Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janistr
20. črc 2012

@dandelion Taky to tak praktikuju, i když naposledy mi to trošku ujelo a naskákalo toho do košíku trošku víc 🙂. Jo a malou oblíkám i na ven do nějakých lepších tepláčků, džínám jsem nějak na chuť nepřišla.

aemmi
20. črc 2012

@dandelion no u nás to v tomhle věku bylo jedno, protože byla stejně ve fusaku a ted jak kdy, většinou tepláčky, máme jedny lepší bavlněný kalhoty, no a když chci, aby byla oblečená líp, tak má pláťáčky z Nextu, pak jedny zn. Dopodopo, ale ty jsou úzký, to musí mít fakt tenkou plenku, ale taky to řešíme větší velikostí... no a nebo punčošky a šatičky 🙂

dandelion
20. črc 2012

@janistr no otázka co jsou lepší tepláčky :D 🙂) třeba takový ty semišky? ty máme jedny.. no musím se porozhlídnout.. taky pak vyřešit oblečení na podzim a zimu..

dandelion
20. črc 2012

@aemmi šatiček máme hafo, ale jen ty letní :D a na ty je teď kapánek zima.. :D 🙂 musím vzít místní sekáčky útokem :D

aemmi
20. črc 2012

@dandelion ani s punčoškama by nešly? jinak u nás jsou kalhoty věčnej boj 😒 jsi mi připomněla, že bych měla začít shánět oblečení na podzim a zimu 😒 se mi nechcéééé 😒

janistr
20. črc 2012

@dandelion Reprezentativní máme jedny semišky, jedny z takového slabšího flísu a pak gatě z Lindexu 🙂.

madlisek
20. črc 2012

@baca na novoše jsem měla ráda imse vimse NB na sucháč a thirsties vel. 1 na patentky.
@dandelion teď sem tam rifle na ven dám, ale ve Štepánčině věku jsme dávali vždycky jen tepláčky, přišlo mi, že je to mimču mnohem příjemnější, než gatě z nějaké tuhé látky.

dandelion
20. črc 2012

@aemmi no mě taky právě ne.. nějaký fleesky nebo tak.. mikiny, svetry, bundičky.. ale už jsem rozumná.. stačí pár kousků, páč to stejně neunosí :D
@janistr asi to tak budu řešit taky.. teď jsem koupila jedny riflíky (takový ty tenčí) s laclem a pak ty jedny s kytičkama na těch 9měs.. 🙂 a kouknu po semiškách a fleesáších 🙂)

janistr
20. črc 2012

@dandelion Jo a ještě máme jedny rostoucí tepláčky od Hippo kids, ty mám hodně ráda.

lenka5731
20. črc 2012

@fori ozvala se mi vzdy hned. behem jednoho dne asi 5 mailu, ale kdyztak se ji pripomen.

janakkk
20. črc 2012

@dandelion malýmu přes látkovku sedí gatě z Lindexu, z Nextu nebo prostě koupím větší velikost, je lepší to vidět osobně a okouknout ten střih 🙂

boudova
20. črc 2012

@dandelion jo tak to já skončila 🙂 z rodičáku už si to nepořídím 😀 😀 😀 😀

fori
20. črc 2012

@lenka5731 tak jsem jí volala... byla velmi příjemná...moc se omlouvala.. ona si email ode mně přečetla ale už zapomněla odepsat... ☹ takže mi to hned pošle... 🙂 🙂 už se na ně moc těším.... a mají nové kalhotky Nippa verze ( jsou na sponku ne na sucháč) za 108 kč...... luxusní cena...

andelka
20. črc 2012

@baca budu mít brzo na prodej IV organic NB a soft S a Baby lucy S - nechceš nějaké?Byly nové a jsou používané krátce.
Nebo někdo jinej? na bazárek to budu dávat tak za měsíc.Už budem muset přejít na větší. 😅

@aemmi taky nerada nakupuju oblečení, kor teď když se nikam nedostanu. Naštěstí mi teta donesla podzimní kalhoty, tepláky a mikiny po vnucích a Domi má všechno po Danym. No i tak musím něco přikoupit, ponožky, boty, punčocháče, trika s dlouhým rukávem... 😒

aemmi
20. črc 2012

@andelka no já ani pořádně nevím co, na mimino to bylo jednoduchý, dupačky, polodupačky, ted budou třeba nějaký zateplený kalhoty asi, což zase bude problém s látkovou 😒 přesně tak, já se nikam nedostanu a přes net už mám docela strach, že netrefím střih, velikost 😒

andelka
20. črc 2012

@aemmi to je to blbý. Já jsem u věcí na ven už neřešila látkovky, protože na ven měl papírovku a nadoma do tepláků se vešlo všechno. Na zimu měl dvoje zateplené kalhoty a jedny oteplovačky lacláče, tři bundy (dvě teplejší a jednu tenčí), rukavice, čepku, boty a hotovo.Podzim byl teploučký, takže se šlo pak rovnou do zimy. Na podzim měl kalhoty a pod tím punčocháče, nějakou mikinu a tenčí bundu.

betelgeuzz
20. črc 2012

@aemmi mně se osvědčily laclové kalhoty, protože můžou být v pase širší a nespadnou.

aemmi
20. črc 2012

@andelka No já ti řeknu, že my máme problém narvat látkovku i do tepláků, uvidím, co seženu, v nejhorším bude chodit ven taky v papíru. Bundičky má od jara, ty ji snad na podzim budou stačit, máme i jednu zimní. No ale budu muset nakoupit i oblečení dospod, nějaké body s dlouhým, tepláky, punčocháče, prostě veci ve větších velikostech.

andelka
20. črc 2012

@aemmi
@betelgeuzz jj, taky mám ráda lacláče, protože hodně kalhot Danymu padalo. Což v kočáru je jedno, ale když byl venku jen tak, tak mu to padalo. Ovšem teď už lacláče zase nefrčí, protože je lehčí sundat kalhoty, když chce čurat.

aemmi
20. črc 2012

@betelgeuzz jo? my jsme několikery taky měly a stejně byly blbý...tak nevím, jestli jsme jen měla smůlu na úzký kousky, nebo jestli je to naše dítě fakt tak tlustý 😕

andelka
20. črc 2012

@aemmi tak to se mi stalo jednou, že byly tepláky moc úzké..jo a jedny kalhoty. Jinak vlezl do všeho. Já někdy přijdu k oblečení haluzoidně...kupovala jsem od někoho tady na bazárku ty lacláče teplé a bundičku, a paní mi poslala i dvě trika a troje punčocháče 🙂

aemmi
20. črc 2012

@andelka padalo 😅 😀 tak v tom případě má Karolína fakt velikou prdel, u nás je to naopak 😒

aemmi
20. črc 2012

@andelka jj, to je super, to se mi taky stává, že si objednám více věcí a paní pošle další navíc 🙂

andelka
20. črc 2012

@aemmi jako Dany a Domi mají stejnou velikost plínek 😀 no fakt, sice je to všechno na gumu, ale na Danyho je furt většinou moc volná a člověk mu to musel pořád potahovat, jak běhal, tak mu to padalo 😅

leeena_4
20. črc 2012

Ahoj holky, chci vás zkušené poprosit o komentáře, co si myslíte o mojí výbavičce, dokoupit ještě něco?

Plenky:
20x Libštátských čč 70x70
20x Kikko Lux Eco 70x70
3x Anavy vv bambusová plenka velikost: M
3x KIKKO®BMB Bambusové pleny Colours MIX 70x70cm

- vkládací
20x Ikea žínka Krama
2x Baby Lucy Čtvercová bambusová plena 30x30cm

Kalhotkové plenky:
1x Anavy Jednovelikostní bambusová plena na patentky -varianta: Tyrkys-limetka-_čokoláda
1x Anavy Jednovelikostní bambusová plena na patentky - varianta: Modro-šedé_proužky
1x Ella´s house Bum hugger - patentky, verze barevné_puntíky, velikost S ( do 7 kg)
1x Baby Lucy color - flanelka, velikost S (od 3 do 8 kg)
1x Imse Vimse plenka BIOflanel - univerzální
2x bambusová plenka s chobotem

Svrchní kalhotky:
1x Thirsties duowrap potisk Scottish Storm, velikost: 1 (od 3 do 8 kilo)
1x Imse kalhotky Soft, Zoo velikost: S (od 5 do 8 kg)
1x Baby Lucy FIX Color Tyrkys velikost S (od 3,5 do 7 kg)
1x jednovelikostní Anavy Flísáčky na patentky ŽLUTÍ MEDVÍDCI
1x Svrchní kalhotky Imse Vimse SMART velikost S (od 4 do 9 kg)

Děkuju moc 🙂

bamboolik
20. črc 2012

@terezka312 Ano jsou to Canpol, ale musím tě zklamat, firma Canpol přestala separačky vyrábět, takže už téměř nejsou k dostání, jen to co jim zbylo na skladě ☹

terezka312
20. črc 2012

@bamboolik Hmm, tak to neni dobrá zpráva. Něco náhradního asi mít v lékárně nebudou co? Nechce se mi je objednávat z eshopu, ale už mi docházejí 😒

bamboolik
20. črc 2012

@leeena_4 co se týče Baby Lucy bambusových 30x30, tak z těch jsem moc nadšená nebyla, přišlo mi že málo nasají, vkládačka nic moc. Potom bych možná ve svrchňácích ty duowrap klidně koupila 2, máš tam 3x PULky v S a ty duowrapky 2 sedí na kalhotkovou plenku tak od 5kg (náš malý je měl na noc už v 4 týdnech).

bamboolik
20. črc 2012

@terezka312 zatím jsem na nic nepřišla, taky mě tím docela dostali, jsou to mé oblíbené separačky..

leeena_4
20. črc 2012

@bamboolik wow a nebyl to nějaký cvalda? Už jsem plenky koupila, tak kdyžtak prodám, nebo budou pro druhé. A ty bambusky, kdyžtak nechám jako ručníček no. Díky za komentář 😉