Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

makinka.1
24. čer 2009

Teda musim rict,ze jste me zase naockovali s temi Cuddle,jsou nadherny. 😀 Hlavne ta AIO me laka,jak je variabilni.Ale rict doma,ze jsem dala za plinu pres 6 kil,tak uz me vazne zabije!
Osma,to je mi lito,ze tak marodite... ☹
BE uz jen a pouze na patentky!!!!Suchace jsou desny!

ijo
24. čer 2009

Mám dobrou zkušenost s reflexkou a homeopatiky. MM trpěl exemem a čtyři roky po sobě se denně mazal kortikoidy, injekce vitamínové....pak jedna návštěva reflexní terapie a tři týdny mačkání losek na nohou. Za tři týdny byl klid, ten už trvá dva a půl roku. Já hexa odmítla a vydupala si Infanrix HiB...ale zatím ještě trochu odoláváme, no bude nám teprve rok ☹...mudra je shovívavá.
Jo a odstranili jsme z domova chemii, fakt všechnu.

ijo
24. čer 2009

Holky, všimly jste jak jsme dostaly po papule na diskuzi látka x papír. tak zdravím všechny, co mají jako já místo mozku plínu.
maki - nikdy neříkej kolik ta plína stála...osvědčený postup

baca
24. čer 2009

Ahoj hoky, matně si pamatuju, že tu někdo psalo jendorázových přebalovacích podložkách. Kde se to dá koupit? Já jsem an to ještě nenarazila. Chtěla jsem si jich ze pár koupit, jen tak, kdyby byla potřeba.

ijo
24. čer 2009

jednorázové přebalovací podložky se koupí normálka v každé drogerii, vedle plen

makinka.1
24. čer 2009

Baca,maji je urcite v DM a v Rossmanovi.Pouzivam je na plavani a k mudre. 😉
Ijo,mas svatou pravdu! 😀

osma
24. čer 2009

ijo: vy jste jeste nezacali ockovat? To mate znacne shovivavou dr., ta nase s tim moc otalet nechce. Na druhou stranu ten Infanrix Hib klidne ockuje, jenze mi rikala, ze u nas nebyly vakciny, muselo by se to dovezt. Ted uz asi jsou. Nicmene uz mame zacatou hexu.

ijo
24. čer 2009

používám ručník 🙂....maki...tak která AIO bude tvoje 🙂

ijo
24. čer 2009

holky, hoďte mi nějakou zkušenost se Swaddlebees, mám tu jednovelikostní a jsem spokojená. Máte ještě nějaký tip, která by byla dobrá? díky

zmuzle
25. čer 2009

Ijo, mam velurku a je krasna 😀 Zatim ji mel jen jednou a hned ji zneuctil, tak zkusim dat znovu. Ted nocnikujeme.

Sil, nadherna modelka a ty kalhotky to jen podtrhnou 😎

sisstin
25. čer 2009

ijo: já mám tu SW 2v1, a k tomu savé jádro..viz. můj inzerát 😀 ale bohužel mockrát jsem ji nevyzkoušela, to Mko nám bylo rychle malý, určitě je to mín, než udává výrobce 😉 nevycpanou ji nedoporučuju pro hodně čůrající děti, vycpaná nám ty 3h vydržela, ale už měl tu plínu pomalu zařezanou do kůže..páč to vycpání ji samozřejmě zmenší trošku 😝

zmuzle
25. čer 2009

Dubakm, ty modry vlnacky jsou wrapky a ty zeleny jsou jaky?

angetha
25. čer 2009

Ty zelené vlňáčky jsou Lovíky..

silente
25. čer 2009

Děkujeme za pochvaly modelky 😀

Přebalovací podložky jsou šikovné ty z DM, ta jejich značka Babylove.

Holčinky, které jste chodily s prcky plavat, jaké plavky jsou pro cca 4M mimi nejlepší. Se chystáme od září, tak sháním info 😀

silente
25. čer 2009

Ijo - tak jsme mrkla do té diskuze papírxlátka ... no hezké ... ale co, když nejde o život, jde o .... 😀

Mně se líbí přístup mého manžela. Nejprve na mě koukal jak na blázna, když jsem prohlásila, že chci látkovat. Pak mávnul rukou a jen kýval vždy, když jsem mu ukázala novou dávku plín, co mi přišla. Pak tvrdil, že to stejně nebudu používat, že na to ale musím přijít sama. A teď? Přijde domu, vezme si malou do náruče a pak se jí ptá, jakou má dneska plínu a chválí ji, když má nějakou barevnou 😀

terezita
25. čer 2009

silent, mala je kouzelna!! 😵 a ty vis, ze se mi ty vlnacky libi.. 😉

zmuz, ta druha plinuse jsou loviky, co na tebe cekaji u me doma.. 😀 😀 😀 ale ve fialove. rozhodla jsem se, ze ti ji dam, kdyz budu mit ty BBH 😉

ivo, ja mam taky SWB velurku a je to jedna z mych oblibenych plin. je prijemna!

silent, tak to mas dobreho m.! 😅 muj zboznuje cc, furt vaze malou do novoskladu, ale sabotuje mi kalhotovky.. 😠 😠 😠 😀

dubakm
25. čer 2009

Zmuzla: tyrkys Cuddlewool, zelené Loveybums
Ijo: SWB mám samet. kapsovku+dovycpávam Pťit vkládačkama a taky 3 hod. dá v pohodě
Silente- plavečky jsem vyskoušela Bambino Mio i Imse Vimse a obě byli dobré

zmuzle
25. čer 2009

Terez, je, tak to jsem moc rada a filalova je ma oblibena barvicka 😵 Ted jsem se odhodlala a dala prvne mesabou BBh fialovou a kupodivu sedi dobre. Mozn ai lepe nez IB kolem nozicek 😝 Za chvili jdeme na kycle, tak ze by nas tam pochvalili?

Sil, jeste, ze jsi nakousla svym dotazem rady ohledne plavek. Taky nas to ceka.

Ja prekvapila sama sebe, ze latkovky zvladam i mne to bavi. V sestinedeli jsem si myslela, ze to nedam 😅

terezita
25. čer 2009

😉 zmuz, asi uz mas taky misto mozku latkovou plinu.. jsem si docetla tu vedlejsi diskuzi a docela se pobavila.. 😀 😀 😀
no ja si s latkovkama moc neverila nez se mala narodila.. ale ted me to strasne bavi! je to nahodou zabava 😎 😅

evicka7
25. čer 2009

jsem ráda, že mám místo mozku plínu

jinak sturnus vulgaris má rozhodně pravdu v tom, že agresivní prosazování věci nikomu nepomůže, nejn si nejsem jistá, kdo tam co agresivně prosazoval, ale je pravda, že jsem celou tu diskusi nečetla

dneska jedeme na vodu, teda my s vikouš jedeme autem kolem vody, beru čč, 2x vlňáky, na noc moltexky, šňůru, kolíčky, kyblík na použité plenky, žlučové mýdlo a mio fresh, napadá vás ještě někoho něco, bez čeho se nemůžu obejít?

angetha
25. čer 2009

Evicko nějaký pytlík na použité Moltexky, kdyby nebyl v okolí odpadkový koš?

evicka7
25. čer 2009

anget díky, anebo rejček na zakopání 😀

jinak jsem si myslela, když jsou eco, jak se budou rozkládat a jednu už máme půl roku v truhlíku za oknem a není na ní vidět známky rozkladu

kahlan
25. čer 2009

Ahoj holky ,
prosim moc o radu.Chtela bych rozhodne latkovat ,ale nemuzu se rozhodnout jake plinky nakoupit.
Libi se mi BUM GENIUS 3.0 - zajimalo by me jak je to se suchyma zipama ,jestli mate nekdo zkusenost s touhle znackou a jak se vam osvedcila????
A jeste jsem nasla tyto plenky BAMBINEX ONE SIZE ,pripadaji mi podobne jako BG ,ale cena je hezci 😀 http://www.visnaturae.cz/detail.php?zbozi=967282
Jeste jedny me zaujaly a to tyhle : http://www.latkovky.cz/product_info.php/cPath/2...
Byla bych vam velice vdecna za pomoc a radu ,dekujuuuuuuuuuuu 🙂 😉

silente
25. čer 2009

Dubakm - díky za tipy. Na ty IV jsem koukala .... jen nevím, jak to je u nich s velikostmi ... dá se jim věřit? 😕

Tyhle se mi líbí
http://www.branakdetem.cz/Show_picture.php?typ=...
😵

Kahlan - neznám, nevím ... ale určo Ti někdo poradí 😉

ijo
25. čer 2009

ahoj holky,dík za hodnocení SWB, po nějaké mrknu, asi tu Econappi.
evicka - moltexky se kompostovatelně jen tváří, rozloží se jen obal a nějaká malá část. Ná taky staší v kompostu už od léta.
silente - na tuly je soutěž o hezký zadeček, hoď tam modelínu ať jí můžem poslat hlas 😉
kahlan- to je těžké, každý si představuje něco jiného. Kup od každého trochu, něco z druhé ruky a ono se to vytříbí. určitě nesmíš zapomenout na Cuddle Buns a Bamboo extra na noc

dubakm
25. čer 2009

Silente- my jsme dlouhý a hubený a IV nám velikostně seděla, ale nevím jak je na tom u dítěte s větším bříškem

sonulah
25. čer 2009

evičko, já myslim, že na to je třeba žížalovej kompost, nikoliv truhlík za oknem 😀

ijo
25. čer 2009

ani ten nepomáhá a to máme fakt velký žížaly.
Na plavčo máme IV a jsem spokojený

osma
25. čer 2009

kahlan: Bum Genius jsou moje nejoblibenejsi pleny co se tyce funkcnosti, mam jich dokonce 10 kousku. Akorat ta kapsovka 3.0 je jednovelikostni, na malinkate mimi bude asi trochu vetsi. Ja pouzivam radsi vicevelikostni AIO. Nicmene kapsovka rychleji schne a je taky super.
Bambinex neznam a TB Fuffle jsem videla nazivo, ale neprisly mi lepsi nez BumGenius, takze jsem je ani nezkusila. 🙂
Zkus si nakoupit spis ruzne typy a pak uvidis podle pouzivani, co si oblibis. Ja si nejdriv koupila par ruznych plen a z toho jich slo par pryc, neco jsem schovala, protoze mi to zezacatku nevyhovovalo, ale ted to mam zas rada.
Nicmene na novorozence bych ted urcite poridila Cuddlebuns new born (www.tuly-tuly.cz). 🙂

lenkicka
25. čer 2009

holky, já jsem koupila plavky v Tescu. Na první pohled moc pěkné...krásně těsní okolo nožiček, ale kolem bříška netěsní vůbec. Je tam sice guma, ale ta je všitá na pevno a nedá se utáhnout. Tak to bude spíš pro břuchatější mimi ☹