Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ijo
18. čer 2009

no my už lezeme, takže je malá v pohodlíčku. I SWB je docela hubeňour.

sisstin
18. čer 2009

tak jsem vyzkoušela ty CT na noc, s two foldem od Baby idei, docela to vydrželo..ale ráno měl trošku mokrý okolo nožiček...takže pro mín čůrající děti by to na noc šlo... 😉

lenkicka
18. čer 2009

no, my už taky začínáme lozit, tak proto chci co nejužší... 😀

schnek
18. čer 2009

já jsem byla maximálně spokojená s kombinací vv+swb vlňáky - úzký a málo objemný, ale ty chceš asi kalhotovku, co? 😉

ijo
18. čer 2009

Holky, tak první pokud s tou rychleschnoucí dopadl dobře, dneska teda bylo teplo a fakt uschla rychle 🙂 a navíc nám tedy sluší.
Já dávala od narození kalhotkovku a vycpávala to cuddlefoldem a na noc to bylo super. a vlňáky taky.

matilko
18. čer 2009

a čo tak skúsiť hhs + vo + vv? my sme to mali dneska a je to príjemné, nikde moc netlačí, drží krásne a hlavne hoodne prodyšné

lenkicka
18. čer 2009

schnek: no právě doma mám zásobu vv a SWB vlňáky vel. M mám objednané a mají mi dojít příští týden...na tom netu se to nedá poznat a do Brna není cesta ☹ 😀
kalhotovku jsem taky zkusila a moc se mi líbí...takže to taky vidím na noc, protože mi přijde mezi nožkama dost široká 🙂

evicka7
18. čer 2009

máme už pár dní nový systém, vikouš pár dnů jen leze a chodí, vůbec nezastavuje, že by si sedla nebo si pohrála, tak dávám jen čč na novosklad zasnapkovaný bez svrchňáků, když si to počůrá, začne na mě vřeštět, je to docela fajn, nemá žádný opruzeniny, což je u nás docela zázrak, horší je to, když jdeme ven a dáme IB nebo BBH, tak je hned zarudlá ☹

lenkicka
18. čer 2009

matilko: ty taky mám, ale netěsní mu okolo nožiček a připadají mi taky strašně velké...ještě jsem asi na to nepřišla 😢

ijo
18. čer 2009

hele na tuhle diskuzi kouknout někdo neznalý, tak si bude myslet že jsme spadly z Marsu :-

osma
18. čer 2009

ijo: taky ted nejak ujizdim na cuddlebuns. Tem vzorum se neda odolat, ze.🙂 Tu ryschleschnnouci jeste nemam, dela mensi zadecek nez ta original?

Lenkicka: jako IB jsou uzke jeste swb, ale prijdou mi, ze delaji vetsi zadecky a nam protekaji. Zatimco BumGenius jsou sirsi, ale tak mekke, ze se pekne splacnou, stejne tak i MMT. A uzke jsou samozrejme CB. 🙂

matilko
18. čer 2009

lenkicka veľké? ja ich dávam asi od 2mesiacov a v poho 🙂 zadný diel zahrňam dovnútra a poriadne utiahnem, držia krásne a vaječinka nikdy nepretiekla, mám ich moc rada.

schnek
18. čer 2009

já momentálně nejvác jedu čč rovně složenou a homemade mokomini, už máme skoro úplně pryč ty hnusný opruzeniny 🙂

já si nemůžu pomoct, ale IV čč na 12tiny mi přijde funkčností (savostí) mnohem lepší než halda kalhotovek a poměr cena-výkon je naprosto nesrovnatelná... a navíc jsou čč takový variabilní... na co mi je, když koupím za pár stovek kalhotovku a pak do ní nastrčím extra savou vkládačku zase za pár stovek... no nic, takový rovnoplínkařský zamyšlení 😉

ijo, ty CB, jak jsou na tom velikostně? s těma nejmenšíma asi zkušenost nemáš, co?

lenkicka
18. čer 2009

matilko: říkám, že jsem to asi zatím dělala blbě...ale zkoušet něco na soustavně se vrtícím mrňousovi...to je mazec 😀 😀 😀 tak já se nevzdám...vv mám, vo taky, jan ho nalanolínovat...a zas to zkusíme.

Dneska jsem celé odpoledne plínkovala...vv a IV PUL vel. S (fakt na doraz, spíš jak slipy...to přirovnání se mi moc líbí)...bylo dnes dost teplo...a večer žádná opruzenina ani červené místečko...takže jsou fakt dobře prodyšné 😀 😀

evicka7
18. čer 2009

schnek, u někoho je tohle věc, ke které musí prostě dojít časem, ze začátku jsem dávala jen kalhotkovky a teď jedeme starý, hnusný, zapraný, ale savý čč ve swb a lvb vlňákách a to bych ještě tak před dvěma měsícema neřekla, že budu ochotná používat vlňáky na den, protože na spaní dáváme od začátku látkování, ale na den jsem si nějak netroufla

angetha
19. čer 2009

Tak jsem dnes udělala objednávku na bráně, to jsem zvědavá, až to vše dorazí.. 😎

ijo
19. čer 2009

osma - ta rychleschnoucí je stejná jako originalka a musím uznat, že schne rychle.ještě kdyby stála o dvě stovky méně,sakra.....ale stejně ještě po jedné sáhnu, jen musím prodat něco co doma smutně zahálí 🙂
schnek - newborna jsem měla zděděného aus Deutschland, tady ještě nebyl. My jsme hubený a dlouhý, takže nám držel do asi 6.5 kila, takže do půl roka.
Je to menší origoška, je teda roztomílek ale originálka vpředu zahnutá na prďoly poslouží taky výborně

majdula
19. čer 2009

Ahojky,
musim se s vami podelit, protoze to urcite ocenite (i kdyz by se to hodilo spis do tematu latkovky vs. jednorazovky).
Dnes me vzala kamoska mimoradne na predporodni kurs a pani nam popisovala siroke baleni takto:
pemprska - na to cc - na to opet pemprska
Toz nevim... 😲

A zeptam se ted uplne blbe, ale (zviklaly jste me aspon zpocatku na ty cc) jak dlouho pouzivat ten novorozenecky sklad? A kdy prejit na kalhotovky?

marcelkad
19. čer 2009

já jela sklad do 4-5 měsíců, potom jsem přidala kalhotovky - třeba k doktoru, na procházky, na spaní

evicka7
19. čer 2009

majdu, myslím, že podle toho, jak bude mimis kadit, se rozhodneš

schnek
19. čer 2009

majdul, dokud M. kadil do plínek, asi první měsíc, 6n, pak už jedu čč rovně 😉 a kalhotovky? ty můžeš taky hned, to uvidíš sama 😉

ijo
19. čer 2009

já lenoch rovnou kalhotkovky docpávané vlkádačkama

matilko
19. čer 2009

majdu, my máme novosklad ešte teraz, ale v poslednej dobe BKMkujeme, teda snažíme sa, no a kakoše odchytávame, takže doma jede jedna čč narovno najviac 🙂 prebaľujem po hodine, kalhotovky dávam von

lenkicka
19. čer 2009

majdu...to si děláš kozy 😀 😀 😀 ...a byl ten kurz v porodnici, nebo mimo ???

no, já jsem dávala na začátku vv na rovno a pak se divila, že peru pořád PUL kalhotky...no jo, nečetla jsem Koníka 😀... u dalšího už budu moudřejší a zkusím vv se snapkou nebo dokoupím čč. Teď když má Šimi tvrdá hovínka, která odchytávám do číňáku dávám vv na rovno a kalhotovky mám na ven a na návštěvy...ať mám co ukazovat...a ještě je bude mít s tatínkem na zahrádku do hospůdky, když si zajde na jedno 😀 (byste se holky divily, co tam vše proberou...kromě vaření to už brzy budou i plíny 😀 😀 😀)

ijo
19. čer 2009

to mohu potvrdit🙂 a jak jsou pyšní že to zvládnou

angetha
19. čer 2009

Znám případ, kdy maminka dávala pampersku a na to látkovou plínu...a řekla, že nemá pocit, že by malému nějak škodila na zdraví..prý chtěla používat látkové, tak je nakoupila v Tescu, ale že byly hrozně hrubé.. 😔 😔

majdula
19. čer 2009

Tohle byl nejakej kurs mimo, uvolnilo se jim misto na jednu lekci tak me tam kamoska vzala (poprve a naposled). Ale zkusenost dobra, byt negativni.

Takze rikate novosklad vicemene na tu dobu co kaka vajicka a pak hned muzem prejit na kalhotovky? Ja se na ne opravdu trepu jak mala a nejradeji bych je davala hned, ale dam na vas zkusenejsi teda...

schnek
19. čer 2009

majdul, kalhotovky klidně hned 😉 ale prostě i extrasavou plínu stejně nejspíš budeš muset přebalit 😉

rezetka
19. čer 2009

Holky, než to dám do inzerátů, nechcete některá skoro nepoužité vlňáky, Disany i s lan. kůrou a šamponem? Já ty vlňáky nějak nemusím a malej má z nich kolem nožiček a na bříšku červený vyrážky 😖.

rezetka
19. čer 2009

Jinak Majdu, já poučívám cc pořád a mám je nejraději, podle mě nejlíp sajou. Anedělají otlaky na těch jeho tlustých nožkách 😀