Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

druidee
22. črc 2012

@dandelion ahoj, jj, mají to v každé drogerii 😉

druidee
22. črc 2012

maminky, už nevím jak dál. s malým látkuju rok a je schopen cokoliv pročůrat. opravdu cokoliv. aio, kalhotovky různých značek všemožné sklady čtverců a na tom pul svrchňáky.. prostě drtivou většinou je mokrý a už mám pocit, že by byl mokrý i kbyby měl prdku obalenou v plenách jak pučmeloun a svrchňáky měl až po krk a kolena...
dnes ráno stál v posteli, měl tots bots aio, které jsou u nás jedny z nejspolehlivějších a najednou slyším čůrek. přitom plena mu krásně seděla a určitě nebyla nasáklá na max.. prostě i kdyžbych mu to utáhla, že si ani neprdne, nebo nacpala na maximum, on je prostě kouzelník a z 80% je přebalování zároveň i převlíkání a občas už jsem z toho vážně hodně otrávená. když měl průjmík, koupila jsem bio pleny v DM a jak já byla bez práce... 😀 občas už mám tiky vyprdnout se na látkování.. konečně jsem nepřevlíkala postýlku co dva dny a nebylo třeba 5x denně měnit ob lečení a další luxus... 😅 pak zase příjde týden, kdy je to lepší, ale někdy zase dlouhé období mokrých věcí... tož co dělám špatně? vím, co mu sedne lépe, co méně, velikostně pleny upravuji podle jeho váhy atd atd... svrchňáky vždy poctivě zapnu jak to má být tip top, ale ... 😠

bamboolik
22. črc 2012

@dandelion no úplně v každé drogerii ne, nejlépe takové ty starší typy drogérii jako je např. Teta

bamboolik
22. črc 2012

@druidee ehm a kolik ti přes den vypije? Máme takového jednoho testera, kluk 21měsíců a vypije cca 2l za den a to má potom každá plenka co dělat..
Jakou má ta TB aio první vrstvu, není tam nahodou nějaká ta suchá vrstva? Ta někdy dělá paseku. Obecně bych třeba zkusila dávat papírovku na spánek, ať nemusíš pořád převlékat a na den látkovky. Po jaké době ti plenku přes den počůrá?

zlilly
23. črc 2012

@druidee anebo jinak - je teplo, malymu je rok, seber mu plenku. o moc vic práce už to být nemůže, tak at je to k něčemu.

ptjj
23. črc 2012

@bamboolik já zas právě neznám Thirsties na omak, tak nevím 🙂

ptjj
23. črc 2012

@zlilly a kde to teplo jako je? 😀 tady je to porad jak na Sibiri, leto nikde

janistr
23. črc 2012

@lenka5731 A nedalo by se to použít jako plenka na rovno? Jinak mě napadá jedině ta vkládačka na starší dítě...

druidee
23. črc 2012

@bamboolik už mě napadlo vyzkoušet savost vkládaček. on často pročurne i právě přebalenou plenu, která mu krásně sedí a prostě nechápu... jjj, v té tb je určitě nějaká ta stay dry vrstva.. hm, tak to asi fakt bude tím..? jako mám tu za kopcem ekopleny.cz, ale Zuzi je vytížený člověk a teď se jí narodilo druhé miminko..takže kdo ví kdy se zase uvidíme 😀 ale hned jak bude možnost, tak to s ní proberu co a jak..
viz ty papírovky-Kikko a podobné je nad moje fin.možnosti a klasické neekologické papírovky, těmi opovrhuji 😀 . jedině ty bio z DM snad vyjimečně.. ale budu testovat..díky za tip!!
@zlilly to je dobrý přístup 😀 😀 přiznám se, že s vytíráním loužiček a sbíráním hovínek po koberci už praxi mám a nemalou 😝 😀 😀 nočníková záležitost ho naprosto nebere, ale je svatá pravda, že u nás to nebo to vyjde vážně na stejno-pročůraná plena a oblečení nebo nadílky na koberci... tea tree silice to jistí a nikdo nic nečuchá 😎 😉

janistr
23. črc 2012

@ptjj No, třeba u nás je vedro skoro pořád, krom minulého týdne 🙂. Tady jsme se za déšť pomalu modlili 🙂.

ptjj
23. črc 2012

@janistr tak to závidím, tady od začátku prázdnin prší a je hnusně, úplně lituju ty děti, co jsou školou povinné

bamboolik
23. črc 2012

@druidee já bych u takového hodně učůraného zkusila fakt ideálně kalhotovku a do toho extra savé vkládačky - ideálně bambus, konopí ve formě flísu. Jaké vkládačky používaš? Někdy třeba vkládačky z mikrovlákna dost ochotně pouštějí tekutinu zpátky, je třeba na to dát něco přírodního, např ten bambus.

janakkk
23. črc 2012

@dandelion jojo, kdekoliv obyčejné mýdlo, já kupuju v DM od Lanzy Marseilleské mýdlo, ve Schlekru mají takové balení 5 ks nebo v Bille mají taky Jádrové mýdlo Palma...nebo jakékoliv jiné, co zrovna mají....sodu mají taky všude. 🙂

druidee
23. črc 2012

@bamboolik ok, zkusím vytáhnout do zbroje bambusové a mušelínové čtvercovky a zase skládat 🙂. ráda mu dávám pastelky dovycpané těmi kikko ubrousky či jinými. jinak máme všehochuť...anavy easy, starší aio anavy i kalhotovky, tots-bots aio i kalhotovky, kushies, pastelky, baby lucy a další známe i méně známe kalhotové plenky. pak doma šité bavl. froté pleny kalhotové či "pastelky" ale i dost těch mikrovlákno atd.. proberu to, začnu testovat i tohle co a jak. nejvíce nám vyhovují kalhotové anavy, aio tots b. a pastelky a svrchňáky.. ale často občůrá i tohle. on je dost hubený, jestli i to hraje roli.. jo a vkládačky mám froté, bambus nebo vezmu z anavy easy a použiju jako vkladku, ale také dost takových "umělých" z aio happy flute a podobných.

zuzu_elen_richard
23. črc 2012

Ahojky, Kamarádka prodává téměř nepoužitou plenkovou výbavičku - novorozeneckou teenyfit s kytičkami flowerpower včetně pytle atd. a poté Sweetmonkey a růžové grovie, kdo by chtěl na ni kontakt napište mi mejla.. já budu mít brzy navíc malé bummis s žabičkami vypadají jako nové a Baby lucy XS ty nesou stopy zabarvení z vaječinky 😀

bamboolik
23. črc 2012

@druidee ty mikrovláknové z happy flute apod jsou o ničem. Je to objem, ale savost minimální. Froté plenky bych asi úplně vyřadila a šla spíše do těch kalhotovek a na to svrchňáky. Třeba anavy kalhotkova se všma vkladkama ti vydrží alespoň 2h ne?

druidee
23. črc 2012

@bamboolik jj, ty jsou opravdu na 2 věci, dávám je když už nic jiného nemám, ale trochu se zlepšily, když jsem je prohnala párkrát sušičkou. ale občas drží hezky. kalhotovky anavy vydrží mnohem déle, ale je to právě o tom, že on vše občůrá bokem.. nechápu jak, ale plena skoro suchá, jen trochu cmrndnutá a zbytek letí ven. a to mu i pindíka hezky rovnám při přebalování 😀 😀 právě že kolikrát nejde o savost pleny u nás, ale spíš asi o formu nebo co, páč on zázračně vše čurne pryč ☹

helulela
23. črc 2012

@lenka5731 v ruce jsem ji nikdy neměla. Zkusila bych poskládat na čtvrtiny do nudle a vpředu přeložit tolik, aby se vešla do svrchňáků. Dávala bych buď samotnou takhle nebo jako vkládačku do kalhotovek třeba na noc nebo delší vycházku. Je to reálné, myslíš?

bamboolik
23. črc 2012

@druidee jaké používáš separačky?

mahafi
23. črc 2012

@dandelion taky kupuju normálně v drogerii, mýdlo používám napůl lanzu a napůl jelena, soda se dá koupit (je to takový pytlík, na obrázku jsou visící montérky 😀). Sliz je fajn 🙂, jen by se to mohlo jmenovat nějak jinak 😀 (na látkovky si už všichni zvykli, ale když řeknu, že peru ve slizu, tak to je pro mnohé značně divnééé 😀.

mahafi
23. črc 2012

@druidee Tédam to je umělec.. že čůrá mimo 🙂. Tak snad to vyřešíte 🙂. Kamarádce takhle pročůrala totálně všechno holčička a od roku do dvou byla na papírovkách 😒

aemmi
23. črc 2012

@leeena_4 Ahoj, taky jsme svrchnáky IV newborn užily docela dlouho, v tý nejmenší velikosti jsem měla troje, když pak přestaly sedět na novosklad a kalhotovku, tak jsem je ještě dávala na plenky narovno, když jsem přebalila a věděla, že za chvíli třeba jdeme ven a nechtěl se mi motat novosklad. Jinak já mám ty BL ubrousky jsme měla ráda, docela se divím, že je tu holky tak zdrbly 😀

@terezka312 jestli bych si měla vybírat mezi HD pulkama a Anavama, tak bych brala HD, jeslti je teda budeš dávat na kalhotkovou plenku, nebo na novosklad. S těma Anavama máme problém, že z pod nich plenka vyčuhuje 😅 HD schovají bez problémů celou plenku.

janinek
23. črc 2012

Vyprala jsem bambuskya prijde mi, ze jsou necim citit, ale neni to moc. Apson myslim, ale to bych poznala, ne? Nevim, jestli nemam dat vic prasku, prece jen mame hodne tvrdou vodu.

leeena_4
23. črc 2012

@aemmi děkuju za informace, o NB a potěšila ji mě BL ubrouskama 🙂 😉

argo1
23. črc 2012

zdravím holky, prosím mohly byste mi, kdo máte, napsat rozměry HD svrchních PULek ve velikosti S (hlavně tedy délku sedu a šířku té zadní části při největším natažení gumiček)? nebo klidně i nějakých jiných PUL ve velikosti S? Chtěla bych si nějaké ušít, ale nemám představu jak velké by měli být. Látkovat jsem začla se starším až když potřeboval Mka a teď má Lka..... díkyyy.

leeena_4
23. črc 2012

@lenka5731 ráda slyším pozitiva na Thirsties 🙂
@ptjj @luciesofi i na BL ráda čtu pozitiva. Já jsem teda četla mnohem více pozitivních, než negativních referencí a taky je mám objednané.

zlilly
23. črc 2012

@aemmi mě se dokonce podařilo dát IV S s maličkou vkládačkou i 18m dítěti, když se učilo na nočník 😀 zkrátka podle mě sedí od narození až do 12kg.

terezka312
23. črc 2012

@aemmi super, díky za radu 🙂

andelka
23. črc 2012

@druidee a není to třeba i tím, že čurá velkou dávku najednou a ty plíny to nestíhají pobrat? Můj byl taky učuránek, v tom věku jsem už byla zoufalá, bambusová kalhotovka se všema vkládačkama a po jednom počurání durch, kolikrát ani svrchňáky nestíhaly, že plína byla moc nacucnutá. Do pastelky jsem dávala bambusový prefold, měl to 30minut a durch. Naštěstí ve 25měs. začal chodit na nočník a plíny máme na spaní, ovšem to nestíhají ani papírovky. Dneska jsem ho po půlnoci přebalovala a převlíkala. Přes den je to OK, ale kolikrát vynáším nočník 5x za hodinu. Venku zase vydrží a počká si nadoma a to pak je teda slušné množství najednou. Fakt jakž takže vydržely bambusové kalhotovky s vkládačkama nebo prefoldem, ale i ty byly na chvíli a měl dost velký zadek v nich. A ani jsme jich neměla tolik, takže krátce před 2r jsem látkovala už dost málo. 😒
No teď si to vynahrazuju na mladším 🙂 právě spinkal v plence Bamboolik
@bamboolik 🙂

aemmi
23. črc 2012

Jo a u nás v sobotu proteklá Anavy easy, ale je fakt, že jsem ji v tom nechala dost dlouho. A včera proteklá BG freetime po 2 hodinový procházce, to mě trochu překvapilo, doufám, že Kája nebude jak Daneček @andelka