Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petkula
16. čer 2012

@bamboolik , @ivuska.h , @elaaa díky holky. Na Anavy jsem se dívala, škoda, že nejsou na suchý zip 😒 No nic, ještě uvidím.

mahafi
17. čer 2012
baru_mimi
17. čer 2012

Ahoj holky, v říjnu čekáme první miminko a rozhodli jsme se pro látkování. Předem moc díky všem aktivním maminkám v této diskuzi, bez ní bych byla ztracená ještě teď 🙂. Byla bych moc ráda za komentáře k zatím vybrané výbavičce, ráda bych začala s novoskladem, zkusila i zavazovačky (vyzkoušíme, uvidíme, jak nás osloví), manžel si vybral kalhotové pleny, takže je to takový mix. AIO a kapsové pleny bych případně zkoušela později.
40ks čč Kikko lux eco 70x70
6ks vv Kikko vel. S
6ks BM mušelín 70x70
2ks zavazovací Disana
9ks Kikko bambus 30x30
2ks Bambus Prefold BI
2ks BL vkládací plenka bambus vel. S
10ks Ikea žínky
1ks Ikea Irma deka
kalhotkové pleny: 1ks novorozenecká Anavy, 3ks jednovelikostní Anavy, 1ks Bamboo extra patentky
PUL svrchňáčky: 1ks BM vel. NB, 1ks Anavy, 1ks IV organic vel. NB
FLÍS svrchňáčky: 1ks Anavy jednovelikostní.
Předem moc děkuju za Vaše komentáře. Bára.

betuse
17. čer 2012

Ahoj holky, prosím co myslíte, jakou značku jako první svchnačky- Thirsties xs , Imse organic NB, nebo Bambino Mio sorbet NB??? a nebo koupit a zkusit od každého? díky 😉

permonik7
17. čer 2012

@betuse Asi je lepší zkusit víc značek, každé mimi je jiné a každému pasuje něco jiného. My si oblíbili novosklad a na ten nám nejvíc pasovaly vlňáčky Disana, IV Soft byly naprosto úžasné a držely bez protíkání, pak IV organic a baby lucy. Jo a flísáčky swaddlebees byly taky suprový. Třeba holky tady mají hodně rády thirsties, ale ty nám třeba zrovna vůbec neseděly. Ty používáme asi až od roka... Chce to vyzkoušet, taky záleží na jaké plenky. N2co jiného je novosklad a něco jiného třeba kalhotkovka.

maly_prcek
17. čer 2012

@betuse Záleží co za plínku bede vevnitř... Jinak my máme nej Thirsties, IV soft nebyly špatné, ale Thirsties byly lepší. Na mladší jsme měli i Thirsties DuoWrap, ve vel. 1 jsem s nima byla spokojená, u nás účel splnily výborně.Jedem hlavně vv plíny narovno.
Thirsties, IV, Haipa - neuděláš chybu 😉 Vzala bych si jedny ty a druh ty a třetí nějaké jednovelikostní (Anavy?)

@baru_mimi Já osobně jsem teda ze zkoušení různých typů plen a značek už vyrostla (i když bavit by mě to i bavilo...), protože krom mně tomu nikdo doma nerozumněl co kam nastrkat a pak dali 1 čč na noc a když jsem jim to opravila, tak akorát dělali ksichty... A já nechci být doma jediná kompetentní přebalovat a chci mít jistotu, že nebudu mít za půl hodiny dítko durch jen proto, že někdo něco myslel a v dobré víře něco dělal...

Kikko lux - jsou fajn, ale máš toho zbytečně moc, vzala bych si jich tak půlku a savou vrstvu si dělala v podobě vkládačky než druhé čč narovno dovnitř, která je velikánská oběmově na zadku a stejně nic moc nenasaje. Já čč od půl roku používám minimálně, leda při učení na nočník do kalhotek jako nouzovku, ale na větší dávky je prostě k nezaplacení bambus, protože toho nasaje o dost víc. Nejvíc mně na čč štve to žehlení, pokud máš tvrdou vodu...
Kikko vv nebrat - rychle tvrdnou praním a jsou jak prkno, savost nic moc. Jestli vv, tak anavy bambusové, klidně uni velikost M. My na doma jedem třeba jenom v nich... Od novoška po konec nočníkování jedna tatáž plína, stejný způsob nandávání, nemá jak nesedět... geniální.
BM Pulky - to je Bambino Mio? Holky asi poradí spíš, ale mám nějak zafixované, že jsou dost úzké, spíš na plínky narovno, takže na novosklad nic moc... Holky maj rády třeba ještě HD...

Jinak mně to moc nesedí počtem... Chce to mít cca 20-30ks plínek na den (třeba novosklad + vkládačka/ručníček) a cca 4ks na noc (od doby kdy se dítko už v noci nepřebaluje, cca 2-3m), do té doby aspoň nějaké savější vkládačky (spotřeba cca 2 na noc, nebo my aspoň obě děti přebalovali uprostřed noci). Nebo dát kalhotkovku, dají se dát i anavy vv...
Jako nějak by se to nakombinovat z tvého seznamudalo, ale jak říkám, mne se neosvědčilo neustále měnit systém a každé večer dumat, co dát na noc a jak to nakombinovat...
Mně se nejvíc osvědčilo mít plíny na den (rychle suché, nežehlivé, průměrně savé - u nás vv, cca 30ks), pak plíny na noc (+ když potřebuješ plínu na dýl - do šátku na delší vycházku kde nemůžeš přebalit atd. U nás anavy jednovelikostní, cca 10ks) a pak AIO/kapsovku k doktorce (u nás BG a doma šité, počet 4ks, u batole se pak rozrostlo na cca 8ks) + extra plíny jako čč do zásoby (na chvilku, když je průjem, ....), zavazovačky (když jsou odřené stehýnka)... Trvalo mi to dlouho, když než jsem se k tomu dopracovala, ale teď jsem fakt spokojená s výbavičkou...

maly_prcek
17. čer 2012

@petkula Tyhle - http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/weehugge... Jako střih suprový, ale ta bavlna navrchu dělá ráda neplechu a snadněji navlhne... Já jim to kvůli střihu a potiskům pardónovala dlouho, ale nakonec šly z domu... Nebyl na ně spoleh. Ta bavlna je dělala nevyzpytatelné. Mmch na fotce u profilu je má Davi zrovna na sobě 😀

helulela
18. čer 2012

@betuse dvojcata budou spis mensi, proto bych ja brala Thirsties XS nebo Duowrap

helulela
18. čer 2012

@permonik7 tebe jsem tu strasne dlouho nevidela, ahoj🙂

helulela
18. čer 2012

@baru_mimi mne se tvoje vybava celkem zamlouva. Kikko vv planujes do zavazovacek? Taky bych se primlouvala za par Anavy vv bmb, genialni plina. PUL BM nevim, jak budou sedet pres novosklad, jsou dost male a uzke, nezkousela jsem to. Bamboo Extra neznam.

betelgeuzz
18. čer 2012

@baru_mimi tak já mám trochu jiný názor, než maly_prcek. Jsem fanda čč, takže podle mě výbava super 🙂 POdle mě máš čč tak akorát, pokud i tyhle chceš používat na utírání, blinkání apod. BM neznám, ale taky jsem slyšela, že kalhotky jsou spíš na plenky narovno. ty vv kikko jsou sice tvrdší, ale za tu cenu dobrý. MOžná bych vzala třeba jen 3 na zkoušku a uvidíš. jako anavy jsou daleko lepší, ale taky dražší. TEda já je používám jen narovno, ne na kalhotkový sklad. bambusové vv anavy bych vzala místo prefoldů BI, ty jsou taky dost tvrdé a cenové je to skoro stejný.

helulela
18. čer 2012

@betelgeuzz @baru_mimi BI prefold mam rada jako hodne savou vkladacku, je hodne tenky, tak nepridava tolik na objemu pliny

betuse
18. čer 2012

@helulela
@maly_prcek
@permonik7 díky holky já, je chci právě na novosklad, tak aby to sedělo...... 🙂

helulela
18. čer 2012

@betuse mrkni ke mne do alba, mam tam vyfocene na novorozenci Thirsties i IV

schnek
18. čer 2012

@betuse PUL BM přes novosklad sedí, používala jsem je (XS na 3kg mimino určitě celej 1. měsíc), ale na kalhotovku je nedáš, jsou na rovný plíny, já je na ně mám ráda. Dobrá volba jsou HD PUL, ty ti sednou na rovný i kalhotový plínky. Imse organic jsem nikdy ráda neměla, vadilo mi, že navlhá polyesterová strana uvnitř a prakticky jsem je po pár použitích dávala prát, pže mi přišlo, že děcku dávám něco počůranýho, navíc mi v nich plíny na rovno jezdily.

schnek
18. čer 2012

@baru_mimi já zase mám jako základ haldu vysokogramážních čč (asi 45ks) a slušných vv asi 30 - ty jsou mmt na chalupě, abych nemusela řešit převozy sem tam). Vkládačky do nic jsem nedávala nikdy, do 2m stačil novosklad a pak už jsem díky BKM dávala plíny rovně a nehod bylo minimum. Možná bych vzala třeba 2 balení jejich bambusových čč, ty jsem měla moc ráda. Zavazovací Disany jsou dobrý, ty jediný zavazovačky jsem měla ráda, ale moc využití u nás nenašly. Snad kdybych měla mimino na léto, že bych mu dala Disanu s vlněným obdelníkem a něčím dovnitř + triko do kočáru. Kikko vv a frote bambus neznám (jestli myslíš frote 30x30), bambusovej prefold bude dobrej, BL vkládačka nevím. Ikea žínky - neumím si je moc jako vkládačky představit, ale co vím, dost se tu frčely. Z kalhotovek bych vynechala Bamboo extra, proti Anavy bys z ní byla asi funkčně zklamaná 😉

betuse
18. čer 2012

@helulela téda, se v tom fakt vyznáš, klobouk dolů.......... 😉 já se v tom utopím, a zas nechci toho kupovat zbytečně moc, kór když to bude dvakrát ,abych nevyhodila zbytečně moc kaček...........

helulela
18. čer 2012

@betuse nijak extra, to jsou dva roky zkusenosti🙂 ...vsak mas jeste cas na premysleni, doladis to ale stejne az v praxi

janinek
18. čer 2012

Jak mluvite o te savosti, na novosklad mam obyc bile plinky, sice ty libstatske, ale normalni gramaz. Staci to na novorozence? Muzu k nim kdyztak nejak pridat treba bambusovou vkladacku? Jako mezi ne a svrchnaky?

Porad mam strach, ze mam malo tech na novorozence, kor kdybych rodila jeste driv nez je ted v planu. Treba ty little lamb bambusky jsou od 3,2 kg. A vylozene pidi mam vlastne tri AIO. A mala asi bdue mit max tri kila tak.

mahafi
18. čer 2012

@janinek jasně, vkládačku můžeš dávat 🙂, já jí dávala.. separačku, vkládačku, novosklad, svrchňáčky 🙂

helulela
18. čer 2012

@janinek to půjde, uvidíš, přinejhorším chvíli přečkáte v jednorázovkách. Ty čč snad tolik vadit nebudou, když už je máš, neměň je. Vkládačku dát můžeš, skládala jsem to na sebe, jak píše @mahafi.

janinek
18. čer 2012

@mahafi @helulela Diky. Ja mam prave vetsinu AIO a nebo bambusky a svrchnaky. Myslim, ze to tak bude odpovidat manzelovym (no ono i mym) schopnostem 🙂 Ale manzel me prave zarazil, kdyz jsem chtela kupovat papirovky a on jako proc, tak rikam, no na zacatky. A pry myslel, ze budeme od zacatku latkovat. Tak jsem prave rikala, ze nase zasoby nepocitaly s o tolik drivejsim mimcem.

helulela
18. čer 2012

@janinek u tebe už to vypadá na porod? ...nějaké jednorázovky se vždycky hodí, nikdy nevíš, jak se to vyvrbí.

boudova
18. čer 2012

@janinek já si přinesla domu bublinu a vážila necelých 2,5 kg a tak jsem taky čekala až přibere na 3kg, od kterých jsem doma měla plenkovou výbavu - trvalo jí to 2 měsíce 🙂 do té doby jsme používali jednorázovky a taky jsme to přežili 🙂 aspoň teď vidím to srovnání - cena, odpad!!!!!! (ten byl šííííííílenej), i pokaděný mimi v látkovce voní, zatímco v jednorázovce smrdí i suchý 🙂 atd. atd. atd. 😀 já prostě látkování miluju

helulela
18. čer 2012

Holky, měla bych dotaz trošku z jiného soudku. Potřebovala bych plavky na Adámka na léto na dovolenou. Koukala jsem na Imse Vimse a Bambino mio, jak to s nimi je? Dává se ještě něco dovnitř nebo jen ty plavky? Z obrázků mi přijde, že IV jsou vlastně jen jakoby svrchňáky... to bych mu pomalu mohla navlíknout PULky nebo ne? Chci je jen na pár použití na dovolené do bazénu.

boudova
18. čer 2012

@helulela jo to by mě taky zajímalo, IV má @rebelie, tak určitě poradí.

janinek
18. čer 2012

@helulela Mne budou vyvolavat nejak mezi 37-38. A muze to pry prijit i driv. Ja bych teda idelane si prala, aby to samo prislo den pred 🙂

Ja mam ted jedny pamprsky, jedny takove eko rozkladaci a jeste koupime ty mini huggies. Ty eko jsou stejne az od tri kil neco, jestli se nepletu, Kupovala jsem je jeste v dobe, kdy jsme pocitali s normalnim porodem. Takze papirovky doma budou. A do nemocnice urcite, ony teda mamky na angl. forech psaly, ze latkovaly v nemocnici uz, ale radsi pockame na doma. On buhvi, jak to budu zvladat, treba budu silene vyjukana nebo po cisari a stejne na zacatku budou jednorazovky a pak uz nabere hmotnost.

helulela
18. čer 2012

@janinek aha takhle... den před bych ti přála 🙂

petkula
18. čer 2012

holky a používáte někdo ty tréninkové kalhotky od Anavy? Docela o nich uvažuji.

janinek
18. čer 2012

@boudova No jo, uvidime, teoreticky muze ta tri kila klidne mit hned, dost v to doufam. A s tim smradem jsi me potesila. Ale to jsem tu uz psala, jak mi pameprs hrozne pachnou. Jine ne, ale pampersky nesnesu suche v pytli, natoz pak pouzite.