Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ptjj
26. srp 2012

@luciesofi Luci, mně taky teď připadá, že ta snapka hůř drží, ale dá se při troše snahy........já používám zatím na kalhotkový sklad ještě S, ale už je to ťip ťop, teď jsem koupila 3ks M, tak na ně ráda přejdu 🙂

ptjj
26. srp 2012

jinak s Anavy PUL zatím dobrá zkušenost - použili jsme zatím jen na patentky.......ale jak se tady probíralo, jestli jsou jemnější HD nebo Anavy, tak za mě pořád v jemnosti vedou HD, možná je ten obrázkový Anavy PUL trochu hrubší než ten jednobarevný

mahafi
26. srp 2012

@luciesofi U nás drží snapka v pohodě, ale už nejsou tak jemně ňufací jako nové, ale pořád to jde 🙂. Na kalhotkový sklad dávám Mko ještě teď.. ale četla jsem tu, že už jsou barevný vv, ty já nemám, mám ty bílý, tak nevím, jestli je v tom rozdíl 🙂

janinek
26. srp 2012

Tak v patek navazeno 4,30 kg. Vcera uz mela prvne Alberta, ale ani jsme ji nevyfotila, po pul hodce uz byl pokrteny. A dneska uz davam Easyfit, i kdyz porad to neni ono. BG Freetime teda sedi ted lepe kolem nozicek. TB Easyfit musim hodne utahovat v pase, aby to sedelo kolem nozicek.

A ted ma zrovna EF a nejak mi nedoslo, ze asi bude spat dlouho, tak snad neprotece, ani v ni nema vkladacku.

jaajaa
26. srp 2012

@lenka5731 joo to je ten rozdil. Ja mam ty s tou prisitou savou vrstvou. 😉 😀 Diky moc.

lenka3p
27. srp 2012

Ahoj holky, od nějakých čtrnácti dnů malé látkuju (včera jí byly čtyři měsíce) a po nějakých načtených věcech jsem si nedávno objednala Anavy kalhotkové plenky a AIO ... ty AIO mi ale naprosto nevyhovují ... mám tři, letošní modely, poradíte mi, kde bych je mohla prodat? Tady na bazaru nebo někde jinde? Objednala bych místo nich ještě další kalhotkové...

mahafi
27. srp 2012

@lenka3p Ahoj 🙂, zkusila bych to buď tady nebo bych to hodila na FB (používáme látkové pleny).. anavy se myslím v bazárku nikdy dlouho neohřejou 🙂.

janakkk
27. srp 2012

Pročistila jsem výbavu, kdybyste měli zájem... 🙂 http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=260107

herminka
27. srp 2012

Holky, nemáte prosím některá vyzkoušené tyto svrchňáky? https://www.modrykonik.cz/shops/plenky/muci/svr... Líbí se mi jako nápad i cena je krásná, ale nic o nich nevím.

aemmi
27. srp 2012

@herminka myslím, že je má @helulela, tak se třeba ozve...

aemmi
27. srp 2012

Aktuálně, na Anavy doplněny obrázkové svrchňáčky a plenky vše v jednom 🙂

lenka5731
27. srp 2012

@aemmi nevíš, jestli byly i patentkové svrchňáky...? já chtěla modré a zelené... ale buď jsem přišla s křížkem po funuse a nebo vůbec nebyly, aspoň ušetříme .. 🙂

betysek
27. srp 2012

@herminka Mám od Aitu flísové s PUL klínem. Na 2 měsíční mimčo dobré, ještě neprotekly. Ale jak jsme se shodly s @ivuska.h, tak pro malé mimčo jsou natahovací kalhotky nepraktické.

herminka
27. srp 2012

@betysek To určitě, dovedu si to představit. Moje dítě má už rok a půl, takže není problém 🙂, spíš naopak, aspoň mu nemusím nasazovat svrchňáky vleže (někdy přebalování těžce bojkotuje). Ale právě mě zajímá, jestli neprotečou u velkého dítěte.

helulela
27. srp 2012

@herminka mám ty Stella+PUL, funkčně dobré, dávám je přes kalhotovky a drží

aemmi
28. srp 2012

@lenka5731 jé, promiń, už jsem tu večer nebyla, ale myslím, že tam byly jen obrázkové PULky
Já jsem dělala objednávku včera odpoledne, ještě že tak, večer bych začala přemýšlet, jestli náhodou nutně nepotřebujeme obrázkový AIO 😀

dandelion
28. srp 2012

Ach jo a jsou doplněný i kalhotovky a zrovna vzory co potřebuju :D a to jsem muži slíbila, že v září neobjednávám :D

aemmi
28. srp 2012

@dandelion vzory co potřebuju 😀 dobrý 😀

aemmi
28. srp 2012

@dandelion hele, tak ještě máš srpen, to stihneš 😉 😀

dandelion
28. srp 2012

@aemmi teď jsem právě objednávala dvakrát :D

mahafi
28. srp 2012

@dandelion A to jsem si o sobě myslela, že jsem plenkový maniak a závislák 😀

Ty anavy pulky.. mají tvar stejný jako anavy flísáky? Pořád přemýšlím, jestli je "potřebuju" tak nutně 😀

dandelion
28. srp 2012

@mahafi no jo jenže já mám kalhotovek teprve 6 :D potřebju nasbírat tak 15 :D 🙂 Anavy Pulky mají úplně jiný střih než fleesáky.. 🙂 a jsou nejlepší 🙂) ;) fakt jsou :D 🙂 ovšem že z toho co mám já :D :D :D

mahafi
28. srp 2012

@dandelion Tak to pak jooo 🙂, 6 je opravdu málo 🙂. Tak v tom případě jsem maniak a závislák 😀. A těma pulkama mě teda fakt nahlodáváš.. ach jo.. 😀 a to jsem si říkala, že už fakt NIC nepotřebuju 😀. Ty máš tu patentkovou verzi? nevypadá to, že by se chtěly patentky používáním vytrhávat?

dandelion
28. srp 2012

@mahafi mám i patentky i SZ.. každý má svoje.. ale vytrhávat se podle mě neplánujou :D

mahafi
28. srp 2012

@dandelion díky 🙂, to je zase téma k přemýšlení 😀.

dandelion
28. srp 2012

@mahafi že prosím :D

aemmi
28. srp 2012

@dandelion já mám kalhotkovek taky 6 kusů...
ted jsem objednala vv, kalhotkovky dávám jen na noční spánek, ale je fakt, že malá ted šíleně čůrá, takže čč už vůbec nepoužívám a selhávají i AIO a kapsovky, který jsem dávala na ven, tak ted nevím, asi budu muset nakoupit noční Anavy a na ven bud jednorázovky nabo kalhotkovky 😒
@mahafi já ti nevím, ale z tech Anavy pulek mám takový rozpačitý pocity, mám problém pod ně nacpat kalhotkovku, vždycky to někde vyčuhuje a to by snad měly být i na tu noční plenku 😒 jinak s emi zdá, že jsou oproti ostatním pulkám brzy zasmrádlý, ale zase ty patentky vypadají kvalitně

aemmi
28. srp 2012

Holky, budu prodávat TB easyfit onesize AIO 2012, žlutá se třemi prasátky na patentky a vlňáčky Merinostar, taky na patentky, švestková barva, velikost M/L - 7-15 kg. Ta plenka použita všehovšudy 3x, mně se ten systém nelíbí a navíc pro nás už je málo savá, takže bych ji musela dávat jedině na doma, což mi přijde škoda, to ji radši prodám. Ty vlňáky měla na sobě jednou, já mám prostě pocit, že jí to musí škrábat, takže je vyřazuju. Kdyby měl někdo zájem, tak se ozvěte, nechám to za nějakou rozumnou cenu.

lenka5731
28. srp 2012

@aemmi TB EF ti přijde málo savá? co se ti na ní nelíbí? zrovna ty žluté mě lákají/lákaly, ale tak nějak odolávám... 🙂

aemmi
28. srp 2012

@lenka5731 jo, TB EF 😒