Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
11. črc 2012

@boudova Ta prouzkata je fakt bozi, jeste jednou ji nekde uvidim a bude se mi libit vic jak ta cik cak, co jste mi tak oskllive pomluvily 😝

Chjo, budu muset asi take poridit nejake Anavky, at tu nejsem out 🙂

@maja.xx Chapu, take jsem to nemyslela tak, ze je chces zakazat 🙂 Ja bych rad apridala do sbirky Blueberry nesvrchnakoy, Ecconappi, Anavy BG freetime a V4. No a nejake wee notions na zakazku, ale to jako az fakt po uspesnem provozu.

janinek
11. črc 2012

@mahafi @boudova DIky. tak uvidim pak, co budu potrebovat a IV tedy budou na moznem seznamu.

mahafi
11. črc 2012

@pajoslava ještě budeš potřebovat tak troje svrchní kalhotky.. třeba taky anavy http://www.anavy.cz/anavy/eshop/2-1-Svrchni-kal..., tam je možností taky spousta 🙂

mahafi
11. črc 2012

@lenka5731 Na plence to nem,ůžu najít, o jaký typ jde, ale podle latkovky.cz to vypadá na ty simplex

maja.xx
11. črc 2012

@janinek ty nejsi zvaná na málo 😀 co je to V4 😕, ty máš teda fakt hrubě naštudováno 😀

boudova
11. črc 2012

@janinek IV má člověk buď rád a nebo je nenávidí, ale musí se to hold ozkoušet 😀

mmiirrkkaa
11. črc 2012

@janakkk Já si vzala 3ks - to snad není tak hrozný, ne 😉 Evidentně nejsou dobře zásobený 😀

janinek
11. črc 2012

@boudova Tak ono to bude s hodne znackami, i kdyz teda nevim, jestli nekdo nesnasi Anavy. Ale TotsBots treba jo. A vlastne na Blueberry jsem nenasla negativni komentare snad nikdy jeste.

@maja.xx BG maji bud free time AIO nebo V4, coz je kapslovka nebo jak tomu rikate, takze freetime ma vsity vnitrek, V4 ho ma zvlast a pri prani vyskoci, tak to rychleji schne. V4 si docpes podle potreby. Na mene i vice, FT jen na vice. V4 je hodne prodavana a popularni, FT je relativne nova.

pajoslava
11. črc 2012

Holky, tak tohle mi napsala ta pani z mimibazaru..
Dobrý den,

pleny prodávám pod vlastní značkou Majda, mají české atesty podléhající zákonu 84/2001 Sb. o
hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let. Pleny nakupuji v Číně.
Především je ale bezproblémově sami 2 roky používáme...

S pozdravem, Petra Sed.

mmiirrkkaa
11. črc 2012

@pajoslava já nejvíc nakupuju na plenkarna.cz

boudova
11. črc 2012

@pajoslava já dneska nakoupila na ekopleny.cz - už potřetí a vždycky super a pak na babako.cz - dneska poprvé, takže uvidím 🙂

janistr
11. črc 2012

@boudova Tu fialovou tozku jsem si objednala zrovna v pondělí, jak se znovu rozjely ekopleny (a k tomu teda ještě sůvičky a červenou Karkulku a pár dalších věcí 🙂). A Helu bude mít v srpnu svátek, takže další možnost... 🙂.

boudova
11. črc 2012

@janistr červenou karkulku jsem měla taky v košíku, ale pak jsem jí vyhodila 🙂 už se tam nevešla

medakote
11. črc 2012

Tak jsem včera Kubovi dala novou Anavy easy, zelenou, co mi minulý týden přišla, abych se pokochala. A on mi do ní po půl hodině hodil takovej kakoš, že mi to vyteklo a musela jsem převlíkat naši postel, na který ležel. Asi jsem to špatně utáhla 😠
Na noc jsem mu teď začala dávat Anavy kalhotovku, a s tou jsem zatím spokojená. Akorát dlouho schne, takže ji dávám obden, protože mám jen jednu. Střídám to s novoskladem vycpaným vícevrstvou bambuskou, taky Anavy, ale ta mi teda po pár praních docela dost zhrubla, už není tak heboučká jako na začátku.

Prosím prosím, někde jsem zahlídla černou plínku s nějakýma matematickýma vzorečkama. Nevíte, co to je za značku? Líbila se mi, ale teď ji nemůžu najít. Dospěla jsem k názoru, že ji budu asi nutně potřebovat 😀

janinek
11. črc 2012

@pajoslava Jinak ty plinky vypadjai podobne jako Real Easy nebo Wonderoos. Coz ma byt britska firma, ale sijou v Turecku, A Wonderoos jeste byly v USA a ti je nejak zacli sit v Cine.

janinek
11. črc 2012

@medakote je to Bum Genius Albert 🙂

janinek
11. črc 2012

@medakote Bum Genius znacka, vzor Albert a verze Free time ci V4.

medakote
11. črc 2012

@janinek Děkuju!
Je to návykový. Je to týden co mi přišel balíček a já už zkoumám, co bych tak ještě mohla potřebovat. 🙂

remenova
11. črc 2012

Ahoj holky, jsem tady nová a malinko nepobírám všechny ty názvy, kombinace, značky a velikosti. Ráda bych plenkovala už od začátku a to co nejekonomičtěji a nejeektivněji. Mohla byste mi poradit, zda jsou dobré univerzální velikosti a případně, jaké plínky, vjakém věku? Jsem z toho úplně zmatená ☹

zlatelevizeedna
11. črc 2012

@medakote Alberta doporučuju 😀. Manžel je matematik, tak jsme ji museli pořídit. Jenom škoda, že u nás není v nabídce jako AIO pro novorozence, tu jsem chtěla taky pořídit.

lenka5731
11. črc 2012

@mahafi a je to ten novy model nebo nejaky starsi? je to to co maji tady www.uhanky.cz ?

bamboolik
11. črc 2012

@pajoslava jo, jsou ty ebay z číny, můžeš si je objednat přímo za cca 150Kč i s poštou. A zrovna ty zoo potisky jsou nic moc, mají uvnitř fakt nepříjemný flís, tak bacha. Mám jic pár doma, některé jsou ok, ale ten PUL není bůhví co a mám jedny i ZOO a ty jsem na dítě dát odmítla, tak je nosí panenka 🙂

bamboolik
11. črc 2012

@remenova koukni se na první stranu této diskuze, tam jsou zkratky. Potom není špatná diskuze "Konkrétní látková výbava" tam je seznam kdo co měl. Těch možností je opravdu strašně moc a každá preferujeme něco jiného. Zkus si to projít a pak navrhnout nějakou sestavu, rády ti to "zkritizujeme" 🙂

bamboolik
11. črc 2012

@pajoslava tak ty atesy bych teda ráda viděla... Sama jsem nechávala testovat materiály a není to levná záležitost. Navíc v tolika vzorech. Pokud bych neviděla certifikáty, tak tomu fakt neuvěřím.

mahafi
11. črc 2012

@lenka5731 Já je tam nenašla, mám je vícevelikostní (mám Mko) podle mě je to tohle http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/aio-sw... jen byly kupovaný v akci v rámci týdne opravdových plen, tak předpokládám, že je to nějaká starší edice (ty nový maj neuvěřitelně krásný potisky.. jenže to jsem tenkrát nevěděla).

lenka5731
11. črc 2012

@mahafi já jsem na ty vícevelikostní na látkovkách taky koukala, ale nakonec jsem nakoupila na těch stránkách jak jsem dala odkaz, tu swb simplex mám newborn a dvě jednovelikostní, tak doufám, že to bude ok..., econappi jednu, ale ta by měla být savá prý hodně... Ve verzi newborn je supr, ted jsme byli neplánovaně dýl venku a v pohodě vydržely 3 hodiny čůrání i s hovňousem. 🙂)

My dnes byli m.j. na kontrole kyčlí a dost jsem si užívala, že jsme tam byli jediní s krásnýma plínkama. 😝 😀

lenka5731
11. črc 2012

Myslím teda s látkovkama obecně. 🙂

lenka5731
11. črc 2012

@remenova ahoj, to ti nikdo nevysvětlí, tedy ne že by nechtěl, ale je to natolik obsáhlé a na první pohled složité, že se to ani ve zkratce vysvětlit nedá. Každá z nás se tím na začátku prokousávala dost dlouho. KOukni třeba sem https://www.modrykonik.cz/fotoblog/ikarkulka/cl...

dandelion
11. črc 2012

@boudova mám objednané tři merinostar a jsem na ně fakt moc zvědavá 🙂)