Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pampeliska1
13. črc 2012

@boudova ano, jsou to Shady 😉 Dneska mi přišla další zásilka, tak to látkování už pěkně rozjíždím 😵 Jen mě teda štve, že většinu dupaček nějak nedopnu :-/
Jak to řešíte vy ostatní?

helulela
13. črc 2012

@pampeliska1 😀 ...kdyby se ptal ještě po tatínkovi, ozvu se 😉

helulela
13. črc 2012

@pampeliska1 polodupačkama

pampeliska1
13. črc 2012

@helulela jj 😀 pěkně postupně 😀

pajoslava
13. črc 2012

Tak holky, jdu objednavat Anavy.. 🙂 Jeste se chci ale zeptat, zda mate zkusenost se znackou Aitu - take ceske (uz zadna cina, dam pokoj 😀 )

boudova
13. črc 2012

@pampeliska1 taky polodubpy a nebo větší čísla rovnou, ale musí to být úzké střihy 🙂

littlemousecz
13. črc 2012

@lenka5731 tak mě teda dneska nedorazil. chjo, jsem nešťastná. asi máme pomalejší poštu.

neu.sona
13. črc 2012

@pajoslava vypadají dobře, ale ještě jsem si je netroufla objednat. čekám na někoho ze zkušeností 🙂

mmiirrkkaa
13. črc 2012

@littlemousecz Mně taky nic nedorazilo, třeba to paní posílala na etapy. Ale taky se dočkáme, vydrž 😉

cervena_vila
13. črc 2012

@pajoslava Aitu všechny čekají na zkušenosti 😀 chtěla bych si ohmatat ten jejich vega materiál, jenže kde?

littlemousecz
13. črc 2012

@mmiirrkkaa tak aspoň že nejsem sama 😉 Tak snad dorazí v pondělí

helulela
13. črc 2012

@pajoslava @cervena_vila @neu.sona holky, Aitu 😀 Mám ty chlupaté svrchňáky Stella podšité PULem, protože k nepodšitým jsem neměla důvěru. Mám je nafocené v albu.
Pak mám ještě noční kalhotovku Sweet Sleep nebo jak, tu jsem zatím nenafotila. Jen tak na okraj, střihově nápadně připomíná Anavy 😕 Materiály a konstrukce jsou jiné. Kupovala jsem ji proto, že jsem potřebovala dostatečně velkou kalhotkovou "skořápku", kterou si na noc vycpu podle svého, proč platit ještě za vkládačky, když jich mám doma dost. Ušití vypadá fakt poctivě. Navrchu je ta Vega - na pohmat působí celkem příjemně, ale uměle. Jak spolehlivé jsou svrchňáky z ní, to si neumím představit. Velikostně je dost velká, Vítek se do ní vejde s rezervou. Vycpaná prefoldem zvládá noc v pohodě, jaká je savost jí samotné vyzkoušené nemám. Schne obstojně. Jak bude vypadat po víc praních, uvidíme.

klara.jas
13. črc 2012

Ahojte, k těm flísáčkům - jestli není pozdě 🙂 Mám jedny Anavy a jedny tréninkovky Bamboolik a nepromokají žádné 🙂 Anavy mají výhodu toho přesnějšího nastavení a bamboolikové tréninkovky zase jednodušší manipulace, střihově Vierce pěkně sedí, takže to nastavování naštěstí ani nepotřebuju 🙂 Mám ráda oboje, křivého slova proti nim neřeknu 🙂 Nad Aitu jsem taky uvažovala, že vyzkouším ty natahovací zázraky. Ale zatím asi nic dalšího nepotřebuju, až mě to mrzí 😀

neu.sona
13. črc 2012

@klara.jas Já je použila poprvé, takže fakt nevím, zda dělám vše ok. Ale čekají tady na prcka, takže uvidíme, jak to vyzkoušíme na něm 😀

Jinak dnes zkusím kalhotovou Anavku a PUL Anavy, tak uvidíme, jak to dopadne. Dám tam na kluka dlouhou vkládačku i tu krátkou. To by snad mělo stačit, ne? VV Anavy bambusovou mám, ale M a to tam nenarvu 😖

aemmi
13. črc 2012

@neu.sona zkus a uvidíš, ono záleží, jak moc v noci čůrá, kalhotkovku s oběma vkládačkama dávám od 3 měsíců a jeden čas to bylo tak tak, jakože pulky to teda nepustily, ale plenka se fakt dala ždímat, už jsem i uvažovala o koupi tech nočních Anav, ale malá pak přestala v noci tolik pít, tak ted je to zase uždlouho úplně v pohodě.

bamboolik
13. črc 2012

@klara.jas jsem ráda, že tréninkovky sednou dobře 🙂 NA které patentky je má zapnuté malá?

bamboolik
13. črc 2012

@neu.sona No na 3 prcka je to podle mě málo.. Když to srovnám s tím naším třeštidlem a když vidím, kolik toho vyčůrá, tak to by mu rozhodně nestačilo. Anavy s oběma vkládačkama stačí tak možná našemu 10m, ale ne 2 letému. U staršího jsem v cca 1,5 roce dávala nějakou kalhotovku, do toho VV bambusovou a ještě vkládačku dopředu (na kluka) a na to nějaké držáky PULky.
Každopádně kolik má kluk kg? Mám tady jedny noční kalhotovky na otestování, nechceš se zařadit do testovací skupiny?

bamboolik
13. črc 2012

@neu.sona Jo a flísové kalhotky, na prcka z nich budeš nadšená, uvidíš. Já teď na flísu fakt ujíždím, v tom létě je to přímo zázrak, dítě se nezapařuje, je to prodyšné a pořád fajn údržba. Jen teda fakt záleží na vnitřní plence, protože když bude plenka hodně na ždímání, tak to flísáku provlhnou. Musí se vycpat trochu více než třeba PULky.

rozarka65
13. črc 2012

@helulela Taky o nich přemýšlím....jen nevím jestli vega,velur nebo fleece...Prosím tě a jak v tom drží vkládačky?

helulela
13. črc 2012

@neu.sona taky myslím, že komplet Anavy je na hraně, s PULkama to možná vydrží, ale s flísákáma by to asi nedopadlo dobře
@rozarka65 teď jsem trochu mimo, jestli myslíš plíny nebo svrchňáky

neu.sona
13. črc 2012

@bamboolik Ahojky, no má asi 16 kg. Ale ta kalhotovka od Anavy je mu dobře. Tak pokud bych se mohla zařadit do skupiny, tak ráda 🙂.
Právě teď jsem ho dobalila a šel spát. On jak kdy, někdy čůrá hodně, někdy málo. Každopádně dneska to jistí podložka, aby kdyžtak nebylo mokrá matrace. Uvidíme. Holky, začínám, tak musím vyzkoušet všechno. Každopádně ty S VV od Anavy asi taky potom pořídím, nebo ty noční Anavy. Ještě uvidím, co prcek.

lemuritto
13. črc 2012

Ahoj holky!
Budu mít zase takový asi hloupý dotaz, kde přebalujete v noci? Když je mimi malé, tak se přebaluje několikrát za noc ne? Mám představu, pokud se používají takové ty vlhčené ubrousky, že miminu utře dupka a plínka i s ubrouskem vyhodí do koše ( koš je v ložnici, nebo s tím rozespalá máma někam běží?). A jak tedy s látkovkama? Mám představu, že se asi mimino v noci nepřenáší z místnosti do místnosti pod sprchu a pak ještě běží přemáchnout plínka..Takže přebalí se v ložnici a jak se to udělá s pokaděným zadkem a plínkou? Jsem trubka co, tak se mi nesmějte..A nebo jen trochu 😅

bamboolik
13. črc 2012

@janakkk @rozarka65
Holky, pořád přemýšlím nad těma našima tréninkovkama, jak jsme se o tom onehdá bavily. Konzultovala jsem to ještě s pár dalšíma maminkama a nikdo tento problém nemá. Mohly byste mi, prosím, vyfotit ty vaše poklady v těch tréninkovkách, ať vidím jak moc to mají malé a kde může být problém? A poprosím ještě i o míry 🙂 Hodit to můžete buď tady a pokud nechcete, tak mi to hodte do emailu (najdete na našich stránkách)

Díííky

fori
13. črc 2012

ahoj holky chci se zeptat, jestli se dává navíc ještě vkládačka k Anavy jednovelikostník plenám na patentky, kdYž už tam vlastně jedna vkládačka je... a když budu chtít dokoupit vkládačky... tak jaké?? krátké nebo dlouhé??díky

bamboolik
13. črc 2012
helulela
13. črc 2012

@fori ahoj, v jednovelikostních Anavy jsou dvě vkládačky, krátká a dlouhá. V naprosté většině další vkládačky nepotřebuješ, občas ji někdo dává na noc s dvěma dlouhýma.

bamboolik
13. črc 2012

@lemuritto Já jsem matka tyran, takže já jsem vždy umývala pokakaný zadek pod vodou a to i v noci. U nás se ubrousky moc nepoužívaly, většinou to totiž nedopadalo dobře.
Takže, úplně na začátku jsem přebalovala jako ve dne, tj. po 2-3h, většinou před kojením. POkud byl pokakaný, tak jsem umyla zadek, kyblík na plenky mám v ložnici, přebaluju v ložnici na posteli nebo na přebalovacím pultě. Potom jsem kojila a u toho si zase pomalu usnul. Mám takovou noční lampičku u postele, aby nebylo moc světlo a nechtěl si potom hrát. Hlavně na něho moc nemluvit 😉 Později už v noci nekakal, takže jen přebalení počůraného a to už stačilo jen 1-2x za noc. Kolem 2m už měl plenku na celou noc, přebalovala jsem jen když se fakt moc vrtěl a bylo podezření na dáreček v plínce 🙂 Teď už zase v noci přebaluju, malý to vyžaduje.

helulela
13. črc 2012

@lemuritto to není hloupý dotaz, člověk si to prostě neumí představit, dokud nedojde na věc. Kluci spali s náma v ložnici, přebalovala jsem tam na přebalováku nebo na naší posteli. Zadek jsem otřela buď vlhčeným ubrouskem nebo namočeným látkovým ubrouskem, přebalila, nakojila, uložila. Plínu jsem si pak odnesla do koupelny do umyvadla, aby nám tam nesmrděla. Když jsem byla hodně hotová, nechala jsem ji tam namočenou na ráno, jinak jsem ji lehce odeprala žlučákem a hodila do kbelíku.

betysek
13. črc 2012

@lemuritto Já nemám přebalovací pult, tak že přebaluji na posteli pořád. Jen dám pod mimčo nepromokavou podložku. V noci neběhám s mimčem pod sprchu, ale jen utřu zadeček ubrouskem. Rychle přebalím a když nakojím, tak odnesu plínku do kbelíku do koupelny (případně i přemáchnu).

rozarka65
13. črc 2012

@helulela svrchňáky..jak máš v albíčku stelly podšité pulem