Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katyxq
20. črc 2012

@dandelion Vzhledem k cestování moc času na odpověď nemám, ale beztak už to někdo jiný (v. Zíková - tady na Koníkovi jako kam.zyk) napsal mnohem lépe - http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-... 😉.

dandelion
20. črc 2012

@katyxq díky ;) pročtu 🙂)

bamboolik
20. črc 2012

@leeena_4 ty BL bambusky jsou příjemné jako žínka, ale jako savá plenka podle mě nic moc. Ale barvy mají hezké 🙂
Syn sice byl docela buclík, ale když mu seděly, tak měl tak něco přes těch 5kg. Měl je teda na vycpanou noční plenku, atakže nevadilo, že jsou volnější.

leeena_4
20. črc 2012

@bamboolik díky za odpověď 😉

helulela
20. črc 2012

@baca gratuluju k třetěti 🙂
@terezka312 zkus se po Canpol v lékárnách poptat. Já po zprávě od Zuzky obešla město a mám doma patery, ufff 🙂

helulela
20. črc 2012

@leeena_4 já bych nekupovala flanelky BL ani IV, savostí jsou asi jako poskládaná čtvercovka. Kikko bmb se mi na látkování neosvědčily, při praní na 60 st. jsou za chvilku do úzkého obdélníku a žmolkaté. BL 30*30 jako vkládačky taky nic moc, když už ubrousky tak Kikko bmb froté 30*30 (takové ty olemované). Co se týká svrchňáčků, taky myslím, bys užila ještě něco v mini velikosti.

leeena_4
20. črc 2012

@helulela ty BL si dost lidí chválilo, tak je chci zkusit. Naštěstí jsem to koupila jen po jedné, tak uvidíme, kdyžtak nekoupím další 😉. Jinak svrchňáčky jem měla objednané i IV NB a paní mi je vymluvila, že má 3 děti a všem byli jen asi měsíc, tak jsem si dala poradit. Dneska jsem byla v bráně k dětem a koukala na ně, ale nějak se mi do těch NB nec hce, doktoři nám tvrdí, že budeme mít cvalíka, tak počkám a kdyžtak pro jedny skočím po narození. Mám dvoje PULky od 3kg a jedny jednovelikostní fleesáčky, tak pri nejhorším pár dní vydržíme, než nejmenší dokoupíme. S těmi BL 30x30 jsem asi udělala chybu no, tak budou jako ručníčky 😀 Díky za postřehy 😉

helulela
20. črc 2012

@leeena_4 chápu, mým klukům byly IV NB tak do tří měsíců. Mám ráda, když svrchňáčky sedí akorát, tak jsem užila i nejmenší velikosti a nepoužívám moc ani jednovelikostní.

bamboolik
20. črc 2012

@helulela patery canpol? ty se mááááš 😀 Mě už zbývá poslední balíček a tak pořád peru a peru a peru a doufám, že se ještě nerozpadnou 🙂

bamboolik
20. črc 2012

@helulela ono je ot s těmi pidi velikostmi fakt riskantní, u nás se pidi velikosti ani neohřály a i BL fix S jim byly jen asi po dobu šestinedělí a pak už jednovelikostní

janistr
20. črc 2012

@leeena_4 My teda IV NB používáme ještě teď a myslím, že H. ještě nějaký týden budou 🙂.

helulela
20. črc 2012

@bamboolik já zas doufám, že s nimi vystačíme po nočník 😀

boudova
20. črc 2012

@leeena_4
@helulela
@helulela já mám báru v IV NB ORGANIC ještě teď a už má určitě tak 6 a půl kila a to nám jsou i přes anavy kalhotovku 😲

helulela
20. črc 2012

@boudova no vidíš, to jsou věci 😀

mahafi
20. črc 2012

@boudova taky nám vydržely dlouho.., já je pak měnila za IV S, protože se mi už okoukal vzor 😅 😀

boudova
20. črc 2012

@mahafi já mám IV S taky v jiném vzoru a občas jí je šoupnu, jsou takový nový barevný 😀

mahafi
20. črc 2012

@boudova 😀... přesně 😀

climb10
21. črc 2012

@helulela ; @mahafi ; @aemmi ; @cervena_vila ; @madlisek ; @janakkk ; @ivuska.h ; @maly_prcek ; @bamboolik ..... díky moc za vaše zkušenosti, rady a tipy 🙂

leeena_4
21. črc 2012

@helulela @janistr @boudova tak to jsemě tedy nahlodaly holky 😀. Asi až půjdu pro babyvak tak jednu IV NB vezmu. Proč mi to ta paní teda rozmlouvala nechápu, ach jo.

klaire22
21. črc 2012

Maminky,

jdu k vám s prosíkem na radu.
Malé je 7 dnů a začali jsme látkovat. Jenže od té doby nám začala vřískat, špatně spinkat, no zkrátka je protivná a nerudná.......myslela jsem si nejprve, že je to práškem (paralen), který jsem si vzala, protože se mi udělalo šíleně zle - měla jsem silné bolesti jak MS, zvýšenou teplotu, zimnici - po prášku to ustalo a už jsem v pořádku - tak jsem si říkala, jestli jsem ji třeba tím paralenem v mlíčku nerozdráždila.........ale ono to nakonec asi bylo plínkama.
Stalo se vám, že vám děti ze začátku látkovky odmítali? A jestli ano, jak jste postupovali než jste na ně plně přešli? Nechci to vzdát hned v začátku. Co jsem jí dala papírovky, je klid, krásně spinká a je hodňoučká - ale těch látkovek se mi nechce vzdát - kor když je to zatím jen první neúspěch.

Moc děkuji za rady.

mahafi
21. črc 2012

@leeena_4 ty IV S jsou fakt velký.. ale teď jsem měřila thirsties S a IV NB a přišly mi skoro stejný 🙂.. jedny NB bych vzala 🙂

leeena_4
21. črc 2012

@mahafi díky za přeměření, už jsem rozhodlá, jedny vezmu 😉. Jen bych do toho obchodu potřebovala chodit s klapkami na očích jako kůň, je to tam "nebezpečné" 😀

mahafi
21. črc 2012

@klaire22 To je mi líto, my s tím problém neměli, tak nevím, čím by to mohlo být, doufám, že někdo poradí a hlavně, že si malá na látku zvykne 🙂

Objevila jsem ameriku, včera jsem byla v DM pro prací prášek a objevila jsem jejich denkmit ultrasenzitive, bez parfemace, jupííí 😀..

katyxq
21. črc 2012

@klaire22 Tak tuhle zkušenost nemám, jen mě napadá, jestli ji ty plínky nesvědí - jakože ji dráždí zbytky pracího prostředku, já tak reaguju na většinu značek a na kůži to vidět není (jen pak víc mám ekzém, ale není to okamžitá reakce), mimčo ti to ale slovy neřekne. Zkusila bych něco úpně bez parfemace (mýdlový sliz, Sodasan color sensitive nebo někdo poradí i jiné) a máchání navíc.

zlilly
21. črc 2012

@leeena_4 noooo, já mám dost velký dítě (5,5kg ve třech týdnech) a svrchnáky IV mám ve velikosti S i NB a připadají mě úplně stejně velký. Spíš bych skoro řekla, že NB jsou větší........ je teda fakt, že ty S už mám přes 2 roky a NB jsou novinka, ale opravdu mě rozdíl ve velikosti připadá zanedbatelný.
OT: jestli sháníš něco na nošení, tak já bych babyvak nedoporučila. rozhodně ne ten, který je v česku nejběžnější (Pech). podle mě se v tom dítě propíná, čili na jeho záda nic moc a nosiči to taky není extra pohodlý - principielně to vždycky bude nerovnoměrný na záda a nejde ani nijak zvlášť dobře dotáhnout. nejpohodlnější nosiči je správně uvázanej šátek.

leeena_4
21. črc 2012

@zlilly děkuju za informaci 🙂

terezka312
21. črc 2012

Holky které máte PUL Anavy, jaké jsou s nima zkušenosti? Stojí za to? Nějak nám troje pulky nestačí, potřebovala bych ještě jedny přikoupit a rozhoduji se mezi nimi a HD.

terezka312
21. črc 2012

A ještě případně porovnání s IV Smart?

elvis12
21. črc 2012

@terezka312 Moje oblibeny jsou HD. Anavy mam taky. Sedi nam pekne. Vetsinou stridam HD, SW Capri a prave Anavy. IV mela jednou a asi naposledy. Nejak mi proste nesedi, tak asi pujdou do sveta. Priznam se, ze by mi asi stacilo mit troje HD a budu spokojena 😀 Ted Dorotce sedi proste nejlip.

janistr
21. črc 2012

@terezka312 Já to mám stejně jako @elvis12, nejraději máme HD, Anavy jsou fajn, ale tím, že jsou na celé plenkové období, tak mi teď ještě připadají takové objemnější (dávám je hlavně na noc). Za pár měsíců ale nejspíš budou super. S IV Smart zkušenost nemám.