Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jara
3. črc 2012

@aemmi taky mě to celkem vyděsilo...mno, a taky mě zarazilo, když švagrovka říkala, že celý rodičovský příspěvek (7 tis.) padl na dítě..! 😕 Je to vůbec možné?? Přijde mi to přehnaný...ale možná bych se u nich ani nedivila...jsou oba dost materiálně založení a malou moc neomezujou, což já praktikovat rozhodně nebudu!! Né, že by si to člověk nemohl dovolit, ale jsou také nějaké hranice a musí se naučit, že nedostane všechno, na co si ukáže...tak to v životě nechodí.

petkula
3. črc 2012

@ivuska.h o jaké značky jde?

neu.sona
3. črc 2012

@jara No, celý rodičák mi asi pokaždé na dítě nepadne, ale je fakt, že když potřebuje nové boty či nové oblečení, tak je to fakt pálka. Už se dívám po zimním oblečení teď, aby to s botkama nebylo šílený.
A to teď budou dva. Ještě že bude dědit oblečení. Botky kupuju vesměs nové. Málokdy se nechám přemluvit na třeba jen chvíli nošené.
A jsem ráda za látkovky 🙂. Už tak nějak vím, co chci a co mi líbí. Nechci do toho vrazit šílené peníze, ale snažím se dělat výbavičku aby byla užitečná a fajn. No, nejvíc u mě vede Anavy a Tots Bots. Jak jinak 😀

@petkula Že by jedna z těch značek byla Sketch 😀 😀 ?

aemmi
3. črc 2012

@jara tak to u nás rozhodně neplatí, z rodičáku nakupuju potraviny, částečně drogerii, kosmetiku, oblečení pro sebe a pro malou, ale je fakt, že jsem nekupovala UM, ani jednorázovky, příkrmy taky převážně vařím doma, ono to výdaje můžou být tisícové, stejně tak jako to může lézt do desetitísíců...

janistr
3. črc 2012

@dandelion A já si zas myslím, že v látkovkách musí mimča trošku víc makat, aby dokázala zvednout třeba ty nožičky a tím vlastně posilujou 🙂. Helča se naučila otáčet na bok taky nejdřív bez plínky, ale za dva dny už to zvládla i s ní, takže to zas tak velké omezení nebude. Na bříško bych si jí teda netroufla položit v látkovce, ale až se tam začne točit sama, tak už s tím taky nic neudělám 🙂.

bamboolik
3. črc 2012

@jara @petkula Pokud vím, tak to jsou právě ty SM, jak jsme o nich teď mluvily a ty druhé nevím, ale mám osobní tip. Které jsou druhé @ivuska.h ? Mě asi nejvíce štve, že člověk, který to neví, se to o těchto plínkách nedozví. Např SM je ještě značka "česká kvalita" což mi přijde už fakt výsměch..

Jinak souhlas s tím kvalitním PULem, ono totiž když chcete mít kvalitní PUL, jakože opravdu prodyšný, tak ta cena je potom někde jinde. Holt za funkční materiály se platí..

reruna
3. črc 2012

@dandelion Irma byla super, pocti sucha a vlhka - to je mýtus, že by dětem vadilo vlhko a proto se chtěly dříve odplenkovávat, ani jednomu mému synovi to absolutně nevadilo, ale já tam tu Irmu dávala i proto, že Luki kadil i po zavedení příkrmů několikrát denně a z té Irmy se to dostávalo a pralo lépe

Jinak jsem te´d koupila v Dm drogerii ten jejich prací prášek Denkmit, který vyhrál v dTestu a fakt jsem příjemně překvapená, jak pěkně vypere a prádlo je po něm heboučké, škoda, že tu nemáme DMku, až zase pojedu, tak si udělám zásobu

lenka5731
3. črc 2012

@ivuska.h může se na anavy kalhotkovky a vícevrstvé bambusové používat Frosch na bílé prádlo? píšou tam, že je to s citronem...

janakkk
3. črc 2012

@maly_prcek když jsme u těch babiček a přebalování...tchýně po 8 měsících, co k nich jezídme s látkovakama přebalila malýho a dala mu pampersku apřes to PULky 😀 😀
@bamboolik @rozarka65 já se teda musím taky ozvat, dávám sice do tréninkovek 1 čč, ta je možná tlustější než original vkladačky, ale malej to má v 9,5kg zapnutý na vnější patentky a nosí je jak bokovky 🙂 ale jemu leze zadek už i z Anavy kalhotovek...tak možná nemá úplně standartní zadek 😀 😀
@petkula já nechávám v lanolinu přes noc

@rebelie
@dandelion
@madlisek já si teda taky myslím, že ten látkovej balík omezuje v pohybu víc než papírovka, ale ne tak, aby se dítě nenaučilo to co má....naše generace vyrostla v látkovkách, kteý byly uvázaný do daleko většího balíku a naučili jsme se všechno ve správný čas...ale jo, myslím, že to trochu může zbrzdit pohyb dítěte....proto jsem radši dávala co nejmenší plínku a přebalovala třeba po pul hodině a od pul roku ho nechávám skoro pořád bez plínky a zkuším dávat na nočník (koberec bude sice asi brzo na odpis po všech těch loužičkách, ale co už) 😀

ivuska.h
3. črc 2012

@jara Už zmíněné Sweet Monkey a pak ještě Batolini.

ivuska.h
3. črc 2012

@neu.sona To ne, to je skutečně vyrobeno v ČR.

ptjj
3. črc 2012

ahoj, tak máme doma jedenáctidenního Vojtíška a od včera (po dokončení rekonstrukce koupelny) jsem začala konečně látkovat...........zatím tedy řeším počáteční komplikace a nevím, jestli dělám všechno dobře...........malej má v látce děsně velkou prdku 😀, ale snad si zvyknu 🙂.........musím říct, že "barvivo" má tedy opravdu kvalitní, nechtěla jsem mu dávat nic víc než 1čč + irmu, aby ten zadeček nebyl ještě větší, ale ty žlutý fleky prosáknou až na PULky 😒, takže tam asi budu muset chtě nechtě nějakou vkládačku přidat.....měly jste to taky tak?

ivuska.h
3. črc 2012

@lenka5731 Asi ano, já těm historkám ohledně kyseliny na bambus moc nevěřím...

maja.xx
3. črc 2012

@ivuska.h - i Batolini jsou čínské?? 😲 No to je ale b.ordel, původně to byl můj první kup - 4ks, ale nějak se mi nezdály, tak jsem 3 prodala, ale jednu "riflovou" si na zkoušku nechala, holt laciný dvakrát placený tu platí dvojnásob 😒

rebelie
3. črc 2012

@janakkk Však to já souhlasím, že látkový balík omezuje více, ale to nic nemění na tom, že hnuska omezuje též a že je nejlepší nechat dítko nahaté... A vzhledem k tomu, že my konkrétně jedeme už od cca 4 měsíců jen v 1čč na dvanáctiny, tak z nějakého omezení pohybu strach nemám...
@jara Vítej! Odhodlání je moc sympatické, menšího pohodlí bych se zas tolik neobávala, to nechápající okolí mi přijde jako větší otrava, ale co, člověk se nad to musí povznést (případně se tím bavit- oněmnělá švagrová může být docela fajn zážitek).

rozarka65
3. črc 2012

@janakkk 😀 😀

aemmi
3. črc 2012

@ptjj gratuluju k miminku 🙂 já jsem dávala nevycpaný novosklad asi do 14 dnů malé, pak jsme přidávala bambusovou vkládačku, hodně čůrala, pořád spala a kvůli přebalování jsem ji nechtěla budit a přesně jak říkáš, to hovínko strašně prosakavalo

rebelie
3. črc 2012

@petkula U nás leží vlňáky v lanolinu vždy přes noc... ale návod žádný nemám, neb kupuje bezvodý lanolin z lékárny...
@mahafi Já myslela, že tetička se nabídla, že vám na plenky přispěje a ona vám doporučila míň přebalovat - to mě podrž...
@mahafi aby Ti látkovky na cestách neshnily, stačí je usušit počůrané, prát nemusíš, mně se nejvíc osvědčují obyč. čč, protože ty fakt přemáchneš a když svítí sluníčko, jsou za hodinu suché... takže většinou vozím čč a na noc vkládačky do BG, nebo teda kalhotovky Anavy (ale ty se mi spíš brát nechce). A samozřejmně na cestách člověk maximálně ocení BKM, i kdyby fungovala jen z 30%, tak to pomůže dost.
@jara My dali do látkovek asi 6000Kč, nějaké čč jsme podědily, takže kdybychom kupovali, bylo by to asi o 1200Kč víc. A dneska jsme s kamarádkou, která má taky půlročního kluka, počítaly, kolik je už stály jednorázovky a dospěly jsme k nějakým minimálně 4000Kč (a to se dost snaží vychytávat,a by ty plíny byly vždy v akci) - s výhledem, že budou přebalovat ještě minimálně rok, spíš dva je jasné, že látka se fakt vyplatí.
@janakkk Počkej, počkej, já o PULkách přes jednorázovku slyšela jako o vážně míněném řešení toho, že jednorázovky protékají a hovniska z nich vylézají po zádech...
@ptjj Gratuluji k miminku! Co se balení týče, nám teda na novoška stačila čč na novosklad, ale když bylo potřeba vycpávali jsme starejma ručníkama nastřihanejma menší obdelníky (akorát na vkládačku).

mahafi
3. črc 2012

@ptjj gratuluju k miminku 🙂, na větší balík si zvykneš rychle, neboj 🙂. Zezačátku jsem měla pocit, že má Madlenka hlavu, ruce, plínu a ponožky 🙂.

@rebelie díky.. u nás právě bkm nefunguje ☹.. vždycky když je suchá tak s ní letím nad umyvadlo nebo nad lavorek.., jsem tam s ní někajou dobu.. nic.., přijdeme na přebalovák a vyčůrá se.. takže naše bkm je taková plenková 😀, takže to sice ušetří sem tam nějakou kalhotovku, ale čč právě nee. Na noc už jsem to vymyslela, dám jí kalhotovky thirsties, ty jsou suchý skoro hned a do toho bmb vv anavku, a přes den se budu snažit naučit s čč narovno (nějak mi to nejde, pořád jí to se svrchňákama padá dolů ☹ ) (ony totiž Ska pulky (IV) jí jsou krátký, ale Mka (Thirsties, BL) na čč narovno zase velký na objem.. potřebovala bych nějaký vyšší Ska 🙂 ). Musím to vychytat a natrénovat. mám na to ještě měsíc, tak to by bylo, aby to nešlo 😉.

bamboolik
3. črc 2012

@janakkk no vidíš a můj má 10kg a zapínám je na vnitřní patentky a má je fakt vysoko v pase. Náš testovací kluk má 22m, má 13kg a na vnější patentky je má akorát. A pak se v tom vyznejte 😒

rebelie
3. črc 2012

@mahafi Já dávám místo svrchnáků prázdný BG kapsovky a plenku na rovno drží dobře... ale u většího to bude jiné... A BKM jindy než po probuzení nezkoušíš? Ono to asi nemá smysl hroti, u těch starších miminek je to prostě takové všelijaké, jak už se hýbou a mají spoustu zájmů...

rebelie
3. črc 2012

@mahafi Nebo zkusit koupit BambinoMio, ty jsou prý na čč na rovno jako dělaný...

ptjj
3. črc 2012

@rebelie tak to ten náš novošek asi kadí větší nálože nebo nevim 😀

Ještě mám takový "prací" logistický zádrhel. Asi už to tu bylo řečeno milionkrát, jak kdo pere, ale je nutný prát plíny na 60? Dneska jsem je vyprala na 40 a fleky se vypraly dobře, vyhovuje mi, že k tomu přidám i další prádlo a naplním tak pračku, ale nevím, jestli by se neměly vyprat raději na 60 kvůli hygieně. Ještě mě napadlo prát s běžným prádlem jen počůrané a ty pokaděné na 60 zvlášť, to by ale znamenalo je zvlášť taky skladovat a hlavně, těmi pokaděnými pračku taky nenaplním :-/ Jak to děláte vy?

aemmi
3. črc 2012

@mahafi já zase na čč narovno dávám vršek z IB SIO nebo flísáky Anavy, jdou dobře utáhnout 🙂

ptjj
3. črc 2012

a jinak už jsme taky párkrát vyzkoušeli BKM 🙂 sice jsou to spíš takové náhody a jednou došlo i k "nehodě" v podobě přímého zásahu na manželovy tepláky a prostěradlo na posteli 😀, ale aspoň pár plenek tím třeba ušetříme 🙂

lenka5731
3. črc 2012

@ptjj já dám všechno - počurané i pokaděné do pračky, vymáchám to a pak k tomu přidám dětské věci plus třeba ručníky a tak.. peru na 60. Jinak malá má aktuálně 2,7 kg a dáváme 1 čč narovno bez vkládačky. Ale to jsme asi dost vyjímka, na novorozence čč narovno. V novoskladu měla takový balík, že se nemohla ani hnout. 😝

ptjj
3. črc 2012

@lenka5731 a v čč narovno balík nemá? to skládáš na osminy nebo na menší? náš Vojta má teď něco málo přes 3 kg.......nevím, jestli prát dětské prádlo na 60, bojím se většího opotřebení, ale je to taky asi hygieničtější, co?

ptjj
3. črc 2012

@lenka5731 a neproteče ti to?

lenka5731
3. črc 2012

@ptjj taky je to balík, ale menší než novosklad.... líp se jí hýbe nohama. skládám čč na půlku a pak z každé strany na třetinu, takže to jsou osmnáctiny..? já to dětské dávám na 60 proto, aby se naplnila pračka, ale my žádné extra hezké oblečení nemáme 🙂

lenka5731
3. črc 2012

@ptjj no látkujeme takhle asi 11 dní a za tu dobu bylo hovínko 3x na svrchňákách, ale jen maličko, separačka to pobere perfektně. Skrz na oblečení nevyteklo nikdy nic.