Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
23. črc 2012

@terezka312 není za co 🙂

mmiirrkkaa
23. črc 2012

@leeena_4 Měla jsem thirsties na mimčo a spokojenost. A na BL fix si nemůže stěžovat. Hezky seděly a za tu cenu 😉

bamboolik
23. črc 2012

@andelka a? sedly kalhotky dobře?

druidee
23. črc 2012

@bamboolik separačky už nedávám, není to už u něj třeba. dřív fleecové.
@andelka aha, na tom něco bude. junior třeba hoďku nečůrá a doma lítá "na větračku" a nikde žádná loužička a pak čůrá 3x za sebou během čtvrt hodiny a docela dávky. je možné, že to fakt ty pleny nestíhají v ten moment pobrat.. no, jsem ráda, že nejen já měla tuhle pročůranou starost... ano, když má bavlněný overálek na spaní, tak je ráno kolikrát celý mokry, jak to, co plena nebere, nacucá ten overálek.. 😨 ☹ to je mi ho pak moc líto, že v tomhle spinkal 😖 nočník slušně ignoruje 🙂 takže nám asi zatím nezbyde, než se s pročůráním boxovat dál 😎

druidee
23. črc 2012

@mahafi nechci to vzdávat. na to mě látkovky stály dost peněz a hlavně netvoříme tunu odpadu a junior není "v papíru balený" 😀 jak řekla jedna mudr 🙂 ale občas jsem zoufalá a s těmi plenami z DM jsem byla spokojená jak želva tedy 😵

druidee
23. črc 2012

Maminky, ještě jeden dotaz.. pleny a sušička.. škodí to nějak savosti? občas dávám do sušičky staré čtvercovky a froté pleny např. pastelky.. krásně to změkne a nejsou hrubé. úbytku savosti či poškození plen jsem si nijak nevšimla.. jen aksamitu to nesvědčí. dáváte některá pleny do sušičky pravidelně?

lenka5731
23. črc 2012

@helulela právě že ať to poskládám jakkoliv, je to velké jak vkládačka pro dospělého 😎 😅 myslím, že nejlepší způsob, jak s tím naložit, bude dát to někomu šikovnému, ať mi z toho vyrobí 2-3 několikavrstvé vkládačky. Je to 90% bambus.

ladida.l
23. črc 2012

@druidee já jsem sušičkovala čtverce, anavy a je SWB one size skoro rok a na savosti se to nepromítlo. Nedávala bych do sušičky věci s Pulem.

druidee
23. črc 2012

@ladida.l jen jsem si všimla, že mi to otrhalo lemování na bambusových ubrouscích od kikko.. jasan, s PUL tam nic nedávám 😀 ale můj drahý dobrý přítel jednou žehlil a zrušil mi staydry vrstvu na vkládačce, takže dostal školení o pul a aiočkách a že na ty ani nesahat 😀 a dostal taky hlasité školení, proč jako žehlí vkládačky..?? no, chtěl mi prý udělat radost.. 😎

janistr
23. črc 2012

@druidee Manžel se jednou pokoušel žehlit flísovou separačku 🙂. Přilepila se mu k žehličce... 🙂.

mahafi
23. črc 2012

@druidee To se nedivím, že to nechceš vzdát, taky by se mi blbě vzdávalo 🙂, nerada bych opouštěla svoje přesvědčení 🙂. Jsem zvědavá, co s tím vymyslíte, protože trochu tuším, že za pár týdnů by to mohl být i Madlenky problém, tak abych věděla, jak na to 🙂.
a sušička se tu řešila před několik stranami, myslím a výsledek byl, že plenky změknou a trochu trpí životnost..
a my naštěstí nežehlíme, takže znehodnocení plenek žehličkou naštěstí nehrozí (i když jsem od toho musela odhánět mamču, když tu byla se mnou po porodu 😀)

brambora20
23. črc 2012

Prosím prosím o radu, jsem v tom ještě panna 😉
Jaký příruční pytlík kupovat, značku, velikost, počet???
Maminky poradte!!!

bamboolik
23. črc 2012

@brambora20 co myslíš jako příruční pytlík? Jakože pytel na špinavé plenky?

brambora20
23. črc 2012
janinek
23. črc 2012

@lenka5731 Zeptej se Verci, co s tim dela, mam pocit, ze to ma take.

@druidee Susicka savost kazit nema, spis ti je srazi treba. Davat na nizkou teplotu jen. A pak proste budou vypadat jeteji, ale savost by ovlivnit nemela.

bamboolik
23. črc 2012

@druidee Já sušičku používám a jedině teda vidím to, že se mi fakt teda více srazí ty plenky. Jinak ale v pohodě, na savost to vliv nemá a když tak, tak spíš pozitivní, protože plenky jsou nadýchanější. A teda je dávám na extra dry, protože by ani neproschly 🙂 A teda rozhodně nevypadaji jetěji, jak píše @janinek , spíš mi přijde, že mi to dost plínek "oživilo" 🙂

bamboolik
23. črc 2012

@brambora20 Značka je v tomto asi vcelku fuk 🙂 Některé jsou na zip, některé na patentky, některé jen kapsové zavírání.
Velikost doporučuju takového něco středního na 5-6 plenek když jdeš někam den. Takové jsou fajn mít 2, do jednoho dáš suché plenky (případně náhradní oblečení) a do druhého dáváš špinavé. Taky je fajn mít nějaký malé velikosti na 1 plenku, když jdeš někam jenom na vycházku.
Clekově já mám různých pytlíků poměrně dost, mám je ráda na organizaci věcí v tašce. Mám jeden malý na svačinku pro děti, další náhradní oblečení pro oba kluky, další na plenky a jeden na špinavé věci. My máme v nabídce právě už i menší na svačinku, lahvičku s jídlem a podobně.

bamboolik
23. črc 2012

@druidee tak to bude asi fakt tak, jak říkala Andelka, prostě čůrá najednou velké dávky. V tom případě bych se spíš zaměřila na úpravu froté, to saje zdaleka nejrychleji a naopak nejhorší jsou v tomto stay-dry vrstvy, tam to jde pomalu a pokud hodí dávku, tak to skončí bokem.

janistr
23. črc 2012

@dandelion Tak dneska proveden úspěšný pokus s čč na rovno a zvládli jsme bez nehody. Ovšem dnes byl den bez kakání, takže zítra si asi netroufnu 🙂. Jinak včera večer se Helunce povedl parádní kousek. Dva dny nekadila, jen jí vykoupu, dám novou sovičkovou Anavku a čisté pyžamo, uložím do postýlky, zazpívám a slyším podezřelý bublavý zvuk 🙂. No, byla to brutální nálož a hlavně to přebalování a mytí zadku považovala za hroznou legraci a pak další hodinu místo spaní vykládala zvířatům na kolotoči :D.

helulela
23. črc 2012

@lenka5731 😀 ...taky dobré řešení
@brambora20 já mám jeden malý Popolini, velikostně tak na dvě kalhotovky. A jeden velký Baby Lucy, do něj se vejdou plíny za dva dny.

andelka
23. črc 2012

@bamboolik tak, zkoušela jsem je na dvě různé zmenšení, pěkně mu sedí na druhé nejmenší. Ty lemy chlupaté jsou moc příjemné, v pase mu teda sedí mnohem líp než Th nebo BL. Akorát jsem si všimla, že se ta přední vrchní část stáčí dovnitř a nevím jestli ho nebudou ty okraje suchých zipů škrábat, jsou dost ostré (proto mám ráda IV, že je jemný sucháč po celé ploše, narozdíl od jiných uživatelů jsem si na poškrábání nikdy stěžovat nemohla). Moc se mi líbí zpracování, materiál a kombinace barev, opičkové jsou fakt krásné 😵 Trochu jsem magor z patentků, to je vyšší dívčí 😅 a trochu moc jich je na přední straně, bojím se, aby ho to netlačilo když leží na bříšku (i proto preferuju přes plenku na patentky svrchňáky na sucháč, ať toho nemá moc). Ty vložky jsou bezvadné, velké, měkké 🙂 no zítra už půjdou do pračky, do svrchňáčků zkusím nějakou svoji vkládačku, jestli by šly používat i takhle, nebo přes kalhotovku. 🙂

andelka
23. črc 2012

@brambora20 já používám velký zatahovací Baby lucy, tam mám všechno na přebalování, pak mám menší pytlík čtvercový na druk, už nevím značku, tam dávám plínky a taky mám sáček anavy, tam mám náhradní oblečení..občas se stane že se počurá, takže vyměním a mokré dám do něj. A používám ho na mokré plavky taky.Asi bych využila i další na svačinu, občas se něco vyleje, zababrá a tohle se dá vyprat a ještě to hezky vypadá 🙂

andelka
23. črc 2012

@aemmi no to doufej 😅 on byl fakt šílenej, to se pomalu nedalo látkovat, všechno protíkalo, furt jsem měnila tepláky...ale to fakt až tak od roka a půl, do těch dvou, než začal chodit na nočník.

Jsem zjistila že nemám ani žádnou AIO, nějak je nemám ráda. Jednou počurá a už to musí do pračky. Kapsovky aspoň můžu jen přeprat v ruce a druhý den (když suším venku tak za pár hodin) hned zas použít.

Teď jsem naštvaná...opravují nám balkony, musela jsem oddělat šňůry a nebudu moc minimálně týden, spíš dýl, sušit na balkoně. A má být tak hezky, ach jo. 😒

dandelion
23. črc 2012

@janistr super 🙂) my dneska čůraly zkušeně na travičku 🙂) mě teda čč na rovno vyhovuje.. teď mi malá kaká jen jednou denně po ránu a to chytáme.. 🙂 ale už si říkám, že jsem dlouho nezapírala.. :D :D :D 🙂)

Holky co perete ve slizu, máte i boční plnění pračky? bylo mi řečeno, že mi to jaksi může vypěnit.. :D :D :D 🙂)

janistr
23. črc 2012

@dandelion No, mě právě kakala pár týdnů vždycky kolem poledne rozbalená mimo plenku, tak už jsem si říkala, že bych se přece jen aspoň na to kakání vrhla na bezplenkovku. Pak se to ale změnilo a teď je to zcela nevyzpytatelné :D. Jinak my nečůráme na travičku, ani do umyvadla, ale zásadne na přebalovací podložku, abych měla co prát :D.

bamboolik
23. črc 2012

@andelka tak to jsou dobré zprávy 🙂 Patentků na bříšků bych se fakt nebála. Já je dávám malému na noc a on spí na břiše a nikdy jsem žádný problém nepozorovala. Škrábání jsem si taky nevšimla, ale uvidíš, jeslti se to někde bude dotýkat na kůži, já tu zkušensot nemám. Tobě už jsem poslala nový typ kalhotek, který už jde použít jako univerzální svrchňáky, tak vyzkoušej. Budu zvědavá na fotku a další zkušensoti z testování 🙂

ptjj
23. črc 2012

@dandelion přijď k nám, já zapírám tak 12 plen denně 🙂

madlisek
23. črc 2012

@dandelion mám sliz i boční plnění a nevypěnilo mi to ven, jen když jsem měla ve slizu větší hrudky, tak je to občas hned na začátku vychrstlo z bubnu ven do dvířek. Takže potom už jsem sliz před nalitím do pračky v kelímku pořádně rozmíchala, aby tam hrudky nebyly, a nalila ho mezi oblečení, aby k tomu nedocházelo a sliz zůstal na místě určení 🙂

druidee
23. črc 2012

@janistr 😀 😀 tak už je také nežehlí, že? 😉
@mahafi obvykle pleny také nežehlím, jen občas čtverce (ale když se dobře pověsí a hned složí, taky nemusím) ale přítel chtěl mě udělat radost a malému aby to měl vše perfektní.. 😉
@bamboolik budeme špekulovat dál, nic jiného mi nezbývá 😅 .. je to občas alchymie teda 😉

janinek
24. črc 2012

@bamboolik
@druidee

Jetejsi jsem nemyslela vylozene znicene, ale videla jsem fotku dvou stejnych AIO, jedna byla susickovana, druha ne a ta susickovana byla mensi a mene barevna, coz si myslim, ze provozu nevadi a kdyz se nedaji vedle sebe vylozene, tak to ani nemusi byt poznat.

A v susicce nizkou teplotou myslim susit na nizkou teplotu, nejde o delku suseni, ale at je to pri nizke teplote. To jsem teda vycetla vsude.