Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
7. čer 2012

Už dlouho mě nic nedonutilo číst tak moc dozadu, jako poslední příspěvky zde. A tedy zůstává mi rozum stát ☹
Považuji se za víceméně inventář této diskuze a musím říct, že takovéhle koniny na koníkovi jsem ještě nezažila ....
Šmarjá, dyť jsme svobodní lidé, kteří si mohou nakupovat, kde chtějí. I kdyby mi jakákoliv "velkopodnikatelka" napsala, ať si koupím její výrobek, tak mě prostě nedonutí. Koupím si to, co chci. Uvažuji svobodně.
Jsem hrdá na to, že aspoň "ze skla" znám majitelku Brány, majitelku Anavy a nyní i majitelku Bambooliku.
A můžu napsat, že nejsem majitelkou Igulee, které chválím, kudy chodím 😀
Plínky jsou a budou mou zálibou, jsem člověk moderní doby, net je mým velkým spojením se světem, uznávám a tvrdě vyžaduji dodržování netikety u všech, takže prosím o zvážení všech nesmyslných zásahů do svobody slova.
Ano, toto je fórum, které někomu patří, a my jsme uživatelé, kteří mají za povinnost respektovat pravidla fóra. O tom žádná. Existuje ovšem i selský rozum, který je občas fajn použít. Existuje také možnost kompromisů - někdy ústupek či přivření oka přinese mnohem větší zisk. Proč nemít na svém fóru soustředěné majitele co nejvíce shopů, kteří zde fundovaně radí, aniž by stáli psali jen "ten můj shop je nej". Proč nebýt na netu číslem jedna v diskuzi na téma např. Látkování. Doba jde dopředu, látka začíná být moderní, to přece lidi přitáhne .... a čím víc lidí diskutuje, tím víc jich čte ty reklamy kolem .....
A sakra ... teď dělám reklamu sama na sebe jako ekonoma 😅 😉
No nic .... vypsala jsem se a svět jde dál. S Lusintou, Ivuskou, Sussanah se neloučím, však ony tu stále budou .... 😉

janistr
7. čer 2012

@dandelion Ty růžový Kikka jsou skvělý, nedávno jsem si je taky koupila a už mi je pár kamarádek závidí :D.

katyxq
7. čer 2012

@dandelion @janistr Holky, to jste mi neměly dělat, já doteď nevěděla, že existujou ostře růžové plenky Kikko, auuuu, jen mě nenapadá účel, na který bych je potřebovala ... hmmm, začínáme s příkrmy, že bych je pořídila jako obr bryndáky 😀.

silente
7. čer 2012

Jaképak Kikko máte na mysli? Doufám, že nejsou i v modré .... 😀

silente
7. čer 2012

Sakra jsou .... to mě asi přijde draho 😠 😀

lemuritto
7. čer 2012

Holky, k čemu a jsou dobré BI Bamboo prefold? Díky moc!

janistr
7. čer 2012

@katyxq No, já je taky úplně nepotřebovala :D. Používám na utírání pusiny, pod hlavičku a na zakrytí kočárku, když praží slunko (ale ten vy vlastně nepoužíváte, takže tahle funkce padá :D).

janistr
7. čer 2012

@silente Jsou moc pěkné tyrkysové 🙂.

janistr
7. čer 2012

@lemuritto Jako super savá vkládačka. Já mám teda jen twofoldy (takže o vrstvu méně), ale i tak sají perfektně (akorát dost dlouho schnou).

dandelion
7. čer 2012

@janistr @katyxq @silente mnamka ty kikka 😀 i ty tyrkysovy, ty koupim casem 😀 ja nevim jak vy, ale ja je NUTNE potrebuju 😀 btw. dnes jsem shodila vlasy 🙂 juchuuu.. Konecne mi to muz povolil 😀

zlatouch
7. čer 2012

@jennyska zaznamela jsem to trochu se zpožděním, ale chci napsat, že s proběhlou čistkou diskutujících nesouhlasím! Jistě, vždycky se to dá vysvětlit porušením určitých pravidel (která se dají libovolně měnit, že), ale nestačilo by jen korigovat vyloženě komerční příspěvky, jako to bylo donedávna? Tím, že odstřihnete nejzkušenější z látkařek (ano, šijí a prodávají plenky, ale mj. i díky praxi, zkušenostem a odvaze, co chybí nám ostatním), diskuzi hodně ochudíte! Já po odchodu Ivy (slyším námitky, že mohla přejít na PRO, ale nechtěla, chtěla prostě vystupovat za sebe jako doteď...) budu těžko hledat důvody se na MK vracet a je mi to líto 😒

rebelie
7. čer 2012

@katyxq Ostře růžový mají i ubrousky (30x30) a ty se hodí na utírání papuly, později ručiček (my máme na to naše věčné blití, aby bylo něco vždy po ruce - normální plena se mi do kapsy nevejde a než ji vythnu z batohu, jsme poblití od hlavy až k patě).

rebelie
7. čer 2012

@dandelion Ukaž fotku!

rebelie
7. čer 2012

@ptjj Já nastříhala archy Perlanu na šestiny, a to mi vyhovuje. Je to asi 16x21.

rebelie
7. čer 2012

Jinak sdílím rozhorčení nad situací zde a byla bych docela ráda, kdyby se k tomu admini nějak vyjádřili. Ne nějakým prefabrikovaným dopisem, ale opravdu konkrétně, co se děje a co s tím. A souhlasím se @silente v tom, že čím víc lidí diskutuje, tím víc lidí čučí na reklamy, a tím lépe se shánějí inzerenti. Pokud tu zavládne atmosféra cenzury a buzerace, lidi to časem otráví, přejdou jinam (přestože jim třeba uspořádání diskuse zde vyhovuje líp, ale tak to nějaký emimino, babyweb, nebo kýho výra prostě kousnou, bude-li tam svobodněji) a bez množství tlachajících maminek asi nebude možné na MK vydělávat... Mám pocit, že si admini řežou větev sami pod sebou a nechápu proč.

dandelion
8. čer 2012

@rebelie Etě to ale není úplně dle mých představ, bude menší úprava, ale úleva je to veliká.. (zatím jen amatérské mobilofoto :D)

dandelion
8. čer 2012

A aby to bylo v rámci pravidel, tak Štěpi má novosklad vycpaný vkládačkou HD a svrchňáky HD :D :D :D 🙂))

janakkk
8. čer 2012

@dandelion moc ti to sluší 🙂

Přidávám se k petici za znovuobnovení soukromého osobního profilu Ivy....tím, že v plínkách podniká, má v nich velký rozhled a zkušenosti, bude tu hrozně chybět....a rozhodně reklamu nikdy nedělala...

dandelion
8. čer 2012

@janakkk díky 🙂 jediný co, tak jsme s kadeřnicí říkaly, že jsem měla jít rovnou z těch dlouhých na krátko (měla jsem vlasy do pasu) a mohla jsem to zpeněžit.. mám hodně hustý a kvalitní vlasy.. :D 🙂 no co.. takhle to zametla a vyhodila :D

silente
8. čer 2012

No z původních látkařek a fakt "machryň" v oboru už tu vlastně není žádná ...... Loňská vzpoura jich odvála hrozně moc a teď se to asi nezlepší ☹ Já mám MK ráda, dal mi spoustu "přátel", tohle mě fakt mrzí a štve ☹
Naštěstí i na FB se dá diskutovat na téma používáme látkové pleny 😔

silente
8. čer 2012

@dandelion - to je fakt, vlasy jsou drahé. Já mám pár clip-in příčesků a vyšly mě na tisícovku.

A ad tyrkysové Kikko - no jsem jasná 😀

rebelie
8. čer 2012

@dandelion Wau! Super. Je to velká změna, ale mně se to líbí...

rebelie
8. čer 2012

@silente A co se dělo loni, že ty holky odešly?

silente
8. čer 2012

@rebelie - IP

janakkk
8. čer 2012

@silente co se tu dělo? jaká vzpoura? 😲

janakkk
8. čer 2012

@dandelion to jo, to by byl přivýdělěk 😉

dandelion
8. čer 2012

@silente no jo.. měla jsem si to uvědomit dřív :D 🙂
@rebelie mě taky, jen jsme si trochu neporozuměly s tou patkou a já si to uvědomila až doma, když jsem se pořádně prohlídla.. půjdu tam teda ještě jednou a chci tu pravou stranu ještě víc odlehčit.. prostě tam nechat jen pár cancourků :D 🙂) ale ty krátký.. prostě pecka.. cejtím se skvěle 🙂 koukala jsem na tvoje svatební fotky.. taky si měla pěkný vlasy 🙂)

dandelion
8. čer 2012

@janakkk to by bylo Anavek :D

silente
8. čer 2012

@janakkk - IP

mahafi
8. čer 2012

@silente jejda, co tu čtu? samé vzpoury? můžu taky vědět o co šlo?

@dandelion fakt ti to moc sluší.. a myslím, že vím, jak to myslíš s tou doúpravou, tak to bude ještě větší bomba 🙂. Já špa takhle z dlouhých (i když ne tak) na úplně klrátký a taky jsem byla nadšená.. ale pak když to znova dorůstá je to dost horor..
a abych nebyla úplě OT, tak přechodem z novoskladu na kalhotovky jsem zjistila, jakej jsem sysel.. mám jich nějak moooc (a to mi to nikdy nepřišlo.. to bylo koupení pár plínek, pak zas pár plínek.. 😀)