Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betysek
2. srp 2012

Tak dnes jsem dala Julče Anavy Easy na frajeření, když jsem šla kontrolu na gyndu. Jen jsme sedly v čekárně, tak mi hodila takovou dávku kadění, že to Anavka neudžela a měla to durch. 😀 Naštěstí to neodnesla autosedačka. 😀

dandelion
2. srp 2012

@janinek no je to paradox co? děkuju moc... i když klid je relativní pojem.. člověk se o to dítě fakt bude bát celý život.. a teď mi to dochází ještě mnohem víc!

dandelion
2. srp 2012

@betysek haha :D u nás stejný scénář, ale autosedačka to odnesla, páč malá byla jen v Easy a v bodynu 🙂) no co .. se vypere...

aemmi
2. srp 2012

@dandelion tvl, já to říkám pořád, že některý rodiče jsou pro svý děti nebezpečný 😕 to ta holka snad musí mít iq tykve, chudák holčička, ještě k tomu nedonošená, je mi jí úplně líto 😔

ivuska.h
2. srp 2012

@dandelion Tak to určitě dehydrovaná není! Na střeva už by mohla nějaké laktobacily, nechej si poradit v lékárně, co je bez aditiv a vhodné pro tento věk. Jůle to hodně pomohlo po průjmu po antibiotikách.

ivuska.h
2. srp 2012

@janinek Vždyť žloutenka je u novorozenců normální...

cervena_vila
2. srp 2012

@dandelion Jestlipak si ta matka taky zkoušela, jaké to je dýchat přes mokrou plínu? 😠 Ona jí to holčička v pubertě vrátí...

dandelion
2. srp 2012

@aemmi měla jsem sto chutí jí ji odebrat :/
@ivuska.h berem už nějakou dobu obě Lactobacily.. já "5" od Swiss a malá Lactobacílky.. Ale tři dny dieta a dva dna bez koliky.. To mi přijde dost podezřelý...
@cervena_vila nechápu jak to někdo může udělat.. My jsme s malou den co den proseděli, hladili jí, mluvili na ní a ona nás nevnímala a řvala a řvala, nic nepomáhalo.. měli jsme toho dost to jo, ale nikdy mě ani nenapadlo něco takovýho.. léčba šokem co to je???? Zakázat!

helulela
2. srp 2012

@dandelion čtu, jak se to u vás vyvíjí... myslím, že dehydratace a kapačky v nemocnici Štěpánce nehrozí podle toho, co píšeš. K dr. ale zajdi, udělá aspoň výtěr. Dietu už držíš, to je super. No a ta píštěl, to je radost 😒 Nenech se tím zdeptat, zase se to všechno porovná a bude dobře. Zvládnete to. Hlavně že Štěpánce není nějak extra špatně a nemusíš se trápit ještě tím.

dandelion
2. srp 2012

@helulela od rána si pořád opakuju, že jsme na tom ještě dobře.. že se s tím žít dá! Zítra ráno tam hned zaběhnu.. ale co mu říct? že měla průjem a mění se jí stolice a že bych raději chtěla aby jí udělali výtěr? asi tak viď... Dneska jsem ležela v internetu a už to asi dělat nebudu.. člověk chce být informovaný a někdy to je ku škodě.. Fakt mi začalo hrabat...

janistr
2. srp 2012

@dandelion Na prohledávání netu se fakt vykašli, to kolikrát člověka ještě víc vystraší. Hlavně se držte!

helulela
2. srp 2012

@dandelion tak nějak... popiš, jak to probíhalo, klidně i řekni, že jsi začla držet dietu a zdá se ti to lepší. Aspoň uvidíš, z jaké skupiny je váš doktor😉 A na net se teď vykašli, víš všechno, co potřebuješ, akorát se stresuješ.

dandelion
2. srp 2012

@helulela on to prave nas doktor neni.. :-/ nase dr na dovolenou ... Ale asi bude lepsi jit tam uz ted...pozadam o ten vyter, na to mi snad nic rict nemuze..
@janistr @helulela tak znate to, clovek chce byt v obraze o danem problemu a pak se proklika... :-/ uz konec.. Musim vic dat na svuj instinkt...

helulela
2. srp 2012

@dandelion no právě že to znám, u svých dětí takhle taky vždycky vymyslím ty "nejlepší" diagnozy 😝

luciesofi
2. srp 2012

@dandelion Píštěl mě mrzí... ☹ A snad bude všechno v pořádku a bude to "jen" ABKM.....rozhodně bych to neodkládala a k doktorovi šla...i když je to záskok....dobře děláš 🙂 A nic si nečti.....já to znám, taky pořád něco studuju a pak si diagnostikuju to nejhorší.... 😒

luciesofi
2. srp 2012

Holky, prosím, máte někdo zkušenost s TB EasyFit Onesize V3?? Moc se mi líbí a o jedné přemýšlím...

janinek
2. srp 2012

@ivuska.h To je, ale tady se to nemeri vubec, jen koukaji. Takze jsem se bala, ze proste ji bude mit treba nejakou horsi, ale nikdo to nezjisti. Ne zloutenky jako takove. Plus teda ja mela komplik tehu i porod a bohuzel mam dost spatnych zkusenosti s NHS - statnim zdrav tady.

@dandelion A jak je Stepance ted? A Internet je fakt dvousecny, sice najdes hodne rad a pomoci, ale zaroven najdes hrozne pribehy, co te jen vystrasi zbytecne.

janinek
2. srp 2012

@luciesofi No Leus jeste nejsou :( Ale Lenka je jejich uz dava myslim. Ja ti jen muzu zatim rict, ze fakt rychle schnou. V noci ted budu davat teenyfit, coz je ta sama, ale mala, takze pak muzu rict, jak to dopadlo.

luciesofi
2. srp 2012

@janinek Já vím, že ty je máš, ale myslela jsem si, že Leušce ještě nebudou, tak jsem dotaz nesměřovala přímo na tebe... Mně se moc líbí právě 😉 Tak dej potom vědět 😉

lenka5731
2. srp 2012

@luciesofi já už jsem ji párkrát dala a přijde mi fajn, určitě jednu kup. rychle schne /oproti ostatním/. mám ji vyfocenou v albu, je to ta hnědá. dělá malinkatý zadek. savost pro větší dítě nedovedu posoudit (pro malé to stačí bohatě), ale do té kapsy se dá cokoliv přidat.

luciesofi
2. srp 2012

@lenka5731 Super! Díky za recenzi...jak jsem ji tak na netu prohlížela, připadala mi taková "rychleschnoucí" 🙂 Ještě musím vybrat vzor 😅

janinek
2. srp 2012

@luciesofi Jj, ja prave netrpelive cekam, kdy je na ni budu moci navleknout. Ono ja bych je na ni uz asi zapla, ale proste jsou dole obrovske pak, by asi nepohla nozickami vubec. Na netu jsem vycetla, ze pro vetsi dite treba nejde jako nocni, ze proste nevydrzi tolik a asi nejde vylozene precpat, ale mozna to byly V2, to si ted nejsem jista, protoze tyhle jsou od dubna a ja hodne nacitala predtim. V3 se chlubi tim, ze lepe saji a rychleji schnou, ja muzu jen potvrdit to schnuti.

luciesofi
2. srp 2012

@janinek Tak manžel vybral vzor Jubilee 😀 Nutně prý potřebujeme britskou a ještě vezmu asi jednu z řady Rainbow 🙂
Kolik teď Leuška váží??

janinek
2. srp 2012

@luciesofi Jubilee a London jsou uzasne. Skoda, ze ty jejich svrchnaky mi neprijdou nci moc, bych totiz nejaky poridila v tech vzorech.

V utery mela 3.08 kg.

luciesofi
2. srp 2012

@janinek Tak to ještě maximálně kilo a bude to 😉 Magdi má teď cca 4 kg a řekla bych, že teď už jí bude asi všechno 😉

lenka5731
2. srp 2012

@janinek máš pravdu, ty jejich svrchňáky jsou hnusné 😒

@luciesofi magdičce určitě budou, my jsme je začali dávat, když měla 2,8 a šlo to, byl to rozhodně menší balík než novosklad nebo cokoliv jiného... ale ted už jsme je asi dva týdny nedali, tak nevím, jak to vypadá, když roste... ale předpokládám,že budou sedět čím dál tím líp... 🙂 má 4 kg

lenka5731
2. srp 2012

@janinek já myslím, že bys je měla zkusit, určitě jí pujdou a budou sedět... my je fakt okolo těch 3 kg párkrát použili a v pohodě, nohama hýbala parádně, narozdíl od některých ostatních plínek 🙂)))

janinek
2. srp 2012

@luciesofi @lenka5731 Tak ja je zkusim zitra teda zase 🙂 Jestli si vzpomenu. Zkosuela jsem je v tech 2.77 a prisel mi to dole desny balik prave. Little lamb ma tak pekne, ze padnou jak ulite. A tohle bylo takove neforemne a velke.

lenka5731
2. srp 2012

@janinek no neforemne to trochu bylo 🙂 ale hybat se v tom mohla dobre a tesnilo to. 😀
a LL jdou parádně, to máš pravdu, taky je ráda dávám. ale myslím, že jsou tak do 6-7 kg, ačkoliv výrobce píše 9 ☹

betysek
3. srp 2012

@lenka5731 Taky máme jedny LL S1 a teď má malá něco málo přes 5 kg a je jí tak akorát. Myslím, že máš pravdu, že budou max do 6-7 kg. 😉