin jsem se zbavila až díky Imazolu (jinak jsem vyzkoušela snad vše možné). Zeleného kadění díky kapkám BioGaia.
Určitě per plíny na vysokou tepltu se Sanytolem. To nám taky moc pomohlo.
Citrovital jsem nesehnala, takže jsem občas mazala Genciánkou a sobě prsa nějakým krémem - možná Canesten. Už nevím.
ad vlnáky Merinostar: Už jsem tu psala, že je máme krátce. Mám ty tenké a zatím jsem max spokojená. Ale nejsou třeba na plíny na rovno, které já dávám doma. Takže je beru jen na kalhotovky. Ty mám Anavy, Baby Lucy a Tots Bots. na všechny super. Lanolinovala jsem jednou. E. čůrá jak dračice (plně vycpaná Anavy je za 2 hodiny durch) a pobraly vše. Ještě jsem je neměla na malé v šátku. Asi se bojím a dávám flísáky.

ivuska.h
7. kvě 2012

@dandelion Zkoušela jsi Hemagel? Na hojení podobných ran je výborný. Musí se to s ním nechat malinko oschnout, asi bych pak nechala buď rozbalenou a po čůrání hned zas namazala nebo dala jednorázovky na pár dní, tam přecejen ta kůže není přímo v kontaktu s mokrem.

katyxq
7. kvě 2012

@dandelion No jó, Hemagel, jak doporočuje @ivuska.h - ten je na hojení jizev skvělej, taky drahej jak zlatý prase, ale zas ho je docela malá spotřeba.

dandelion
7. kvě 2012

@katyxq @ivuska.h ten bych mohla asi i na jizvu po cs, že? tak ho koupím.. díky díky.. dneska jsem vás tu zaplavila, co? :D

katyxq
7. kvě 2012

@dandelion Na starší jizvy Hemagel moc není, nefunguje na ně, je určený na čerstvé (já ho po porodu používala na hojení nástřihu hráze, kdy mi jeden steh vypadl nahoře dřív a uvnitř nechtěl naopak vypadnout, jsem ustřihla uzlík, vytáhla ho a poctivě mazala Hemagelem a pak to konečně srostlo).

dandelion
7. kvě 2012

@katyxq jasný.. chápu.. zítra jedem do globusu, tak tam třeba bude lékárna otevřená... ten hemagel zní slibně...

aemmi
7. kvě 2012

@dandelion ne na prasklinku ne, na tu moučnivku, Kája to měla na zadku, tak jsem to potírala a pak ještě nějakou dobu preventivně...

aemmi
7. kvě 2012

@elaaa koukám, že nás je více, co zažily moučnivku a kvasinku, já mám podobný zážitky, kojení bylo hrůůza a chudák malá, jak byla opruzená, u nás to trvalo dva měsíce, než se toho zbavila

aemmi
7. kvě 2012

@elaaa sakryš, to mě vůbec nenapadlo, že tenhle typ svrchních kalhotek nebude držet na plenkách narovno 😒 😖 koukala jsem, že dělají i na patentky, tak ted zase nevím 😅

elaaa
7. kvě 2012

@aemmi No E. by tam tu plínu neudržely asi moc spolehlivě. Já dávám flísáky, které si utáhnu dle potřeby.