Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
18. čer 2012

@betelgeuzz momentalne ty normalni

petkula
18. čer 2012

holky, můžete mi prosím ještě poradit: je rozdíl mezi vkládací bambusovou plenkou od Baby Lucy a třeba od Anavy? Cenově jsou totiž o dost levnější ale jak je to u nich s kvalitou? Má někdo srovnání?

helulela
18. čer 2012

@petkula kvalitni jsou oboje, Anavy maji o chlup lepsi material, hooodne se lisi v rozmerech

ameliejulliette
18. čer 2012

@petkula Jsem spokojená s oběma, no dlouhá vkládačka Anavy je jak dvě Baby Lucy, akorát teda ne tak tvrdá a objemná. Takže když chci vycpat míň, stačí mi Baby Lucy, za tu cenu podle mě dobrá investice, a jsou barevné 😵 😀

petkula
18. čer 2012
reruna
18. čer 2012

@petkula BL je tlustší a menší, anavy delší, tenčí, takže se musí do plenky složit - výhoda anavy - rychleji schne, jemnější materiál. BL dlouho schne, časem trochu ztvrdne. Obě nasají hodně.

baru_mimi
18. čer 2012

@maly_prcek
@betegeuzz
@schnek
Holky, moc Vám všem děkuju za připomínky a názory, zase o tom chvíli pobádám a poupravím podle rad.

baru_mimi
18. čer 2012

@helulela Vícevrstvé Kikko jsem měla v plánu jak do PUL kalhotek i do Disany (jako případnou variantu k novoskladu, pro jednodušší manipulaci,což ale píšu jako úplný teoretik 🙂, Disana se mi zdála (pokud se s tím naučím 🙂 jako dobrá varianta, pokud by mi netěsnil novosklad, než najdu správný cvik. Ale jak bude vypadat praxe, to se neví 😀. Jinak moc děkuji za inspiraci právě z Tvých rad a i supr alba o látkovkách, moc mi pomohlo k lepší přestavě.

janakkk
18. čer 2012

@helulela já mám plavky tyto http://www.mimiplus.cz/mimiplus/eshop/1-1-Plave... , je to v podstatě neoprén, nic se pod ně nedává...jsem spokojená, jen je občas trochu bojovka ho do toho nasoukat 🙂

maly_prcek
18. čer 2012

Já mám čč taky ráda, dyť jsem je jela na obě děti a furt si svých 15ks nechávám a občas po nich sáhnu, ale bambusové froté je prostě bambusové froté 🙂

@betuse Thirsties, IV jsme na novosklad dávali, HD osobně neznám, ale jsou široké, takže určitě půjdou...

@janinek Já jsem tak rodila druhé - den před tím, než jsem se měla jít domlouvat na vyvolávání to Elenka rozhodla 😉 Chytré miminko 🙂

@helulela Já mám IV plavečky a je to látka a vevnitř nepropustná vrstva, dovnitř se nic nedává, má to zachytit kakání... Takže když dáš prázdou kapsovku nebo pulky, tak to je vpodstatě totéž... Musí to mít dobré gumky kolem nožek, aby nic neupavalo... 🙂

janakkk
18. čer 2012

@elvis12 já měla do porodnice Happy (ty mají výřez na pupík) a pak Pampers Premium Care (to je ta nejvyšší řada), ty Pampersky kupuju doteď jako rezervu, jsou sice nejdražší, ale při mojí spotřebě mě celkem netrápí 🙂

helulela
18. čer 2012

@baru_mimi díky za pochvalu, zahřála 🙂 Já právě Kikko vv moc nemusím, ale je to čistě můj osobní pocit, který vychází z toho, že to byly plíny, se kterými jsem začínala, o látkování jsem nic praktického nevěděla, na novorozence netěsnily a kakání šlo věčně vedle... prostě na ně nerada vzpomínám. Umím si je představit jako vnitřek do kapsovek, narovno u starších dětí a právě do zavazovaček, jak píšeš ty. Já je dávala na kalhotkový sklad, ale stejně netěsnily, dítě se do nich takhle vešlo jen krátce, nic moc. S druhým synem jsem už dávala pružné bmb vv a to bylo něco úplně jiného.
@maly_prcek díky, já právě pořád přemýšlím nad těmi PULkami. Kdybychom chodili plavat, je to jasný, koupím plavky. Takhle jde jen o pár dní na dovolené, jinak se cachtá doma v bazénku nahatý. A jednorázové se mi strašně nelíbí.

maly_prcek
18. čer 2012

@helulela Já myslím že to půjde pěkně... Akorát nevim, co udělá chlór + slunko s těma gumičkama... Aby sis zbytečně nezničila pulky... Jeda něco starého nebo z bazárku na dotrhání...

helulela
18. čer 2012

@maly_prcek to mě vůbec nenapadlo... sluníčko nebude, je to krytý bazén a chlor snad zvládnou. Myslela jsem na fešácké GroVia se sovičkama, ale radši teda popřemýšlím, které horší nominuju 😉

maly_prcek
18. čer 2012

@helulela Tak třeba to bude dobré... ale plavečky teda stárnou rychleji, právě ty gumky... Ale taky plaval v nich Davka cca půl roku a to byly z druhé ruky a bude je mít i Elinka... Ale oblíbené bych teda nebrala 🙂

helulela
18. čer 2012

@maly_prcek díky, zachránila jsi nám je 🙂

ladida.l
18. čer 2012

@helulela jestli chceš, mám tu jedny neprokakatelný plavky na prodej, Tomíka řežou, ale Markovi to léto, kdy mu ještě nebyl rok byly. Předpokládám, že byl podobně stavěný jako je Váš Adámek.

helulela
18. čer 2012

@ladida.l jsi hodná, ale bojím se, že by byly malé. Adámek má 9,5 kg a do srpna daleko... 😒

ladida.l
18. čer 2012

@helulela jo to asi jo, to oni ještě do srpna vyrostou. Jsem je koupila v Tescu asi za 90 korun na konci sezóny a popř. prodala tak za 30.

petkula
19. čer 2012

holky a dáváte u batolat (11 měsíců a víc) vícevrstvé pleny na kalhotkový sklad se sponkou nebo narovno? Mám totiž trochu obavu, jak budu zápasit s tou sponkou. U malých miminek je to něco jiného ale já mám často problém přebalit malého s jednorázovkou 🙂
A když budu dávat tu vv bambusovou narovno, tak tam ještě asi musím dát i nějakou tu vkládačku, že?
Nevím, jestli mám vůbec pořizovat ty vícevrstvé pleny nebo rovnou koupit jen plenkové kalhotky, svrchňáky a pár vkládaček.

ladida.l
19. čer 2012

@petkula u takhle velkého dítěte bych dala narovno. U bambusovýh prefoldů žádná vkládačka být nemusí.

petkula
19. čer 2012

@ladida.l takže je lepší mít i vícevrstvé pleny a ne jen ty kalhotkové, jo? A těmi prefoldy myslíš toto: http://www.latkovky.cz/vicevrstevne/bamboo-pref... ? Ty se taky musí zavírat tou sponou, ne?

ladida.l
19. čer 2012

@petkula No prefold je v podstatě vícevrstvá plenka, určitě je dobré jich pár mít. Na utíkací dítě jsou ideální, protože se může rychle přebalit. Dají se i použít do nočních plen jako savé jádro. No a dají se dávat buď do kalhotkového skladu a sepnout špendlíkem nebo snappi sponkou a nebo narovno (plenka se poskládá na třetiny)

helulela
19. čer 2012

@petkula přesně jak píše Lenka - bez sponky, bez vkládačky, poskládáš na třetiny, položíš do svrchňáků a zapneš na dítě https://www.modrykonik.cz/fotoblog/helulela/alb...

petkula
19. čer 2012

@ladida.l , @helulela díky holky. Nevíte ještě, jestli dobré tyto merino kalhotky:
http://www.latkovky.cz/vlnene/male-merino-kalho... ?

helulela
19. čer 2012

@petkula nevím, nezkoušela jsem

petkula
19. čer 2012

@helulela nevadí, už jsem se dozvěděla, že prý nejsou moc dobré.

ladida.l
19. čer 2012

@petkula ty bundles kalhotky nejsou zrovna držáky, jsou ale fajn jako treningové kalhotky. Jedny jsme měly..

petkula
19. čer 2012

@ladida.l díky, já právě potřebuji spíš ty držáky 🙂

rebelie
19. čer 2012

@helulela IV plavečky jsou jen ty plavky, žádná savá vrstva uvnitř není, chytí to jen případná hovínka (což prý ty jednorázové taky). Výhodou je, že mimčo nemá žádnou bakuli mezi nožkama a pohyb ve vodě je volný... Nějaké dobře těsnící svrchňáky by to asi zvládly taky, ale ony jsou výrazně větší (jak se tam musí vejít ta plínka). Nicméně já mám oboje (už máme druhou velikost) z bazárku asi za 100Kč, tak za tu cenu mi to přijde super.