Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
14. čer 2012

@petkula Bamboo extra jsem používala, byly dobrý, jen to u větších chtělo ještě dovycpat

bamboolik
14. čer 2012

@petkula určitě je mezi PULkama velký rozdíl. Nejvíc igelity jsem viděla G-mini, Kikko jsem v ruce neměla, nemůžu soudit, ale přiznám se, že bych se taky asi trochu bála. Pak bych dala třeba ty kapsovky z ebay, jak už jsem tu psala. BL jsou takový střed. IV org jsou určitě dobrá volba na mimčo, jsou fakt měkké. Já jsem měla hlavně Bambinex a Thirsties ty byly fajn. Bambienx jsou ale spíš na rovné plínky, musela jsem právě kupovat u mladého nějaké jiné na noc a u malého už jsem začala šít vlastní 🙂
Co se prodyšnosti týče je super flís, na tom teď doma hodně ujíždíme. Fakt super větrají a nejsou tak náročné na údržby jako vlňáky (já jsem prostě líná matka 😀 )

bamboolik
14. čer 2012

@petkula Bamboo extra mám taky (na radu schneka 🙂 ), ale mě zase jako takový zázrak nepřijdou. Jakože sajou dobře, ale stejně používám jen ty kalhotky a vkládačky dávám vlastní, aby je mohl mít fakt na noc.

bamboolik
14. čer 2012

@dandelion zkoušela jsi vysadit kravské mléko? to u nás zabralo krásně na koliky

betelgeuzz
14. čer 2012

@petkula souhlasím s @bamboolik , taky mi nepříjdou jako zázrak. Mám je z druhé ruky, používám je jenom na noc a jsou v příšerným stavu. Látka je na spoustě míst děravá a okraje se trhají, gumičky z toho lezou 😖 Další bych si rozhodně nekoupila. Používám je na mladší, protože na starší už mi neseděly, té dávám anavy s oběma vkládačkama a prefoldem a stačí.

V jysku mají fleecový pléd za 29,5, nezkoušely jste někdo? ten by mohl být jako irma, ne?

catry
14. čer 2012

Ahoj, kde jinde si jít pro radu ohledně látkování než tady, že 😉 Dneska jsme byli s malou na kontrolu kyčlí (první) a pí dr. se nezdál novosklad. Že jí to ty nožičky moc stahuje, ať jí dávám plenky na rovno. Máte s tím některá zkušenost, že by se to dr. nelíbilo? Mně se nezdá, že by jí to nějak stahovalo... 😅 Díky za rady 🙂

schnek
14. čer 2012

@betelgeuzz až tak? 😕 já je používala přes rok na noc a byly v pohodě, prodávala jsem je dál v pěkným stavu, Jinak souhlasím, na víc čůrající dítě nestačí. Můj nejstaršín čůral málo, tak jsem s nima byla spokojená.

betelgeuzz
14. čer 2012

@schnek když jsem je koupila, taky vypadaly dobře (nebyly to ty tvoje? 😀 3 ve velikosti XL, včeličkové). TAkhle se začaly trhat asi po 1,5 roce.

schnek
14. čer 2012

@betelgeuzz hele, to ne, já je prodala před pár měsíci a pruhpovaný jsem měla jenom dvě. I když musím říct, že jedna z těch nepruhovaných se mi zdála látkou proti ostatním o něco řídší. Možná vzali nějakej šuntovější materiál

katyxq
14. čer 2012

@catry Tak to slyším prvně 😕.

cervena_vila
14. čer 2012

@catry To mi přijde horší, když matka narve miminku džíny 😅

dandelion
14. čer 2012

@bamboolik zkouším ho omezit.. protože nevím co jinýho mám jíst :( už takhle jím hrozně málo..

dandelion
14. čer 2012

@catry stahuje?? od kdy? to je divný...

bamboolik
14. čer 2012

@catry no pokud používáš samotný novosklad, tak je možné ho dotáhnout tak, že to potom neplní účel širokého balení, rovná plenka určitě roztáhne ty kyčle víc. Ale @ivuska.h by poradila víc, malá měla taky široké balení a tak 2m zpátky se to tady řešilo

catry
14. čer 2012

No mně to taky přišlo zvláštní, přece je to novorozenecký sklad, tak je vhodný i pro novošky, ne? Jinak
@bamboolik široké balení nemáme, ale prostě se jí nelíbilo, že se ta plenka "obmotává" kolem nožiček...což mně zase vyhovuje, aspoň neproteče vaječina 🙂 a nedavám jenom jednu plenku, vždycky má min. dvě...

cervena_vila
14. čer 2012

Možná to zapadlo: znáte některá osobně plenky Aitu? Jsem na ně docela zvědavá.

zlatelevizeedna
14. čer 2012

@cervena_vila Já jsem si koupila dvě bambusové plenky Aitu a jedny chlupaté svrchňáky na zkoušku. Dneska jsem si pro ně byla na poště. Vypadají na pohled hezky, jsou pěkně ušité. Vlastnosti nedokážu posoudit, nemám zatím na kom otestovat 🙂.

bamboolik
14. čer 2012

@catry ahaaaa, já myslela, že se mu to nelíbí, že je to úzké, když máte mít široké balení. Tak to potom úplně v klidu 🙂

helulela
14. čer 2012

@catry s tím jsem se taky nesetkala. I kdyby se dala plína narovno, stejně se pak ty nožičky obkrouží svrchňákama.

ivuska.h
14. čer 2012

@bamboolik Já jsem nakonec široké balení dávala asi 14 dní jen na noc a pak jsem se na to vyprdla, po přečtení všemožných článků jsem usoudila, že nález je fyziologický pro ten věk. Na sonu ve 4 měs. již vše v pořádku, jadýrka hotová a úhly správné.

ivuska.h
14. čer 2012

@catry No jde o to, aby byla zachovaná hybnost nohou, aby dítě posilovalo svaly, aby prostě dítě nebylo sešněrované.

petkula
15. čer 2012

holky a z těch plínek Tots bots, Baby lucy nebo Bamboo extra - hodila by se některá i na 18 kg batole? U všech je napsáno, že jsou tak do 16 kg ale některá bude možná trochu větší. Chtěla jsem totiž i pro staršího syna na spaní.

bamboolik
15. čer 2012

@petkula BL mám M-L organic a to určitě ne. Bamboo extra jsem teď zkusila na mojem 17kg synovi i s vkládačkou pořádnou a taky nic moc. U tak staršího dítěte už bude potřeba nějakou speci XL plenku

petkula
15. čer 2012

@bamboolik a nevíš o nějaké? Dívala jsem se na Anavy ale ty taky asi nebudou na obříka 🙂

bamboolik
15. čer 2012

@petkula nevím, ty jsem v ruce neměla. Nejlépe to porovnat přes rozměry. Ale jinak nevím, snad poradí někdo jiný.

maja.xx
15. čer 2012

@petkula anavy má pro větší prťata asi jen tuto http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...

ivuska.h
15. čer 2012

@petkula Tyhle určitě budou všechny malé. Mohla by sedět Bum Hugger L nebo XL, ale dost málo nasaje, je potřeba ho ještě něčím nacpat -- http://www.mamaja.cz/prebalovani-deti/bum-hugge.... Další možnost nesmím zmínit 😀

petkula
15. čer 2012

@ivuska.h ani do I.P.? 🙂

elaaa
15. čer 2012

@petkula Ještě zkus kouknout na Anavy noční. 😉 Ty jsou dle údajů do 18kg. Mám je doma pro malou na noc a jsou opravdu velké. Navíc perfektně sají.

ivuska.h
15. čer 2012

@petkula Už to holky stejně mezitím napsaly 🙂)