Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
12. čer 2012

@petkula Já jsem se u prvního dítka dopracovala na systém bambusové vv nadoma, na noc a na dýl Anavy, na návštěvy/k doktorce/pro neznalé přebalovatele typu babíčka kapsovky. Mně vyhovuje systém na doma rychle suché, štíhlé, rychle zapínatelné (zkoušíme BKM)... Vv navíc zapneš na malé miminko na kalhotkový sklad a později skládáš narovno, takže nemusíš mít x systémů a x sad plen, pokud látkuješ dvěděti zaráz, tak máš furt stejné plíny...
Můj muž třeba změnu systému absolutně nedává a jelikož chci, aby děti taky přebaloval a to do látky, tak nemůžu moc experimentovat.
Ad zapínání - já patentky doporučuju hlavně na miminko, které ještě nechodí a hodně sedí a přetáčí se, protože u takových dětí sucháč často škrábe bříško. Na batole zase radši sucháč, protože zapínat patentky na zdrhajícím dítku je docela nesnadné...

jasekd
12. čer 2012

@baarca my je taky zatim nemeli,preju nekomplikovany prubeh.
Jinak 3 denni hospitalizace a tim padem pobyt v "papirovce" Hnus, smrad, neni sice vylozene opruzena, ale clovek uplne cejti, jak se to dite zaparuje, navic v te nemocnici vic jak rocni dite nemuzu nechat vetrat, pac zdrha a pocurala by postele 😀 A to pouzivame ty eko babylove, a stejne je to hnus, navic nevydrzi celou noc, kazdy rano mela mokry pyzamko...

bamboolik
12. čer 2012

@maly_prcek vidíš a mě zase přijdou patentky lepší, když už je dítě hodně živé, protože vím, že mám zapnout na druhý patentek v pořadí a zapnu to i poslepu, když se batolí pryč a plínka sedí. Kdežto když zapínám sucháč na batolícím se dítěti, tak ho v drtivé většině případů zapnu špatně a musím opravovat a zapínat znovu.

maly_prcek
12. čer 2012

@rebelie My taky jedem na spaní v noční košilce... Na začátku byla taky jedna dovezená z Amééériky a už jsem nepřesedlala... Ale taky jsem velmi dlouho něco sháněla po mmb (Carters)... Teď co šiju teda jedem spíš v dlouhých trikách dole s patentem (to, jak ti na šicí diskuzi házela Ivuš) - na noc máme BI shorties, tak to triko k tomu plně dostačuje... Celkově tento střih trika delší s nápletem mi přijde na přebalování super a co Elinka lozí tak bodýčka zůstavají v druhé řadě... Na chodící dítko už jsem bodýčka absolutně nepoužívala, skrz trénování na nočník...

maly_prcek
12. čer 2012

@bamboolik Já se nemohla trefit samcem na samicu patentku, jak to dítko utíkalo pryč... To nebylo batolení 😀 😀 😀 Ten sucháč tam nějak za běhu připlácneš...
A hlavně jak se Davku už i sám obsloužil, tak bylo fajn mu jen říct "Davídku, bež se vyčurat..."...ráno z postele... 🙂 Patentky by si nerozepl... 🙂

bamboolik
12. čer 2012

@maly_prcek tak takhle daleko my jsme se nedostali, takže to nemůžu porovnat 🙂 Ale teď mi právě vyhovují ty tréninkovky na patentky, protože je malému zapnu na bocích i při plazení a vím na který patentek, kdežto sucháče si rozepíná i pod bodýčkem nebo v noci pod pyžamem.

cervena_vila
12. čer 2012

Maminky, já jsem ty košilky viděla normálně v tescu, ale jen ve velikosti 0měsíců. Přemýšlela jsem, jak moc je to praktické a nakonec nekoupila. Ale byly tam!

rebelie
12. čer 2012

@maly_prcek Ty trika s nápletem mi přijdou super na den (v kombinaci s návleky). Já trika jinak nesnáším, protože se pořád vyhrnují až ke krku, takže dávám jen body (ani mikiny nedávám, to raděj dvě body přes sebe, než mít v šátku shrnutou mikču), ale tyhle trika, to je něco jiného.
@kesurka Jka už psaly holky, svrchňáky jsou možná OK, chce to savější plínu, respektive to něčím dovycpat.

ivuska.h
12. čer 2012

@jasekd Tohle se hrozně liší děcko od děcka, naše děcka (starší) teď byli oba ve špitále s invaginací střeva, teda ne zaráz, týden po sobě. Klárka je stará hysterka, ječí jen vidí kapku krve nebo si ji aspoň představí. Ondra snese všechno, max. krátce zapláče a zas valí dál, sám si prý vyhrnoval tričko, když ho doktoři chodili kontrolovat a to měl silné bolesti. No nakonec Ondra musel pod narkózu, Klárce se to upravilo samo, byl tam s nima manžel, já jsem kvůli kojení nemohla.

ivuska.h
12. čer 2012

@maly_prcek Mě už teď Jůla hrozně zlobí u přebalování, pořád se přetáčí na břicho a ty patentky právě vůbec nemůžu trefit... No a Ondráš si patentkovou plínu rozepne, ale sucháčovou ne, nemůže prostě podebrat ten konec sucháče, kdežto patentkovou chytne za okraj a urve.

ivuska.h
12. čer 2012

@rebelie On je ten náplet potřeba ušít celkem těsný a ono se to pak hezky zasekne o tu plínu a nevylézá nahoru 😀

jasekd
12. čer 2012

@ivuska.h ty brdo, jak k tomu prisli, a takhle oba dva 😕 To jsou nervy s nima...

rebelie
12. čer 2012

@ivuska.h No, bůh ví, jestli já se k tomu někdy dostanu, ale pokud jo, tak B. bude mít taky takový triko...

ivuska.h
12. čer 2012

@jasekd Prý je to zaviněné virózou, zvětší se břišní uzliny a nějak tam tomu střevu zavazí... Ondra měl ty uzliny vcuclé i v tom zasunutém střevě... Jule se to naštěstí vyhnulo, ale teď zas měla prozměnu zánět středního ucha, nijak se to neprojevovalo, až to prostě prasklo a teprv díky tomu jsem si toho všimla, že jí teklo z ucha 😨 Takže má druhá ATB, ve svém věku 😒 Starší neměli nikdy.

reruna
13. čer 2012

@ivuska.h vítej zpátky 🙂

petkula
13. čer 2012

@maly_prcek a ty bambusové máš rovné nebo takové ty vytvarované? Já jsem našla jen značku Kikko a pak nějaký Bamboo prefold - to nahrazuje plenu? Kolik bych jich měla mít?
@helulela
Mně se ty Anavy i líbí ale vadí mi, že tam jsou i vzadu ty druky, mám obavu, že to bude malého tlačit. Spíš by se mi líbily nějaké podle velikosti, našla jsem Imse Vimse ale nevím, jaké jsou, nezná je tu někdo? Zajímaly by mě od téhle značky i ten typ "vše v jednom".

neu.sona
13. čer 2012

@petkula Anavy dělá taky vv bambusové, různé velikosti. Mám jich taky pár nakoupených do zásoby.
A kde má Anavy vzádu druky? Patentky má jenom vepředu. Vzádu jsem žádné nenašla 🙂.

mahafi
13. čer 2012

@petkula Neboj, ty druky vzadu u anavy netlačí, ty jsou tam na nacvaknutí vkládačky a na těle jsou tou vkládačkou překrytý 🙂. Bambusový vícevrstevný mám anavy a spokojenost 🙂. A ty IV znám akorát svrchňáčky, plenky ne, tak tam neporadím ☹.

aemmi
13. čer 2012

@petkula ty IV kalhotkové nebudou nic moc, jsou myslím flanelové, nebo froté, takže toho moc nenasajou, AIO nevím, ale myslím, že tu nepatří k těm oblíbeným...

helulela
13. čer 2012

@petkula o Anavách ti holky už napsaly. Imse Vimse bych nedoporučovala, leda ještě ty novorozenecké, ty byly fajn. Jednovelikostní flanelové jsou na nic, protože hodně málo sají, vyjde to stejně jako složená čtvercovka, jen jsou mnohonásobně dražší. Ty biofroté vydrží víc, ale hodně hrubnou a později na pohyblivé dítě je už dost problém je nandat, když nemají vlastní zapínání.
Těmi vv Anavy jsem myslela toho http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... - novorozenci se skládají jako kalhotky, staršímu dítěti jen jednoduše na třetiny.

helulela
13. čer 2012

@petkula vícevelikostní plínky už u 10 měsíčního neužiješ - kupovala bys tu větší velikost a to můžeš dát rovnou jednovelikostní. Tohle má cenu, když nakupuješ pro novorozence, jednovelikostní plína by pro něj mohla být hodně objemná, proto se dá koupit i novorozenecká velikost.

helulela
13. čer 2012

@petkula fajn jsou taky třeba tyto
http://www.latkovky.cz/kalhotkove-vicevelikostn...
http://www.latkovky.cz/kalhotkove-vicevelikostn...

Jako AIO bych doporučovala kapsovku Bum Genius - spolehlivá, hezky sedí, rychle schne http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/bum-ge...
Holky si tu chválily i trochu jiný typ, to je novinka http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/bumgen...

dandelion
13. čer 2012

Tak včera se malá krásně vykajdila a my se chystaly ven.. říkám si, tak já ti dám plínku narovno, když si se tak vykajdila :D a vyrazili jsme.. a znáte to zákon schválnosti :D čekáme na lavičce, blížu zmrzku a najednou vidím jak malá krčí ramínka, a tlačící úsměv :D no a bylo naděláno.. kouknu přes stehýnko do plíny a tam nálož.. :D volám manželovi, že jsme před úřadem (dělá na městským úřadě) tak jestli můžem přijít umýt prďku, nebo malou strčím do kašny :D :D :D 🙂) Takže jsme myli prdiznu na městským úřadě v Chodově :D :D :D 🙂) premiéra.. :D

medakote
13. čer 2012

Tak hlásím, že troje svrchňáky jsou opravdu tak tak, zákon schválnosti funguje a když jsou po...jedny, druhý jsou velice ohrožené 🙂 Jo a pokaždý když dostane "fešáckou" letadýlkovou AIO, tak má prvotřídní nálož, takže už jí mám celou flekatou....

A také jdu hlásit první zkušenost s" bezplenkovkou". Kdysi jsem to považovala za blbost, pak jsem si o tom něco zjistila a už jsem to neodsuzovala, ale nechtěla jsem to praktikovat, ale teď jsem zjistila, že mi prcek často čůrá při přebalování a často mi počůrá suchou plínu, do který se dívám nebo novou, kterou mu právě nandávám, tak jsem se nakonec dostala k tomu, že ho při přebalování budu zkoušet . Dvakrát mi neudělal nic, na potřetí taky ne a když jsem to vzdala a donesla ho zpátky na přebalovák tak si konečně vzpomněl a udělal loužičku tam 😀 Ale nějaké signály teda ještě moc nechytá, občas poznám že tlačí, ale on hodně tlačí prdíky a nic z toho pak není. A čůrání nepoznám.

zlilly
13. čer 2012

@medakote bezva🙂 zkoušej dál! on to rychle pochopí. 😉

boudova
13. čer 2012

@ivuska.h já si počkám 😎 ale nijak se tim netrap, jen když si vzpomeneš.

mmiirrkkaa
13. čer 2012

@medakote Klobouk dolů, že zkoušíš BKM s tak malým mimčem. Já to zkusila asi až ve 3-4 měsících. Signály mi nedává, prostě zkouším časování + odhaduju při hře. Ale jak se vám poprvé zadaří, tak tě to chytne, uvidíš 😉

bamboolik
13. čer 2012

@medakote BKM je super, u malého miminka to jde v podstatě samo 🙂 Mimča to velmi rychle pochopí. Navíc je to super lék na koliky, na které jsou kluci experti. Teda alespoň ti moji si je pořádně užili..

novi
13. čer 2012

Ahojky, tak jsem zpět s dalším dotázkem. máme plenky popoliny panda - ale začínájí nám být trochu taktak.....no prostě budeme je muset nehradit a to je kámen urazu - potřebuji poradit něco co bude rychle schnout, nejlepe od 8kil výše. Přemýšlela jsem o kapsovce ale vůbec nevím jakou.....a co do nich....napište mi Vaše postřehy a zkušenosti...díky dobré víli látkařky 😉

reruna
13. čer 2012

@novi pandy jsou malé, kapsovky jsou dobré blueberry, swadlebees nebo bum genius, vkládačky anavy bambusové vv, a určtiě vyzkoušej jednovelikostní anavy kalhotové plenky