Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mmiirrkkaa
14. črc 2012

@fori anavy jsou jednovelikostní, z vícevelikostních se mi osvědčily haipa daipa. A holky si tu hodně chválí imse vimse, ale ty jsem nikdy neměla. Já začínala s levnýma baby lucy a ty nevadily.

fori
14. črc 2012

@mmiirrkkaa no XS určitě nevemu.... ale ty S asi jo no.... tak zatím dík za rady. 🙂

fori
14. črc 2012

@fori joo ty Imse vimse mám objednaný z bazárku , ale ne svrňáky ale jako kalkotky na snapi sponku... tak uvidím.... a juknu na ty baby lucy...

pavlinka83
14. črc 2012

@mmiirrkkaa
@medakote
@andelka Dík za info, stejně budu muset počkat až jaká bude praxe 🙂

fori
14. črc 2012

@mmiirrkkaa joo ty Imse vimse mám objednaný z bazárku , ale ne svrňáky ale jako kalkotky na snapi sponku... tak uvidím.... a juknu na ty baby lucy...

mmiirrkkaa
14. črc 2012

@fori Já začínala s baby lucy s ale byly veliké, tak jsem dokoupila XS. Ono hodně záleží na značce. O některých tu holky psaly že velikost NB vydrží celkem dlouho 😉

fori
14. črc 2012

@mmiirrkkaa já si stejně zajdu do toho krámu a podívám se na to víš.....

mmiirrkkaa
14. črc 2012

@fori To je nejlepší, co můžeš udělat 🙂

helulela
14. črc 2012

@fori jednotlivé velikosti třeba Imse Vimse, Thirsties, Haipa Daipa... jak píše mmiirrkkaa, klidně nějaké po jednom dítěti z bazaru, jsou většinou jako nové a pak je ještě prodáš dál. Já měla Thirsties a Imse Vimse Organic, mám je nafocené v albu na dětech, můžeš kouknout.

andelka
14. črc 2012

@fori já mám teda samé pulky, točím obvykle dvoje, ale celkem jich mám 4, z toho jedny rostoucí. Měla jsem 3x Imse Vimse NB a ty měl tak do 6 týdnů, no a S budeme opouštět už brzo, jedny si nechám na plíny narovno, ale na kalhotovky už budou brzo malé. Dneska jsem mu dala na bambusovou kalhotovku Thirsties M po starším bráchovi a seděly mu pěkně. Ono záleží jaké budeš mít mimčo. Můj bude mít ve 4m přes 7kg a je ho kus, stehýnka jak buřtíčky a bříško taky solidní. Sedí mu spíš svrchňáky typu Imse než Thirsties (podobné jsou myslím i Anavy a Sveet monkey). NB a S už budu brzo prodávat, využili jsme je docela krátce. 😅 Taky mám fotečky, na starším a i na mladším 🙂

fori
14. črc 2012

@helulela a co ty kalhotovky Popoliny?? jsou tady dobrý?? četla jsem, že se z nich špatně pere řidké hovínko.. 🙂

helulela
14. črc 2012

@fori myslíš ty onesize? Praní je v pohodě, ale jinak žádný zázrak. Na malé mimi jsou hodně široké mezi nožičkama, na větší děti už moc nesedí a nestíhají savostí. Používala jsem je jen krátce od 3 do cca 10 měsíců a nepřišla jsem jim na chuť. Naštěstí mám jen jednu. Za ty peníze se dají pořídit lepší plíny.

fori
14. črc 2012

@helulela jo jo ty onesize... a já myslela , že ty Popoliny jsou dobrý... ale plno holek chválí úplně něco jiného...

helulela
14. črc 2012

@fori mým klukům moc nesedly, ale jsou celkem rozšířené, určitě napíše svoji zkušenost ještě někdo jiný

klara.jas
14. črc 2012

@bamboolik malá je zapíná s originální vkládačkou na vnitřní a se čtvercovkou na rovno na jedné straně na vnitřní a na druhé na vnější. V noci poslední 2 týdny nečurá ale kdyby bylo potřeba testovat něco jiného než noční plenu, taky se hlásím 🙂 Zatím jsme obě fakt moc spokojené, hodně se mi líbí aj ten bavlněný vnější povrch - je to příjemnější na dotek.

@lemuritto my jsme v noci nočníčkovali, přes den jsme chodili nad umyvadlo, takže rozdíl v komfortu byl 🙂 Jinak asi osprchovat z pleny ty kousky a hodit do kyble s vodou nebo prostě nechat mokrou složenou někde na umyvadle nebo ve vaně a mydlit ráno, bamboolika upřímně obdivuju za chuť v noci prát 😀 Světlo jsem ani nezapínala, necháváme roztažené žaluzie a z ulice ho šlo dovnitř dost, takže se ani tolik neprobrala. A když se povedl nočníček, tak jsem ji vrátila do pleny rovnou na posteli, když ne, tak normálně na přebalováku

bamboolik
15. črc 2012

@klara.jas noční budou testovány právě tento týden, tak to vypadáváte ze skupiny. Ale díky za nabídku, když tak se ozvu 🙂

fori
15. črc 2012

holky máte někdo zkušenost s bambusovými plenkami od Little Lamb?? mě se teda líbí..... na netu 🙂 ale jaké jsou v praxi?? líbí se mi že jsou dvou velikostní a cenově přijatelný... ta 138 Kč.. jsem je našla....

dandelion
15. črc 2012

Holky nechcete někdo ty HD pastelky? Na ceně se můžem domluvit, já je nejspíš určitě nepoužiju..mám jich 7

lenka5731
15. črc 2012

@dandelion proč je nechceš používat (ptám se jen ze zvědavosti, nejsem zájemce) 🙂
@fori ty LL jsi asi objevila ty vyprodané, pokud máš na mysli babyshop amálka nebo tak nějak..Mně před pár dny přišly, ve vel. 1 mám všechny 3 materiály a hodnocení je možná trochu ovlivněné tím, že těch 7 bambusových a 1 mikrovláknová bylo za 138 Kč/ks, bavlněná na suchý zip za 108 kč/ks 🙂), takže vynikající poměr cena/kvalita, ale zatím jsem opravdu nadšená. Vyhovuje mi manipulace se suchými zipy, sajou zatím všechny super, i ta bavlněná (ale bavlněnou a mikrovlákno bych si asi ve vel. 2 za plnou cenu pro ještě víc čůrající dítě nekoupila), vypadají dobře, hezky sedí a těsní (ale malá kadí spíš menší dávky), ta z mikrovlákna je suchá prakticky hned po vytažení z pračky, stačí jen trochu dosušit. Doba schnutí byla myslím podobná jako kalhotková Anavy a vv Anavy bambus, teď si nejsem jistá, ale plus-mínus). Líbí se mi, že je vícvelikostní a nemusí se nikde zakládat. Do těch 9 kg myslím nevydrží, spíš tak cca 7..? Odhaduju. Zkušenost mám teda jen s miminem 3,3 kg, co vypije 570 ml mlíka a přiměřeně tomu čůrá - kojíme z flašky, takže přesně vím, kolik vypije. 🙂

lenka5731
15. črc 2012

@fori instalace na dítě je fakt blesková...mám zkušenost s novoskladem, čč narovno, s plínkami na patentky a kalhotkovým skladem, a tohle mi vyhovuje nejvíc. ale to je subjektivní.

fori
15. črc 2012

@lenka5731 no jasně ty bambusovky už nemají.... takže s bavlněnou a tou druhou Mircofibre... jsi taky spokojena.... já bych to chtěla zkusit na novorozeně ..... zatím jen vel. 1..... tak nevím no... a i ty svrchní máš? a jak píšeš , že se ti líbí že je více velikostní... tak to myslíš kterou?

janinek
15. črc 2012

Tak my pujdeme z porodky v papirovce. BG je velka. Kdyby mela odpadly pupik, tak by to slo. Mela jsem nam vzit tu Simplex, ta je vykrojena, jsem trubka.

fori
15. črc 2012

@lenka5731 to věřím no.... já budu ctít vyzkoušet taky všechno... novosklad z čč i sklad z VV... ale chtěla bych i tyto...

fori
15. črc 2012

@dandelion proč je vůbec nepoužijete??

lenka5731
15. črc 2012

@fori ve vel. 1 mají už jen bavlnu, ne? ale i tak to podle mě určitě stojí za to. paní mi psala, že mají bavlněné LL na snapku za 108 kč, ale nevím, jestli to ještě platí... Kalhotky na to používám SWB capri, krásně na to padnou. Vícvelikostní jakože to jsou dvě velikosti a není to od narození po nočník.

lenka5731
15. črc 2012

@janinek nic si z toho nedělej, malá šla taky v papírovce a myslím, že většina tady. První látkovku jsme dali 2. den po návratu z porodnice. 🙂

fori
15. črc 2012

@lenka5731 jo jo vel. 1 jen bavlna.... máš to zmáklé. 🙂 .... hele a to je nějáký doprodej?? nebo proč je to tak levnéé... mám to teda radči hned objednat..... ty bambusky už mít asi nebudou ?? nevíš??

zlilly
15. črc 2012

@dandelion Já mám třeba pastelky ráda.... mám jich asi 6. přemýšlím, jestli potřebuju další.......

lenka5731
15. črc 2012

@fori paní mi psala, že to je doprodej (nevím proč) a bambusky už nebudou... ale ty plíny se zdaj být ok, mám tu jednu bambusku opravdu originál 🙂 posladnou od kamarádky z Anglie a tyhle plenky jsou stejné.

já osobně bych asi neváhala, kdybych toho neměla tolik, přiobjednala bych si ještě ty bavlněné, jsem s nimi fakt spokojená 🙂 🙂 někdy ji dávám s orig vkládačkou někdy s krátkou bambusovou z jednovelikostních anav, podle toho za jak dlouho předpokládám další přebalování. Ale ber mě s rezervou, máme je teprv asi 4 dny 😅

fori
15. črc 2012

@lenka5731 tak moc dík... za ty prachy do nich jdu..... asi budu do konce měsíce na diete... ale pár si jich koupím..... a tu orig. vkládačku dáváš teda vždy... a někdy přidáš...tu krátkou bambusovku (jako ještě jednu vkládačku..?