Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mahafi
6. čer 2012

@ivuska.h To fakt nechápu, jak tu psaly holky, nikdy jsi nepropagovala svoje plenky.. to zas někdo inteligentní myslel, až vymyslel.. ☹, ach jo.. ☹

ptjj
6. čer 2012

@ivuska.h Ivco, jestli tu jeste jsi, rekni nam, kde s tebou ted pujde komunikovat, kdyz budeme potrebovat tvou radu? 🙂 jen pres e-mail, co mas na strankach Anavy?

ivuska.h
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ladida.l
6. čer 2012

@ivuska.h Mě ten koník štve. Připadá mi, že chtějí vyštvat všechny uživatelky, které tady k něčemu rozumí a neváhají poradit. Podle mne je zrušení Tvého profilu diskriminace.

reruna
6. čer 2012

@ivuska.h tak to snad není pravda, to myslí jako vážně, že uživatelka, která podniká tu nesmí mít zřízený účet zdarma? co si pamatuju, tak jsi nikdy reklamu na svoje plenky nedělala....tohle je vážně děsné.... nesouhlasím

ladida.l
6. čer 2012

Ježiš, a to tu ještě promazávají odpovědi @ivuska.h . Tady už fakt člověk nemůže ani kváknout!

reruna
6. čer 2012

já bych jen chtěla vědět, jestli teda budou zablokovávat všechny uživatelky, které podnikají, to sem podnikatelky zdarma nemůžou? ne každá podnikatelka chce tu na MK dělat reklamu, ale chce si tu normálně popovídat s ostatními maminkami o tom, co je zajímá....copak je rada reklama?

reruna
6. čer 2012

@ptjj na FB má ivuska profil a anavy taky a ještě se vykytuje na emiminu

ladida.l
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ladida.l
6. čer 2012

Reruno, souhlasím s Tebou! Každý se nějak živí. Opravdu nechápu, proč za to kohokoliv diskriminovat. Zvlášť, když o tom v diskuzi nepadne ani slovo. Grrr

ladida.l
6. čer 2012

Jsme přesvědčena, že toto není kontaktní údaj firmy, ale je to odakz na to, kde uživatelku ivuska.h najít, proto si dovolím zaslat ještě jednou.
emimino cz profil ivuskah

mmmk
6. čer 2012

Nevim, jak ostatni, ale pro mne je Ivuska.h mama tri deti, ktera se tak i prezentuje. Jestli sije plinky nebo dela kolaze z fotek, to je mi uplne jedno 😉

ptjj
6. čer 2012

@reruna jj, uz jsem to zjistila, diky......tady je jeji profil na emiminu, pro zajemce:
emimino cz profil ivuskah

ptjj
6. čer 2012

@ladida.l aha, tak koukam, ze pozde 🙂 a zrejme mi bude taky poupraveno 🙂

veru1983
6. čer 2012

Ahoj holky, nemáte některá z Vás zkušenost s vkládačkami TotsBots Easyfit Microfibre ? Nabídli mi je jako alternativu pro momentálně nedostupné Pop In minkee. Hledám něco rychle schnoucícho (je mi jasné, že savost je menší, ale nevadí, mám i bamboo, tak je to jen na doladění).

mmiirrkkaa
6. čer 2012

Teda to s ivuskou.h je masakr... Co se tady na to vykašlat a přesídlit na to emimino, když tam může chodit ivuska beztrestně...

helulela
6. čer 2012

Co se to tu děje???? Tohle vůbec nechápu, zrovna @ivuska.h si extra dávala pozor, aby tady svoji značku nijak nepropagovala. Za takové lidi by na MK měli být naopak rádi!

katyxq
6. čer 2012

To by mě zajímalo, komu šlápla ivuska.h na kuří oko 😕, podle mě teda reklamu sobě nedělala ani náhodou.

mahafi
6. čer 2012

tak koukám, že odkaz na ivušky profil na jiné diskuzi je braný jako odkaz na firmu 🙄 ??? to je teda fakt absurdní!!! @mmiirrkkaa klidně přesídlím.., je mi jedno, kde budu povídat o látkovkách.. tak pak jenom dejte někdo odkaz, kdyby se to uskutečňovalo 🙂

jennyska
6. čer 2012

Ahoj,

byla jsem na toto téma upozorněna. Přečetla jsem si pár posledních stran a mám pocit, že tu někdo rozšířil zkreslené informace. Vím o případu, kdy si jedna z vašich dopisovatelek vytvořila PRO účet. Akceptovali jsme její duplicitní login s tím, že ho bude používat jen na soukromé účely a dotyčná souhlasila. Nicméně hned na to to porušila a začala si propagovat nejen svůj PRO účet ve fóru, ale i své stránky. Proto došlo k blokaci účtu a na to uživatelka byla taktéž upozorněna. Nechci tady však řešit to, jestli je to správně a nebo ne. Máme zde navržený systém komerční prezentace a snažíme se, aby byl dodržován. Nevidíme nikomu do peněženek a proto argumenty typu: Tento systém mi nevyhovuje, tolik si nevydělávám, atd. je irelevantní. Jestli chci působit na stránce, mohu využívat jen takové nástroje, které jsou k tomu využity. A jestli mi nevyhovují, nepůsobím zde komerčně.

Klidně si o tomto všem tady vytvořte soukromou skupinu, protože evidentně jste skupinka přátel, které spojuje podobné téma, ale co zde určitě nechci je to, aby se tady mezi příspěvky objevovaly hlášky typu:"Prodávám pár kusů plenek, protože..., Koupím od někoho..., Neuděláte mi některé 5ks,....atd." Chápu, že to některé děláte ve volném čase, protože vás to baví, dělá vám to radost a chcete to sdílet s ostatními. A když se budete cítit na to, že by vaše hobby mohlo vydělávat, zvolte si oficiální cestu komerce a tou je PRO účet.

Děkuji a přeji hezký zbytek dne.
Jennyska
Asmira team

iba tie nastroje, ktoru su na to vytvorene. Ak mi nevyhovuju, neposobim tu komercne.

janinek
6. čer 2012

@jennyska Takove dlouhe vysvetleni a zrovna ve spatne diskusi.

duch_ze_zahrobi
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jennyska
6. čer 2012

@janinek Vůbec si nemyslím, že by to bylo ve špatné diskuzi. Stačí se podívat na pár uživatelek, stránek, kontextu a myslím, že to každý pochopí. 😉

reruna
6. čer 2012

@jennyska tak právě tyhle věty, které zmiňuješ - prodám, ušiju vám, mám na prodej...tady ivuska zrovna teda nedávala a myslím, že jen my "staré" uživatelky jsme věděly, že se tím živí, reklamu na její plenky jsme dělaly hlavně my... protože se tady bavíme o plenkách a značkách a jaké jsou dobré a jaké ne, stejně jako se baví v diskuzích o papírovkách.....a je to veřejné téma právě proto, aby se o tom dozvěděly i začínající látkařky... Ivuska sem přidávala svoje postřehy a rady a zkušenosti stejně tak, jako my ostatní, kteří plenky nevyrábíme.

jennyska
6. čer 2012

@reruna Nenarážím těmito větami na ivusku.h. Ty tady píšou jiné uživatelky. Ale když už jsme u ivusky.h, tak ona PRO účet po čase odmítla, vrátila se zde jako uživatel, ale zmínila ve svém příspěvku určitou informaci, kterou jsme vyhodnotili jako komerční účel. Stránky opustila, ale hned na to si založila duplicitní login, kterým porušila pravidla stránek.

hela82
6. čer 2012

Ahoj holky, uz je to snad 2 nebo 3 tydny co prolouskavam tuto diskuzi od zacatku a zrovna kdyz chci napsat s prosbou o radu zjistim ,ze holka ktera tady poskytovala maximum rad a doporuceni k latkovym plenam ma snad stop stav nebo co? 😕 Za sebe musím říct zcela objektivne priznat že to, že právě ivuska.h je spojená se znackou Anavy mi doslo teprv ve chvili, kdy na to v diskuzi upozornily uplne jine holky. Vubec mi neprislo ze by se v diskusi nejak propagovala, upozornovala na to ze ma vlastni znacku nebo tak... Naopak! Dokazala realne hodnotit kvalitu ruznych znacek z vlastni zkusenosti a doporucit spravne reseni (a nebyla to znacka Anavy kterou ONAdoporucovala. Tu doporucovali hlavne jine spokojene uzivatelky). Pro mne to byly opravdu ty nejcennejsi rady. ☹ Tak co teď... kam ji napsat?

ladida.l
6. čer 2012

@hela82 napíšu Ti kontakt do IP. Klidně se ale zeptej do pléna. Určitě sem ještě chodí spousta jiných uživatelek, co ráda poradí.

rebelie
6. čer 2012

@hela82 Jj, když jsem tuhle diskusi kdysi načítala, taky jsem vůbec nepoznala, že ivuska.h má nějakou firmu na plenky... sem tamto někdo jiný zmínil v narážce a trvalo mi dost dlouho než jsem si to spojila... Ale určitě se ptej i tu, ivuska.h je sice jen jedna, ale zdejší kolektivní vědomí je asi taky s to dát dohromady kloudnou odpověď na otázky týkající se plenek...

Ach jo.

hela82
6. čer 2012

@rebelie Presne! Ja obcas nektere inovace tady na MK nepobiram 😔
@ladida.l a dalsí holky, chtela bych Vas poprosit o radu. Cekame v listopadu miminko ale z duvodu vyssi financni narocnosti latkove vybavy a mych castych nevolnosti (ktere nevim kdy vubec skonci) chceme nakupovat postupne uz ted. Prozatim tj. prvni mesice bych rada zacala s klasickymi čč - novosklad. Na predchozich tisicich stranach jsem castokrat narazila na doporuceni svrchnich kalhotek Thirsties Duowrap pri pouzit na novosklad. Objednala jsem si tedy 40 ks čč + 3ks vv bambus + separační pleny + 2ks Thirsties Duowrap svrchni kalhotky + Medvidek na utirani. Mam ale porad pocit ze mi na tom neco nesedi, ze mi tam neco chybi resp. ze 2 kalhotky opravdu stacit nebudou. Vy tady miminka uz mate... myslite ze toto je opravdu postacujici? Nemate nektera z Vas, ktera taky pouzivala prvnich x mesicu novosklad treba seznam latkove vybavy kterou bylo potreba si poridit? Mam rada kvalitni veci takze cokoliv dokoupit neni problem, ale z principu nechci utracet za neco, co nevyuzijeme. (Pozdeji bych po vsech tech doporuceni rada presla na kombinaci kalhotkove pleny + svrchni kalhotky, prip. vyjimecne AIO a tam se mi i ty vv hodi kdybych je mela dokoupit vic).

lenka5731
6. čer 2012

teda .... taky jsem celou situaci nějak nepobrala. 😒 zdejší diskusi čtu velmi pozorně už přes půl roku a že má ivuška nějakou firmu jsem pochopila až před měsícem, kdy jsem v té firmě (české a vychvalované) poprvé objednávala a hledala jsem kontakt na její majitelku.

ani jednou jsem si nevšimla, že by svojí firmu nějak propagovala, konkrétně mně před dvěma dny doporučila vyzkoušet Itti Bitti 😝 😀

to asi musela někomu hodně ležet v žaludku, každopádně jste jí udělali perfektní reklamu, tuhle diskusi čte hodně lidí a nemálo se jich teď začne pídit, jakouže firmu to vlastně ivuška vlastní 😀