Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
30. kvě 2012

@rebelie jojo, anavy už vlňáky měli, akorát teď nebyly dlouho v nabídce. Já je mám, na kalhotovky budou asi fajn, ale na čč mi moc nesedí, dost se vytahují. na to jsou dobré merinostar na patentky, loviky byly dost chválené, akorát je přestali vyrábět, nebo dovážet.

janakkk
30. kvě 2012

@rebelie no jo, jsem se blbá zeptala hned jak mě to napadlo, ted vypadám, že neumím použít net 😀 😀 díky za tipy 😀 😀 lehce se stydím

janakkk
30. kvě 2012

@medakote ještě, jestli můžu říct...tekutej žlučák je na prd, 100% lepší tuhé žlučové mýdlo např. z DM 😉

zlilly
30. kvě 2012

@rebelie tyto. http://ecomamma.cz/produkt/vlnene-kalhotky-swad... pardon, je to komercni odkaz, ale takhel rychle to byl nejlepsi obrazek

helulela
30. kvě 2012

@rebelie @janakkk @zlilly já myslím, že ty SWB vlňáčky se už nedělají, leda jestli ještě někde seženete v doprodeji. Mně držely nalanolínované dobře, ale Reb, ty Lka na 1 čč fakt ne 😒 Psala mi paní, co si je nakonec koupila, že je dává dvouleťákovi na noc. Jestli netrváš na vlňákách, tak já mám teď nejradši ABC wrap od SWB.

rebelie
30. kvě 2012

@janakkk Nestyď se, není proč. Já to taky dělám, že se zeptám i na věci, který bych mohla googlovat, ale buď se mi nechce, nebo ocením, když za tím je ještě živá osoba... Já to tak ani nemyslela, když jsem Ti psala ty odkazy...
@betelgeuzz Hm, to jsem teda úplně nechtěla slyšet, ale holt dáme Anavy vlňáky na noc na kalhotovky a na den bude ještě něco jiného - mám teď jedny Imse Vimse, jenže jsou barvené a když provlhnou, obarví oblečení, což je dost na prd... tak zkusím něco provést s nimi, protože IV vlňáky jsou na čč dobré.
@helulela Hm, tak to jsou opravdu obří... v tom případě by to chtělo sehnat Mka...

aemmi
31. kvě 2012

@rebelie myslím, že tu Iva psala, že Anavy vlňáky zase budou, jen se prý nějak inovujou...

rebelie
31. kvě 2012

@aemmi Já už mám objednané jedny z druhé ruky, takže inovace mě zase mine, třeba na další mimčo pořídíme...

janakkk
31. kvě 2012

holky, znáte někdo nějaké AIO nebo kapsovky, které by měly dvojitý lem kolem stehen? 🙂

lemuritto
31. kvě 2012

Ahoj holky, můžu se zeptat, jak jste spokojené s Bitti d´lish snap in one? Hodí se na malé mimino? Já teda dítě teprve čekám, ale chtěli bychom určitě látkovat. Na novorozence a doma asi klasické čč, ale chtěli bychom určitě zakoupit i pár těch moderních plínek, ať si je vyzkoušíme. A na větší mimi bychom asi chtěli ty moderní, jestli nám sednou 🙂 Díky moc a doufám,že k Vám budu moct chodit na dotazy a rady 🙂

ameliejulliette
31. kvě 2012

Ahojte, moc prosím o typ na co největší vlňáčky nenatahovací - máme BBH a ty už nejsou dost, jen na štíhlejší plenky, ale co s vycpanýma Popolinama? BabyIdea to jakž takž zvládají pokrýt, ale nejsem o nich natolik přesvědčená, abych koupila i druhé... A k natahovacím mám otázku, jestli vám fakt drží celou noc? Několikrát jsme vyzkoušeli, různé, a prostě ne... Lanolinuju Ulrichem a zapínací vlňáčky problémy nedělají, tak nevím, nco je špatně? 😅 Díky díky...
A na druhé mimi, prosím, kolik byste dokoupili čeho, když teď máme tak akorát? 😀 Určitě chci koupit nové čč, aby šel hezky skládat novosklad... ale jinak fakt nevím, kolik... a kolik čeho...

reruna
31. kvě 2012

@lemuritto na malé mimi nejsou podle mě IB SIO moc vhodné, jsou příliš úzké mezi nožkama, ale na větší dítě, které už je na příkrmech a má normální stolici 1X za den jsou super.... já je měla ráda, hlavně pro už chodící dítě byly právě super, že jsou mezi nožkama úzké - ale musela jsem častěji přebalovat, větší dítě už více vyčurá, tak když jsem nechala déle, protekly právě kolem těch nožek. Takže já doporučuju velikost M a později L - ta nám vydržela tak od 10 m do 2 let

lemuritto
31. kvě 2012

@reruna Děkuju moc! Já je viděla naživo a moc se mi líbily, ale je pravda, že jsou takové malinkaté a uzoučké, takže na hejbající se dítě asi lepší... 🙂 A na mimi malé, jaké jsou dobré takovéto? Potřebuju něco pro tatínka, abych ho přesvědčila a navnadila 😀

katyxq
31. kvě 2012

@lemuritto U nás tatínek nakonec ze všech vymožeností nejradši balí novosklad (ode mě složený) a patentkové PUL svrchňáky Haipa-Daipa 😀, s podle mně na nandání jednoduchými Anavy easy bojuje víc.

lemuritto
31. kvě 2012

@katyxq Já myslím, že mu to taky půjde. Je nadšený skládač origami 🙂 Já mám zatím jen svrchňáky IV velikosti S a NB(ty mám teda jen jedny a jsou úplně pidi), na ty HP mám spadeno..Je na malé mimi lepší flís nebo PUL? Mám trochu strach z toho flísu, když to dítko prý pořád čůrá, tak aby to nějak neprotékalo...A co vlňáky? Některé maminky říkaly, že na malé dítě ne (teda četla jsem) 😀 Ach, těším se na to, to budou boje 😀

katyxq
31. kvě 2012

@lemuritto Vlňáky nemám, naomak mi přijdou kousavé, jsme alergici (ekzém já minimálně, malá díky dietě momentálně úlně čistá) a na suchou citlivou kůži to není ono. Flísáky snese, ale flísové separačky bych si neriskla, ale díky bezplenkovce je ani nepotřebujem. Takže vlastně nikdy nemá delší dobu jak pár minut nacucou plínu a proto nám asi flísáky neprovlhají. Mám Anavy, na novorozence by pasovaly, ale přišly mi dóst objemné, tak jsme jeli v PULkách a na flísáky přešli kolem 3.měsíce.

betelgeuzz
31. kvě 2012

@lemuritto já si flisáky při druhé dceři oblíbila a pokud je nepokadí, používám jenom je přes den. Ale mám anavy, s HD nemám zkušenost. Já bych na tvém místě pořídila i PUL i flis, stejně potřebuješ svrchňáků víc. Záleží, jak často dítko kaká a co používáš za plenky. Já jsem najela na vlňáky na noc v době, když malá přes noc nekadila, což mohlo být tak po 2 měsících.

dandelion
31. kvě 2012

@katyxq včera jsem Jirku poprosila, aby mi vyžehlil tři plínky.. a šla jsem vedle kojit 🙂 a přišla jsem a složený a přežehlený novosklad jak podle pravítka :D :D :D 🙂) jinak dotaz jak s fleesákama.. máme od Tots Bots.. a nějak nevím kdy jí je dávat.. čůrání moc jistě nechytáme, tak mám strach že provlhnou..

helulela
31. kvě 2012

@janakkk mě napadá jen Thirsties Duo, mám je v albu, kdybys chtěla kouknout
@lemuritto ahoj, já měla pro novorozence jednu Itti bitti AIO, střihově je obdobná. Jedničku za spolehlivost bych jí nedala, ale na ukazování a navnadění jsou super🙂 My jsme je měli právě na parádu, nehoda byla asi dvakrát, takže žádné drama.
Ze svrchňáčků bych volila 3x PUL (spolehlivost, snadná údržba) a jedny flísáčky na ozkoušení, jestli vám budou vyhovovat. Vlňáčky radši až trochu později, u novorozence to můžou často schytat a proces praní-lanolínování-sušení je minim. na tři dny.
@ameliejulliette já měla pro Adámka nachystáno po Vítkovi 10 novorozeneckých kalhotovek, 5 vyřazených jednovelikostních, 3 AIO, nově jsem dokupovala 10 čč, které jsem u Vítka prakticky nepoužívala. Problém nastal, když mi z většiny vyrostl a Vítek byl pořád v plínách. Nechtěla jsem pořizovat komplet druhou výbavu. V té době mě dost vytrhly Anavy vv - za dobrou cenu plínky, které mohli nosit oba.

ameliejulliette
31. kvě 2012

@helulela Děkuji za tip.

vendyca
31. kvě 2012

@dandelion MM taky žehlí jako podle pravítka - holt tytechnické typy se nezapřou - já žehlím na rychlost, manžel na krásu 🙂)

maly_prcek
31. kvě 2012

@ameliejulliette BI na noc jedině! 3x nalanolínovat lanolínem z lékárny a jsou spolehlivky. Jinak u nás přes den jasně nejlepší bambusové vv, na noc kalhotkové Anavy a na cestování/ven/atd. kapsovka/AIO.
Čč jsme jeli chviličku, ale bambusové vv jsou o hodně lepší - nežehlí se, sajou perfektně (taky jsem jela chvíli obě dítka a vv měli oba)

petraprostejov
31. kvě 2012

@ivuska.h Aha... Soda jako taková vypere zas něco jiného než soda jako peruhličitan (tedy než to, co se vypere tou reakcí)...?
Je rozdíl mezi prací sodou a kuchyňskou sodou...?
Jaký je rozdíl mezi tím, co vypere normální a co žlučové mýdlo...?
Případně stačí prát jen v žlučovém mýdle (to jsem taky četla jako možnost) nebo to taky nevypere všechno...?
Jsem z toho furt zmatená 😉 😀

ptjj
1. čer 2012

Prosím o radu ty, co používají Irmu jako separačky. Perete pokaděné separačky je jen na 40, jak je na etiketě, nebo i na 60? A je potřeba je nějak obroubit nebo stačí nastříhané kusy bez další úpravy? Netřepí se to? Díky.

mahafi
1. čer 2012

@ptjj peru je na 60, jen jsem to nastříhala, netřepí se 🙂.

ptjj
1. čer 2012

@mahafi ok, díky moc

ameliejulliette
1. čer 2012

@maly_prcek Manžel mě zabije 😀 Budu se snažit vydržet na čč, s Benjaminkem vyhovovaly a vyhovují... i když bych ráda nakoupila bambusové vv, přiznám se 😀 Tak ty vlňáky teda asi pořídím ještě jedny BI, žádné jiné mě nenapadají...

janistr
1. čer 2012

@katyxq Mně teda teď už taky přijde jednodušší umotat novosklad a hodit přes to PULky, než jakékoliv kalhotkovky (a Anavy easy mám moc ráda, ale než správně došteluju patentky... 🙂).

reruna
1. čer 2012

@lemuritto já jsem měla převážně kalhotkové plenky, různé druhy a na to pulky, mě novosklad odrazoval, přišlo mi to složité, ale to záleží asi na zvyku, flísáky jsem neměla, vlňáky jsem měla až na starší dítě a byla jsem spokojená

ivuska.h
1. čer 2012

@petraprostejov Peruhličitan sodný právě při reakci uvolní kyslík, který bělí, to je ten hlavní účinek. Po reakci zbyde voda a prací soda, ale když si vezmeš, kolik tam toho perkarbonátu dáváš a jak se běžně dávkuje do praní soda, uvědomíš si, že jí tam touto cestou zůstane poměrně málo. Rozdíl mezi prací a jedlou sodou -- jedlá je hydrogenuhličitan sodný, prací je uhličitan sodný. Účinek je jiný. Prací soda změkčuje vodu a tím umožňuje větší efekt mýdlovým prostředkům. Mýdlo a podobné věci snižují povrchové napětí, takže umožní např. tukům a další mastné špíně rozpustit se ve vodě.

Žlučák vs. normální mýdlo -- ve žlučáku je navíc ta žluč 😀 Čili enzymy, které rozkládají organické nečistoty. Enzymy jsou i ve většině pracích prášků (proteáza, lipáza atd.). Ideálně bych kombinovala žlučák na těžké skvrny a jinak normální jádrové mýdlo plus soda plus perkaronát na bílé.