Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
12. srp 2012

@janinek Větrat spící není blbej nápad - v hlubokém spánku mimča obvykle nečůrají... A když se to nestihne, nevadí (pokud teda není nějak strašlivě opruzená).

rebelie
12. srp 2012

@janinek A to mytí pod kohoutkem ještě nacvičíš... my máme taky blbý umyvadlo, ale jde to - dokonce jsem si našla grif, jak umýt dítě i v návlecích, aniž bych mu je namočila... Klasickej grif je, že si hodíš miminko hrudníčkem na předloktí a v podhmatu mu tou samou rukou držíš jeho paži těsně pod ramenem, aby nevyklouzlo - druhá ruka myje zadeček... ale přitom právě teče voda do ponožek, takže já mám mimčo hozený bokem na předloktí, v ruce držím jeho nožky a pod vodu jde jen zadek (ale to jsem asi vychytala až s větším mimčem, tak nevím, zda s úplným mimoušem to půjde - ale to první určitě).

janinek
12. srp 2012

@rebelie No najdu si nedke video asi 🙂 Ja jsem ted rada, ze zvladam tu beznou manipulaci jako je zvedat z postylky, prebalovat, prevlekat a tak. Satkovani mi zatim moc nejde. A klubicko delam take nejak divne.

ameliejulliette
12. srp 2012

Prosím vás, kdo máte zkušenost se separačkami Canplo Babies, dají se přirovnat k nějaké jiné značce? Díky moc.

kukukuku
12. srp 2012

Separačky Canpol používáme a jsme spokojení. Prý jsou podobné jak Anička (nemůžu potvrdit, Aničky se mi nikdy nepodařilo je sehnat). Pocitově jsou takové "umělejší", třeba v porovnání s Bambino mio - ty jsou spíš jako papír.

cervena_vila
12. srp 2012

@ameliejulliette canpol - je to asi podobný materiál, jako vlhčené ubrousky, jen o mnoho tenčí. Dají se použít i po vyprání (když nejsou zašpiněné, házím do pračky i s plenami). Vyprané jsou lepší - tolik nekloužou po plence, ony jsou totiž velmi hladké a po vyprání pustí chlup.

ameliejulliette
12. srp 2012

@cervena_vila Děkuju, to mě přesně zajímalo, jak vypadají před vypráním, že jsou to takové ty hladké...

ameliejulliette
12. srp 2012

@kukukuku Děkuju taky! Zůstanu u jiných 🙂

ivuska.h
12. srp 2012

@janinek Žlučák je taky mýdlo, takže to taky "ucpe"... Podle mě na PES flísu se žádné fleky nedělají tak či tak, to vlákno to neabsorbuje...

Větrám na přebalovací podložce, v případě chlapečka je potřeba přehodit ještě čtvercovku, protože dostřel bývá značný 😀 S takovým ukakáváním jsem neměla problém, buď kadili 1x za týden nebo spořádaně na umyvadlo 😀

terezka312
12. srp 2012

@ivuska.h Jak teda zaprat pokaděný flísáky svrchňáky? Já je teď prala v ruce se žlučákem, takže to jsem to po...?

rebelie
12. srp 2012

@janinek Neboj, to dostaneš do ruky...
@ivuska.h Nám teda na fleesu fleky zůstávaj... taky přepírám žlučákem, ale zatím fungují... asi to bude tím, že se snažím chytat kadění do nočníku, takže těch pokaděných separaček není zas tolik, navíc je dávám výhradně na noc...

janinek
12. srp 2012

@ivuska.h Ja vim prave, proto jsem z toho takova nestastna a nesva. ted zkousim varku nezlucakovat z casti, tak jsem zvedava, pracku davam rano.

Ja mam pokakanou kazdou separacku, 4 hodne, 4 trochu. A ty viskosove tak dobre teda neblokuji, tam to protece vic na plinu, tak fleece je lepsi v tomhle.

luciesofi
12. srp 2012

Ad fleesové separačky - taky je zapírám žlučákem..mám tedy Irmu z Ikea.. Pár jsem při minulém praní nezaprala a fleky tam nezůstaly, tak příště zkusím nezapírat 🙂

luciesofi
12. srp 2012

Jinak budu prodávat 3 Anavy novorozenecké... Používané necelé tři týdny, tak hlásím dopředu... Zítra je vyperu, vyfotím a pak dám tady do bazaru... Kdyby měla nějaká nastávající maminka zájem 🙂

lenka5731
12. srp 2012

@luciesofi taky už jsem je naposledy vyprala a zamáčkla slzu v oku 😒 😀 Jeden inzerát na ně jsem dala, k druhému nemám ještě fotku. Ale dnes jsem dala těch inzerátů víc.

petkula
12. srp 2012

@ivuska.h takže namydlit plenku před praním nedoporučuješ? Používám vv bambusové Anavy a malý mi je často pokaká (i přeš separačku) a na některých mi už zůstaly skvrny ☹ Myslela jsem právě, že teď začnu používat to žlučové mýdlo. Nebo radíš něco jiného? Peru jednou za tři dny, vždycky je akorát propláchnu, někdy jen namydlím obyč. mýdlem ale nestačí to.

rebelie
12. srp 2012

Na bambus je žlučák v pohodě, šlo o flees, který se může mýdlem "ucpat". Teda myslím, že to tak @ivuska.h myslela...

petkula
12. srp 2012

@rebelie aha, díky.

lenka5731
12. srp 2012

@janinek to je zajímavé, jak je to vnímání různé.. 🙂 já EF občas dám od 2,8 kg a od začátku mi přijde, že jdou hezky. Sice balík má/měla, ale takový "měkký", že to v pohybu nijak nevadí. Jinak jak jsem psala, přes víkend jsme měli jednorázovky a za ty dva dny jich byla pěkná hromada, až manžel prohlásil "máš pravdu, že s těma látkovkama ušetříme..". To mě fakt pobavilo 😝

luciesofi
12. srp 2012

..právě jsem udělala objednávku na babaku za 1500,-...manžel mě zabije 😅 😅 😕

luciesofi
12. srp 2012

@lenka5731 @janinek Mně přijde, že ty TB EF dělají menší balík než třeba Anavy + svrchňáky... Jsem z nich tak nadšená, že jsem dneska objednala další! 😅

zlilly
13. srp 2012

@ivuska.h díky, to bude ono. davala sem bacha, abych je neprala ve slizu, ale nedošlo mi, že žlučák je taky mýdlo 😠 ach jo. už mám fakt mateřskou demenci. no nevadí, nastříhám jiný.

dandelion
13. srp 2012

@rebelie kde vězíš paní 🙂 Ahojda 🙂) jak se máte? 🙂

dandelion
13. srp 2012

@luciesofi fakt jsou TB tak dobrý? ty mě ještě namlsáš 🙂) i když já jsem teď dost spokojená 🙂) anavky mám ráda 🙂

lenka5731
13. srp 2012

@dandelion koukám, že máte slavnou dceru 😉 poznala jsem ji ještě než jsem si přečetla titulek "Štěpánka 3,5 měsíce" 🙂

lenka5731
13. srp 2012

@dandelion jo, ty TB jsou fakt úžasný, nemůžu teda posoudit savost na větší dítě, ale taky jsem z nich unešená. naopak mě nezaujal aio systém anavek, takže tu naši prodávám nepoužitou 🙂 říkala jsem si, že si nechám jen plenky, které mi vyhovují 100%.

lenka5731
13. srp 2012

pokud někdo shání plenky, klikněte ke mně do bazárku, zbavuji se svých úletů 😝 jsou tam i úplně nové nevyprané a nebo jen jednou vyprané, ale nepoužité.

janistr
13. srp 2012

@dandelion Mně taky TB vyhovují, mám Bamboozle stretch a teď nově jejich AIO a oboje super 🙂.

janinek
13. srp 2012

@lenka5731 @luciesofi Leus uz ma balik mensi, spis jde o to zapinani v pase, jak jsem psala. Musim ji jeste vic vykrmit. S Anavy neporovnam. Ale manipulace a vse super, jak pribere jeste, budou ji pekne, uz se tesim. hlavne na to schnuti, ted je to na budku vzdy s tim pranim. Takove tesnejsi. Ale ve ctvrtek uz to budou dva tydny od posledni papirovky. A ted mam vyprano a take bych mela vyjit do uschnuti tech LL MF, tak jsme rada.

A hlasim vysledky bezzlucakoveho pokusu - bambusky vyprane pekne, ale separacky teda hur, uvidim, jestli na slunci, no dnes spis svetle, mame 17-10 stupnu mit, to zmizi ci ne.

A zadecek ma take lepsi, to se ale priznam, ze jsme nasadili sudocream radsi. A budu se ted snazit vic vetrat.

janinek
13. srp 2012

@janistr Bamboozle mam jednu v jednicce a pak v dvojce pet, jsou fakt take dobre a ne tak objemne jako LL.