Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

leeena_4
14. srp 2012

@ptjj já je nakonec taky vyprala na 60 a taky se nesrazily, zkus té paní napsat 😉

ameliejulliette
14. srp 2012

@bamboolik To mě ani nenapadlo, že by mohla ta záclonka způsobovat nějaký problém - tak asi v tomto máme štěstí, až se divím 🙂

pampeliska1
14. srp 2012

Ahoj holky, moc nepřispívám, ale diskuzi poctivě sleduju 🙂
@ptjj mám podobný problém - tyto plenky z Fleru mi přišly včera a zdálo se mi hned, že nejsou předeprané (dost chlupatily)..tak jsem je rovnou šlahla do pračky, no momentálně je mám na šňůře..zatím jsou o dost vlhčí než ostatní se kterýma se praly a taky mi přijdou tužší. Myslím si, že se i spraly, jak jsi psala..No počkám až uschnou a zkusím navléct na modelku a uvidím.

pampeliska1
14. srp 2012

@ptjj a ještě se mi zdá, že má paní zbytečně moc hustě nastavený overlock..že se to pak dost krabatí..Porovnávala jsem to s Anavy a tam to obšití mají o moc řidší.. No jak říkám, uvidíme až uschnou.

ptjj
14. srp 2012

@pampeliska1 vlhčí jsou a dlouho schnou, to ale vidím jako pozitivum, že hodně nasají, ale to sražení a nakrabacení je divné, zvlášť když s tím ostatní problém nemají 😒 napsala jsem jí a dám ti kdyžtak vědět

ptjj
14. srp 2012

@pampeliska1 já myslím, že to nakrabacení nemůže být nastavením overlocku, spíš tím, že se ten materiál srazil

pampeliska1
14. srp 2012

@ptjj hmm, to je možné (s tím krabacením), ale mě se dost vlnité zdály už před praním.. Tak pak dej vědět, díky 😉
Ale jsem si jistá, že předeprané nebyly..myslím, že to by z nich nepadalo tolik nitek.. Ty máš komplet bambus nebo v kombinaci s barevným aksamitem? Já mám celobambusové froté.

ptjj
14. srp 2012

@pampeliska1 já taky tyto

ptjj
14. srp 2012

@pampeliska1 teď ale přemýšlím, jestli je máme od stejné uživatelky (katyv), protože žádné s barevným aksamitem jsem u ní neviděla

pampeliska1
14. srp 2012

@ptjj jojo, máme 😉 ona mi to nabízela v soukromé zprávě, že jí přijde barevný aksamit, kdybych měla zájem...

ptjj
14. srp 2012

@pampeliska1 aha, tak to jo........paní mi teď odpověděla, že je na dovolené, vrátí se v sobotu, ale že pak osloví všechny zákaznice, kterým posílala plenky ze stejné várky, jestli se jim něco podobného stalo a já mám zatím zkusit vyprat tu poslední, ta je z jiné várky materiálu......jestli je budeš mít po uschnutí taky sražené, tak se jí, prosím, kdyžtak ozvi, napsala jsem jí, že vím pravděpodobně ještě o někom........kdy ti ty plenky přišly? mně dorazily 6.8.
@leeena_4 Leni, ze kdy je máš ty, prosím tě?

pampeliska1
14. srp 2012

@ptjj tak to máme určitě stejnou várku-mě přišly včera. Tak já počkám, až uschnou a napíšu jí.

pampeliska1
14. srp 2012

@ptjj a ta poslední ti dorazila kdy?

leeena_4
14. srp 2012

@ptjj Peťo já nevím přesně, ale podle mě o týden dřív

ptjj
14. srp 2012

@pampeliska1 mně ta poslední taky včera, takže si myslím, že máš ze stejné várky, jako já tu poslední, protože paní doobjednávala materiál, na tu poslední jí nezbyl

pampeliska1
14. srp 2012

@ptjj aha, takže v tom případě já už bych měla mít tu novou lepší várku, co?

ptjj
14. srp 2012

@pampeliska1 no, vypadá to, že jo, ale jestli je lepší, to nevim 🙂

pampeliska1
14. srp 2012

@ptjj teď jsem se na to byla dívat ven 🙂 Přijde mi, že už to není tak nakrabacené, jak se mi zdálo hned po vyprání, ale ty "uši" mi teda kratší přijdou.. Uvidíme uvidíme..

bamboolik
14. srp 2012

@ameliejulliette taky vám to dělalo problém? Malý byl z toho šíleně osypaný, ale později mu vyrazil i atopický ekzém, takže možná proto byl tak citlivý.

ptjj
14. srp 2012

@pampeliska1 jj, ony se po uschnuti trochu narovnaji, ale stejne to neni ono, viz foto od @cervena_vila na predchozi stane; jeste jsem je pro jistotu premerila, ta nova plenka ma cca 35 cm v te vrchni casti, 14cm v horni casti chobotu a 60cm na delku, vyprana ma ty same rozmery 31-12-56

janistr
14. srp 2012

Holky, rozbila se nám pračka (pravděpodobně utržený buben). Nejhorší je, že si za to s největší pravděpodobností můžu sama, protože jsem jí párkrát narvala až na doraz. Je v záruce, ale já klasicky nemůžu najít záručák (stěhovali jsme se :/). Tak a teď k věci. Mám tu ještě nějaké nevyprané plínky, opravář má přijít ve čtvrtek, ovšem není záruka, že ji ve čtvrtek opraví (jestli ji vůbec opraví). Tak se ptám, jak mám ty plenky vyprat? Bude stačit, když je přemáchnu v ruce, nechám uschnout a pak na sucho uskladním, než se budou moct vyprat pořádně? Máte s tím někdo zkušenost? Děkuji

luciesofi
14. srp 2012

@ptjj Péťo, tak plenky z Fleru i po vyprání na 60 drží tvar... Ještě jsem nedočítala, tak nevím, jestli si to už vyřešila... Jdu juknout 🙂

mahafi
14. srp 2012

@janistr to je pech ☹.. plenky bych asi uchovala přesně jak píšeš, přeprala v ruce, dala usušit.., tak ať najdeš záručák a hlavně, ať ti to brzo zprovozní 🙂

mahafi
14. srp 2012

Tak se nám podařilo překonat tábor bez jediné jednorázovky 🙂, jsem nadšená, bylo teplo a krásně to schlo (ale brala jsem jen ty věci, které měly šanci uschnout přes den, takže čč a bavlněné vv, vkládačky a dvoje kalhotovky thirsties na noc). Pralo se krásně, byli jsme u Dyje, takže máchání šlo samo 😀.

pampeliska1
14. srp 2012

@ptjj tak plenka je skoro suchá (už je vlhká, ale fakt malinko), tak jsem ji přeměřila a asi se mi nesprala - podle těch tvých rozměrů, co jsi psala u nevyprané plenky. Já mám momentálně celkově na délku cca 56, v horní části chobotu cca 15 a "uši" jsou cca 35.. Jen mě teda malinko naštvalo, že po prvním vyprání se mi upáral šev :-/ viz foto - omlouvám se za kvalitu, foceno mobilem.
Takže tím pádem u mě asi o sražení nemůže být řeč..myslím si, že to sražení na délku je dané tím, že to nebylo předeprané..teď po vyprání je ten materiál úplně jiný - především není tak klouzavý - což mi nevadí, aspoň ty vrstvy drží a nejezdí po sobě..ale schnutí teda dlooouhé...už je to 24 hod, z toho přes den sušení venku na studeném sluníčku a stále vlhká..ale to se dalo čekat.

ptjj
14. srp 2012

@pampeliska1 jj, schne to fakt pomalu, mne do nich jednou jeste naprselo, takze schly snad 3 dny 😀 ........aha, tak to se ti asi fakt nesrazila, uvidime, jak dopadne ta moje posledni, zkusim ji vyprat zitra, teoreticky by mela byt ze stejne varky, jako mas ty.........jo a to s tim svem se mi na jedne stalo taky, ale jen kousek, tak 3 cm, na konci chobotu, zrejme byla spatne chycena jedna vrstva te plenky do svu, budu to muset zkusit nejak zasit

pampeliska1
14. srp 2012

@ptjj já mám na to párání teď nějaké štěstí - včera jsem si všimla na Anavy krátké vkládačce, že se mi taky cca 2 cm rozjela.. Mám doma šicí stroj, tak to oboje přejedu. Snad se to nebude párat nějak víc. Dej pak vědět, jak dopadla ta poslední plenka.

janinek
14. srp 2012

@janistr Ty jo, uprimnou soustrast, je to ma nocni mura. Jinak bych to delala, jak pises, nejak vyprala v ruce, co nejvic vyzdimala a nechala uschnout, nez bude pracka.

Drzim palce na najiti zarucaku a rychlou opravu.

katyxq
14. srp 2012

@janistr Noční můra 😒 - nám se rozbila pračka cca před třema měsíci, ale našteští za dva dny dojel opravář a na místě ji spravil. Ve hře jinak už bylo odvézst plínky k manželovým rodičům (cca 15minut autem) a vyprat je tam.

Jinak jsme z dovolené doma, zatím jsem ještě neprala, ale obávám se, že bez sušičky budou hned zas jako prkna.

dandelion
15. srp 2012

@katyxq Vítejte 🙂) jinak info od nás: 16 dní držím dietu a 15 dní nemáme koliku a 4 dny kakáme 1-3x denně a nijak zvláštně! 🙂 mám radost že jsem na to díky vám některým mým ženám přišla.. 🙂 dneska ovšem jedeme do opatova s tou píštělí konečníku, tak jsem zvědavá co nám tam povědí.. :/ tak držte palečky.. A přidávám se do klubu oblíbenosti Flees Anavy 🙂 potřebuju ještě aspoň dvoje :D 🙂