Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
17. srp 2012
janistr
17. srp 2012

@dandelion Já mám na sucháče jen ty IV a dávám je málokdy, protože od nich měla Helu vždycky odřené bříško. Teď, když je musím dát, umotám pod ně novosklad a část té plenky nechám na bříšku přečuhovat, aby aspoň trošku chránila.

janinek
17. srp 2012

Nevite, jestli v Brne v Brane maji Anavy prebalovaci podlozky?

luciesofi
17. srp 2012

@janinek Jani, podle tohoto odkazu ne http://www.branakdetem.cz/prebalovaci-podlozka-... Je tam skladová dostupnost...

janinek
17. srp 2012

@luciesofi Myslim primo na prodejne, jestli je fyzicky mivaji, zda nekdo tusi.

lenka5731
17. srp 2012

@dandelion
@janistr holky, a to jim to bříško odře v lehu? vždyť vaši ještě nesedí, ne? a v čem je sucháč anavy jiný než sucháč IV?

janistr
17. srp 2012

@lenka5731 Nesedí, ale jak zvedá nohy až do stropu 🙂.

janistr
17. srp 2012

@lenka5731 IV mají takové hodně široké sucháče, zasahují vlastně až k tomu bříšku. Mám je kdyžtak vyfocené v albu. Dokud se malá moc nehýbala, tak byly celkem v pohodě (až na to, že se skoro po každém použití musely vyprat, protože je tam ta bavlněná vrstva).

dandelion
18. srp 2012

@lenka5731 jj jak zvedá nožky a jak jí držím v klubíčku (což se nemůžu divit že jo.. :/) je fakt že IV sucháče byly o dost blbější... ale zkusila jsem Anavy zapnout níž a docela dobrý.. musím na to myslet...

xsenova
18. srp 2012

Ahoj maminy 🙂 nevedeli by ste mi poradit kde by som v Prahe nasla obchod kde predavaju svrchni kalhotky viac znaciek? Neviem si z toho vsetkeho vybrat. Najradsej by som ich videla nazivo a omakala 🙂 dakujem

mufinka26
18. srp 2012

@xsenova ahojky zkus obchůdek brána k dětem 🙂 adresa je: náplavní 11, Praha 2 otevřeno maji od 10:00 do 18:00.. jukni i na jejich stránky, maji tam toho sposty 🙂

janinek
18. srp 2012

@dandelion Konecne mam cas odpovedet. ja prave psotrehla ty prujmy, ale nevedela, jak to mate s tou alergii, zda je to primo alergie nebos to delal kvuli kolikam bez potvrzene alergie. Nasi take trapi brisko a nepoznam teda, jak moc vazne to je. Nekdy po krmeni usne ok, nekdy neusne nekolik hodin a casto breci a tlaci.

dandelion
18. srp 2012

@janinek nemáme jí potvrzenou.. u kojených miminek se těžko potvrzuje.. a hold uvidíme jak to bude dál..

luciesofi
18. srp 2012

@janinek No oni tam píšou, že je na prodejně aktuálně nemají (nejen v eshopu)....

janinek
18. srp 2012

@luciesofi Diky, me nenapadlo klikat, ze tam bdue info o obchdoech, ale vidim, ze jsou v Praze.

@dandelion Aha, ja myslela, ze se proste to pozna z krve nejak. V patek jsem zrovna byla s maminkou jednou, co to take meli. Ona prave rikala, ze mel hrozne koliky a hodne brecel, pritom bastil, nemel prujmy nebo krev/hlen. A je mu skoro rok a ona porad neji nic mlecneho a ani soju nesmi. Hele, jak se teda stravujes? Ja nevim, co bych jedla, to asi jen mrkev a rapiakty celer.

ivuska.h
19. srp 2012

@terezka312 Na flísové svrchňáky mýdlo může, naopak jim pomůže v nepromokavosti. Mýdlo nesmí na flís v případech, kdy chceš, aby flís propustil čůrání, tj. u separaček, kapsových plenek a různých plenek se "stay dry" povrchem. Omlouvám se za zpožděnou reakci, měla jsem dovolenou a dost možná už někdo mezitím odpověděl, nemám ještě dočteno 🙂)

ivuska.h
19. srp 2012

@petkula na bambus mýdlo normálně můžeš

ivuska.h
19. srp 2012

@ptjj Možná už někdo odepsal, ale takové sražení je známkou toho, že je to špatně ušité, on tento materiál není úplně "přívětivý" z hlediska šití a pak se to přesně takto kroutí.Bylo to zřejmě šité z nevysráženého nebo špatně vysráženého materiálu v kombinaci se špatným nastavením šicího stroje při obšívání. Každá z nás švadlenek si několika podobnými pokusy prošla 😀

ivuska.h
19. srp 2012

@pampeliska1
@ptjj Je to i špatným nastavením overlocku, jde o tzv. diferenciál, u pružných látek je to zásadní a když je nastavený špatně, tak se to kroutí.

luciesofi
19. srp 2012

Prosím o radu - kdy Vašim dětem začaly sedět flísáky Anavy?? Malá má cca 4,5 kg a má to hodně volné kolem nožiček..ani zmenšení nepomohlo...

pampeliska1
19. srp 2012

@ivuska.h díky za odpověď, já jsem si to myslela, že to tak nějak bude..

petkula
19. srp 2012

@ivuska.h díky, takže i žlučové mýdlo...Prosím tě, a jak skladuješ použité plenky ty? Předepíráš je? (myslím spíš ty pokakané 🙂
Přidáváš pak do kyblíku nějakou dezinfekci? Někdo prý přidává ocet - ale nevím, jestli to dávají do lázně nebo to mají nasucho.

terezka312
19. srp 2012

@ivuska.h Neodpověděl, děkuju, ulevilo se mi 🙂

ivuska.h
19. srp 2012

@petkula Já nepředpírám nic, jen pokaděné osprchuju (Ondrovi dávám separačky, Jůle ne), dám do kyblíku, peru cca obden, prvně dám máchání a pak peru na 60 normální cyklus na bavlnu. Desinfekci dávám jednou za čas do praní (Sanytol), když plínky zasmrádnou, jinak peru jen v prášku DenkMit na bílé z DM.

petkula
19. srp 2012

@ivuska.h máchání - to jako předpírku? Separačky dávám ale stejně to kolikrát jde mimo, takže je to pak na plíně. Na některých plenkách už mám skvrny, zatím mi nepustily, koupila jsem v DM sůl na skvrny, myslíš, že to na ty bambusové Anavy můžu použít?

aideen
19. srp 2012

Tak holky, můj první postřeh ohledně látkování - ta modrá vv anavy pouští barvu ☹ Myslíte, že to po čase vymizí? Nějak se mi nechce prát jedna plenka zvlášť, aby mi to nic nezabarvilo. Už to odneslo pár čč, které jsem s tím dohromady prala. Mají takovou krásnou tyrkysovou barvu 😎

ivuska.h
19. srp 2012

@petkula Předpírku ne, to jsem zkoušela dřív a to nemá ten efekt, je potřeba ty plínky propláchnout větším množstvím vody. U plně kojeného miminka to není až tak potřeba, ale ty agresivnější batolecí produkty je podle mě lepší prvně pořádně vymáchat a až teprv pak prát, aby se to celou dobu praní de facto nelouhovalo v moči. Mám na pračce program samostatného máchání, nevím, nakolik je to obvyklá funkce, ale prostě napustí vodu, chvíli to tam obrací, vypustí a odstředí. Sůl na skvrny určitě můžeš použít, ale je otázka, nakolik to má k normálnímu prášku smysl, protože ten už většinou perkarbonát (= sůl na skrvrny) obsahuje. Spíš se to hodí, když někdo pere ve slizu nebo nějakém eko gelu.

ivuska.h
19. srp 2012

@aideen Fakt pouští? 😕 To mě teda překvapuje, je to skutečně jediná podezřelá věc?

madlisek
19. srp 2012

Holky, prosím vás, s jakým pracím prostředkem pro ruční prání máte dobrou zkušenost při praní plen na dovolené?

petkula
19. srp 2012

@ivuska.h aha, díky 🙂