Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
29. črc 2012

@foaji Peru v Batoleti. A PULky měníš pokaždé, ale nepereš je, jen je necháš vyvětrat - tj. při přebalení dáš vyvětrané a ty zrovna aktuálně vlhké hodíš přes židli, ořes postýlku, prostě někam a necháš větrat... Do toho jsou občas nějaké pokaděné, tak ty se holt musí vyprat, ať už v ruce, nebo v pračce.

rebelie
29. črc 2012

@foaji A když si k těm čtvercovkám pořídíš jednu, dvě nějaké šikovné AIO nebo kapsovky, rázem máš díky tomu i další záložní svrchňáky navíc (pokud tam nejsou savá jádra přišitá, dá se vršek AIO použít jako svrchňáky a měnit jen vnitřek).

lenka5731
29. črc 2012

@foaji já používám gel Frosch. Ale kupuju ho v DM drogerii v Německu. Stojí tam 3,85 EUR a tady 199 😒

veru1983
29. črc 2012

Ahoj holky, mám 3 týdenního chlapečka a od prvního týdne látkujem, čůrá pořád, kaká tak 3-5krát denně, plenky mám pop in all in one a pak asi 4 svrchní kalhotky thirsties a do nich dávám vkládačky ellas house, haipa daipa a baby lucy a stejně tak separačky. Skladuji je na sucho jen přemáchnuté v kbelíku, kapu tam několikrát denně 100% tea tree olej, peru co 3. den. Nicméně poslední dvě praní cítím v den, kdy se chystám prát z kbelíku jakoby začínající zápach připomínající plíseň. Kbelík mám v koupelně, často ho nechávám otevřený.. jak je to možné, že tam ten zápach cítím a tím pádem asi i začínající plíseň ? Plenky dycky přeperu do co nejvíce čista, použiji i žlučové mýdlo sonnet atd. Na obalu plenek psali že se maj nechávat na sucho, že na mokro to škodí.. Poradíte některá jak na to ? Jsem z toho smutná. Rada by byla asi prát co 2. den, ale tomu jsem se chtěla vyhnout a proto mám dost plenek, aby to v pohodě na co 3.den.. děkuji

janinek
29. črc 2012

@veru1983 Kapes ten tee trea primo na pliny? Ja cetla, ze na ne primo prijit nema, ja mam na viku od kyble nalepenou slipovku a na ni to kapu. Teda davam ho tam kvuli oderu. A do prani ho nedavam a tam zase jsem cetla, z eho mam nakapat na separacku ci latkovy ubrousek.

Se smradem teda neporadim, jsi si jsita, ze to je plsinovy smrad/

veru1983
29. črc 2012

@janinek Jani kapu to primo na pliny dycky, ne na jednu, ale cca po 5 kouscich v kbeliku tam dam 3 kapky a tak furt dokola. S tou slipovkou to zkusim. A pokud jde o ten zapach, podle me je to fakt na 99% jasna plisen zacinajici. Manzel to neciti (ma asi z laboratore otupelejsi cich), ale ja jo.

janinek
29. črc 2012

@veru1983 Ja mam na plisen take vytribeny nos. Mozna tam jsou fakt dlouho, no snad ti nekdo poradi. Ja je mam po9d tech 48 hodin, jak jsem psala vyse, takze zatim nic necitim.

Jinak jestli tam kapes ten tea tree kvuli zapachu, tak ta slipovka fakt staci. Akorat to rekni manzelovi, proc tam je, muj mi tu prvni vyhodil. Ze pry myslel, ze se mi tam omylem nalepila po mne.

helulela
29. črc 2012

@foaji moc se mi zamlouvá návrh výbavičky podle dandelion, udělala bych to podobně
@dandelion BG kapsovku stoprocentně 😉

helulela
29. črc 2012

@foaji a abych si tu přihřála polívčičku - sepsala jsem do fotoblogu takový látkovací manuál. Je to hodně stručné, můžeš kouknout, třeba se ti bude něco z toho hodit.

rebelie
29. črc 2012

@veru1983 Vystříkat ten koš pořádně Savem na plísně a plínky, které to snesou, vyprat na 90, nebo s použitím Sanitolu (to snesou všechny), pak by to mělo být OK. Jakmile tam tu plíseň máš, tak tam bude, i když budeš prát po dvou dnech... musíš se jí zbavit, a pak nebude problém prát jednou za 3 dny.

janinek
29. črc 2012

Chci se zeptat ohledne separacek, kdyz je pouzivate, tak se vam pak nedostane nic na plinu? Mne totiz i s jednorazovymi, i s fleecem to nejak po stranach protece na plinu vzdy, tak nevim, co delam spatne. Nebo to tak proste je?

helulela
29. črc 2012

@janinek když je to nějaká větší a tekutější nálož tak taky, tomu se snad ani zabránit nedá. Chce to separačku dobrých rozměrů, aby se neshrnovala a víc těžko naděláš.

ptjj
29. črc 2012

@janinek mne to taky vetsinou trochu vytece, kdyz je toho vic

dandelion
29. črc 2012

@helulela díky díky 🙂) bude moje :D 🙂 ... myslím že se u Anavy jde na jistotu.. a ani to podle mě není tak finančně náročný 🙂 jako když člověk zkouší od každého něco..

dandelion
29. črc 2012

@janinek vyteče ;) ale to nejhorší je v separačce.. ovšem u nás dneska zapírám jak šílená.. BKM jde stranou.. malá kaká kdy se jí chce.. dneska aktualizuji už 6x a z toho 5x do plíny narovno.. už nemám PULky :D :D :D

veru1983
29. črc 2012

@janinek na plínu se mi přes separačku skoro nikdy nic nedostane, používám haipa daipa a ellas house
@rebelie ok děkuji mockrát, ach jo, mrcha jedna nesnáším plíseň, fuj fuj fuj, já, která si ruce myju doma skoro furt prosavonem atd atd zrovna schytám něco takového, no nic, udělám jak říkáš, snad mrcha zmizí

veru1983
29. črc 2012

@rebelie počkej jak to myslíš, že pullky necháš jen vyvětrat, to jako jsou li maličko počůrané ? to fakt stačí ?? já je dycky jdu omýt pod horkou vodu, vyždímu a až pak nechávám vyvětrat a to dělám max 1krát, pak hnedka peru.. je to zbytečné ?

lenka5731
29. črc 2012

@veru1983 nevím přesně jak to myslíš, ale PULky peru jedině jsou-li pokaděné (stává se nám fakt vyjímečně) a nebo jednou týdně. Jinak je točím všechny dokola, po použití je dám větrat na roh přebalováku a vezmu jiné.

veru1983
29. črc 2012

@lenka5731 fakt jo ? tak to jsem asi trapná pečlivka, když jsou pokaděné, což je velmi zřídka, když jsou ale počůrané, byť jen trochu, tak je jdu opláchnout, trošku přeperu mýdlem žlučovým, abych vymyla malinko i tu moč nejen vodou a pak je vyvětrám a stane li se to podruhé už je peru.. zdá se mi totiž, že i když je větrám na balkoně na sušáku, čpí pak malinko močí.. takže podle tebe to moc hrotím ? no vidíš a pak mám takovou prima věc v kýblu jako je asi plíseň ☹

lenka5731
29. črc 2012

@veru1983 to nevím, dej na svůj pocit a jak vám to vyhovuje 🙂
jak to myslíš, že jsou PULky počurané? když je plína úplně durch?
já jsem to kdysi tady v diskusi četla takhle, začala jsem to tak dělat a vyhovuje mi to. přijde mi zbytečné prát to častěji, moč z nich necítím. plína někdy durch je, ale častěji není.

lenka5731
29. črc 2012

@veru1983 momentálně dokola točím patery PULky (ty co jsou "našpiněné") a k tomu ještě AIO 🙂

rebelie
29. črc 2012

@veru1983 Jak píše lenka - počůrané (mírně zavlhlé) nechám větrat, pokaděné peru a pokud nedojde dřív k pokadění, tak cca 1x týdne vyperu (nebo dřív, podle čuchu). S tou plísní - mně zplesnivěly dvě plínky, když jsme jednou díky BKM měli nějakou nižší spotřebu a prali až asi po 5 dnech... a moje zkušenost je, že plesnivý poblité plíny, počůrané ne (asi ten čpavek plíseň zahubí). A s těmi PULkami - taky závisí, jaké máš - ty, co jsou jen PUL (třeba HD) moc moči nenasají a nazapáchají, ale třeba látkou podšité IV organic zasmrádnou docela rychle...

rebelie
29. črc 2012

@janinek Nám se pravidělně dostávali hovňajze na plínku i přes separačku... ale je to pořád lepší než bez ní...
@dandelion Anavy kalhotovky mi přijdou super, ale od AIO čekám asi něco jiného - proto mi vyhovují BG kapsovky, že se fakt připraví a babička či dědeček je jen nasadí a nic tam neštělují (přeci jen honit při přebalování ty dlouhé vkládačky chce trochu práce a snadno se to "rozsype"). A s tím kaděním je to klasika - měsíc třeba nic, a pak patero pokaděných svrchňáků...

dandelion
29. črc 2012

@veru1983 fakt? já teda PULky peru jen pokaděné.. větrám jen tím stylem, že je přehodím přes přebalovák.. 🙂 a většinou se tak do týdne pokadí.. 🙂

dandelion
29. črc 2012

@rebelie Já chci jen ty dvě Easy.. 🙂 tu malinovou už mám, tak ještě tu hnědou.. hele u nás přebaluju jen já a Jirka vyjímečně.. A od tchýně nic nečekám a moje mamča bravůrně zvládla novosklad 🙂)) Jinak teda už se těším na tu kapsovku 🙂)) jinak dneska mě malá šokuje.. jestli je to průjem? je od rána protivná.. něco jí asi je.. protože nehlásí, nic.. kadí a já to ani neslyším.. :/ od rána 6 plínek.. 🙂 dneska malá "seje" a maminka "peje" :D :D :D

rebelie
29. črc 2012

@dandelion A nechystá se už nějaký zub? Nebo nejedla jsi něco nového, neobvyklého?

rebelie
29. črc 2012

@dandelion My taky přebalujeme hlavně my, ale časem si myslím, že bude dítko občas hlídané... a i mně se někdy hodí mít to fakt nachystané, že jen zapnu a jdu (třeba někde na cestách, když třeba ani není moc možnost dítě pořádně položit apod.). A teď třeba nejčastěji přebaluju na klíně, protože na zemi nebo na přebalováku mi nevydrží ani chvilinku na zádech a honit tam dlouhou Anavy vkládačku by se mi asi nechtělo...

dandelion
29. črc 2012

@rebelie no je to možný.. slintá už 3 týdny.. uvidíme.. pořád jakoby kouše.. silou.. mě do prstu.. ale kousátko ještě neudrží.. , takže pořád ruka v papule.. I když vy cestuje hodně.. my ani ne.. a ven nosím i Pulky a čč... Já teda s hlídáním moc nepočítám.. zvlášť teď sme s tchýní docela na ostří... ale uvidí se..

rebelie
29. črc 2012

@dandelion My jsme na cestách pořád a v 99% nosím čč na rovno a PULky či vlňáky, ale jsou dny a situace, kdy víš, že fakt nebude na nic čas a prostor, a pak je kapsovka s vloženou vkládačkou k nezaplacení... A s tím slintáním a kousáním - u Báška to trvá už asi 3 měsíce 😀 a zub žádný, ale jinak to vypadá, že by něco být mohlo (u vás). S hlídáním si v současné době taky nejsem moc jistá, ale doufám... nebo třeba pohlídaj kamarádky (a ty, co balej do jednorázovek, to potřebujou mít taky nachystané, aby to bylo easy).

dandelion
29. črc 2012

@rebelie kam pořád cestujete? 🙂 je fakt že v praze je dost vyžití.. :/ tady chcípl pes.. kamarádky žádný nemám, natož ty co by chtěly hlídat :D :D :D není s kým ani zajít na kávičku... ale jooo.. Kapsovka bude určo super 🙂 i když je to spíš sváteční záležitost.. 🙂 No s tim zubákem uvidíme.. už jsem připravená na vše :D 🙂 nějak se i zhoršilo kojení.. jestli jí ty dásničky bolí? hodně se mi pouští..