Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

cervena_vila
13. črc 2012

@rozarka65 já to zkoušela už v létě, že byla bez plenky, to si venku čupla a vyčůrala se nebo vykakala bez problému, ale jak na sobě měla nějaké oblečení, teklo to až do bot, hrozně dlouho trvalo, než začala hlásit, že potřebuje, nebo že už čůrá. Pak mi teda hlásila to čůrání - tisíckrát, rozkročmo a pod ní louže na koberci, ale přežili jsme to 😉

rozarka65
13. črc 2012

@cervena_vila 🙂 Vím,že to nebude trvat věčně...🙂

bamboolik
13. črc 2012

@rozarka65 přsně, když člověk ví, že dítě ví 😀 Kolem toho roku je BKM taková zrádná, děti mají najednou strašně moc věcí na práci. Taky to je u nás občas veselé, ale nějak nestíhám to řešit a on naštěstí lépe funguje, když to moc nehrotím 🙂 A hlavně nemáme koberce, tak mě nějaká loužička nerozhodí 🙂

rozarka65
13. črc 2012

@bamboolik 😀 no,už jsem přemýšlela,že ho vyhodím...stejně je za ty čtyři roky v hrozném stavu...ale to by se muselo něco udělat s parketama pod kobercem, prý taky vypadají hrozně a na to nejsou peníze...takže to musí ještě chvilku počkat...ale koberec už nee...max nějaký malý kousek...😀
Myslíš,že by pomohlo dát nočník jinam...máme ho v obýváku...musím vymyslet...když jí dám venku na trávu,tak si tam nemá s čím hrát a prostě se vyčůrá...

fori
13. črc 2012

ještě bych se chtěla zeptat... používaly jste některá toto....

http://www.ekopleny.cz/cs/kategorie110670/detai...

musí se sem dát ještě ta vkládací plenka... nebo stačí pouze tato a na to svrchní kalhotky... ??
a jaký svrňáky si mám koupit?? chtěla bych do začátku troje... určitě jedny PUL a pak nevím... ty vlněné taky asi prosáknout ne? po delší době??

janakkk
13. črc 2012

@bamboolik samozřejmě, vyfotím přeměřím, ale myslím, že to může být dáno i rozdílným "úhlem pohledu"....taky jsem o tom přemýšlela....a třeba kdybych mu to utáhla na ty vnitřní cvočky, tak by to taky bylo ok, ale já mám strach, aby ho to neškrtilo, tak to nechávám na vnější , aby to měl pohodlný a pak to vypadá, že je to malý.... zítra to zkusím vyfotit 😉

betysek
13. črc 2012

@fori My jsme ještě vícevrstevné Anavy nezkoušeli. Zatím jedeme v čč (4 týdenní mimčo). Na začátek jsou lepší svrchňáky jen PULky. Vaječina občas proteče na svrchňáky a vlněné jsou dost náročné na údržbu. Nám třeba vyhovují PULky Anavy. Mám i IV a HD. S HD jsme si moc nesedli. U nás dle oblíbenosti Anavy, IV, HD. Jiné jsem nezkoušela.

bamboolik
13. črc 2012

@rozarka65 já jsem někdy kolem roku přesouvala nočník do koupelny, aby bylo jasné, na co je to určeno. Což mi připomíná, že bych to asi taky měla udělat. Ale tak nějak nevím, co budu dělat se starším, oni mi kluci totiž dost často kakají zároveň.. Říkáme, že trénují na novou olym. disciplínu "synchronizované kakání" 😀

betysek
13. črc 2012

@fori Vlňáky chci zkusit, až malá aspoň nebude tolik kadit. Mám Anavy a Disany. Měla jsem Disany i u první koupené, ale nějak jsem se k použití neodhodlala a jeli jsme furt jen na PULkách. Teď už s ena vlňáky těším. 😉

bamboolik
13. črc 2012

@janakkk díky 🙂 Zkus to ale cvičně utáhnout. On je ten flís docela měkký, takže otlaky by být neměly. Nebo to třeba utáhni jen v jedné řadě, to taky docela pomůže.

rozarka65
13. črc 2012

@fori to je úžasná plínka,jednu mám taky...na malé mimi stačí ten sklad,jak je na fotce...a pak se to hodí jako vkládačka...používám na noc jako dovycpání... 😉 Já měla nejradši vlňáčky,ale je to hodně pracné a někdy to schytaly i troje...pulky jsem měla jen jedny - záložní a je potřeba víc...

rozarka65
13. črc 2012

@bamboolik 😀 to je super...předpokládám,že starší už chodí na záchod...a na záchod by se nevešli? Jak máš vlastně staré děti? Teď jsi mne přivedla na nápad...Aninka má nočník v koupelně,když je to hooodně akutní,jinak chodí na záchod...ale možná by mi mohla pomoct s Eli... 🙂

lemuritto
13. črc 2012

@helulela
@bamboolik
@cervena_vila Holky, moc děkuju za odpovědi...Zrovna jsme vyhodili zedníky a s manželem jsme byli v naši čerstvě nahozené koupelně bez vany, umyvadla a podlahy a rozplánovali jsme, kam půjde přebalovací pult.- Rozšířená deska na pračku a pod ní poličky - manžel vyrobí. A hned mi nadšeně ve vzduchu ukazoval, kde bude baterie, kde umyju prcinu a že mimino pak jen přenesu na pultík. A v ložnici budu mít jen komodu a to přebalovací cosi. Takže taky se hlásím ke krkavčím matkám. Když pokaděný dítě nebude, tak asi bude stačit umýt jen těmi vlhčenými ubrousky ( už jsem zkoumala, že si je holky dělají doma - mám pořád strach z tý chemie, já třeba nemám nijak citlivou pokožku, ale na dovolené, nebo kde se nemůžem úplně umýt jsem měla koupené různé hygienické vlhčené ubrousky, i intim, a nebylo to nic moc 😖 ),ale jestli a než se k tomu vůbec dostanu, tak se bude chodit do koupelny...To půjde nějak, musí 🙂

fori
13. črc 2012

@rozarka65 a dáváš to do vycpání jaké pleny.??

fori
13. črc 2012

@betysek no já ty svrchńáky vezmu teda 2x PUL a 1 Flees.... a to stačí ne?? a budu brát teda jen od Anavy.. nějak se mi líbí nejvíc a skoro všichni jsou s nimi spokojený...

janakkk
13. črc 2012

@lemuritto já mám přebalovák v ložnici, dokud jsem v noci ještě přebalovala, tak jsem to dělala tam 🙂 pokud byl pokakanej , tak jsem ho nesla normálně do umyvadla umýt zadek, plínky jsem v noci většinou nezapírala, budto jsem je jen odnesla do koupelny nebo jsem to nechávala v ložnici, ono to malý miminko nesmrdí 🙂

janinek
13. črc 2012

Tak porodni vaha 2.95 kg, uz se tes domu ma zkouseni. Odchazet bude v BG NB 🙂

rozarka65
13. črc 2012

@fori kupovala jsem přes bazárek doma šité bambusové pleny...dovycpávám na noc...

rozarka65
13. črc 2012

@fori ale to až teď...v noci nepřebaluji...vzbudí se max jednou a to si jen cucne a spí dál...

fori
13. črc 2012

@rozarka65 jasně takže se to používá později jako vkládačka.... chápu.... zatím dííky za rady.....

rozarka65
13. črc 2012

@fori ano a na mimi jako sklad...🙂

bamboolik
13. črc 2012

@rozarka65 staršímu budou v říjnu 3 a mladšímu je 10m. My máme koupelnu se záchodem, takže nočník býval tam a seděla jsem na zavřeném záchodě, když jsem ho ještě držela nad nočníkem. Ale teď je velký záchod obsazený mladým, tak nevím, kam bych si sedla.. Ale nějak to musím vymyslet, ať z toho nezačne mít srandu 🙂

fori
13. črc 2012

Holky ještě bych se zeptat ..... nevíte o nějáké kamenné prodejně, kde bych se na vše mohla podívat??

janakkk
13. črc 2012

@janinek gratuluju 😉

bamboolik
13. črc 2012

@lemuritto tyjo, tomu říkám plán 😀
Já jsem pokakaný zadek umyla vodou a když byl jen počůraný, tak jsem v noci nemyla, ona kvalitní separačka hodně pomůže. Vlhčené ubrousky používám jen na cestách a to většinou jen na ruce a pusu. Taky tu cemii moc nemusím. Ale naštěstí jsem našla jedny, kde chemie moc není, DM sensitiv, po těch se mi kluci nezačervenají.

rozarka65
13. črc 2012

@bamboolik Jé,tak to máš menší než já..tak to je šikula,Aninka dlouho na záchod nechtěla...🙂 Jinak já sedávám na vaně...😀

bamboolik
13. črc 2012

@janinek gratulace 🙂

fori
13. črc 2012

@rozarka65 a když se udělá ten sklad jako ze začátku.. je tam potřeba dát ještě jednu vkládačku?? nebo to je dostačující..?

rozarka65
13. črc 2012

@janinek gratuluji.. 🙂 😵

bamboolik
13. črc 2012

@rozarka65 vanu zase máme jen v zadní koupelně (u ložnice), v přední je jen sprcháč a tam by se sedělo blbě 😀 jj malý je šikula, fakt v těch slipech funguje docela dobře, ale jak má plínku, tak je to jistota, že to bude v ní.