Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
15. črc 2012

@neu.sona já narovno dávám na osminy - napůl a ještě napůl, vznikne čtverec a ten ještě napůl. Někdo dělá ještě na dvanáctiny - napůl, napůl a na třetiny, je to užší.

neu.sona
15. črc 2012

@lenka5731 No ale to vlastně nesepneš sponkou, ne? Takže to moc nedrží a neprotíká Ti to? Já si to neumím představit, asi jsem hloupá 🙂

lenka5731
15. črc 2012

@neu.sona záleží asi na svrchňákách, ale oba druhy co máme to udrží a je to ok. nesmí být moc volné. sponkou to nesepneš, protože není za co 🙂 vypadá to jako bys tam dala vložku. pokud mimino nekadí velké nálože naráz, tak je to ok. My tak jedeme od návratu z porodnice, novosklad jsem dala párkrát...

lenka5731
15. črc 2012

@neu.sona thirsties jsou na to lepší než swb capri, ale jak píšu, tak oboje jsou ok.

neu.sona
15. črc 2012

@lenka5731 Hm, tak uvidíme. To jsem ani nepřemýšlela, že bych balila takhle. Ale asi to máte kvůli těm kyčlím.
A do jakých svrchňáků dáváš narovno?

betysek
15. črc 2012

@fori Mám http://www.libstatskepleny.cz/ceskepleny/eshop/... Teď dělají i s vyšší gramáží.

helulela
15. črc 2012

@neu.sona já dávám narovno až od příkrmů, do té doby pěkně těsnit kolem nožiček 😉

neu.sona
15. črc 2012

@lenka5731 Thirsties duowrap mám. Na capri mám zálusk, ale až na větší.

lenka5731
15. črc 2012

@neu.sona příspěvek nahoře. malá má kyčle dobré, spíš mě to přišlo jako zbytečně velký balík a nemohla hýbat nohama - s novoskladem. ale fakt záleží jak mimino kadí...

neu.sona
15. črc 2012

@lenka5731 aha, špatně jsem to pochopila, omlouvám se 😎

betysek
15. črc 2012

@neu.sona Já narovno skládám na osminy, jak psala Helulela. Svrchňáky mám IV soft a Anavy. Je pravda, že pokud nekadí velké nálože, tak je to v pohodě. Občas něco zachytíme BKM a nálože nejsou tak velké, tak že máme pokaděné max 1 PULky za den.

betysek
15. črc 2012

@lenka5731 O to šlo právě i mně. Na kyčle je potřeba, aby mimčo mohlo pořádně kopat nožkama, což mi připadalo, že s novorozeneckým skladem moc nejde. Tak že dávám narovno i s rizikem, že to občas odnesou PULky.

lenka5731
15. črc 2012

@betysek my mame pokadene tak jedny za tri dny. jde to. ale ted uz mame hodne kalhotkovek, tak pouzivame hodne ty.

betysek
15. črc 2012

@lenka5731 To jo, s kalhotovkami už to moc neprotíká. Já mám kalhotovky hlavně jednovelikostní, tak musím ještě počkat.

fori
15. črc 2012

@betysek no ty přesně mám.. 🙂 ale tu gramáž tam nepíšou ale tak to budou určitě ony... 🙂

madlisek
15. črc 2012

@neu.sona u nás se skládá na dvanáctiny a plínu narovno jsem začala dávat cca ve 2-3 měsících, když přestala kadit stokrát za den. V té době už to bylo jen jednou, max. 2x a téměř vždy do nočníku, takže novosklad už byl zbytečně zdlouhavý 🙂

fori
15. črc 2012

@betysek
@lenka5731
@madlisek a dáváte tam tu separačku... mě se to líbí, že to pokakané můžu hodit do záchodu...

bamboolik
15. črc 2012

@fori
@helulela
já osobně za plus těchto plenek považuji hlavně to, že nejsou bělené chlórem a celkově je tam té chemie méně. A nejsou super navoněné 🙂 O kompostovatelnosti si moc iluze nedělám.. Taky je mám doma, asi 3 už jsem použila 😀

madlisek
15. črc 2012

@fori separačky jsem dávala docela dlouho, kvůli snažšímu čištění 🙂 Časem jsem jí dávat přestala, právě proto, že kakání šlo do nočníku a u počůraných plen jsem neměla pocit, že by separačka nějak navozovala pocit sucha (používala jsem přes den separačky popolini, flísovou jen na noc).

fori
15. črc 2012

@madlisek no já myslím taky spíš kvůli tomu kakání.... to jako myslím, že je dobrá věc....

bamboolik
15. črc 2012

@fori tojo, ale stejně opatrně s tím splachováním separaček, můžeš si taky dost dobře ucpat trubky. Navíc ne všechny separačky se dají splachovat.

mooncaa
15. črc 2012

@fori Já dávám fleesovou separačku. Přijde mi pohodlnější do záchodu vyklepávat obsah separačky než tahat celou plínku na záchod. Občas sice něco unikne i na plenku, ale to už jen operu v umyvadle. A fleesová separačka se lépe opere než celá plena. Hlavně nenacucne tolik vody do sebe jako plenka, Skladuji plenky na sucho, tak nechci přidávat moc vody.

andelka
16. črc 2012

@boudova no jo, když on má teďka ve 4m 64cm a podle domácího vážení nějakých 7,3kg 😅 a tlusté stehýnka a břuch 😀 na novosklad mi S ještě vyjde, ale kalhotovky už jsou natěsno. Tak už okukuju jaké bych ty větší koupila, nějaké co jsem ještě neměla a dají se u nás koupit v kamenném obchodě (kvůli jedněm gaťkám nebudu platit poštovné), takže uvažuju nad IV fox a Gro via.

andelka
16. črc 2012

@neu.sona já dávám narovno tak, že přeložím plínku dvakrát na čtverec a ten natřetiny. Moc to netěsní, tak to dávám spíš jen jako rychlopřebalení třeba na půl hoďky před koupáním, když si myslím že kakat nebude. Jinak to většinuo proteče na svrchňáky. Víc jsem to dávala když byly příkrmy, hodně tak kolem 8m, to neměl ani takové nálože čurání a pobraly to pěkně.

dandelion
16. črc 2012

@fori je to bavlněné froté.. hodně hrubnou, tak se musí buď dost pomačkat, nebo třít o hranu stolu, aby to froté povolilo...

bamboolik
16. črc 2012

@andelka Tak pokud máš takového kvalitního puclíka, tak Gro-via nedoporučuju,rozhodně nejsou až po nočník, tak aby malému nebyly v roce malé 🙂

andelka
16. črc 2012

@bamboolik Aha, dík, tak asi zůstanem u osvědčených Imse 😅 Klukům bohužel moc nesedí svrchňáčky s těmi užšímu delšímu suchými zipy, nedá se to tak naštelovat, obyčejně je to v pase volnější než u nožiček a ten vrch není tak dobře krytý. Mám je spíš jako záložní. Patentkům jsem nějak na chuŤ nepřišla, stačí že mám půlku kalhotovek na patentky.

@dandelion
@fori já ty pastelky, a všechny froté plíny třu jakoby o sebe, prostě tím chobotem přejíždím zbytek plínky. Anebo je sem tam taky šmirgluju o stůl 😀 na mimčo si je určitě nechám, jinak jsou to fajn plíny, snapka dobře drží a používala jsem je fakt skoro do 2let staršího, dala jsem tam bambusový prefold a bylo to bezva 🙂 jestli přežijou i druhé dítě, tak je pak někomu daruju. Někomu kdo má sušičku 😀

betysek
16. črc 2012

@fori Separačky mám. Uprvního Disana, teď mám Popoliny celulozove. Mam i par IV - myslím, že je to nějaký polyester. Ty celulozove zasadne vyhazuju do koše, mám strach je spláchnout do záchodu.

aemmi
16. črc 2012

@janinek jé, ty jsi už porodila, tak to gratuluju k holčičce, snad jste obě v pořádku 😵

lemuritto
16. črc 2012

Ahoj! Holky, máte někdo prosím zkušenost s plenou MINKI aio? Díky moc!